هرآنچه برای خرید فرنچ پرس باید بدانید

هرآنچه برای خرید فرنچ پرس باید بدانید
راهنمای مطالعه

  فِرِنچ پِرِس! شاید با اسم این وسیله چندان آشنایی نداشته باشید. اما خودش حتما به چشم‌تان آشناست. در ادامه با ما همراه باشید تا هرآنچه را برای خرید فرنچ پرس باید بدانید با شما در میان بگذاریم.

  فرنچ پرس چیست؟

  خرید فرنچ پرس - اجزای سازنده

  فرنچ پرس وسیله‌ای بسیار کاربردی برای دَم‌کردن قهوه است. یعنی در اصل نوعی قهوه‌ساز به شمار می‌رود. اما نیازی نیست حتما قهوه‌خور باشید تا فرنچ پرس به کارتان بیاید. فرنچ پرس برای تهیه چای و دمنوش‌ هم کاربرد دارد.

  هر فرنچ پرس مطابق تصویر بالا از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود:

  • مخزنی پارچ‌مانند که می‌تواند از جنس‌های مختلفی مانند شیشه یا استیل باشد؛
  • اهرمی پیستونی همراه با تعدادی صفحه فیلتر؛
  • درپوش یا به‌عبارتی کلاهک که به اهرم متصل است.

  در فرنچ پرس قهوه به‌روش غوطه‌وری دَم می‌آید. به این معنی که باید آب جوش را مستقیما روی پودر قهوه بریزید. پودر قهوه‌ای هم که استفاده می‌کنید بهترست نسبتا دانه‌درشت باشد. سپس درِ ظرف را بگذارید. منتها اهرم را بالا بکشید، طوری که صفحات فیلتر در قسمت بالا قرار بگیرند. چند دقیقه‌ای که پودر قهوه خوب خیس خورد، اهرم را به‌سمت پایین فشار دهید تا تفاله قهوه در کف ظرف جمع شود. به این ترتیب قهوه‌ای صاف و فیلترشده حاصل می‌شود که درست‌کردنش زحمت چندانی نمی‌برد. منتها اینکه دقیقا چقدر باید برای پایین‌دادن اهرم و صاف‌کردن قهوه صبر کنید به درجه درشتی پودر مورداستفاده بستگی دارد.

  توضیح ریزه‌کاری‌های دَم‌کردن قهوه در فرنچ پرس در این مطلب نمی‌گنجد. همین‌قدر بگوییم که در این روش اگر پودر قهوه‌ زیادی ریز باشد یا مدت طولانی خیس بخورد، خروج بیش‌ازحد عصاره قهوه رخ می‌دهد و موجب ایجاد طعمی تلخ و نامطلوب می‌شود.

  حالا که با ایده کلی فرنچ پرس آشنا شدید، ببینیم برای خرید فرنچ پرس به دانستن چه نکاتی نیاز داریم.

  پرفروش‌ترین انواع فرنچ پرس را ببینید

  نکاتی که باید قبل از خرید فرنچ پرس بدانید

  مهم‌ترین نکاتی که باید درمورد فرنچ پرس‌ها بدانید عبارت‌اند از جنس اجزا و گنجایش:

  ۱. جنس اجزا؛ شامل مخزن، اهرم و درپوش

  مخزن

  خرید فرنچ پرس - جنس مخزن

  جنس مخزن فرنچ پرس معمولا از شیشه، استیل یا پلاستیک است که هرکدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند:

  • شیشه: فرنچ پرس‌های شیشه‌ای زیبایی دوچندان دارند. چراکه می‌توانید دَم‌شدن قهوه را به‌چشم ببینید و از مشاهده فرونشستن ذرات قهوه هنگام پایین‌دادن اهرم لذت ببرید. اما نیازی به گفتن نیست که ظروف شیشه‌ای آسیب‌پذیری بالایی دارند. مدلی را انتخاب کنید که از جنس شیشه حرارت‌دیده و نشکن باشد تا براثر شوک حرارتی نشکند. اغلب فرنچ پرس‌های شیشه‌ای کمربندی فلزی یا پلاستیکی هم دارند که موجب افزایش مقاومت بدنه می‌شود. اما با فرنچ پرس‌های شیشه‌ای حداقل خیال‌تان راحت است که شیشه طعم قهوه را تغییر نمی‌دهد.
  • استیل: فرنچ پرس‌های استیل از دوام بالاتری برخوردارند و با هر زمین‌افتادنی هزارتکه نمی‌شوند. این جنس فرنچ پرس‌ها معمولا از دیواره دولایه تشکیل می‌شوند (چیزی شبیه ماگ‌های مسافرتی) تا بتوانند محتویات داخل‌شان را مدت طولانی‌تری گرم نگه دارند. البته کیفیت استیل مورداستفاده هم شرط است. استیل 18/8 یا 18/10 (نسبت کروم به نیکل) بهترست. درمجموع فرنچ پرس استیل دوام بیشتری در مقایسه با مدل‌های شیشه‌ای دارد. فقط اینکه شاهد دَم‌کردن قهوه نخواهید بود.
  • پلاستیک: در وهله بهترست از ظروف پلاستیکی استفاده نکنیم. اما اگر سراغ فرنچ پرس‌های پلاستیکی رفتید، دقت کنید که فاقد BPA (بیسفنول آ) و تهیه‌شده از پلاستیک مرغوب و مواد اولیه باکیفیت باشد تا براثر مواجهه با مایعات داغ دچار نشت مواد شیمیایی نشود.
  • سرامیک: فرنچ پرس‌های سرامیکی چندان رایج نیستند. اما خوش‌رنگ‌ولعاب‌اند و معمولا هم اندکی گران‌تر. سطح داخلی فرنچ پرس‌های سرامیکی باید دارای پوشش لعابی باشد. اما این را هم بگوییم که مدل‌های سرامیکی باوجود ظاهر زیبا و دلربا فوق‌العاده شکننده‌اند.

  اهرم

  خرید فرنچ پرس - جنس فیلتر

  مهم‌ترین قسمت اهرم فیلترهای متصل به آن است. فرنچ پرسی که انتخاب می‌کنید، بهترست دارای صفحات فیلتر با لبه‌های پلاستیکی نباشد. چراکه پلاستیک، خصوصا اگر از ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید، زود خراب می‌شود. ضمن اینکه پلاستیک به‌مرور تَرَک‌های ریزی برمی‌دارد و ذرات قهوه داخلش جا خشک می‌کنند. اما صفحات تماما فلزی از استحکام و دوام بیشتری برخوردارند.

  درپوش

  درِ فرنچ پرس در مدل‌های ارزان‌قیمت معمولا حرارت را به بیرون درز می‌دهد. درپوش فرنچ پرس‌های بی‌کیفیت خصوصا در محل نوک مخزن چفت‌وبست خوبی ندارند. اما فرنچ پرس‌های خوش‌ساخت هیچ درزی برای هدررفت حرارت باقی نمی‌گذارند.

  ۲. گنجایش فرنچ پرس

  گنجایش استاندارد فرنچ پرس چیزی حدود ۴ تا ۸ فنجان است. اما دقت داشته باشید که منظورمان فنجان‌های کوچک قهوه‌خوری‌است! بسیاری از تولیدکنندگان فرنچ پرس هر فنجان را به اندازه ۴ اونس (حدود ۱۱۸ میلی‌لیتر) در نظر می‌گیرند. فرنچ پرس‌های کوچک معمولا بین ۳ تا ۴ فنجان گنجایش دارند و مدل‌های بزرگ‌تر ۸ تا ۱۲ فنجان.

  جمع‌بندی

  عمده نکاتی را که برای خرید فرنچ پرس باید می‌دانستید با شما در میان گذاشتیم. اما برای اینکه بتوانید قهوه باکیفیت‌تری در فرنچ پرس دَم بیاورید، می‌توانید به خرید آسیاب قهوه به‌عنوان یک وسیله تکمیلی فکر کنید. قهوه پس از پودرشدن شروع به اکسیداسیون می‌کند و به‌تدریج از طعم مرغوب اولیه دور می‌شود. پس اگر طالب قهوه تا حد امکان باکیفیت هستید، بهترست به‌جای استفاده از پودرهای آماده خودتان دانه‌های قهوه را پیش از دَم‌کردن آسیاب کنید. ضمنا یادتان نرود که این مطلب را با دوستان قهوه‌خورتان هم به اشتراک بگذارید!

  جدیدترین مدل‌های فرنچ پرس را ببینید

  [see_also]22353[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید