لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور؛ کدام انتخاب بهتری است؟

لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور؛ کدام انتخاب بهتری است؟
راهنمای مطالعه

  از بین لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور کدام انتخاب مطمئن‌تری است؟ از انتخاب چه رنگی بعدا پشیمان نخواهیم شد؟ در ادامه با «درجه» همراه باشید تا برای انتخاب رنگ لوازم آشپزخانه کمک‌تان کنیم.

  خب باید بگوییم که دغدغه به‌جایی است. فرقی نمی‌کند آون توستر باشد یا یخچال، لوازم برقی آشپزخانه آن‌قدر گران‌اند که خدا نکند بعدا از انتخاب‌مان پشیمان شویم! وگرنه احتمالا چاره‌ای جز تحمل نخواهیم داشت. رنگ لوازمی چون یخچال و اجاق‌گاز انصافا تأثیر به‌سزایی در جلوه آشپزخانه دارد. اینها لوازمی هم نیستند که مدام عوض‌شان کنیم. پس اگر انتخاب درستی نداشته باشیم، آشپزخانه خوشگل‌مان را به سوهان روح تبدیل خواهیم کرد. اما تا وقتی «درجه» با شماست، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. در این مطلب نکاتی را با شما در میان خواهیم گذاشت که راحت‌تر تصمیم بگیرید. خصوصا شماهایی که در تکاپوی خرید جهیزیه‌ هستید حتما بخوانید.

  سفید؛ رنگی با احتمال پشیمانی کم

  سفید از آن رنگ‌های مطمئنی است که احتمالا پشیمان‌تان نخواهد کرد. حتی می‌توان سفید را به‌عنوان محبوب‌ترین رنگ بازار توصیف کرد. بیخودی نیست که تنوع لوازم آشپزخانه سفید، هم ازلحاظ مدل و هم قیمت، یک سروگردن از سایر رنگ‌ها بیشتر است! چراکه رنگ همه‌پسندی است و در اکثر آشپزخانه‌ها خوش می‌نشیند.

  منتها شاید فکر کنید که سفید انتخاب مد روز و منحصربه‌فردی نیست. اغلب‌مان با یخچال‌های سفید بزرگ شده‌ایم و به همین خاطر به چشم‌مان رنگی معمولی می‌آید. بله، لوازم آشپزخانه سفید بوی کلاسیک می‌دهند. اما سفید در دکوراسیون‌پردازی‌های مدرن هم جایگاه ویژه‌ای دارد. اتفاقا این روزها بسیاری از زوج‌های جوان به آشپزخانه‌های سرتاسر سفید با طراحی مینیمال علاقه‌مندند. اگر هم سفید را رنگی سرد و بی‌روح می‌دانید، کافی است کسالت محیط را با پرده‌ها یا میزوصندلی‌های رنگی برطرف کنید. تازه لوازم سفید برای آشپزخانه‌های تاریک و کم‌نور که از واجبات است.

  مزایا و معایب لوازم آشپزخانه سفید

  مزایا

  • تنوع لوازم آشپزخانه سفید مثال‌زدنی است. اگر سراغ سفید رفتید، ازلحاظ قیمت هم گزینه‌های زیادی برای انتخاب‌ خواهید داشت.
  • سفید با هر رنگ و دکوراسیونی، فرقی نمی‌کند کلاسیک یا مدرن، به‌راحتی قابل‌سِت‌کردن است.
  • با لوازم سفید فضای آشپزخانه روشن‌تر به‌نظر می‌رسد.
  • اثر انگشت را خیلی نشان نمی‌دهند.
  • لوازم این رنگی به مراقبت خاصی احتیاج ندارند و به‌آسانی تمیز می‌شوند. اما این را هم بگوییم که اگر از بین مدل‌های دارای سطح بافت‌دار و طرح چرمی انتخاب کردید، باید اندکی در تمیز نگه‌داشتن‌شان کوشاتر باشید تا چرک و کثیفی در شیارهای ریزشان جا خشک نکند.

  معایب

  • سفید، درصورتی‌که درست استفاده نشود، می‌تواند کسل‌کننده و بی‌روح باشد. اما می‌توانید با اضافه‌کردن جزئیات گرم از سردی این رنگ کم کنید.
  • سفید اثر انگشت را نه اما کثیفی‌‌های غذا را زود نشان می‌دهد.
  • لوازم آشپزخانه سفید بدون کابینت‌های مدرن چندان مد روز به‌نظر نخواهند رسید.
  • لوازم این رنگی، درصورتی‌که از برند باکیفیتی نباشند، به‌مرور زرد می‌شوند و تغییر رنگ خواهند داد.

  کجاها لوازم آشپزخانه سفید بهتر است؟

  لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور - سِت سفید

  • وقتی کابینت‌ها سفیدِ سفید نیست: وقتی رنگ کابینت‌ها پریده و کمی تیره‌تر از سفید باشد، مثلا کرم یا استخوانی، با لوازم آشپزخانه سفید خوب درمی‌آید.
  • وقتی سقف تیره است: وجود الوارهای چوبی روی سقف یا سقف‌ کاذب تناژ قهوه‌ای ممکن است محیط را خفه کند. در چنین مواقعی لوازم آشپزخانه سفید نجات‌بخش‌اند. دیوارها هم که رنگ روشن باشند، با چیدمان لوازم سفید فضایی فوق‌العاده دلنشین رقم خواهد خورد و تیرگی سقف درعوض به‌عنوان یک عنصر زیباساز جلوه می‌کند. خصوصا اگر در آشپزخانه پنجره ندارید یا به هر دلیلی آشپزخانه شما تاریک و تیره است، از لوازم سفید برای روشن‌تر شدن محیط کمک بگیرید. وگرنه آشپزخانه‌ای شبیه غار خواهید داشت!
  • وقتی روکابینتی‌‌‌ها رنگ روشن‌اند: برای انتخاب رنگ لوازم آشپزخانه همچنین می‌توانید از رنگ روکابینتی‌ها کمک بگیرید. استفاده از لوازم سفید، وقتی رنگ روکابینتی‌ روشن باشد، مثلا مرمر یا کوارتز روشن، موجب می‌شود که رنگ‌مایه‌های روشن از سطوح افقی به سطوح عمودی کشیده شوند و انسجام رنگی شیکی در محیط شکل بگیرد.

  [related]6796[/related]

  سیلور؛ رنگی با جلوه مدرن و صنعتی

  لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور - سِت سیلور

  لوازم آشپزخانه سیلور از جلوه‌ای مدرن و صنعتی برخوردارند و خصوصا در بین نسل جوان پرطرفدارترند. لوازم این رنگی معمولا لوکس‌تر به‌نظر می‌رسند و به‌نسبت سفید اندکی گران‌ترند. اما اگر مدرن‌پسندید، در انتخاب سیلور شک نکنید. لوازم این رنگی به‌محض ورودشان به هر آشپزخانه‌ای باعث مدرن‌تر جلوه‌کردن فضا می‌شوند. با همه‌رنگی هم قابل‌سِت‌کردن‌اند. در آپارتمان‌هایی که آشپزخانه و پذیرایی مرز چندان مشخصی ندارد و بیشتر یکسره به‌نظر می‌رسد، لوازم آشپزخانه سیلور می‌توانند با چیدمان مدرن نشیمن به‌خوبی جور شوند. اما امان از جای اثر انگشت!

  مزایا و معایب لوازم آشپزخانه سیلور

  مزایا

  • لوازم آشپزخانه سیلور به مدرن‌بودن‌شان معروف‌اند.
  • در کنار شیرآلات و یراق‌آلات فلزی جلوه‌ای خوش‌منظره‌تر پیدا خواهند کرد.
  • با اغلب رنگ‌ها به‌راحتی سِت می‌شوند.
  • به‌نظر نمی‌رسد حالا‌حالاها از مد بیفتند.

  معایب

  • لوازم آشپزخانه سیلور بدترین عیب‌شان این است که لک چربی و اثر انگشت را نمایان می‌کنند.
  • لوازم این رنگی شاید در برخی آشپزخانه‌ها سرد به‌نظر برسند.
  • معمولا اندکی گران‌ترند.

  کجاها لوازم آشپزخانه سیلور بهترند؟

  لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور - سِت سیلور

  • وقتی طراحی منزل شما فوق‌مدرن است: سطوح متالیک را می‌توان خاص فضاهای مدرن و حتی آینده‌نگرانه دانست. اما اگر سراغ متالیک‌های براق رفتید، یادتان باشد که اینها لک و اثر انگشت را بیشتر نشان می‌دهند و تمیزنگه‌داشتن‌شان زحمت مضاعف می‌طلبد. وگرنه بسیار شیک‌اند و در مقایسه با مدل‌های مات برای روشن‌تر دیده‌شدن محیط بهترند.
  • وقتی کابینت‌های طرح چوب دارید: چوب و فلز کاملا متضاد همدیگرند. اما می‌توانند تضاد خوشایندی باهم داشته باشند. چراکه لوازم سیلور در آشپزخانه‌های با کابینت چوبی وقفه بصری ایجاد می‌کنند و این وقفه باعث جلوه‌دارتر دیده‌شدن خط‌وخطوط طبیعی چوب خواهد شد. در این مورد هم یراق‌آلات فلزی، برای مثال دستگیره کابینت‌ها، مکمل شیکی برای انسجام فضا محسوب می‌شوند.
  • وقتی کابینت‌ها آبی است: بله، آبی! اگر از کابینت‌های خنثی خسته شده‌اید، چرا آبی پررنگ را برای بازسازی انتخاب نمی‌کنید؟ آبی پررنگ مناسب شماهایی است که درعین‌حال به دکوراسیونی نیمه‌خنثی تمایل دارید. لوازم سیلور می‌توانند مکمل خیلی خوبی برای این پالت رنگی باشند. سیلور به‌عنوان یک طیف میانی از سفید یا مشکی خنثی‌تر به چشم می‌نشیند و بنابراین در کنار پررنگ‌ترین رنگ‌ها هم زننده نخواهد بود.

  مشکی؛ مدرن و فوق‌العاده خاص

  لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور - سِت مشکی

  شاید وقتی به انتخاب بین لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور فکر می‌کنید، لحظه‌ای به سرتان بزند که اصلا چرا مشکی نه؟! لوازم خانگی مشکی به اندازه سفید و سیلور رایج نیستند. اما شاید در برخی فروشگاه‌ها ببینید. منتها پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب این رنگ خاص فورا تصمیم نگیرید. مشکی‌ها هم آشپزخانه را مدرن می‌کنند. ولی حتما می‌دانید که مشکی فضای آشپزخانه را رو به تاریکی می‌برد و به‌راحتی قابل‌سِت‌کردن با هر فضایی نیست. اگر راحت بگوییم، احتمال این اینکه بعدا از انتخاب این رنگ پشیمان شوید زیاد است.

  مزایا و معایب لوازم آشپزخانه مشکی

  مزایا

  • لوازم خانگی مشکی مدرن و جوان‌پسندند.

  معایب

  • لوازم این رنگی آشپزخانه را تیره و تاریک می‌کنند. خصوصا اگر رنگ کابینت‌ها یا کف و دیوار هم دارای رنگ‌مایه تیره باشد که دیگر بدتر!
  • اگر به مشکی علاقه‌مندید، انتخاب‌های زیادی نخواهید داشت. تنها مدل‌های محدودی از لوازم آشپزخانه با رنگ مشکی تولید می‌شوند.
  • معمولا به‌دلیل رنگ خاص‌شان گران‌ترند.
  • سِت کردن این رنگ با سایر لوازم آشپزخانه راحت نیست.
  • ممکن است خیلی زود از مد بیفتند.

  کجاها لوازم آشپزخانه مشکی بهترند؟

  • وقتی به تضاد سفید و مشکی علاقه‌مندید: تضاد سفید و مشکی می‌تواند جلوه‌ای هنرمندانه و نمایشی ایجاد کند. این تضاد معمولا در آشپزخانه‌هایی بهتر جواب می‌دهد که بزرگ و جادارند. وگرنه در فضاهای کوچک کمی ریسکی است.
  • وقتی کابینت‌ها خاکستری است: لوازم آشپزخانه مشکی با کابینت‌های خاکستری دودی هم می‌توانند خوب باشند. اما دراین‌صورت باید روی نورپردازی دقت بیشتری به‌خرج دهید تا نور جذب‌شده توسط سطوح تیره را جبران کنید.
  • وقتی آشپزخانه بزرگ و جاداری دارید: رنگ مشکی فضا را محدودتر نشان می‌دهد. اما اگر آشپزخانه حسابی جاداری دارید، با انتخاب لوازم خانگی مشکی می‌توانید از ولنگ‌ووازی محیط کم کنید و فضایی صمیمی‌تر بسازید.

  پرطرفدارترین رنگ‌ انواع لوازم خانگی را ببینید

  سخن پایانی

  وقتی حرف از دکوراسیون و رنگ و این چیزها باشد، موضوع تا حد زیادی سلیقه‌ای است. درنهایت خود شمائید که باید پسند کنید و از انتخاب‌تان راضی باشید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور در لحظه تصمیم نگیرید. کمی تأمل کنید و ببینید با کدام رنگ در طولانی‌مدت بیشتر احساس راحتی خواهید کرد. البته اگر قرار است تنها یکی دو قلم از لوازم‌تان را تعویض کنید و برای مابقی هیچ برنامه‌ای ندارید، بهتر است لوازم جدیدتان را هم هم‌رنگ بقیه لوازم موجود بخرید. وگرنه ناهماهنگی رنگ‌ها اذیت‌کننده خواهد بود! [see_also]4014[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید