مچ بند هوشمند یا ساعت هوشمند؛ خرید کدامیک برای من بهتر است؟

اگر به خرید مچ بند هوشمند فکر می‌کنید، شاید از خودتان بپرسید که چرا درعوض ساعت هوشمند نخرم؟ راست هم می‌گویید؛ این دو چندان بی‌شباهت نیستند! اما مطلب امروز «درجه» کمک‌تان می‌کند تا بتوانید بین مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند گزینه‌ای را که برایتان مناسب‌تر است تشخیص دهید. 

مچ بند هوشمند (یا ردیاب سلامتی) و ساعت هوشمند، باوجود ویژگی‌های مشترکی که دارند، از دید تکنولوژیکی باهم متفاوت‌اند. برای اینکه بتوانید بین این دو گجت درنهایت یکی را انتخاب کنید، بیایید اول نگاه مختصری به عملکرد کلی هریک داشته باشیم:

مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند در یک نگاه

مچ بند هوشمند یا ساعت هوشمند

 • مچ بند هوشمند گجت یا ابزارکی برای پایش فعالیت‌های بدنی است که به‌واسطه حسگرهای پیشرفته از قابلیت‌هایی نظیر شمارش قدم‌های پیموده‌شده، اندازه‌گیری ضربان قلب، محاسبه کالری سوزانده‌شده، پایش خواب و بسیاری قابلیت‌های سلامت‌محور دیگر برخوردار است. برخی مچ بندهای هوشمند زمان را هم نشان می‌دهند و درضمن از قابلیت اتصال به گوشی برخوردارند تا بتوانید نتایج ارزیابی‌ها را روی اپلیکیشن موبایل نیز دنبال کنید. یا اگر برفرض تماس یا پیامکی روی گوشی دریافت کردید، می‌توانید از طریق مچ بند هوشمندتان هم مطلع شوید. 
 • ساعت هوشمند برخلاف ساعت‌های معمولی صرفا برای نشان‌دادن زمان نیست. ساعت‌های هوشمند با اتصال به گوشی قادرند به‌دنبال هر تماس یا پیامکی با نمایش نوتیفیکیشن باخبرتان کنند. یا برای مثال می‌توانید به عکس‌ها و آهنگ‌های ذخیره‌شده روی گوشی از طریق ساعت هوشمندتان دسترسی پیدا کنید. البته ساعت‌های هوشمند برای همه قابلیت‌هایشان به اتصال به گوشی متکی نیستند. بعضی مدل‌های ساعت هوشمند آن‌قدری پیشرفته‌اند که خودشان سیم‌کارت می‌خورند. یعنی می‌توانید با ساعت هوشمندتان تماس تلفنی برقرار کنید. ساعت‌های هوشمند حتی در اکثر مدل‌ها از برخی قابلیت‌های خاص مچ بندهای هوشمند هم برخوردارند.

مچ بند هوشمند یا ساعت هوشمند کدام گران‌تر است؟

قیمت این دو گجت در هر برند و مدلی متفاوت است. درکل برای هر دوی اینها می‌توانید علاوه‌بر مدل‌های لاکچری از بین مدل‌های قیمت‌پایین هم گزینه‌های خوبی برای انتخاب داشته باشید.

اما می‌توان گفت که مچ بندهای هوشمند در مقایسه با ساعت‌های هوشمند نسبتا خوش‌قیمت‌ترند. برای مثال در حال حاضر قیمت ساعت‌های هوشمند اپل واچ، معروف‌ترین برند ساعت هوشمند، از حدود ۴٫۵ میلیون تومان شروع می‌شود و حتی در برخی مدل‌های لاکچریِ سری ۴ به بیش از ۱۰ میلیون تومان هم می‌رسد. این درحالی است که با حول‌وحوش فقط ۲ میلیون تومان می‌توانید صاحب مچ بند هوشمند فیت‌بیت شوید. فیت‌بیت هم در بین برندهای مچ بند هوشمند جزو معروف‌ترین‌ها به‌شمار می‌رود.

درمجموع برای خرید مچ بند هوشمند یا ساعت هوشمند هرچه بودجه دست‌ودل‌بازانه‌تری اختصاص دهید، از آن‌طرف قابلیت‌های جانبی بیشتری نصیب‌تان خواهد شد. درمورد ساعت‌های هوشمند عواملی از قبیل جنس بدنه یا استایل بند به‌تنهایی می‌توانند قیمت را جابه‌جا کنند. اما مچ‌بندهای سلامتی چون معمولا در حد و اندازه ساعت‌های هوشمند شیک و خوش‌استایل نیستند، در بسیاری از مدل‌ها با قیمت‌های نسبتا پایین‌تری قابل‌خریدند.

نکته جالب دیگر اینکه قیمت بالاتر لزوما همیشه با کیفیت بالاتر همراه نیست. به‌گزارش which.co.uk (یکی از معروف‌ترین وب‌سایت‌های بررسی کالا و خدمات) ساعت‌ها و مچ بندهای هوشمندِ قیمت پایین بعضا مشاهده شده که از لحاظ کیفیت، کارایی و دقت از مدل‌های قیمت‌بالا سرتر بوده‌اند. پس برای خرید صرفا قیمت را ملاک ارزیابی کیفی قرار ندهید.


حتما بخوانید: راهنمای خرید ساعت هوشمند؛ هرآنچه لازم است بدانید

این دو گجت چه شباهت‌هایی دارند؟

مچ بند هوشمند

مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند بی‌شباهت نیستند. همین شباهت‌ها شاید موجب شود که تصمیم بگیرید به‌جای مچ بند هوشمند درعوض ساعت هوشمند بخرید. مهم‌ترین شباهت‌های این دو گجت عبارت‌اند از:

 • طراحی و استایل: هم مچ بندهای هوشمند و هم ساعت‌های هوشمند دور مچ بسته می‌شوند و بسیاری اوقات در نگاه اول یک‌شکل به‌نظر می‌رسند.
 • شباهت‌های عملکردی: هر دوی اینها می‌توانند از کارکردهای مشترکی برخوردار باشند. برای مثال برخی کارکردهای خاص مچ بندهای هوشمند ازجمله پایش ضربان قلب، محاسبه کالری سوزانده‌شده یا ردیابی وضعیت خواب توسط ساعت‌های هوشمند هم امکان‌پذیر است. یا مثلا در هم مچ بندهای هوشمند و هم ساعت‌های هوشمند شاهد وجود ابزارهای پیشرفته موقعیت‌یابی برای ردیابی مسیر و جمع‌آوری داده‌های مکانی هستیم.

با مشاهده این قبیل شباهت‌های ظاهری و عملکری شاید متقاعد شوید که به‌جای خرید مچ بند هوشمند با صرف بودجه بیشتر حداقل یک ساعت هوشمند بخرید تا علاوه‌بر قابلیت‌های سلامت‌محور از قابلیت‌های ارتباطی دیگری هم برخوردار شوید. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که تفاوت‌های این دو گجت را هم مدنظر داشته باشید و بعد تصمیم بگیرید.

و چه تفاوت‌هایی؟

مچ بندهای هوشمند و ساعت‌های هوشمند باوجود شباهت‌های ظاهری و عملکردی تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای هم دارند. مهم‌ترین تفاوت این دو گجت را می‌توان در ماهیت عملکردشان دانست. مچ بندهای هوشمند به‌طور خاص برای پایش و جمع‌آوری داده‌های سلامت محور و ساعت‌های هوشمند به‌طور خاص برای پاسخ‌گویی به نیازهای ارتباطی طراحی و ساخته شده‌اند.

 • تفاوت‌های عملکردی: عملکرد شاخص ساعت‌های هوشمند تسهیل ارتباطات است. با ساعت هوشمند می‌توانید اینباکس پیامک یا ایمیل‌تان را چک کنید یا حداقل با نمایش نوتیفیکیشن از دریافت پیامک یا ایمیل جدید در اینباکس‌تان مطلع شوید. با ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت‌خور حتی می‌توانید تماس تلفنی برقرار کنید. همان طور که گفتیم، ساعت‌های هوشمند هم از قابلیت‌های سلامت‌محور برخوردارند. با این تفاوت که در ساعت‌های هوشمند قابلیت‌های سلامت‌محور تمرکز اصلی نیستند. بلکه محوریت با قابلیت‌های ارتباطی است. اما در مچ بندهای هوشمند قابلیت‌های سلامت‌محورند که در اولویت واقع شده‌اند. مچ بندهای هوشمند در قابلیت‌هایی که برای پایش فعالیت‌های بدنی است بعضا از ساعت‌های هوشمند پیشرفته‌ترند. در برخی برندهای مچ بند هوشمند مثل گارمین شاهد استفاده از سیستم‌های موقعیت‌یاب پیشرفته‌ای هستیم که نظیرش را معمولا در ساعت‌های هوشمند نمی‌بینیم.
 • طراحی و استایل: علاوه بر اینها مچ بند هوشمند و ساعت هوشمند از لحاظ تنوع طراحی و استایل هم تا حدی متفاوت‌اند. ساعت‌های هوشمند در انواع اندازه‌ها و با سبک‌های مختلف طراحی موجودند. ساعت‌های هوشمند تنها به استایل مدرن محدود نمی‌شوند. حتی مدل‌هایی هم داریم که باوجود امکانات هوشمند در ظاهر به ساعت‌های کلاسیک می‌مانند. اما مچ بندهای هوشمند از لحاظ تنوع طراحی و استایل تنوع کمتری دارند. اغلب‌شان باریک‌ طراحی می‌شوند تا برای استفاده طولانی‌مدت حین فعالیت‌های بدنی راحت باشند.

بالاخره کدام یکی را بخرم؟

بهره‌مندی از کدام قابلیت‌های این دو گجت برایتان در اولویت است؟ جواب این سؤال را که بدانید، انتخاب خیلی سخت نیست.

اگر به گجتی برای پوشیدن حین ورزش نیاز دارید که به‌طور خاص روی فعالیت‌های بدنی شما نظارت داشته باشید، پس مچ بند هوشمند بخرید. اما اگر به‌دنبال راه راحت‌تری برای استفاده از امکانات ارتباطی گوشی موبایل‌تان می‌گردید، ساعت هوشمند بیشتر به کارتان خواهد آمد.

اگر هیچ‌ قابلیت خاصی برایتان مطرح نیست و صرفا به‌دنبال گجتی پوشیدنی برای خوش‌استایلی هستید، خرید ساعت هوشمند را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در بین ساعت‌های هوشمند جدید می‌توانید مدل‌هایی پیدا کنید که برای پوشش‌های رسمی هم مناسب‌اند. پس نیازتان را مبنای انتخاب قرار دهید.


در ادامه بخوانید: با دانستن این نکات، هوشمندانه تلویزیون 4K انتخاب کنید
منبع tech21century.com which.co.uk
3 دیدگاه
 1. محمد ناصری می‌گوید

  ممنون
  سوال بود برام که چه تفاوتی دارند🌹

 2. روح اله پاشایی می‌گوید

  مقاله و راهنما خوبی بود ولی به صورت کلی نوشته شده؛ کاش به جزئیات هم میپرداختین مثلا مچ بند های هوشمند به جز چند موردی که نام بردین دیگه چه قابلیت هایی دارند… صمیمانه ممنونم ازتون

  1. حامی غفاری می‌گوید

   سلام روح اله عزیز. ممنون از اینکه همراهمون هستی و حتما پیشنهادت رو بررسی می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.