خودکار ارگونومیک چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

خودکار ارگونومیک چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟
راهنمای مطالعه

  آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کسانی که به شعر «باز آمد بوی ماه مدرسه...»، عشق می‌ورزند و کسانی که از آن متنفر هستند. در هر یک از این دو دسته که قرار داشته باشید باید در دوران تحصیل و حتی بعد از آن مداد به دست بگیرید و به درس و تحصیل مشغول شوید. برای نوشتن هم باید خودکاری مناسب در اختیارتان باشد. اما خودکار مناسب چیست؟ خودکار ارگونومیک. با ما همراه باشید تا از این خودکار، ویژگی‌ها و مزایایش برای‌تان بگوییم.

  خودکار ارگونومیک چیست؟

  خودکار ارگونومیک

  شاید به نظر برسد که در دنیای دیجیتال و عصر رایانه‌ها، نیاز به خودکار و مداد برای نوشتن در حال کم‌رنگ‌تر شدن است. اما این‌طور نیست. حتی اگر تخته‌ سیاه‌های کلاس به نسخه دیجیتالی ارتقا پیدا کنند و پای قلم‌های نوری و لمسی و... هم به مدارس در سطحی وسیع باز شود باز هم برای یادگیری نوشتن باید قلم دست بگیرید و بنویسید.

  خودکار ارگونومیک، خودکاری است که ساختاری متناسب با راحتی بدن‌تان دارد و در آن اصول ارگونومی رعایت شده است. یعنی در دست گرفتن و نوشتن با آن، کمترین میزان فشار را به دست، ماهیچه‌ها و مفاصل وارد می‌کند. از آنجا که افراد دارای عادت‌های نوشتن و شرایط بدنی مختلفی هستند، تعریف خودکار ارگونومیک هم برایشان متفاوت خواهد بود. مثلا کسانی که دچار التهاب مفصل یا تونل کارپ هستند باید از خودکارهای ارگونومیک مخصوص به خود برای نوشتن استفاده کنند تا درد و فشار کمتری در هنگام نوشتن به دست‌های‌شان وارد شود. به عبارت دیگر، خودکار ارگونومیک مناسب برای هر فرد می‌تواند با دیگری متفاوت باشد. اما به طور کلی، خودکاری را ارگونومیک می‌گویند که به حفظ سلامت مفاصل و دست‌ها کمک می‌کند.

  ویژگی‌های خودکار ارگونومیک چیست؟

  خودکار ارگونومیک

  خودکارهایی که به سلامت دست‌ها کمک می‌کنند دارای ویژگی‌هایی هستند و باید قبل از خرید با آنها آشنا باشید. پس اگر دوست دارید که برای خود یا فرزندتان، حودکار ارگونومیک خریداری کنید باید به نکات زیر هم توجه داشته باشید:

  شکل و حالت خودکار

  معمولا، خودکارهایی که بلند هستند و قطر نسبتا زیادی دارند در دسته انواع خودکار ارگونومیک قرار می‌گیرند. علت این است که راحت‌تر می‌توان آنها را در دست گرفت و نوشتن با آنها فشار کمتری را به انگشتان و مچ دست وارد می‌کند. پس یادتان باشد که مدادها و خودکارهایی که قطر بسیار اندکی دارند و ظاهرا خیلی باریک هستند در دسته انواع خودکار ارگونومیک قرار نمی‌گیرند.

  توزیع وزن خودکار

  وزن خودکار ارگونومیک باید در ناحیه نوک آن بیشتر باشد. مدادهایی که دارای نوک سنگین‌تر هستند، مانع از سُر خوردن خودکار روی کاغذ می‌شوند و برای نوشتن با آنها لازم نیست که از سوی دستان، فشاری مضاعف به کاغذ وارد شود. اما اگر ناحیه بالای خودکار سنگین باشد و وزنش در آن بخش متمرکز شده باشد، دستان و انگشتان برای حفظ حالت خودکار و راحت نوشتن نیاز به وارد کردن فشار زیادی دارند که برای دست و انگشتان خوب نیست.

  پوشش دور خودکار

  منظور از پوشش دور خودکار، قسمتی است که در تماس مستقیم با انگشتان‌تان قرار می‌گیرد. برخی از مدادها و قلم‌ها دارای پوشش فلزی هستند اما بهترین گزینه، پوششی از جنس پلاستیک نرم است. این پوشش‌ها مانع از خسته شدن دست می‌شود و نوشتن را راحت‌تر می‌کند.

  میزان روان بودن مداد و جوهر خودکار

  باید به دنبال خرید مدادها و خودکارهایی باشید که روانی جوهرشان برای‌تان مناسب است. اگر جوهر به سختی از نوک خودکار بیرون بیاید و نوک سفتی داشته باشد، برای نوشتن باید به دست‌تان فشار وارد کنید. اگر هم روان بودن جوهر خودکار بیش از اندازه باشد، باز هم کار نوشتن دشوار می‌شود و باید برای رعایت نظافت و زیبایی دست‌خط به دست‌تان فشار وارد کنید تا مانع از نگارش شُل و نه چندان مستحکم واژه‌ها شوید.

  برای مداد هم همین نکات تکرار می‌شوند. باید به دنبال گزینه‌ای باشید که به راحتی امکان نوشتن را برای‌تان فراهم کند. در واقع باید اصطکاک خودکار بر سطح کاغذ در حدی معقول باشد.

  [related]11242[/related]

  چه موقع خرید خودکار ارگونومیک ضروری است؟

  خودکار ارگونومیک

  البته خرید خودکاری که به سلامت بیشتر دست و بخش‌های مختلف آن کمک می‌کند برای همه ضرورت دارد ولی اگر یکی از حالات زیر منطبق باشماست باید در خرید این وسیله و استفاده از آن جدی‌تر باشید:

  • اگر هنگام نوشتن در قسمت مچ دست و شست احساس درد و ناراحتی می‌کنید؛
  • اگر کارتان با نوشتن همراه است و در طول روز باید ساعات زیادی را صرف نوشتن کنید. مثلا دانش‌آموزان و دانشجویانی که باید تکالیف خود را بنویسند قطعا نیاز به یک خودکار مناسب دارند؛
  • اگر دست‌های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک دارید هم باید به دنبال خودکار ارگونومیکی باشید که به حفظ سلامت دست‌تان کمک می‌کند.

  وقتی از خودکار ارگونومیک حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

  اگر دوست دارید که دقیق‌تر بدانید، خودکار ارگونومیک چه مدل‌هایی دارید، توجه‌تان را به مدل‌های معروف و برتر این سبک از خودکارها در ادامه جلب می‌کنیم. این نمونه‌ها از خودکارهای ارگونومیک معروفی هستند که در طراحی به سلامت بدن، توجه زیادی شده است. برای مثال به این نمونه از خودکارها دقت کنید:

  خودکار ارگونومیک با پوشش پلاستیکی مناسب

  خودکار ارگونومیک

  این خودکار، نمونه‌ای از خودکارهایی است که از نظر قطر مناسب هستند و به دلیل پوشش پلاستیکی، رفاه و راحتی را در هنگام نوشتن برای‌تان فراهم می‌آورند. زمانی که جوهر این خودکار هم نه شل باشد و به شدت روان یا خیلی سفت و غلیظ، نوشتن با آن برای‌تان به تجربه‌ای خوشایند بدل می‌شود که به مفاصل، انگشتان، مچ و... آسیبی وارد نمی‌کند.

  برای خرید یک خودکار مناسب که به دست‌تان فشاری وارد نمی‌کند باید موارد مختلفی را روی کاغذ امتحان کنید. از میان خودکارهایی که ویژگی‌های خودکار ارگونومیک را دارا هستند به انتخاب گزینه‌هایی دست بزنید که نوشتن را برای‌تان راحت‌تر می‌کنند. پس هیچ‌گاه عجله نکنید و گول رنگ و ظاهر خودکارها را نخورید. یک تکه کاغذ بردارید و با خودکارهای مختلف روی کاغذ بنویسید تا ببینید کدام‌یک برای‌تان مناسب‌تر است. زمانی که به گزینه مورد نظر دست پیدا کردید، چند خودکار بخرید و خیال‌تان را بابت نوشتن با وسیله‌ای مناسب با طراحی درست، راحت کنید.

  خودکار ارگونومیک برای کاهش فشارها به مچ دست

  خودکار ارگونومیک

  این خودکار ارگونومیک، ظاهر بسیار عجیب و غریبی دارد. برای نوشتن با این خودکار باید انگشت اشاره‌تان را از میان دو شاخه بیرون ببرید و با انگشت شست‌تان هم سمت بیرونی آن را نگه دارید. در واقع، انگشت اشاره بین انگشت شست و انگشت وسط قرار می‌گیرد. این خودکار مانع از ایجاد فشار روی انگشتان و مچ می‌شود.

  شکل و شیوه‌ای که باید این خودکار را در دست گرفت و با آن نوشت، بهترین حالت در دست گرفتن قلم است. در واقع، به جای اینکه خودکار را بین شست و انگشت اشاره‌تان قرار بدهید باید آن را میان انگشت اشاره و وسط بگذارید. این طرز خودکار در دست گرفتن، فشار کمتری به ماهیچه‌های دست وارد می‌کند و باعث می‌شود که خط‌تان هم زیباتر شود. شاید در ابتدا برای‌تان عجیب و سخت به نظر برسد اما کم کم عادت می‌کنید و مزایای این طرز استفاده از قلم را به چشم مشاهده خواهید کرد.

  خودکار ارگونومیک

  اگر دقت کرده باشید، هنرپیشه‌ها و خواننده‌های معروف از خودکار برای امضا کردن استفاده می‌کنند و در دیدار با طرفداران‌شان مجبور هستند تا ده‌ها برگه را امضا کنند. یکی از این افراد معروف، تیلور سوئیفت (Taylor Swift) است. تیلور، صحیح‌ترین شیوه ممکن را برای در دست گرفتن خودکار انتخاب کرده است.

  البته، این شیوه به دست گرفتن خودکار بارها از سوی رسانه‌ها مورد تمسخر واقع شده است. ولی اگر شما هم به سلامت دست‌های‌تان علاقه دارید حتما مانند تیلور سوئیفت، خودکار را به دست بگیرید. تهیه خودکاری که در قسمت بالا معرفی شد به شما کمک می‌کند تا خودکار را به بهترین شکل ممکن میان انگشتان‌تان بگیرید و نگران سلامت مچ‌ها، انگشتان و مفاصل نباشید.

  در آخر

  خودکار ارگونومیک شاید اهمیت انتخاب یک خودکار در افزایش بهره‌وری دانش‌آموزان، دانشجویان و کارمندان زیاد مهم به نظر نرسد. اما واقعیت این است که میزان شادابی بدن و سلامت آن با بهره‌وری رابطه‌ای مستقیم دارد. اگر به نکات ساده‌ای مانند انتخاب خودکار توجه نداشته باشید، دست‌ها، مچ و مفاصل تحت فشار قرار می‌گیرند و اثر نامطلوبی که روی بدن ایجاد می‌شود، چابکی را از شما خواهد گرفت. دانش‌آموزان با در دست داشتن خودکارهای مناسب و توجه به سلامت بدن‌شان هم سبک زندگی بهتر را می‌آموزند و هم از بروز آسیب‌های بدنی مختلفی جلوگیری می‌کنند که به واسطه عادت‌های نادرست و استفاده از وسایل نامناسب در آنها شکل می‌گیرد. شاید خرید یک خودکار ارگونومیک کمی گران‌تر از خودکارهای عادی باشد اما باور کنید چند عدد هزار تومانی بیشتر، شما را ثروتمند نخواهد کرد ولی قطعا سلامت‌تان را بهبود و ارتقا می‌بخشد. پس در انتخاب خودکار ارگونومیک مناسب دقت داشته باشید. مهرماه هم نزدیک است و بوی ماه مدرسه دیگر کاملا به مشام می‌رسد پس در خریدهای‌تان به خودکار مناسب دقت کنید. [see_also]11936[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید