بهترین سایت‌های خرید و فروش تخصصی خودرو؛ خودروی صفر و کارکرده را با بهترین قیمت بخرید

بهترین سایت‌های خرید و فروش تخصصی خودرو؛ خودروی صفر و کارکرده را با بهترین قیمت بخرید
راهنمای مطالعه

  امروزه خودرو به یک کالای سرمایه‌ای و نسبتا پرهزینه تبدیل شده است. دغدغه خرید و فروش خودرو با مناسب‌ترین قیمت و کمترین میزان ریسک، فاکتور مهمی محسوب می‌شود. انتخاب بهترین سایت خرید و یا درج آگهی فروش خودرو، از میان انبوه سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، امری زمان‌بر است. درجه با چشمانی ریزبین و موشکافانه، ۵ سایت برتر خرید و فروش خودرو از میان این سایت‌ها را انتخاب کرده و به شما معرفی می‌کند.

  جدا از بحث نوسانات قیمت و کیفیت خودروهای حال حاضر ایران که شاید یک چشم را خون کند و یک چشم را اشک، هنوز هم بازار خرید و فروش خودرو در ایران حرارت خود را دارد. مشتریانی هستند که همیشه به دنبال خودرویی می‌گردند که تا ابد چرخ‌هایش برایشان بچرخد. به لطف زندگی در قرن ۲۱ که تقریبا همه چیز به سمت آنلاین شدن حرکت می‌کند، خرید و فروش اینترنتی خودرو نیز در این میان جایگاه مطلوبی پیدا کرده است.

  معیارهای ارزیابی سایت‌های خرید و فروش خودرو

  اجازه دهید در ابتدا به‌طور مختصر نحوه عملکرد سایت‌های خرید و فروش آنلاین خودرو را برایتان توضیح دهیم. این وبسایت‌ها به‌وجود آمده‌اند تا بستری باشند که فروشندگان خودرو با استفاده از آن‌ها اقدام به درج آگهی فروش کنند. همچنین خریداران نیز بتوانند به‌صورت آنلاین اطلاعات خودروهای قابل فروش را مشاهده کرده و در صورت تمایل با فروشنده ارتباط برقرار کنند. روال آنلاین کار تا همینجا به اتمام می‌رسد و باقی مراحل معامله باید به‌صورت حضوری یا آفلاین انجام شود. معیار ارزیابی ما نیز نحوه عملکرد این وبسایت‌ها در بازه خدمات آنلاین برای کاربران است.

  امروزه دیگر آگهی‌های فروش خودرو در وبسایت‌های اینترنتی درج می‌شود و فروشنده و خریدار به صورت آنلاین، به دور از شلوغی و هزینه‌های رفت و آمد و پورسانت دلالان با یکدیگر مذاکره و معامله می‌کنند. دنیای مجازی ایران نیز میزبان ده‌ها وبسایت و اپلیکیشن و شبکه‌های خرید‌ و‌ فروش آنلاین خودرو است که البته همگی آنان از کیفیت و مقبولیت خوبی برخوردار نیستند. اما درجه کار شما را آسان کرده و پس از ارزیابی کارشناسانه، تنها ۵ سایت برتر خرید و فروش خودرو را همراه با نقاط قوت و ضعفشان پیشکش نگاهتان می‌کند.

  ابتدا هر سایت طبق فاکتورهای زیر ارزیابی شده و متناسب با کیفیت عملکرد در هر بخش از ۰ تا ۵ نمره به آن داده شده است. در نهایت میانگین این ۴ نمره به عنوان نمره نهایی درجه به هر سایت ثبت شده است.

  ۱. فعالیت تخصصی فعالیت‌های سایت از نظر میزان ارتباط به حوزه خودرو و مسائل مربوط به آن بررسی شده است.

  ۲. شفافیت اطلاعات میزان تمرکز هر سایت در انتشار آگهی خودروهایی که اطلاعات کامل و شفاف دارند، ارزیابی شده است. ۳. تعداد آگهی‌ تعداد و تنوع خودروهای موجود در سایت و اینکه در چه دسته‌بندی‌هایی ارائه می‌شوند، تحلیل شده است.

  ۴. جستجوی آسان ارزیابی تجربه کاربر در مراحل جستجوی خودرو تا رسیدن به هدف مورد نظر.

  رتبه پنجم: ماشین بانک

  ماشین بانک سعی کرده در محیطی ساده و بی آلایش همان کاری را که از یک سایت درج آگهی خرید و فروش خودرو انتظار داریم برای‌مان انجام دهد و نه بیشتر. می‌توان گفت تقریبا هیچ آیتم گیج‌کننده‌ای در کار با ماشین بانک وجود ندارد و تمام گزینه‌های قابل کلیک در این سایت مختصر و مفید است.

  خرید و فروش آنلاین خودرو در سایت ماشین بانک

  فعالیت ماشین بانک به درج آگهی خودرو محدود شده و به جز قسمت معرفی مشخصات خودروی کارخانه‌ای ارزش افزوده دیگری مانند وبلاگ یا مقالات برای کاربر ایجاد نمی‌کند. برای بررسی و مقایسه تعداد آگهی‌های موجود در سایت فیلتر جستجو را روی خودروهای کارکرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان شهر تهران قرار دادیم که در این حالت تعداد ۴۷۴ آگهی برای ما نمایش داده شد که البته می‌توان فیلترهای جستجو را به نوع شاسی و... محدود تا نتایج دقیق‌تری را مشاهده کرد.

  از آنجا که درج آگهی فروش در این سایت برای عموم آزاد است و اصرار زیادی از جانب سایت برای توضیح کامل مشخصات صورت نمی‌گیرد، شفافیت و کامل بودن اطلاعات هر خودرو در حدی نیست که به تماس با فروشنده نیاز پیدا نکنید. جستجو و مشاهده خودروها در سایت آسان بوده و دسته‌بندی قابل قبولی نیز ارائه شده است.

  برای فروشندگان خودرو نیز روال واضحی جهت ثبت آگهی در سایت در نظر گفته شده است. علاوه بر تیپ رایگان آگهی، ۲ تیپ تعرفه‌ای ۶ و ۱۰ هزار تومانی که البته ارزان‌تر از رقباست نیز برای ارتقای وضعیت آگهی وجود دارد که با انتخاب آن‌ها می‌توانید شانس دیده شدن و فروش خودرو خود را افزایش دهید.

  نمره درجه به سایت ماشین بانک:

  فعالیت تخصصی

  شفافیت اطلاعاتتعداد آگهیجستجوی آسان

  نمره

  ۲۲۲۴

  ۲.۵

   

  رتبه چهارم: ایران پلاک

  اگر طراحی نسبتا شلوغ و قدیمی این سایت را که تجربه کاربری را کمی تحت الشعاع قرار می‌دهد در نظر نگیریم، با دسته‌بندی مناسب و تنوع قابل قبول آگهی در ایران پلاک مواجه خواهیم شد. ایران پلاک سعی کرده علاوه بر بسترسازی خرید و فروش آنلاین خودرو با اطلاع‌رسانی در مورد قیمت، اخبار و اطلاعات خودرو فعالیت گسترده و مفیدی را در این حوزه داشته باشد.

  خرید و فروش آنلاین خودرو در سایت ایران پلاک

  مشخصات هر خودرو در آگهی نسبت به ماشین بانک اندکی کامل‌تر است و این مورد نیز به واسطه اطلاعات بیشتری‌ست که فروشنده‌ها باید هنگام ثبت آگهی خودروی‌شان در سایت وارد کنند. برای مثال در این سایت گزینه‌ای اجباری برای ورود اطلاعات بیمه خودرو در نظر گرفته شده که در ماشین بانک مشاهده نکردیم. در جستجوی خودروهای کارکرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان شهر تهران با ۱۶۹۲ خودرو روبرو شدیم که از این نظر با اختلاف محسوسی از رتبه قبلی خود بالاتر است.

  در ایران پلاک می‌توانید در اولین گام خودرو را بر اساس مشخصات مدل، شهر و یا نوع اتاق پیدا کنید. سپس با استفاده از فیلترهای جستجوی تعبیه شده، امکان دست‌یابی به خودرویی که دنبال آن هستید برای‌تان آسان‌تر خواهد شد. همچنین قابلیت مقایسه اتومبیل‌ها برای کاربر تدارک دیده شده که یک مزیت نسبت به رقبایش محسوب می‌شود. شما با استفاده از این ویژگی می‌توانید تا ۴ خودرو را با یکدیگر مقایسه کرده و مشخصات آن‌ها را در یک نگاه و کنار یکدیگر مشاهده کنید.

  اگر فروشنده خودرو هستید، می‌توانید هم به صورت رایگان و هم غیر رایگان اقدام به درج آگهی در سایت کنید. ایران پلاک تعرفه‌هایی از ۲۵ تا ۹۰ هزار تومان تدارک دیده تا طیف گسترده‌تری از فروشندگان شخصی تا نمایشگاهی، متناسب با خدماتی که در نظر دارند اقدام به فروش خودروهایشان کنند.

  نمره درجه به سایت ایران پلاک:

  فعالیت تخصصی

  شفافیت اطلاعاتتعداد آگهیجستجوی آسان

  نمره

  ۳۲۳۴

  ۳

  [related]11820[/related]

  رتبه سوم: اُتکس

  رتبه سوم در این بررسی به سایت اُتکس اختصاص دارد که در نگاه اول از نظر طراحی بهینه و سرعت جستجوی بالاتر نسبت به دو سایت بالا توجه ما را به خود جلب کرد. همچنین امکاناتی از قبیل کارشناسی خودرو در محل و مشاوره خرید و فروش خودرو را می‌توان جزء مزایای اتکس محسوب کرد که البته رایگان نبوده و مشمول پرداخت هزینه است. راه‌اندازی بخش «آکادمی» با هدف انتشار مقالات آموزشی، عمومی و تخصصی در حوزه خودرو نشان از توجه مدیران این سایت به آگاه‌سازی و ایجاد ارزش افزوده برای خریدار و فروشنده دارد.

  خرید و فروش آنلاین خودرو در سایت اتکس

  از نظر شفافیت اطلاعات، خودروهایی که در اتکس برای فروش آگهی شده‌اند در دو دسته‌بندی کارشناسی‌شده و کارشناسی نشده قابل مشاهده هستند. آگهی‌های کارشناسی نشده توسط عموم کاربران و به صورت آزاد در سایت منتشر می‌شوند و اکثرا از نظر کامل بودن مشخصات خودرو نمره قابل قبولی ندارند. اما آگهی‌های کارشناسی‌شده، خودروهایی هستند که توسط متخصصان اتکس به صورت حضوری کارشناسی‌شده و اطلاعاتشان به شکلی کاملا شفاف و با ذکر تمام جزئیات منتشر شده‌اند. البته قابل ذکر است که آخرین خودروی کارشناسی‌شده در این سایت مربوط به سال ۱۳۹۶ است که به لحاظ قیمتی با سال ۱۳۹۸ کاملا متفاوت بوده اما همچنان در سایت موجود است. بنابراین حداقل از نظر قیمتی، اطلاعات خودروهای کارشناسی‌شده را نمی‌توان شفاف دانست و باید آن‌ها را به عنوان نمونه‌هایی از ارائه خدمات کارشناسی در محل در نظر گرفت.

  از آنجا که هنگام جستجوی خودرو در اتکس تعداد آگهی‌ها نمایش داده نمی‌شود، لذا نمی‌توان عدد دقیقی از خودروهای موجود در سایت ارائه کرد، اما در یک بررسی سنتی و شمردن دستی آگهی‌ها، طی جستجوی خودروهای کارکرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی شهر تهران ۵۶۲ آگهی نمایش داده شد که در مقایسه با ایران پلاک عدد پایین‌تری است. همچنین گزینه‌ای که بتوان آگهی را به «لیست خودروهای مورد علاقه» یا چیزی شبیه به آن اضافه کرد مشاهده نکردیم که برای سایتی با این نحوه فعالیت لازم به نظر می‌رسد. اما در مجموع تجربه جستجوی آگهی در اتکس را مطلوب ارزیابی می‌کنیم.

  برای فروشندگان خودرو نیز، علاوه بر امکان درج رایگان آگهی با حداقل امکانات، امکان پرداخت تعرفه‌ی ۳ و ۷ هزار تومانی جهت برخورداری از خدمات بیشتر فراهم شده است. همچنین اگر قصد دارید خودروی خود را به صورت کارشناسی‌شده توسط متخصصان اتکس برای فروش آگهی کنید، امکان انتخاب از بین آگهی حرفه‌ای ساده به مبلغ ۲۰ هزار تومان و آگهی حرفه‌ای پیشرفته به مبلغ ۴۰ هزار تومان برای شما وجود دارد.

  نمره درجه به سایت اُتکس:

  فعالیت تخصصی

  شفافیت اطلاعاتتعداد آگهیجستجوی آسان

  نمره

  ۴۳۳۳

  ۳.۲۵

   

  رتبه دوم: باما

  باما یکی از قدیمی‌ترین وبسایت‌های خرید و فروش آنلاین خودرو است و تعداد آگهی‌های منتشر شده در آن با اختلاف محسوسی از تمام رقبایش که در این حوزه فعالیت می‌کنند بیشتر است. باما از روش جستجو و دسته بندی کاملی بهره برده و می‌تواند به راحتی شما را به خودروی مورد نظرتان برساند.

  خرید و فروش آنلاین خودرو در سایت باما

  آگهی دهندگان در این سایت را اشخاص، دلالان و نمایشگاه‌ها تشکیل می‌دهند. لذا وجود آگهی انواع خودروهای صفر، کارکرده، حواله، کارتکس و پیش‌فروش، طیف گسترده‌ای از انتخاب را پیش روی شما می‌گذارد. در جستجوی خودروهای کارکرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان شهر تهران، باما ۲۹۱۳ خودرو را برای‌مان لیست می‌کند. دسته‌بندی در این سایت تقریبا بی‌نقص است و فیلترهای جستجوی بیشتری نسبت به رقبایش را برایتان فراهم می‌آورد. اما تعداد زیاد آگهی از شفافیت اطلاعات درج شده کاسته است و آگهی‌های فاقد عکس خودرو و یا با اطلاعات محدود در نتایج دیده می‌شود. البته گزینه نمایش آگهی‌های عکس‌دار بخشی از مشکل را حل می‌کند.

  بخش وبلاگ و یا مقالات باما به پر و پیمانی یک سایت خبری خودرو نیست اما در میان وبسایت‌هایی که فعالیت خرید و فروش آنلاین خودرو را انجام می‌دهند بی‌رقیب است و اطلاعات عمومی و تخصصی کاملی را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌کند. البته باما علاوه بر خودرو امکان خرید و فروش موتورسیکلت را نیز فراهم کرده است.

  برای فروشنده هزینه ثبت آگهی یک عدد خودرو در باما با حداقل امکانات رایگان است. اما می‌توانید با پرداخت هزینه‌های مشخص شانس دیده شدن آگهی خود را بالا ببرید. همچنین تعرفه‌ها و امکانات متنوعی برای فروشندگان شخصی یا نمایشگاهی خودرو در نظر گرفته شده است که باما را در این مورد تقریبا بی‌رقیب کرده و آن را به یک نمایشگاه آنلاین خودرو مبدل کند. در پکیج شخصی تنوع قیمت از تعرفه رایگان تا ۱ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و در پکیج نمایشگاهی بازه قیمتی ۵۷۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان برای استفاده از خدمات فروش خودرو در باما در نظر گرفته شده است.

  نمره درجه به سایت باما:

  فعالیت تخصصی

  شفافیت اطلاعاتتعداد آگهیجستجوی آسان

  نمره

  ۴۳۵۴

  ۴

   

  رتبه اول: همراه مکانیک

  می‌توان گفت که اصلی‌ترین دغدغه خریداران خودرو، صحت عملکرد و سلامت وسیله است. همراه مکانیک خود را نمایشگاه خودروهای کارشناسی‌شده معرفی می‌کند؛ این یعنی حذف یکی از اصلی ترین مشغله‌های فکری خریدار خودروی دست دوم. همچنین این سایت مدعی است که در صورت بروز نقص فنی مغایر با کارشناسی اولیه، خسارت را پرداخت خواهد کرد.

  خرید و فروش آنلاین خودرو در سایت همراه مکانیک

  همراه مکانیک به طور تخصصی در حوزه خودرو فعالیت می‌کند و خدماتی چون کارشناسی خودرو در محل، ارائه قیمت کارشناسی، ارائه خدمات عقد قرارداد معامله خودرو و... را انجام داده و همچنین در بخش مقالات خود سعی کرده محتوایی ارزشمند و مورد نیاز برای کاربر را ارائه کند.

  از آنجا که درج آگهی فروش در همراه مکانیک برای عموم آزاد نیست و صرفا خودروهای کارشناسی‌شده توسط خودشان در سایت قرار می‌گیرد، لذا اطلاعات خودروهای آگهی شده کامل و شفاف است. اما نباید انتظار داشت که تعداد خودروهای موجود در آن به اندازه دیگر سایت‌های مشابه باشد. برای مثال در بازه قیمتی خودروهای کارکرده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در شهر تهران ۲۳۱ خودرو به ما پیشنهاد شده است. البته به شخصه ترجیح می‌دهم از میان انبوه آگهی‌هایی که توسط افراد مختلف و شاید دلالان منتشر می‌شود، تعداد انتخاب کمتر اما تضمین شده داشته باشم.

  تجربه کاربر در کار با سایت و نحوه جستجوی خودرو نیز مناسب است، اما بدون اشکال نیست. برای مثال اگر بعد از فیلترسازی نتایج وارد صفحه اطلاعات خودرو شوید و سپس با استفاده از دکمه بازگشت مرورگر به صفحه قبل برگردید، فیلترهای جستجوی شما از بین خواهد رفت، مگر اینکه هر خودرو را در زبانه جدید مرورگر باز کنید.

  اگر قصد دارید خودرویتان را بفروشید سایت همراه مکانیک شرایط ایده‌آلی را برای‌تان در نظر گرفته است. این سایت مدعی‌ است پس از کارشناسی حضوری، عکاسی و قیمت‌گذاری خودرو، آگهی شما علاوه بر همراه مکانیک در سایت‌های دیوار، شیپور و باما نیز منتشر می‌شود تا به بهترین قیمت به فروش برسد. همچنین برای آنان که قصد فروش فوری دارند و برایشان فروش به بالاترین مبلغ ممکن مهم نیست، خود همراه مکانیک اتومبیل شما را در کمتر از یک ساعت می‌خرد. اما در سایت تعرفه مشخصی برای استفاده از خدمات مشاهده نکردیم و اطلاعات دقیقی در این مورد وجود ندارد.

  نمره درجه به سایت همراه مکانیک:

  فعالیت تخصصی

  شفافیت اطلاعاتتعداد آگهیجستجوی آسان

  نمره

  ۵۵۳۴

  ۴.۲۵

  اگر شما هم تجربه استفاده از خدمات وبسایت‌‌های فوق و یا مشابه آنان را داشتید، خوشحال می‌شویم که مقاله ما را با درج نظرات خود در این‌باره تکمیل کنید. [see_also]12049[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید