خرید هیتر برقی و نکاتی که باید قبل از خرید بدانید

خرید هیتر برقی و نکاتی که باید قبل از خرید بدانید
راهنمای مطالعه

  خرید هیتر برقی از راه‌های سریع و ساده برای بالا بردن دمای یک مکان است. هیترهای برقی، انواع و اقسام مختلفی دارند. با وجود تنوع در امکان کنترل از راه دور هیترها، اندازه‌های مختلف‌شان و گزینه‌های جانبی که مدل‌های مختلف ارائه می‌دهند باید قبل از خرید، همه چیز را درباره‌شان بدانید و بعد راهی بازار شوید. این مقاله، راهنمای خرید هیتر برقی است. اگر قصد خرید دارید، آن را از دست ندهید.

  نکات مهم در خرید هیتر برقی را به خاطر بسپارید

  خرید هیتر برقی

  قبل از خرید هیتر برقی معمولا سؤالاتی که ذهن هر خریداری را درگیر می‌کند بیشتر درباره قیمت دستگاه، میزان مصرف انرژی آن و توانایی‌اش در گرم کردن فضاست. با دانستن نکات زیر درباره هیترهای برقی به راحتی می‌توانید پرسش‌های مهم ذهنی‌تان را پاسخ بدهید و انتخاب مناسبی داشته باشید. باید به این موارد دقت کنید:

  • نوع هیتر؛
  • ظرفیت گرمادهی؛
  • مصرف انرژی؛
  • ایمنی وسیله؛
  • میزان سر و صدای دستگاه؛
  • توجه به ترموستات هیتر؛
  • طراحی و شکل هیتر؛
  • و... .

  ۱. نوع هیتر را بشناسید

  نخستین نکته‌ای که پیش از خرید هیتر باید در ذهن داشته باشید، نوع هیتر است. معمولا سه نوع فناوری کلی در هیترهای برقی به کار می‌رود؛ انتقال گرما از طریق تابش، همرفت و به کمک فَن. هیترهایی که به روش همرفتی به انتقال گرما در محیط کمک می‌کنند، گرمای یک‌دست‌تری به وجود می‌آورند و تمام محیط را پوشش می‌دهند.

  هیترهایی که از راه تابش، گرما را منتقل می‌کنند هم سرعت خوبی در گرم‌سازی فضا دارند با این تفاوت که بیشتر نقاطی را گرم می‌کنند که در معرض و  تماس هیتر قرار دارد و در پخش گرما و یک‌دست سازی دمای کل اتاق زیاد مؤثر نیستند.

  هیترهایی که مجهز به فن هستند هم با وجود فن داخلی‌شان که باد را از سمت یک المنت گرم به محیط پخش می‌کند، بسته به میزان ظرفیت و قدرت‌شان می‌توانند محیط را به طور سریع گرم کنند. باید براساس فضایی که در اختیار دارید و نیازتان دست به انتخاب گزینه مناسب بزنید.

  ۲. ظرفیت گرمادهی چقدر است؟

  خرید هیتر برقی

  شما می‌توانید براساس توان خروجی یکی هیتر تشخیص دهید که چه مساحتی (محدوده‌ای) را می‌تواند گرم کند. معمولا به صورت منطقی برای گرم کردن هر ۰.۰۹ متر مربع از فضای اتاق به ۱۰ وات انرژی گرمایی نیاز دارید. یعنی یک هیتر ۱۵۰۰ واتی می‌تواند اتاقی با فضای ۱۴ متر مربع را گرم کند.  این هیتر می‌تواند فضای نسبتا بیشتری را هم پوشش داده و گرم کند.

  البته میزان توان هر هیتر در گرم کردن محیط را باید با در نظر گرفتن شکل و مدل فضایی که در اختیار دارید، موقعیت پنجره‌های آن و نفوذ سرما به محیط، نوع فناوری موجود در هیتر و موضوعاتی از این دست بسنجید. در هر حال به ظرفیت‌های گرمادهی هر وسیله در خرید هیتر برقی دقت کافی داشته باشید.

  ۳. مصرف انرژی دستگاه چقدر است؟

  قبل از خرید هیتر برقی به میزان مصرف انرژی آن هم دقت داشته باشید. فارغ از مسائل محیط زیستی و لزوم مصرف نکردن بیش از حد انرژی، هزینه‌ای که هیتر برای‌تان به همراه خواهد داشت هم بسیار مهم است و باید آن را در نظر بگیرید. هیترهایی که قابل حمل هستند معمولا میزان مصرف انرژی بیشتری دارند.

  البته با وجود فناوری‌های تازه‌ مانند حالت ذخیره انرژی (Saving mode)، ترموستات‌های قابل تنظیم، تایمرهای قابل برنامه‌ریزی و ...، که در دستگاه‌های جدید به کار گرفته می‌شود به راحتی می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

  [related]18[/related]

  ۴. ایمنی وسیله چگونه است؟

  ایمنی هیترهای برقی بسیار مهم است. هیترهایی که قابل حمل و جابجایی هستند با اختلاف زیادی نسبت به گزینه‌های دیگر احتمال خطرآفرینی و آتش‌سوزی دارند. در بعضی از هیترهای برقی از فناوری‌هایی برای بالا بردن میزان ایمنی استفاده می‌شود. برای مثال، در صورت کج شدن یا وارد شدن ضربه‌های ناگهانی به هیتر، سیستمی در آن وجود دارد که به سرعت هیتر را خاموش می‌کند.

  وجود حس‌گرهایی که در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای هیتر به طور خودکار دستگاه را خاموش می‌کنند هم از فناوری‌های دیگری است که برای افزایش ایمنی هیترها به کار گرفته می‌شود.

  ۵. میزان سر و صدای دستگاه چقدر است؟

  خرید هیتر برقی

  هیترهای برقی معمولا با اندکی سر و صدا کار می‌کنند. برای اتاق خواب یا کار باید به دنبال گزینه‌هایی باشید که سر و صدای زیادی به همراه ندارند. برای مثال، یادتان باشد که هیترهای مجهز به فَن معمولا سر و صدای زیادی دارند. اما هیترهای تابشی به شکلی بی‌سر و صدا به گرم شدن هر محیطی کمک می‌کنند.

  ۶. به ترموستات هیتر کنید

  توجه به ترموستات‌ها از جمله مهم‌ترین نکاتی است که در هنگام خرید هیتر باید در نظر بگیرید. دو نوع ترموستات برای هیترهای برقی وجود دارد؛‌ ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی که می‌توان دستور زمان خاموش و روشن شدن و اندازه بالا رفتن دما را به آنها داد و نوع دیگر ترموستات‌هایی هستند که باید با یک دستگیره یا دکمه، دمای دلخواه‌تان را با آنها تنظیم کنید. در هنگام خرید هیتر برقی ببینید که کدام گزینه برای‌تان مناسب‌تر است و با آن راحت‌تر هستید.

  ۷. طراحی و شکل هیتر را درنظر بگیرید

  هیترهای برقی در مدل‌ها و طراحی‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. به نمونه‌های زیر دقت کنید:

  • هیترهای زمینی: این هیترها را می‌توان در کنار دیوار کار گذاشت. معمولا به شکل مستطیل‌های کوتاه با طول زیاد هستند و با وجود یک فَن به گرم شدن مکان‌های مختلف کمک می‌کنند.
  • هیترهای رومیزی: این نوع از هیترها، همان‌‌طور که از نام‌شان پیداست معمولا چندان بزرگ نیستند و می‌توان آنها را روی میز، پاتختی و... قرار داد. این هیترها برای گرم کردن محوطه دور خودشان کفایت می‌کنند و معمولا به خاطر توان اندکی که دارند به گرم شدن یک فضای بزرگ کمک نخواهند کرد.
  • هیترهای دیواری: این مدل‌های بخاری برقی معمولا برای نصب کردن به دیوار حمام یا دستشویی استفاده می‌شوند تا نقاط سرد را گرم و دل‌پذیر کنند.
  • هیترهای سقفی: این هیترها را در سقف کار می‌گذارند و می‌توانند یک محیط مانند کلاس درس یا یک سالن را سریع و یک‌دست گرم کنند.

  نکات دیگری که باید در خرید هیتر برقی بدانید

  خرید هیتر برقی

  • اگر قصد هیتر برقی برای دست‌شویی یا حمام دارید باید حتما به سراغ گزینه‌های مخصوص به این محیط‌ها بروید. چون بخاری این فضاها باید ویژگی‌هایی مانند ضدرطوبت بودن را دارا باشد.
  • به وجود دستگیره یا چرخ و وسایلی از این دست در هیتر برقی توجه کنید. چون بعدا در جابجایی و حمل و نقل وسیله دچار مشکل خواهید شد.
  • وجود کنترل‌های از راه دور برای هیترهای برقی به سهولت کار با آنها کمک زیادی می‌کند. پس در خرید به این مدل‌ها هم نگاهی داشته باشید.
  • بدنه هیترها هم در خرید هیتر برقی مناسب بسیار مهم هستند. باید به سراغ خرید مواردی بروید که بدنه‌های ضد گرما دارند. یعنی با دست زدن به بدنه بخاری، دست‌تان نمی‌سوزد.
  • بعضی از انواع هیتر، قابلیت بدل شدن به کولر هم دارند. البته باد سردی که بیرون می‌دهند معمولا چندان قوی نیست ولی در هر حال با خرید یک دستگاه با یک تیر دو نشان می‌زنید.

  جمع‌بندی خرید هیتر برقی

  خرید هیتر برقی

  در میان مدل‌های انواع مختلف هیترهای برقی، طیف قیمتی متنوعی وجود دارد که بنا به نیاز و بودجه‌ای که در اختیار دارید باید اقدام به خرید کنید. یادتان باشد که برخی از انواع و مدل‌های هیتر برقی به خاطر داشتن امکانات جانبی از قیمت بیشتری برخوردار هستند. بنابراین اگر بودجه کافی برای خرید گران‌ترین مدل‌ها را ندارید، حتما نگاه کنید و ببینید که آیا خدمات جانبی و امکانات اضافی باعث افزایش قیمت یک مدل شده است یا خیر. در خرید هیتر برقی این سه پرسش را پاسخ بدهید و با خیال راحت به بازار بروید:

  • ویژگی‌های هیتر مورد نظرتان چیست؟
  • توانایی‌تان در پرداخت هزینه چقدر است؟
  • قدرت هیتر مورد نظرتان باید چقدر باشد؟

  پاسخ این پرسش‌ها در خلال این مقاله گفته شد. یک بار دیگر به موارد نام‌برده در متن نگاه کنید و به سراغ خرید هیتر برقی مورد نظرتان بروید. [see_also]14854[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید