خرید تخت کودک و همه نکات مهمی که باید در این باره بدانید

خرید تخت کودک و همه نکات مهمی که باید در این باره بدانید
راهنمای مطالعه

  خرید تخت کودک شاید در نگاه اول ساده باشد، ولی هنگام خرید تازه متوجه می‌شوید، با انتخاب‌های زیادی روبه‌رو هستید. در این مطلب از درجه همراه ما باشید، تا با نکات پیش از خرید تخت کودک آشنا شوید.

  تخت کودک در نگاه اول مکانی است، برای قراردادن کودک دلبندتان، اما اگر با دید عمیق‌تری به آن بنگرید، متوجه می‌شوید، پیش از هر چیزی تخت کودک باید امن‌ترین مکان برای خوابیدن او باشد. درواقع کودک شما می‌خواهد، دو تا سه سال اول زندگی خود را داخل آن بگذراند. پس مهم است، تختی بخرید که در مورد امنیت، ماندگاری و دوام آن مطمئن باشید. این مسئله به اندازه‌ای مهم است، که از سال ۲۰۱۱ به بعد، «سازمان رعایت استاندارد کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی آمریکا»، تولیدکنندگان این محصول را ملزم به چاپ تاریخ تولید تخت کودک روی آن کرده است. بنابراین بهتر است، برای این که تختی مناسب و قابل اطمینان بخرید، نکات پیش از خرید آن را بدانید.

  ۱. میله‌های تخت کودک، فاصله استاندارد داشته باشد

  میله های تخت کودک

  همه تخت خواب‌‌های کودک، در قسمت طول و برخی دیگر در طول و عرض دارای چندین میله با فاصله مختلف است. این میله‌ها از افتادن کودک زمانی که در خواب غلت می‌زند، یا زمانی که بیدار است، جلوگیری می‌کند. درواقع یک سپر ایمنی برای کودک محسوب می‌‌شود. ولی گاهی اوقات اگر این میله‌ها با فاصله استاندارد، کارگذاشته نشود، خطرات جدی و حتی مرگ را برای کودک، درپی دارد.

  طبق استانداردی که توسط سازمان نظارت بر تولید کالاهای مصرفی کودکان ارائه شده، استاندارد فاصله میله‌های تخت از یکدیگر باید بین ۵ تا ۹.۵ سانتی‌متر باشد. برخی از کارشناسان هم فاصله مناسب بین میله‌های تخت کودک را به اندازه عرض یک قوطی نوشابه می‌دانند. به هر حال، این فاصله باعث می‌شود، کودک زمانی که در خواب است، از تخت بیرون نیفتد، یا بین میله‌ها گیر نکند.

  ۲. تزئینات و وسایل جانبی تخت کودک، خطرآفرین نباشد

  تزئینات تخت کودک

  برخی از تخت‌ های کودک، دارای تزئینات یا وسایل جانبی است. مثلا دستگیره‌های تزئینی، قطعات مختلفی که به یکدیگر وصل شده، پیچ‌ و مهره‌های بیرون زده از دیواره‌های تخت، لبه‌های تیز در گوشه‌های تخت و ... ممکن است، برای کودک خطرآفرین باشد. به این قسمت‌ها به خوبی توجه کنید. طوری نباشد که یقه لباس کودک به آن‌ها گیر کند و باعث خفگی او شود.

  ۳. قسمت‌های مونتاژشده تخت کودک محکم باشد

  قسمت های مونتاژ شده تخت

  تعداد زیادی از تخت‌ها از قطعات مختلف تشکیل شده که به یکدیگر وصل می‌شود. توجه کنید، اگر تخت کودکی که قصد خرید آن را دارید، متشکل از چندین قطعه چوب یا میله‌های فلزی است، محکم‌بودن اتصال آن‌ها به یکدیگر را امتحان کنید. مثلا تخت را تکان دهید. بینید هنگام تکان‌خوردن، این قسمت‌ها سفت هستند یا با هر حرکت و تکان، جابه‌جا شده یا به اصطلاح شُل می‌شود. به طور کل، قطعه‌های اتصال‌شده به یکدیگر باید محکم و قابل اطمینان باشد.

  ۴. سطح تخت کودک؛ صاف و بدون خرده چوب باشد

  سطح تخت صاف باشد

  اکثر تخت‌ های کودک، از چوب ساخته شده است. اگر شما هم برای کودکتان تخت چوبی می‌خرید، حتما دقت کنید، سطح تخت، در تمامی قسمت‌ها مثل دیواره‌ها، لبه‌ها، گوشه‌ها و هر قسمتی که امکان تماس دست، پا و صورت کودکتان به آن وجود دارد، کاملا صاف و بدون هیچ خرده‌چوب یا تراشه‌ چوب باشد. چون احتمال زخمی شدن یا آسیب‌دیدن پوست حساس کودک زیاد است. همچنین کودکان عادت دارند، هرچیزی را با دهان لمس کنند. از این رو لثه و دندان خود را روی سطح لبه‌های تخت می‌کشند. پس سطح صاف، بدون خرده چوب و هموار برای سلامت کودک الزامی است.

  ۵. ارتفاع دیواره تخت کودک، مناسب باشد

  ارتفاع دیواره تخت کودک

  یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید تخت کودک باید به آن توجه کنید، ارتفاع دیواره‌های تخت است. این ارتفاع نباید به قدری کوتاه باشد که کودکتان بتواند خود را از آن آویزان کند و احتمال پرت شدن آن به بیرون از تخت زیاد شود. معمولا بهتر است، ارتفاع تخت کودک، به‌ویژه در ۹ ماهگی که کودک توان ایستادن را پیدا کرده ولی هنوز به اندازه کافی تسلط بر رفتار و حرکات خود ندارد. همچنین ترس از ارتفاع را نمی‌فهمد، هم‌اندازه یا تنها یکی دو سانت کوتاه‌تر از قد او باشد. معمولا کودکان در ۹ تا ۱۲ ماهگی قدی بین ۷۰ تا ۷۷ سانتی‌متر دارند. بنابراین به ارتفاع دیواره‌های تخت کودکتان دقت کنید.

  ۶. کناره‌های تخت کودک، متحرک نباشد

  کناره تخت کودک

  برخی تولیدکنندگان محصولات کودک، به‌دلیل اینکه والدین هنگام بیرون آوردن کودک از تخت راحت‌تر باشند تخت‌هایی می‌سازند که کناره‌های آن‌ها متحرک است و می‌توان آن‌ها را پایین آورد. اما متاسفانه طبق آماری که در کشور آمریکا اعلام شده است، طی ۱۰ سال گذشته ۳۲ کودک به دلیل گیرکردن بین کناره متحرک (درب تخت) و تشک این مدل تخت‌ها، خفه شده و جان خود را از دست داده‌اند. این خطر زمانی که قسمت متحرک از تخت جدا یا شل شود، اتفاق می‌افتد. شاید این تخت‌ها جابه‌جایی و برداشتن کودک را آسان‌ کرده باشد، ولی برای کودک ایمن نیست و جان او را به خطر می‌اندازد.

  البته با توجه به الزام رعایت استاندارد در ساخت تخت های کودک، تولیدکنندگان تخت‌هایی را طراحی و ساخته‌اند که فقط یکی از کناره‌ها آن هم به صورت محدود، متحرک است. درواقع این قسمت را فقط به یک مقدار مشخص و محدودی می‌توان پایین آورد، تا هم والدین راحت‌تر کودک را از تخت خارج کنند و هم خطری برای سلامت کودک نداشته باشد.

  ۷. پایه‌های تخت کودک ثابت یا مجهز به قفل باشد

  پایه های تخت کودک

  ممکن است در بازار، تخت‌ کودکی ببینید که پایه‌هایش چرخدار است و می‌توان آن‌ را حرکت داد. این مدل تخت کودک برای جابه‌جایی مناسب است ولی احتمال آسیب‌رسیدن به کودک را افزایش می‌دهد. ممکن است به دلیل حرکت و تکان‌خوردن کودک در تخت، چرخ‌ها حرکت کرده و تخت جابه‌جا شود. مخصوصا اگر کفپوش خانه سرامیک یا پارکت باشد، امکان لیزخوردن پایه‌ها بیشتر خواهد بود. بنابراین احتمال صدمه‌دیدن کودک در این تخت‌ها وجود دارد. برای اطمینان بیشتر، بهتر است تخت‌ کودکی تهیه کنید که اگر دارای پایه‌های چرخدار و متحرک است، مجهز به قفل ایمنی هم باشد تا برای اطمینان از جابه‌جا نشدن تخت، بتوان پایه‌ها را قفل کرد.

  ۸. تخت خواب کودک؛ قابلیت تبدیل داشته باشد

  قابلیت تبدیل تخت کودک

  معمولا پس از سه تا شش ماهگی، دیگر از گهواره‌ها برای قراردادن کودک استفاده نمی‌شود و والدین تصمیم می‌‌گیرند، فرزندشان را داخل تخت بزرگ‌تر بخوابانند. پیشنهاد ما در این مواقع خرید یک تخت کودک با قابلیت تبدیل است. به بیانی ساده‌تر بهتر است، تختی برای کودکتان بخرید که تا شش ماهگی به‌عنوان تخت نوزاد و پس از آن تا دو الی سه سالگی به‌عنوان تخت کودک استفاده شود.

  در بازار می‌توانید مدل‌های مختلفی از این تخت‌ها را ببینید. این تخت‌ها قابلیت تبدیل از تخت نوزاد به تخت کودک دارد و با برداشتن قسمت‌هایی از تخت، می‌توانید، از آن به عنوان تخت جدید کودکتان استفاده کنید. حتی مدل‌‌های دیگری هم در بازار وجود دارد، که تخت کودک-نوجوان نامیده می‌شود. این مدل تخت‌ها در ابتدا برای کودکان تا ۷ سالگی و پس از آن برای نوجوانان تا ۱۵ سالگی استفاده می‌شود. بنابراین با انتخاب این مدل تخت‌ کودک، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، زحمت انتخاب و خرید دوباره یک تخت جدید کم می‌شود.

  نکته‌ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید، برخی از قطعاتی است که ممکن است هنگام خرید این نوع تخت کودک، به شما داده نشود. مثلا ریل‌ یا نرده‌های تثبیت‌کننده یا نرده‌های پشتیبانی (برای تبدیل شدن به یک تخت کودک تمام‌اندازه)، زمانی که شما یک تخت کودک قابل تبدیل خریداری می‌کنید، شامل خرید نمی‌شود و باید هنگام تبدیل تخت خودتان از فروشگاه‌ها یا کارگاه‌هایی که لوازم تخت کودک می‌فروشند، تهیه کنید.

  ۹. کشوی تخت کودک، به راحتی باز و بسته شود

  کشوی تخت کودک

  احتمالا زمانی که به فروشگاه‌های فروش تخت کودک رفته‌اید، تخت کودک کشودار هم در بین انواع مدل‌های تخت کودک، مشاهده کرده‌اید. اگر ترجیح می‌دهید برای کودکتان از تخت‌های کشودار خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم، حتما پیش از خرید، کشوها را باز و بسته کنید.

  در برخی از تخت‌ها یک یا دو کشو درست در قسمت پایین تخت، یعنی در پایین تشک ساخته شده است. این کشوها را بیرون بکشید، ببینید کشوها به راحتی باز و بسته می‌شود؟ به جنس آن‌ها هم توجه کنید. ممکن است در ساخت کفی کشوها از ورقه‌های نازک و شکننده استفاده شود. این ورقه‌ها زمانی که داخل کشو مملو از ملحفه یا لباس‌ کودک می‌شود، خم شده و می‌شکند. کفی کشوها بهتر است، از مواد سخت مثل ورقه‌های فیبر ساخته شده باشد. در این صورت استحکام آن‌ها بیشتر خواهد بود.

  ۱۰. فضای داخلی تخت، مناسب باشد

  فضای تخت کودک

  به فضای داخلی تخت کودک دقت کنید. فضای داخلی یک تخت استاندارد حداقل ۱۳۰ در ۷۰ سانتی‌متر است. درواقع تخت نه آنقدر کوچک باشد که کودک در آن توان حرکت نداشته باشد و او را آزار دهد و نه آن‌قدر بزرگ باشد که کودک به شکلی خطرناک داخل آن غلت بزند و بچرخد. اندازه فضای تخت به‌گونه‌ای باشد که کودک فضای کافی برای برای حرکت دادن دست و پاهایش داشته باشد.

  [related]1064[/related]

  ۱۱. بتوان ارتفاع تخت از سطح زمین را تغییر داد

  ارتفاع تخت کودک تغییرپذیر باشد

  یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید تخت کودک به آن توجه کنید، ارتفاع آن از سطح زمین است. تولیدکنندگان، تخت کودک را طبق وزن، قد و فیزیک بدن کودکان می‌سازند. درواقع ارتفاع تخت کودک از سطح زمین با توجه به قد او در سنین مختلف درنظر گرفته می‌شود؛ بنابراین برای کودکان ۴ تا ۹ ماهه بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌‌متر و کودکان ۹ ماهه به بعد بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر مناسب است. نکته قابل توجه در مورد کودکانی که قد و وزنشان مطابق با نمودار رشد نیست، یعنی کمتر یا بیشتر است، باید ارتفاع تخت را تغییر داد. پس مهم است، بتوانید ارتفاع تختی که می‌خرید را تغییر دهید.

  برخی از تخت های کودک مجهز به کفه‌هایی است که قابلیت جابه جایی و حرکت دارد. یعنی وقتی تشک روی کفه تخت قرار بگیرد، ارتفاع آن قابل تنظیم است. تنها نکته مهمی که باید در این مواقع به آن دقت کنید، استحکام بالای کفی قابل تنظیم تخت است. چون ممکن است، با حرکت و بالا و پایین پریدن‌های کودک اهرم نگهدارنده کفی آسیب دیده یا دَر برود و باعث صدمه به کودک شود.

  بهتر است، ارتفاع تخت کودک را آنقدر بلند نگیرید تا فرزندتان پایش به زمین نرسد، و آنقدر کوتاه تنظیم نکنید تا برای پایین‌آمدن از تخت مجبور به خم‌کردن زانوهایش شوید. باید کف پای کودک زمانی که روی تخت نشسته است، به سطح زمین برسد. زاویه زانو، ران، لگن و کمر کودک هم باید ۹۰ درجه باشد. زمانی که کودک به این حالت نشسته و پاهایش به سطح زمین می‌رسد، ارتفاع تخت از سطح زمین مناسب و استاندارد است. ولی فراموش نکنید، اگر کودکتان پرتحرک، پر جنب‌‌وجوش یا بیش‌فعال است و همچنین در خواب خیلی غلت می‌زند، ارتفاع تخت کودکتان را خیلی کم درنظر بگیرید.

  ۱۲. جنس تخت کودک، برای سلامت کودک مضر نباشد

  جنس تخت کودک

  جنس ماده‌ای که در ساخت تخت استفاده می‌شود، بسیار مهم است. در بازار تخت‌های متنوعی وجود دارد که با مواد مختلفی از جمله چوب طبیعی، مواد مصنوعی، MDF، فلز آلومینیوم، نیکل و برنج ساخته شده است. اما بهترین جنس برای تخت کودک، چوب طبیعی است. تخت هایی که با چوب طبیعی ساخته می‌شوند، به دلیل استفاده نکردن از مواد مضر و شیمیایی برای سلامت کودکان مناسب است. متاسفانه برخی از تخت‌ هایی که با MDF و مواد مصنوعی ساخته می‌شود، به دلیل وجود مواد شیمیایی و مضر، باعث ایجاد حساسیت و آلرژی به‌ویژه در کودکان شیرخوار شده و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

  البته نگران نباشید! چون برخی از تخت های تولیدشده از MDF که میزان استفاده از مواد مضر در آن بسیار کم است، هم در بازار یافت می‌شود. این نوع تخت‌‌ها برای استفاده کودک مشکلی ایجاد نمی‌کند. برخی دیگر از تخت‌ های کودک با نئوپان ساخته می‌شود. درصورتی که نتوانستید تخت چوبی یا MDF بخرید، نئوپان انتخاب بدی نیست.

  اما توصیه ما به شما والدین برای حفظ سلامت کودکانتان این است، که هرگز جنس تخت انتخابی برای کودکتان فرفورژه نباشد! تخت‌ فرفورژه نقاط تیز و خطرناک بسیاری دارد، و به احتمال بسیار زیاد پوست کودک را زخمی می‌کند یا به او آسیب می‌رساند.

  البته اگر علاقه‌مندید تخت کودکتان صددرصد چوبی نباشد، می‌توانید مدل‌های مختلفی از تخت ها که با ترکیب چوب و فلز طراحی و ساخته شده است را بیابید. بنابراین توصیه می‌کنیم، حتما هنگام خرید از فروشنده بپرسید جنس تخت کودک، چیست.

  ۱۳. رنگ تخت کودک، برای سلامتی او مضر نباشد

  رنگ تخت کودک مضر نباشد

  رنگ تخت کودک هم یکی دیگر از نکاتی است، که باید هنگام خرید به آن توجه کنید. همانطور که جنس، اندازه، ارتفاع و استحکام تخت کودک برای ایمنی و سلامت فرزندمان مهم است، باید برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های حساسیت‌زا به رنگی که در تخت استفاده شده هم توجه کرد. چرا که بیشتر بچه‌ها عادت دارند، لثه‌ها و دندان‌هایشان را روی لبه تخت بکشند و اگر مواد استفاده شده در رنگ سمی باشد، سلامت کودک به خطر می‌افتد.

  نکته دیگری که می‌توان در مورد رنگ تخت کودک گفت، طیف رنگی است که باید انتخاب کنید. بهترین طیف رنگ برای تخت کودک کرم، استخوانی، نباتی و کلا رنگ‌های روشن است. این رنگ‌ها علاوه بر روشن‌تر کردن فضای اتاق کودک، لکه‌های ایجادشده را هم به خوبی نمایان می‌کند و شما می‌توانید، بلافاصله آن‌ها را از روی تخت پاک کنید.

  ۱۴. تخت کودک، ضمانت‌نامه داشته باشد

  همانطور که در خرید بسیاری از وسایل مخصوصا لوازم برقی از فروشنده ضمانت‌نامه کیفیت و سلامت کالا را درخواست می‌کنیم، در خرید تخت کودک هم باید ضمانت‌نامه معتبر دریافت کنید. ضمانت‌نامه نشان می‌دهد، تخت کودک شما طبق استانداردهای محصولات کودک تولید شده و ایمنی لازم را برای قراردادن کودکتان دارد. همچنین به مدت‌زمان ضمانتنامه، قطعات و مواردی که شامل ضمانت‌ می‌شود هم دقت کنید.

  ۱۵. تا حد ممکن تخت کودک ننوئی نباشد

  تخت ننوئی

  برخی از تخت های کودک را می‌توان به ننو تبدیل کرد. شاید این قابلیت برای تخت کودک در نگان اول مزیت حساب شود، ولی ممکن است در طولانی‌مدت که کودکتان به تکان‌های آرام و ملایم آن عادت کرد، معظلی برای شما شود. درواقع این شما هستید که باعث ایجاد یک عادت نادرست در کودکتان شده‌اید، به گونه‌ای که اگر خبری از تکان‌دادن‌ها موقع خواب نباشد، کودکتان نمی‌خوابد و شما را عاصی می‌کند.

  از طرف دیگر، زمانی که کودک شما بزرگ‌تر شد و توانست روی حرکات دست و پای خود کنترل کافی داشته باشد، تکان‌های تخت‌های ننوئی برای او خطرناک خواهدبود. درواقع زمانی که در تلاش است روی پاهای خود بایستد، به دیواره‌های تخت تکیه می‌دهد، پس بدیهی است که تخت به حرکت درآمده و تکان بخورد. همین ممکن است باعث افتادن کودک شود و احتمال آسیب دیدگی او بالا میرود.

  ۱۶ . در صورت امکان، تخت کودک قابلیت اتصال به تخت والدین را داشته باشد

  قابلیت اتصال به تخت والدین

  معمولا در یکی، دو ماه اول تولد کودک، والدین کودک را در کنار خود می‌خواباند تا هم سلامت او را چک کنند و هم مادر در زمان شیردهی، سریع‌تر و راحت‌تر به نوزاد تازه متولدشده خود، شیر دهد. البته برخی از والدین از گهواره‌های کوچک برای قراردادن نوزاد خود استفاده می‌کنند و آن را در کنار تخت خود می‌گذارند و پس از بزرگ‌تر شدن کودک، تخت دیگری تهیه کرده و کودک را در آن می‌خوابانند.

  این کار از لحاظ اقتصادی هزینه‌بر بوده و در این اوضاع اقتصادی زیاد به‌صرفه نیست. پیشنهاد ما این است، تختی بخرید که قابلیت نصب به تخت والدین را داشته باشد. برخی از تخت های کودک، طوری ساخته می‌شود که بتوان آن‌ها را به تخت والدین وصل کرد و پس از چند ماه والدین تخت را جدا کرده و در اتاق کودک قرار می‌دهند. این نکته را فراموش نکنید که: «هرگز فرزندتان را بین خودتان نخوابانید. زیرا علاوه بر خطر خفگی، احتمال سندروم مرگ ناگهانی کودک هم وجود دارد.»

  سندروم مرگ ناگهانی

  البته همان‌طور که می‌دانید، علت سندروم مرگ ناگهانی، هنوز هم مشخص نیست. درواقع یک بیماری یا عارضه نیست که بتوان آن را درمان کرد، بلکه زمانی که یک کودک زیر یک سال می‌میرد، و با کالبدشکافی، تحقیق در مورد صحنه مرگ و بررسی پزشکی علت آن مشخص نمی‌شود، به بیان پزشکی دچار «سندروم مرگ ناگهانی»، شده است. هرچند بسیای از پزشکان بر این عقیده متحدند که هر زمان کودک سابقه عملکرد غیر طبیعی قلب و تنفس غیر معمول داشته باشد، احتمال ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی در او پررنگ تر از بقیه کودکان است.

  همچنین اگر کودک در دوره مهمی از رشد خود مدام روی شکم خوابیده یا تشک و مکان خواب او بیش از حد معمول نرم باشد، باز ممکن است دچار سندروم مرگ ناگهانی شود. جالب است بدانید، برخی از پزشکان هم معتقدند از دیگر عوامل ایجاد سندروم مرگ ناگهانی، پایین بودن بیش از حد «سروتونین»، در ساقه مغز نوزادان است. سروتوتین باعث تنظیم تنفس، فشار خون و ضربان قلب می‌شود.

  ۱۷. تخت کودک دفترچه راهنما داشته باشد

  اکثر تخت های کودک که در بازار وجود دارد، به صورت قطعات جدا از هم بوده که به یکدیگر متصل می‌شود. احتمالا هنگام خرید تخت کودک، کم‌تر به این نکته توجه می‌کنید که دفترچه راهنمای تخت را هم از فروشنده بخواهید. به‌ویژه زمانی که قرار است، از طرف فروشگاه افرادی برای نصب به منزلتان بیایند. اما اگر بخواهید اتاق کودک را تغییر دهید، یا خانه را عوض کنید و به جای دیگر نقل مکان کنید چه؟ در این صورت شما نمی‌دانید، چگونه قطعات تخت را به یکدیگر متصل کنید. بنابراین بهتر است هنگام خرید از فروشنده بخواهید دفترچه راهنمای تخت را به شما بدهد.

  حال اگر تخت دفترچه راهنما نداشت، در این صورت چه باید کرد؟ بهترین راه این است که از نصب‌کردن تخت توسط کارگران فروشگاه، فیلمبرداری و آن را ذخیره کنید.

  ۱۸. تخت کودک بدون تجهیزات اضافه باشد

  در برخی از تخت های کودک تجهیزات مختلفی از جمله وسایل پخش‌کننده موسیقی، چراغ‌خواب، لامپ‌های رنگارنگ، ویبراتور، تاب‌دهنده اتوماتیک و ... نصب می‌شود. این تجهیزات ممکن است در برخی موارد آن هم کوتاه‌مدت، باعث آرام‌ یا سرگرم‌شدن کودک شود، ولی در بعضی از کودکان تاثیر معکوس داشته و باعث بی‌خوابی، ایجاد عادات غلط هنگام خواب و رفتارهای نادرست دیگر در کودک شود. بنابراین توصیه می‌کنیم، تا جایی که امکان دارد، از خرید این مدل تخت برای کودکتان پرهیز کنید.

  ۱۹. تخت کودک هرچه ساده‌تر،مناسب‌تر

  تخت ساده بهتر

  . برخی از تولیدکنندگان تخت کودک، برای جلب توجه والدین و فروش بیشتر محصولات خود، روی تخت‌ و گهواره‌هایی که تولید می‌کنند، تزئینات متنوع و جذابی قرار می‌دهند. توصیه من به عنوان یک مادر این است که هرگز و هرگز جذب ظاهر زیبای این نوع تخت های کودک نشوید! در بسیاری از موارد این تزئینات به راحتی کنده می‌شود که ممکن است خدایی نکرده خفگی کودکتان را درپی داشته باشد. پس تا حد امکان تخت ساده برای کودک خود تهیه کنید.

  همچنین برخی از فروشگاه‌ها همراه تخت های کودک، گاردهایی برای اتصال به چهارطرف دیواره‌های تخت می‌فروشند. این گاردها معمولا برای جلوگیری از واردشدن ضربه‌های ناگهانی و احتمالی تخت است. مثلا زمانی که کودک در حال جنب و جوش در تخت است یا هنگامی که روی تشک تخت غلت می‌زند. این گاردها ظاهر زیبایی هم داشته و با بستن آن‌ها به تخت، آن را تزئین و زیبا می‌کند. ولی توصیه می‌کنیم، از این گاردها استفاده نکنید. در اعلامیه‌ای که طبق استانداردهای ایمنی لوازم کودک بیان شده است، این گاردها مناسب نیست و به سلامت کودک آسیب می‌رساند.

  ۲۰. تخت پارک؛ انتخاب مناسب برای والدین شاغل

  تخت پارک

  در صورتی که والدین کودک شاغل هستند و زمان قابل توجهی از روز را بدون کودک خود سپری می‌کنند، یا این که اهل مسافرت هستند و در طول سال دفعات زیادی به سفر می‌روند، تخت پارک می‌تواند انتخاب مناسب و ایده‌آلی برای کودک آن‌ها باشد. این مدل تخت‌ را می‌توان حمل و جابه‌جا کرد. آنها علاوه بر این که به راحتی قابل حمل هستند، به‌راحتی قابل حمل هستند و اندازه کوچکی دارند و فضای زیادی برای جابه‌جایی نمیگیرند. همچنین باز‌ و بسته شدن تخت پارک‌ها هم خیلی راحت است و در مدت‌زمان کمی می‌توان آن‌ را نصب کرد.

  ۲۱. خرید تخت نو، بهتر از تخت دست دوم است

  خرید تخت نو

  اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید، توصیه می‌کنیم حتما برای کودک خود تخت نو بخرید. در صورتی که به هر دلیلی می‌خواهید تخت دست دوم بخرید، حتما از سالم بودن آن مطمئن شوید. تمام قسمت‌های تخت را به خوبی بررسی کنید، تا شکستگی، ترک‌خوردگی و ... روی دیواره‌ها و قسمت‌های چوبی آن نباشد. به اتصالات تخت توجه کنید. تخت را تکان دهید و از سفت بودن قسمت‌هایی که به یکدیگر وصل شده، مطمئن شوید.

  چوب‌‌های تخت را با دقت بررسی کنید. نباید ناهموار، دارای خراش و خوردگی باشد. تمام این نکات را به خوبی درنظر بگیرید، چون قرار است کودک دلبندتان را ساعت‌های طولانی داخل تخت قرار دهید. بنابراین سلامت و ایمنی تخت بسیار مهم است.

  و اما کلام آخر ...

  تمام تلاش من از نوشتن این مقاله که بخشی از آن تجربیات و اطلاعات شخصی خودم به عنوان یک مادر و بخش دیگر تحقیقاتی است که در این زمینه انجام داده‌ام، راهنمایی برای انتخاب تخت کودک ایمن و مناسب برای دلبند شماست. اگر شما هم در این زمینه اطلاعات و تجربیات مفیدی دارید، خوشحال می‌شویم، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. شاید با این کار، به بسیاری از والدین برای انتخاب یک تخت کودک مناسب که نقش عمده‌ای در حفظ سلامت کودک دلبندشان دارد، کمک کنید. [see_also]14037[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید