مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

نمی‌دانید کامپیوتر بخرید یا لپ تاپ؟ نمی‌دانید خرید کدام یک از این دو برایتان بهتر است؟ با ما همراه شوید تا هرآنچه را که نیاز است در رابطه با خرید این دو وسیله بدانید، در اختیارتان قرار دهیم.بسیاری از افراد قبل از خرید کامپیوتر یا لپ تاپ به این نکته توجه ندارند که کدام دستگاه به بهترین شکل ممکن، نیازشان را برطرف خواهد کرد. همین مسئله باعث می‌شود بعد از خرید، با مشکلات زیادی مواجه شوند که پیش‌تر به آن توجهی نداشتند.

آنچه که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، تفاوت‌های موجود بین کامپیوتر و لپ تاپ است. قصد داریم با مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ، نقاط قوت و ضعف هردو دستگاه را بررسی کرده و به این نتیجه برسیم که برای یک هدف مشخص، کدام یک پاسخ‌گوی نیاز کاربران خواهد بود.

توجه داشته باشید که مقایسه‌های صورت گرفته با هدف آگاهی شما از مشکلات رایج و مزیت‌های هر دو دستگاه است. شاید تعدادی از مشکلات که در این مقاله به آن اشاره می‌شود برای برخی کاربران آنچنان مشکل‌ساز نباشد. بنابراین انتخاب نهایی به عهده‌ شماست.

مواردی که در مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ به آن خواهیم پرداخت:

 • قدرت سخت‌افزاری
 • نمایشگر
 • سهولت استفاده
 • قابلیت ارتقا و تعمیر
 • قیمت

برای شروع، ابتدا تفاوت قطعات سخت‌افزاری به‌کار رفته در کامپیوتر و لپ تاپ؛ که مهم‌ترین بخش این مقایسه را تشکیل می‌دهند، به‌طور کامل شرح خواهیم داد. در ادامه به شرح عواملی همچون اندازه، قابلیت حمل دستگاه، عمر مفید و غیره می‌پردازیم که در انتخاب نهایی بین این دو تاثیر دارند.

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ: قدرت سخت‌ افزاری

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ

کارت گرافیک (GPU)

در جریان مراسم CES 2019، شرکت انویدیا از کارت گرافیک‌های سری RTX مخصوص لپ‌تاپ رونمایی کرد. طبق ادعای شرکت انویدیا، این گرافیک‌ها از قدرت بسیار بالایی برخوردار بودند و حتی قادر بودند فاصله‌ زیاد گرافیک‌های لپ تاپ و پی‌سی را به حداقل برسانند و قدرتی تقریبا مشابه را در اختیار کاربران هر دو دستگاه قرار دهند.

اما باز هم کلمه‌های «تقریبا» و «حداقل» برای مقایسه‌ بین گرافیک‌های لپ‌ تاپ و کامپیوتر این موضوع را یادآور می‌شود که همچنان قدرت لپ‌ تاپ‌ها در پردازش‌های گرافیکی از کامپیوتر‌ها کمتر است. البته این تفاوت به حدی چشمگیر نیست که در انتخاب بین این دو تاثیر بگذارد، اما شاید برای برخی‌ها که علاقه‌ زیادی به بازی‌های کامپیوتری دارند، همین تفاوت اندک نیز بسیار مهم باشد.


حتما بخوانید: راهنمای خرید کارت گرافیک و هرآنچه باید در این باره بدانید

پردازنده‌ (CPU)

در بخش پردازنده‌ مرکزی نیز شواهد، قدرت بیشتر کامپیوترها را نشان می‌دهد. در حال حاضر قوی‌ترین پردازنده‌ موجود برای کامپیوتر چندین برابر از قوی‌ترین پردازنده‌ لپ تاپ‌ها قوی‌تر است. اما تفاوت به اینجا ختم نمی‌شود. پردازنده‌های مخصوص لپ تاپ حتی در مقایسه با پردازنده‌های هم‌رده‌ خود در کامپیوترها نیز فرکانس کمتر و در نتیجه قدرت کمتری دارند.

شرکت‌های سازنده‌ لپ تاپ فرکانس قطعات مخصوص لپ تاپ‌ها را تا حدودی کاهش می‌دهند و این مسئله عملا به خاطر افزایش طول عمر قطعه و مصرف کمتر انرژی باتری است؛ این موضوع به بیشتر شدن مدت زمان استفاده از لپ تاپ هم کمک شایانی خواهد کرد. هرچند در حال حاضر می‌توانید برای انجام اکثر کارها روی پردازنده‌های قدرتمند لپ تاپ حساب کنید، اما اگر هدف بازی کردن با جزئیات و کیفیت بالاست، پردازنده‌های کامپیوتر قدرت بیشتری در اختیارتان قرار خواهند داد.

حافظه‌ رم (RAM) و حافظه‌ ذخیره سازی (HDD و SSD)

در بخش حافظه‌ رم و حافظه‌ ذخیره سازی نیز تفاوت زیادی بین لپ تاپ و کامپیوتر دیده نمی‌شود. یعنی نمی‌توان گفت ۸ گیگابایت رم در کامپیوتر تا اندازه‌ای بهتر است که بتوان تاثیر آن را به وضوح در انجام کارهای روزمره حس کرد. همین مسئله در رابطه با حافظه‌‌ ذخیره سازی که تحت عنوان HDD یا SSD شناخته می‌شود، نیز صدق می‌کند. خوشبختانه کاربران لپ تاپ و کامپیوتر بدون مشکل خاصی می‌توانند با افزودن حافظه‌ پرسرعت SSD به دستگاه‌های خود تا حد زیادی سرعت آن‌ها را افزایش دهند. اما به طور کلی تفاوت محسوسی در این بخش بین لپ تاپ‌ و کامپیوتر وجود ندارد.

نمایشگر

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ - صفحه نمایش

در حال حاضر و با وجود فراگیر شدن نمایشگر‌های 4K، همچنان وضوح تصویر فول‌‌اچ‌دی (۱۰۸۰ × ۱۹۲۰ پیکسل) به حد استاندارد نمایشگرها بدل شده است. اما مهم‌ترین عامل در نمایشگر به نرخ تازه‌سازی تصویر (رفرش ریت)، نوع پنل بکار رفته (IPS ،TFT و…) و اندازه‌ آن است. خوشبختانه نمایشگرهای لپ‌ تاپ و کامپیوتر از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.

نمایشگری که در لپ تاپ‌های کنونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هم از پنل‌های با کیفیت و هم از وضوح تصویر گوناگون از فول‌اچ‌دی تا 4K برخوردار است. نمایشگرهای کامپیوتر نیز وضعیت مشابهی دارند. اما تنها تفاوت بین نمایشگر کامپیوتر و لپ تاپ به اندازه‌ی آن بر می‌گردد. بزرگترین نمایشگر موجود در لپ تاپ‌ها در حال حاضر تقریبا ۱۹ اینچ بزرگی دارد. این درحالیست که در خرید نمایشگر کامپیوتر کاربر تا ۵۰ اینچ نیز حق انتخاب دارد که در این مورد نیز برتری از آن کامپیوتر است.

سهولت استفاده

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ - سهولت استفاده

لپ تاپ‌ها به طور کلی از نظر سهولت استفاده بسیار بهتر از کامپیوترها هستند. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما کارمند یا دانشجو هستید و نیاز دارید دائما با سیستم خود در ارتباط باشید. کامپیوتر به عبارتی شما را خانه‌نشین می‌کند اما لپ تاپ با در نظر گرفتن وزن کمی که دارد، همیشه و همه جا می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند.

در برخی مدل‌های امروزی حتی می‌توانید نمایشگر را از صفحه کلید جدا کرده و به راحتی با لپ تاپ خود کار کنید. همچنین لپ تاپ فضای بسیار کمتری را به نسبت کامپیوتر اشغال می‌کند و بدون نیاز به کابل‌های متعدد و در بیشترین حالت تنها با اتصال ۲ کابل می‌توانید از آن استفاده کنید که یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های لپ تاپ محسوب می‌شود.

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ: قابلیت ارتقا و تعمیر

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ - قابلیت ارتقا

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین لپ تاپ و کامپیوتر دیده می‌شود، قابلیت ارتقا و تعمیر آن‌هاست. در این مورد کامپیوتر از انعطاف بیشتری نسبت به لپ تاپ برخوردار است. شما می‌توانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی سیستم کامپیوتر خود را ارتقا دهید و در صورت وجود مشکل به راحتی آن را تعمیر کنید. در برخی موارد حتی خود کاربران نیز می‌توانند به تعمیر کامپیوتر خود اقدام کنند. اما طراحی لپ تاپ‌ها به گونه‌ای است که تنها قطعه‌ ارتقاپذیر آن یعنی رم نیز به سختی تعویض می‌شود و تعمیر آن نیز حتما باید به دست افراد متخصص انجام گیرد.

قیمت

در بحث قیمت، مقایسه کمی پیچیده می‌شود. به این صورت که در بین لپ تاپ‌ها در محدوده‌ قیمت پایین، گزینه‌های مختلفی وحود دارد که کاربران می‌توانند بسته به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. همچنین با خرید لپ تاپ در بدترین حالت به یک خنک کننده نیاز خواهید داشت که قیمت زیادی نیز ندارد اما برای کامپیوتر داستان کمی متفاوت است.

با خرید کامپیوتر به لوازم جانبی دیگر نیز همانند ماوس، صفحه کلید، صندلی و یا حتی میز نیز نیاز خواهید داشت که قیمت تمام‌ شده‌ آن را تا حدودی افزایش می‌دهد. اما هرچه به مدل‌های بالاتر نزدیک می‌شویم، خرید کامپیوتر بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. شاید در برخی موارد کاربر مجبور به پرداخت یک میلیون تومان هزینه‌ بیشتر شود اما کیفیتی که از کامپیوتر در آن محدوده‌ قیمت دریافت می‌کنید به مراتب بیشتر از لپ تاپ است.

جمع بندی

با بررسی موارد بالا، می‌توان نتیجه گرفت که اگر هدف صرفا بازی کردن باشد، قطعا کامپیوتر انتخاب بهتری است. چراکه هم قدرت سخت‌افزاری آن بیشتر است و هم کیفیت خنک کنندگی و در نتیجه طول عمر آن. همچنین برای آن دسته از دانشجویانی که نیاز ندارند همیشه و همه‌جا به سیستم خود دسترسی داشته باشند، پیشنهاد می‌شود تمرکز بیشتری روی خرید کامپیوتر داشته باشند. چراکه می‌توانند در کنار رسیدگی به کارهای روزمره، از مزیت‌های بهره‌مندی از یک کامپیوتر نیز که در بالا آن به آن پرداختیم بهره‌مند شوند.

اما اگر کارتان ایجاب می‌کند دائما با سیستم خود در تعامل باشید، قطعا لپ تاپ انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. چراکه می‌توانید آن را همه‌جا با خود حمل کرده و به کار خود رسیدگی کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید حافظه‌ داخلی آن را با افزودن یک SSD ارتقا دهید که این امر موجب می‌شود لپ تاپ شما از سرعت بسیار بالایی در انجام کارهای روزمره برخوردار شود. همچنین در کنار رسیدگی به کارهای روزمره‌ خود می‌توانید از برخی بازی‌های روز نیز بسته به قدرت لپ‌تاپ‌تان لذت ببرید.

نقات قوت لپ‌ تاپ‌ در برابر کامپیوتر

 • اندازه‌ کوچک‌تر و در نتیجه اشغال فضای کمتر
 • وزن کمتر و در نتیجه قابلیت جابه‌جایی آسان
 • مصرف برق کمتر به خاطر استفاده از قطعاتی با فرکانس و توان مصرفی کمتر

نقاط قوت کامپیوتر در برابر لپ‌ تاپ‌

 • قدرت گرافیکی و قدرت پردازشی بیشتر
 • امکان ارتقا و تعمیر سیستم بدون هیچ‌‌گونه مشکل
 • دفع راحت‌تر گرمای تولید شده و در نتیجه عمر بیشتر قطعات
 • امکان اضافه کردن صفحه نمایش با سایز بزرگتر

در ادامه بخوانید: خرید لپ تاپ گیمینگ و هرآنچه باید در این باره بدانید
85 دیدگاه
 1. لیلا می‌گوید

  من هم لپ تاپ داشتم هم پی سی. بدی لپ تاپ اینه که یا باید جنس خوب بگیری یا اینکه بعد دو سه سال به مشکل می خوری من دو تا لپ تاپ دور انداختم مارک اچ پی و سامسونگ که تازه از اروپا خریده بودم اخر یه ایسوس گرفتم که 5-6 ساله داره بی مشکل کار می کنه. جنس ارزون بگیری همش یا داغ می کنه و هاردش نیم سوز میشه اونم تو تابستون ایران یا مشکلات دیگه.
  ولی پی سی سخت جونه فقط پاورش ممکنه بعد چند سال به دلیل نوسانات برق بسوزه باید حتما براش نوسانگیر برق بذارید. پی سی قابل ارتقا هست می شه تا سالها ارتقاش داد و نگهش داشت ولی خب هزینه وبکم و میکروفن باید بدید که روی لپ تاپ هست‌. در مورد مانیتور و کیبورد و موس واسه من فرقی نداره چون من هیچوقت از مال لپ تاپ استفاده نمی کنم همیشه تو خونه بهش مانیتور اکسترنال وصل می کنم با کیبورد و اینطوری راحتی کار صد برابره و گردن درد و چشم درد نمی گیرید

 2. علی می‌گوید

  سلام ببخشید من قصد دارم یک لپ تاپ با لوازم ضروری و با قیمت مناسب بخرم میشه راهنمایی کنید؟

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام در چه رنج قیمتی باشه؟

 3. MAT می‌گوید

  سلام لطفا راهنمایی کنید…من در کل یه سیستم نسبتا حرفه ای برای بازی و همچنین کار و غیره میخوام و بودجه حدودا 50 میلیون کنار گذاشتم…مشخصات لپتاپ ها در این محدوده قیمت واقعا قویه مثلا پردازنده ryzen9 5900x یا core i7 12700k با یه 3060 و 3070 یا حداقلش 3050ti و صفحه نمایش 144 هرتز موجوده…من با این مشخصات اگه بخوام سیستم ببندم بالای 65 میلیون باید هزینه کنم حداقلش!بنظرم با این تفاوت قیمت لپتاپ به صرفه تر باشه…و البته یه سوال…من زیاد نگران باتری لپتاب ها هستم این لپتاپ جدید ها که باتری داخلی دارن قابل تعمییر و تعویضه و اصلا قطعات این لپتاپ ها تو بازار هست؟ممنون میشم جواب بدین

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام. برای بازی پی‌سی خیلی قوی‌تر از لپتاپه و اینکه صرفا چون پردازنده نسل و سری یکسانی دارن قدرت برابری هم دارن اشتباهه. باتری لپ‌تاپ‌ها با بازی مداوم بعد از یکی دو سال خیلی ضعیف میشه ولی تقریبا همشون قابل تعویض هستن

   1. MAT می‌گوید

    ممنون از راهنمایی تون مهندس…البته من چون دانشجو ام وقت زیادی برا گیم ندارم فقط تفریحی گاها بازی میکنم بیشتر وارزون و بعضی گیمای آفلاین مثل رد دد…بنظرتون لپتاپ جوابه واسه این؟؟

    1. یونس مرادی می‌گوید

     خواهش میکنم. بله لپ‌تاپ تا ۵۰ میلیون بهترین گیم‌ها رو هم اجرا میکنه

  2. محمدحسین موروثی می‌گوید

   من با ۳۵ تومن core i5 سری ۱۰ با RTX 3060 و رم ۱۶ بستم چرا چرت و پرت به خورد مردم میدی تازه با نمایشگر و ماوس و کیبورد و اینجور چیزا بازم میشه ۴۵ تومن بعدش هم اون سیستمی که تو میگی رو میشه راحت با ۵۰ تومن یا کمتر بست

 4. رضا می‌گوید

  سلام قطعا کیس بهتره هم از لحاظ بازی و از همه نظر لپ تاپ رو پیشنهاد نمیکنم اصلا یه مینی کیس بخرید به صرفه تره نمونه داداشم یه لپ تاپ خریده الان پشیمونه و در مورد کامنت ها هم بگم که یه سری گفتن لپ تاپ برای جایی رفتن و.. خوبه خب ببینید شما میتوانید کیس و موس کیبورد رو توی ماشین بزارید و هرجا خواستید ببرید الان بابای منم همین کارو می‌کنه فقط نیاز به یه تلویزیون دارید …. جواب اصلی – پی سی یا همون کامپیوتر بهتره

 5. ..... می‌گوید

  سلام
  اول راهنمایی هستم
  کلی کلاس آنلاین دارم
  لپ تاپ یا کامپیوتر ؟

 6. محمد می‌گوید

  سلام برای دانش آموز دبیرستانی لپتاب یا کامپیوتر خوبه؟؟
  نظرتون چیه؟؟

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام. سیستم دسکتاپ کارایی بالاتر و دوام بهتری داره. تنها تفاوتش با لپتاپ قابلیت جابه‌جاییه. اگر جابجایی براتون مهم نیست و فضای کافی در منزل دارین، دسکتاپ گزینه بهتریه

 7. محمد می‌گوید

  سلام برای دانش آموز دبیرستانی لپتاب یا کامپیوتر خوبه؟؟

 8. Negin می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من امسال سال اول دبیرستانم هس بعد رشته مو کامپیوتر زدم میخاستم بدونم به جای کامپیوتر تو این رشته میتونم از لپ تاپ استفاده کنم؟
  اگه هر چه زودتر پاسخ بدید خوشحال میشم.

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام ممنون. بستگی به سطح لپتاپ داره چون تو رشته نرم‌افزار معمولا با کدنویسی مقدماتی و فتوشاپ کار میکنین. اگر i5 نسل شش به بالا باشه اکیه

 9. نیما چاپی می‌گوید

  من 11 ساله کارم با لپتاپ و کلا دنیای برنامه نویسی هست
  توی این 11 سال 2 تا لپتاپ هر کدوم بعد از 5.6 سال زیر دستم سوخت
  عموما عمر لپتاپ و تازه بودنش برای کار کلا 5.6 سال هست و گاها بعضی ها هم میگن 3 سال
  ولی الان رفتن با 16 تومن یه کیس برداشتم البته فقط کیس رم 16 – سی پی یو 5 اینتل – گرافیک 4 گیگ جی فورس و هارد ssd 512
  اگه میخواستم با همین کافیگ یه لپتاپ بگیرم حدودا بالای 25 تومن هزینم میشد
  کلا به دوستان پیشنهاد پی سی دارم البته اگر جاتون ثابت هست چون تجربه لپتاپ رو داشتم و هزینه هاش و داغ شدنشو سوختنش…

 10. رامین می‌گوید

  در حال حاضر که قیمت قطعات کامپیوتر خیلی زیاد شده و دو برابر قیمت اصلیشونه …لپ تاپ واقعا به صرفه تره الان هم کولینکهای لپتاپها خیلی قوی شده … اگر مثلا 3070 لپتاپ و با 3060 کامپیوتر مقایسه کنید که کارایی یکسانی دارن …. قیمت تمام شده او لپتاپ خیلی به صرفه تره …اینم در نظر بگیرین که الان صفحه نمایشهای QHD 160hz برای لپ تاپ داریم که به صورت جدا بخوای تهیه کنین واقعا گرونتر در میاد …. به نظر من در حال حاضر با گرون شدن قطعات کامپیوتر لپ تاپ به صرفه تره …. یه گرافیک 3060ti که قیمتش 300 دلاره رو الان دارن 25 تا 30 میلیون تو بازار ایران میفروشن در حالی که شما میتونین با 60 میلیون لپتاپ با گرافیک 3070ti بگیرین که فقط 10 درصد از نظر کارایی تفاوت دارن… من خودم الان لپتاپ گیمینگ دارن 6 ساله آخ نگفته و از حداکثر توانشم دارم استفاده میکنم

  1. ابوالفضلmix می‌گوید

   ااقا اره منم همینو میگم فقط برا گیم مشکلی که لپ تاپ داره اینه که باتریش ۳ساعت فوق فوق ۵ ساعت دیگه تمومه که تازه گرم بازی شدی بعد میبینی لپ تاپت شارژش تموم شد‌

 11. آرمین می‌گوید

  سلام به نظر من هیچ وقت لب تاپ نخرید😐چون لب تاپ آشغاله کامپیوتر از این قوی تره

 12. ابوالفضل می‌گوید

  نه نمیخوره لپ‌تاپ های جدید سی دی هم نمیخوره

 13. ابوالفضل می‌گوید

  سلام
  لپ تاپ من :
  Ram 4
  Intel Core i5 4210U 1.70GHz up to 2.70 GHz
  Family Intel hd graphics
  نسل ۷ بازی ها رو میاره ؟ یعنی قبل ۲۰۱۰ ؟

 14. Unes می‌گوید

  سلام
  من ۱۵ میلیون بودجه دارم .
  با ۱۵ میلیون میشه یه کامپیوتر خوب اوکی کرد که هم واسه گیم خوب باشه هم واسه کار ؟

  1. گیم'هک.ر می‌گوید

   کامپیوتر با این کارایی هزینه بسیار زیادی می خواهد حتی دسته دوم!!
   اما لپ تاپی با این قابلیت ها با قیمتی کم می تواند کار شما را راه بیندازد.

  2. ابوالفضلmix می‌گوید

   داادااش‌فازت‌چیه🤣الان‌گلم بااین وضعیت اقتصادی جامعه با۱۵ م تومن بهت بو*هم نمیدن چی برسه به یه کامپیوتر گیمینگ . الان بایدواسه این جورچیزا ۵۰ به بالا هزینه کنید

 15. آرین می‌گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم لپ تاپ برای ماینینگ بهتره یا کامپیوتر و چه گرافیکی بهتر و میشه هم ماینینگ کرد هم بازی؟و مشکلی برای کامپیوتر یا لپ تاپ ایجاد نمیکنه؟

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام برای ماینینگ رمزارزهای اصلی مثل بیتکوین و اتر هیچکدوم جواب نمیدن. برای ماین رمرزارزهای دیگه هم بسته به نوع رمزارز داره برای بعضیا با gpu بعضی دیگه با cpu یا حتی هارد

   1. آرین می‌گوید

    خب مشکلی درست نمیکنه برای کامپیوتر و میشه هم ماین کرد هم بازی؟

    1. یونس مرادی می‌گوید

     بستگی به ارزی که ماین میکنی داره ولی معمولا ماین فشار زیادی به سیستم وارد میکنه چه برسه به اینکه همزمان هم باهاش بازی کنی

 16. پتاسیم هیدروکسید می‌گوید

  سلام عالی بود مرسی

 17. خريد برنج می‌گوید

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون

  1. عارف شادنی می‌گوید

   سلام برای کافینت لپ تاب بهتره یا کامپیوتر؟

   1. یونس مرادی می‌گوید

    سلام . اگر سیستم گیمینگ نیست و برای مرور وب ساده لازمه دسکتاپ ارزون میتونه کارت رو راه بندازه

 18. خريد موتور برقي می‌گوید

  سلام خداقوت بابت سایت خوبی که دارید

 19. پارسا می‌گوید

  خب صددرصد پیسی بهتره ، اولا که قطعات پیسی رو میشه ارتقا داد ، و یه چیز خیلی مهم اینکه لپتاپ اصلا نمیتونه درحد کیس پردازش کنه ، بعدش اینکه عمر کامیپوتر خیلی از لپتاپ بیشتره ، یه قطعه لپتاپ خراب بشه هم به سختی پیدا میشه هم گرونه ، مانیتور لپتاپ درحد مانیتور پیسی نیست ، هیچ یوتیوبری معروفی هم با لپتاپ گیم نمیزنه ، در کل هم برا گیم هم برا کار ها پیسی خیلی بهتره

 20. زیبا می‌گوید

  سلام
  من لب تاب برای چیز خاصی نمی‌خوام فقط می‌خوام خودم را باهاش سرگرم کنم یه دو روزی پیشش نمیتونم باشم حالا به نظرتون لب تاب برای گرفتن یک بازی بهتر است یا لپ تاپ

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام. من درست متوجه کامنت شما نشدم اما اگر جابجایی برات مهم نیست و برای بازی میخوای در مجموع کامپیوتر دسکتاپ بهتره

 21. amirmahdi می‌گوید

  سلام اگه میخواهید گیم بازی کنید بیشتر کامپیوتر بهتر است چون کیس خیلی طول میکشه گرم بشه ولی اگر میخواهید چیزی داشته باشید که با همراه خودتان به همه جا ببرید لبتاب قشنگ است لبتاب ساده یا لبتاب گیمینگ هیچ وقت برای بازی ها مناسب نیست چون زود لبتاب داغ میشود و خراب میشود(لبتاب فقط برای کار های روز مره مناسب است) اما کامپیوتر برای بازی و کار های روز مره مناسب است

 22. abas می‌گوید

  در کل کامپیوتر قویتر و تقریبا ارزون تر هم در میاد با همون کیفیت
  اما مشکل اینجاس که نمیشه جایی با خودت ببریش
  اما اگه دستو بالتون بازه و پول دستتون هست پیشنهاد می کنم که هردوتاشو بخرید یکی برای خونه یکی هم برای وقتی که میرین بیرون

 23. Matin می‌گوید

  سلام خدمت شما
  خب خودتون همه تفاوت ها رو گفتین و به نظر من کیس بهتر هستش با اینکه خودم یه لب تاب دارم یه بدی که لب تاب داره شما اگه لب تاب خوب بخواین باد کم کم ۳۰ تومن خرج کنین ولی میتونین دست دوم بگیرین ولی اعتمادی نیست
  کیس ارزون تر هست و قدرت بالا تری داره و قابل ارتقا هم هست من خودم برنامه نویسی کار میکنم و به نظرم کیس بهتره از هر ادمی هم که کارش با رایانه باشه بپرسین کیس رو پیشنهاد میده

 24. آریا می‌گوید

  من برای بازی میخوام یعنی کامپیوتر بهتره قیمت کدوم بهتره بازی های سنگین مثل ردد فورتنایت وارزون پابجی

  1. حانیه می‌گوید

   اگه از اونایی هستی که یه سره پای بازی کردنی به نظرم کامپیوتر میتونه انتخاب بهتری برات باشه ولی همونطور که میدونی قابل حمل نیست و فقط یه جا میشه ازش استفاده کرد من خودم کامپیوتر دارم و به جز گیم استفاده های دیگه ای ازش میکنم

  2. MATIN می‌گوید

   شما میتونید با هزینه بیست یا سی میلیون یه کیس گیمینگ تهیه کنید اما لپ تاپ اگر شصت میلیون هم بدید لپ تاپ به زور سن اندریاس رو اجرا کنه

 25. رز می‌گوید

  سلام دوستان.
  من یک لپ تاپ معمولی برای کلاسهای آنلاین و کارهای روزانه دارم. به دنبال یک سیستم نسبتا قوی تر هستم که برنامه متلب را با سرعت خوبی اجرا کند. هزینه برایم خیلی مهم است. به نظر شما چی بخرم؟ مشخصات کاملش رو لطف کنید و بگید ممنون میشم

  1. ورلد ویل وب می‌گوید

   سیستم پی سی بهتره!

 26. مستر آرت می‌گوید

  دوستان چندین ساله تو عرضه کامپیوتر و قطعات هستم
  اگر کار میخاین بکشید کامپیوتر بخرید
  لپ تاپ گیمینگ هم باشه بازم قطعاتش حساس هستن سیستم کولینگ قوی نداره
  در کل pc بهتر هستش

 27. inter your name می‌گوید

  سلام دوستان عزیز
  در این سایت تعداد زیادی از افرادی که هیچ اطلاعاتی ندارند جمع شده است مثلا شخصی گفته است لپ تاپ خوب از ۳۲ میلیون تومان شروع می شود
  دوست عزیز با ۳۵ میلیون می توان لپ تاپی خرید که مشخصات در حد فوق حرفه ای دارند و این که بعضی در مورد این که لپ تاپ و کامپیوتر در مورد اختلاف قیمت به صورتی تفاوت دارند که شما لپ تاپ ۱۰ میلیونی را که میگذارید کنار کیس ۶ میلیونی برابر هستند اما این ۴ میلیون حفظ می شود و در لپ تاپ ۸۰ میلیونی معادل کامیپوتر آن ۷۶ میلیون قیمت دارد اگر قصد خرید برای کار حرفه ای دارید از لپ تاپ استفاده کنید
  دوستان کامیپوتر دست و پای انسان را می بندد فرض کنید حتی یک بار میخواهید به بیرون بروید و آن وقت است که می گویید کاش لپ تاپ خریده بودم مخصوصا زمانی که خرید های بالای مثلا ۷۰ میلیونی میکنید دیگر جای جبران و عوض کردن وجود ندارد.

  به حرف افرادی که در فضای مجازی هستند و هیچ کاری بلد نیستند و فقط ادعای بلد بودن را دارند گوش نکنید

  1. پارسا می‌گوید

   لپتاپ در حد کیس نمیتونه پردازش کنه ،

 28. امیرحسین می‌گوید

  من میخوام ۱۴۰۰/۳/۱ لپتاپ بخرم
  مثال در نظرم اینه ۶ میلیونی لپتاپ میخوام گیم بازی کنم باشه کامپیوتر هم ۳میلیون بعد ۶ ملیون هم داره کدومشو بخر

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام امیر. با ۶ میلیون متاسفانه نمیشه لپ‌تاپ گیم خرید شاید بتونی باهاش یه PS4 بگیری. با ۳ میلیون هم کیس مناسب نمیشه بست

  2. امیرمحمد می‌گوید

   اصلا از قیمتا خبر نداریی

  3. MATIN می‌گوید

   با شش میلیون که نمیتونی لپ تاپ بخرید و اما کامپیوتر شاید بشه با شش تومن یه مادر برد بخرید همین و تمام

 29. Dark Raider می‌گوید

  بهترین laptop گیمینگ حال حاضر یعنی Razer Blade 17 pro در بهترین حالت سخت افزار 3600 دلار یا به قیمت ایران ۹۰ میلیون تومن هست که اگه از طریق گمرک به ایران بیاد چند برابر میشه. شما اگه بخواید که سیستم گیمینگ داشته باشید کامpیوتر گزینه ی بسیار بهتری است ولی اگر برای کلاس های آنلاین یا کار های غیر pیچیده سیستم میخواهید, یک Laptop ۱۰ میلیونی هم کار راه بنداز هست

 30. مکرمی پور می‌گوید

  سلام، چند نکته ، لپ تاپ نیز نوعی کامپیوتره ، کلا دو نوع مرسوم کامپیوتر شخصی(PC) وجود داره، یکی کامپیوتر رومیزی (دسک تاپ) و یکی دیگه کامپیوتر روپایی (لپ تاپ) . لپ تاپ (که البته بعضیا می نویسن لب تاب و لب تاپ اشتباهه) یه کلمه انگلیسیه که از دو بخش تشکیل شده : lap + top لپ به معنی دامان هست، یعنی ناحیه ران و زانو. تاپ هم یعنی رو یا بالای یک چیز. پس لپ تاپ نوعی کامپیوتره که می تونیم رو پامون قرارش بدیم. دسکتاپ هم همینطور : desk + top دسک به معنی میزکار هست. کامپیوتر های دیگه ای هم هستن، مثل «پالم تاپ» : palm + top پالم یعنی ناحیه کف دست.یه نکته دیگه اینکه کارت گرافیک همون GPU نیست، جی پی یو مخفف Graphics processing unit (واحد پردازش گرافیکی) هستش .کارت گرافیک فقط یه قطعه هست و جی پی یو تراشه هستش، جی پی یو روی کارت گرافیک نصبه.جی پی یو فقط مسئول پردازش های گرافیکیه.

  1. اعظم می‌گوید

   جالب بود توضیحاتتون

 31. زهرا جودی می‌گوید

  سلام.
  تشکر از توضیحات خوبتون

 32. Aren milae می‌گوید

  سلام برای لبتاب ۲۰ تا ۲۵ ملیون لبتاب خوب می‌کنه ملی اگه لبتاب گیمینگ می‌خواین باید بالای ۳۰ تومن هزینه کنین

 33. Essam می‌گوید

  سلام یه سوال داشتم که میشه قطعات لپتاپ رو روی pc گذاشت یا بالعکس؟ مثل رم یا هارد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. یونس مرادی می‌گوید

   سلام بله میشه برای هارد که خیلی ساده است اما رم لپ‌تاپ از نوع SO-DIMM با ۲۰۰ پین هستش برای نصب روی پی ‌سی باید از اداپتور UDIMM استفاده کنین

   1. Black می‌گوید

    لپ تاپ tuf f15 خیلی خوبه

    1. یونس مرادی می‌گوید

     اره این خیلی لپ‌تاپ خوبیه

 34. امیرحسین می‌گوید

  سلام من ۲۵ میلیون پول دارم و شغلم تحلیلگری است .به نظرتون چی بخرم لپ‌تاپ یا کامپیوتر؟

 35. علیرضا می‌گوید

  سلام من ۱۵ تا ۲۰ ملیون پول دارم میخوام یک چیزی برای بازی مثل کلاف دیوتی و پابجی کدوم بهتره لب تاب یا کامپیوتر

  1. معصومه می‌گوید

   لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟! 😂
   ورژن جدید علم بهتر است یا ثروت😂😂😂

 36. Asal می‌گوید

  سلام من کامپوتر دارم ولی میخوام عوض کنم به جاش لپ تاب بگیرم کاره زیادیم ندارم با کامپوتر شاید تهش دو روز یه بار دوساعت بشینم پشتش به نظرتون چیکار کنم اهل بازی کامپوتریم نیستم حالا شاید دو سه سال بعد واسه دانشگاه نیاز داشته باشم بهش

 37. عليرضا الياسى می‌گوید

  سلام به نظر من لپتاپ بهتر است. حالا ميخوام بگم چرا ? 1_ چون قيمتش كمتر است. 2_ وطبق گفته هاى بالا برق كمتري مصرف مى كند 3_ و اجبارى نيست كه براى لپ تاپ موس بخرى ولى براى كامپيوتر چرا بايد موس بگيريم و باعث لرزش كامپيوتر مى شود (منظور بنده قلتك است) 4_ براى كلاس آنلاين لپ تاپ بهتر است 5_ با اينكه براى بازى كامپيوتر بهتر است ولى لپ تاپ گيمينگ كه داريم خب. همين! والسلام ختم كلام

  1. benyamin می‌گوید

   نه اصلا قیمت لپ تاپ مناسب نیست و خیلی بیشتر از کامپیوتره و همینطور دوام قطعاتش پایین تر از کامپیوتره و ممکنه به علت کار زیاد و مداوم با لپ تاپ قطعاتش داغ کنه و بسوزه ولی کامپیوتر اینطور نیست اگر از یک خنک کننده خوب بهره برده باشه ممکنه اصلا یکم هم داغ نکنه برا همین عمر بیشتر قطعات کامپیوتر رو برامون تضمین میکنه. لپ تاپ گیمینگ خوب و درست حسابی هم الان حداقل 35 میلیون میشه و تازه با همچین لپ تاپ گیمینگی ممکنه فقط بشه با کیفیت خیلی کم گیما رو پلی داد. تنها خوبی که لپ تاپ نسبت به کامپیوتر داره اینه که قابل حمله و کار کردن تو جاهای مختلف باهاش آسونه

  2. علی می‌گوید

   اصا چی چی گفتی مشتی….خداوکیل خودت فهمیدی

 38. پــــرناز می‌گوید

  سلام دوستان با توجه به وضعیت درسا که همه مجازی شده
  میخوام یع چیزی بگیرم که به کارم بیاد بنظرتون لبتاب خوبه یا کامپوتر

  1. benyamin می‌گوید

   به نظر من کامپیوتر

 39. محمد امین احمدی می‌گوید

  سلام من لپ تاپ دارم که کار راه بنداز هست الان میخوام حداکثر ۵۰میلیون حزینه کنم فرقی هم ندارم چی بشه مهم اینکه یه ۱۰ سال واسم کار کنه من کار های نیم سنگین هم میکنم برای خرید کامپیوتر کیس خالی خوبه که خودم قطعات شو بخرم یا کیس آماده

 40. Mohadeseh می‌گوید

  سلام من دانش اموزم و از سایت اسکای روم برای کلاس ها استفاده میکنم و بین دو راهی موندم لپ تاپ بگیرم یا کامپیوتر 😩😩🤷‍♀️

  یه چیزی میخوام که در روز 5 تا 6 ساعت کلاس دارم و چند ساعتی هم برای تکالیف که داغ نکنه و لپتاپ هم خیلی تو شارژ نباشه
  کدوم بهتره تا الان دوتا سایت خوندم ولی هنوز گم راهم
  بودجه ام خیلی زیاد نیست پس شاید خیلی بشه 20 تا 25 تومن که میخوام 6 سال دبیرستان بمونه برام حد اقل که اگر مشکلی بود برای دانشگاه عوض کنم و خیلی نیاز به حمل و نقل ندارم اما باز هم خب سخته که بخوام 9 ساعت از 7 صب بشینم پای میز😩😩😩😩

  کلا موندم چی کار کنم میشه سریعا راهنمایی کنید و خیلیی میترسم یه اپ تاپ مثلا 10 ملیونی زود خراب شه و اندرویدش اپدیت نشه کمکم کنید خیلی گیچ شدم

  1. Somebody می‌گوید

   آبجی اولن اینکه چه کامپیوتر چه لپ تابا یا از ویندوز استفاده میکنن یا از مک یا لینوکس نه از اندروید
   دوم تو اگه وبکم نیاز داری برای کلاس آنلاینات برو سمت لپ تاب چون که حتی ارزونترین لپتابا هم عموما وبکم دارن
   سوم اینکه لپتابا و کامپیتورا مثه گوشی موبایل نیستن که بعد ی مدتی آپدیت نگیرین(ممکنه بعضی پردازنده های قدیمی به مشکل بخورن) ولی همه سیستما و لپ تابا بعد اینکه تو ویندوزو ( یا مکینتاش یا هر سیستمیو روش نصب میکنی ) اون آپدیتایی که میان آپدیتای امنیتین و اینکه تو اگه بخوای نسخه جدیدو نصب کنی باید اطلاعاتتو ی جا نگه داری بعدا ارتقاشون بدی

 41. آراز می‌گوید

  سلام دوستان خواستم بگم اگه لپ تاپ خوب بگیرید ار کامپیوتر هم بهتره
  و می تونید لپ تاپ گیمینگی بخرید که برای بازیه
  و اونجا نوشته بود اندازه کامپیوتر برتری دارد خوب لپ تاپ برای حمل کردنه
  و اگه جنس خوبی بخرید نه میسوزه و اگه برای بازی می خواهیند مدل گیمینگ بخرید و کیبورد ضد آب بخرید چون اگه ضد آب نباشه یه وقت آب بریزه لپ تاپتون به فنا رفته توی گوگل بنویسید لپ تاپ گیمینگ میاره

  1. Mohadeseh می‌گوید

   سلام خوبی ببین من برای درس میخوام و نزدیک 20 تا25 ملیون خیلی بشه بودجه دارم کلاس 7 ام هستم و میخوام خوب بمونه حد اقل تا 7 سال دیگه حمل و نقل مهم نیست اما یکم سخته 9 ساعت بشینم پای میز با 20 تومن میشه یه اپ تاپ خوب خرید؟

   1. علی می‌گوید

    نه داداش الان لپ تاپ خوب بالای ۳۲ میلیونه .کیس گزینه مناسب تریه با ۱۰ و ۱۲ میل جمع میشه

    1. MmD می‌گوید

     کدوم کیس خوبی با 12 میل جمع میشه ؟ ب منم بگو برم بخرم -____-

     1. هادی می‌گوید

      چرا کیس استوک می خری ۷ ۸ تومن گرافیک میندازی ۴ تومن شد ۱۲ تومن تازه شانس بیاری یک گرافیک ۲ تومنی خوب ممکنه بیابی بشه ۱۰ تومن
      خواستی ۱۰ برام واریز کن برات بگیرم

    2. مستر آرت می‌گوید

     تو همون ۱۲ تومنم نداری

 42. نیما می‌گوید

  اینو جا انداختید که کامپیوتر یه مزیت دیگه ای هم داره مثل بلندگو که اگه کیفیت خوب بخری صدای بیشتری تولید میکنه نسبت به لب تاپ و واس آهنگ گذاشتن عالیه

 43. Mohadese می‌گوید

  سلام وقت بخیر،، من قصد دارم برای کارای طراحی یا لپ تاپ بگیرم یا کیس ،، ولی واقعا نمی‌دونم برای این کارای 3d max,کدوم ازین دومورد بهتره،، ممکنه ک راهنماییم کنین،؟؟

  1. Arezoo می‌گوید

   سلام یعنی تو بقیه لپ تاپ ها نمی شه حتی یه بازی ساده انداخت؟؟ بعد لپ تاپ سیم کارت می خوره؟؟

   1. آرین آزادخواه می‌گوید

    سلام دوست عزیزم ، لبتاب های متوسط معمولا سیمکارت میخورن ولی مثلا بعضی از لبتاب های بلوتوث هم نداره ، ولی باید دقت کنید که داشته باشه و مدل هایی هستن که ارزان تر هستن و بلوتوث وای فای و سیمکارت هم نمی خورن بسته به مدل لبتاب داره ولی متوسط به بالا معمولا دارن

    اگه میخوای خیلی گرون نباشه و بازی های خیلی سنگین و بروز و جدید نمی خواهید برند hp 4520 s من دارم راضی هستم خیلی هم گرون نیست دست دوم و نو
    بلوتوث و وای فای و سیمکارت هم میخوره ، رم ۴ گرافیک ۳ گیگ ، سی پی 4 هسته ای قدرتمد

   2. امیر می‌گوید

    واسه برنامه نویسی و کد نویسی کدوم رو پیشنهاد میدین؟!

 44. جواد می‌گوید

  خسته نباشید دو تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید اول اینکه ی لپتاپ گیمینگ و سیستم گیمینگ(فقط کیس) با مشخصات کاملا مشابه از لحاظ رم و کارت گرافیک و… چقدر تفاوت قیمت دارن مثلا اگه لپ تاپه ۱۵ ملیون بشه پی سی چقدر میشه و دوم اینکه از لحاظ عملکرد چقدر فرق دارن مثلا ی بازی با کیفیت و … یکسان اگه تو پی سی اف پی اس ۶۰ به ما بده توی لپ تاپ چه اف پی اسی میده ?خیلی ممنون ک وقت گذاشتید

  1. ramin می‌گوید

   سلام اگه لپ تاپ 15 میلیون بشه یه کیس ببین فقط کیس با همون سخت افزار حدود9میلیون درمیاد .اوکی؟ در رابطه با اف پی اس قطعا در کامپیوتر بیشتره چون لپ تاپ میخواد برق کمتر مصرف کنه و باتری داره از قطعات با گیگاهرتز کمتر استغاده میکنه در نتیجه اف پی اس کمتر .و اگه برا بازی میخوای حتما کامپیوتر بگیر چون روی لپ تاپ فشار میاد و اگه بسوزه که دیگه…..اما اگه روی کامپیوتر فشار بیاد و بسوزه میتونی قطعاتشو عوض کنی و خرج کمتر .حتی اگه برا بازی هم نمیخوای و نیاز به حمل نداری سعی کن کیس بگیری.خدافظ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.