خرید کاغذ دیواری؛‌ ۷ سوال مهم که باید قبل از خرید جوابشان را بدانید

خرید کاغذ دیواری؛‌ ۷ سوال مهم که باید قبل از خرید جوابشان را بدانید
راهنمای مطالعه

  طرفدار دنبال کردن ترندها و نکات جدید درباره تزئینات داخلی منزل هستید؛ به موضوعاتی در این زمینه عشق می‌ورزید یا برنامه خرید کاغذ دیواری برای خانه یا هر محیط دیگری را در سر دارید؛این مقاله را برای شما نوشته‌ایم.

  بی‌گدار به آب زدن برای خرید کاغذ دیواری می‌تواند نتایجی بسیار بد، گاهی مضحک و در بیشتر موارد، اعصاب‌خُردکن به همراه داشته باشد؛ چون نتیجه انتخاب ضعیف‌تان مدام در مقابل چشمان‌تان خواهد بود و تغییر و تعویض آن هم پرهزینه و زمان‌بر است. قبل از شروع فرایند خرید کاغذ دیواری باید به این نکات دقت کنید.

  خرید کاغذ دیواری

  این‌ روزها که مدل‌های مختلفی از کاغذ دیواری به بازار آمده است و جنس‌ها و طرح‌ها بسیار متنوع شده‌اند دیگر نباید نگران خرید کاغذ دیواری مناسب باشید. تجهیزاتی که در ساخت و نصب کاغذ دیواری‌ها وجود دارد هم کار را ساده‌تر از قبل می‌کند. یعنی هم فرایند چسباندن کاغذهای جدید و هم برداشتن کاغذ دیواری‌های قبلی، دیگر خیلی کار دشوار و زمان‌بری نیست.

  مدت زمانی که باید صرف کاغذ دیواری کردن دیوارها شود، بسیار کمتر از رنگ کردن یا کاشی‌کاری و... است. به همین خاطر می‌توانید روی کاغذ دیواری‌ها برای نو کردن محیط منزل، اداره یا هر جای دیگری به شدت حساب کنید. حتی برای مکان‌هایی مانند آشپزخانه و حمام هم محصولاتی در این زمینه تولید می‌شود.

  از تنوع رنگ، مدل و بافت هم که لازم نیست، چیزی بگوییم چون تنوع بازار بسیار زیاد است. شاید ندانید که پای طیف وسیعی از جنس‌ها مانند ابریشم، چرم و کتان هم به بازار کاغذ دیواری‌ها باز شده است. قبل از خرید کاغذ دیواری باید تکلیف بعضی چیزها را روشن کنید تا فرایند خریدتان بدون مشکل و به آسانی پیش برود. تکلیف چه مسائلی؟ پرسش‌هایی در ادامه می‌آید که با شما در میان می‌گذاریم تا قبل از خرید کاغذ دیواری از خودتان بپرسید:

  ۱. کاغذ دیواری برای چه اتاقی استفاده خواهد شد؟

  خرید کاغذ دیواری

  قبل از شروع خرید باید مشخص کنید که مکان مورد نظرتان چه ویژگی‌هایی دارد. مثلا اگر به دنبال خرید کاغذ دیواری برای مکان‌های پرتردد خانه هستید یا آن را برای حمام می‌خواهید باید به جنس و مدل توجه ویژه‌ای داشته باشید. کلاه‌تان را قاضی کنید و ببینید که رنگ یا کاشی کردن دیوارهای مکان موردنظرتان بهتر از آب درمی‌آید یا استفاده از کاغذ دیواری.

  یادتان باشد که کاغذ دیواری نسبت به رنگ معمولا دوام بیشتری دارد و برای نقاط پر رفت و آمد منزل مانند هال، گزینه مناسب‌تری است. چون رنگ‌ کردن دیوارهای بخشی از منزل مانند هال معمولا با ریسک همراه است؛‌ اشیای مختلف به در و دیوار می‌خورند و آن را لب‌پر و مخدوش می‌کنند و بیشتر در معرض کثیف شدن است. ضمن اینکه باید هر پنج سال یک بار، دیوارهای رنگی را مجددا رنگ‌کاری کنید تا دیوارها جلوه پیدا کنند.

  دوام کاغذ دیواری بیشتر از رنگ است و برای دیوارهایی که مخدوش شده‌اند و جلوه خوبی ندارند، پوشش بهتری دارد. مثلا منازل قدیمی که دیوارهای‌شان دچار مشکلاتی مانند مخدوش شدن، نَم دادن و... شده‌اند به کمک کاغذ دیواری به شکل و شمائل بهتری خواهند رسید.

  ۲. به‌دنبال چه فضاسازی و طرحی هستیم؟

  به کمک کاغذ دیواری‌های مختلف می‌توانید طرح‌ها و فضاسازی‌های متنوعی را در هر محیط به وجود بیاورید. کاغذ دیواری‌ها در مدل‌های لوکس، اسپورت، چند تکه و... در خدمت‌تان هستند تا فضای مورد علاقه‌تان را ایجاد کنید. منظور از کاغذ دیواری چند تکه، این است که امکان استفاده از طرح‌های مختلف برای هر بخش از دیوار یا دیوارهای هر محیط هم وجود دارد. شاید دل‌تان بخواهد یک دیوار را با چند کاغذ دیواری مختلف بپوشانید یا هر دیوار یک اتاق را با کاغذهای متنوع مدل بدهید.

  ۳. چه جنس کاغذدیواری‌ای بخریم؟

  خرید کاغذ دیواری

  کاغذ دیواری‌ها معمولا دو لایه هستند؛ لایه رویین و زیرین. لایه رویین از جنس کاغذ یا وینیل است و نمای کاغذ دیواری را می‌سازد. لایه زیرین هم که زیرساخت کاغذ دیواری را می‌سازد معمولا از جنس کاغذ یا منسوجات بی‌بافت تهیه می‌شود. اگر از دوست‌داران محیط زیست هستید باید بدانید که برخی از کاغذ دیواری‌ها با مواد بی‌خطر برای طبیعت ساخته می‌شوند. یعنی در ساخت‌شان از درختان و تولید کاغذ بهره برده نمی‌شود و مصنوعاتی دیگر جایگزین کاغذ می‌شود. مواد دیگری مانند گیاه بامبو هم برای ساخت کاغذ دیواری‌ها به کار می‌روند که در ادامه، معرفی می‌شوند.

  • جنس کاغذ: روی کاغذ دیواری‌های کاغذی در کارخانه با ماشین‌های مخصوص، طرح‌های مختلف چاپ می‌شود.
  • جنس وینیل: کاغذ دیواری وینیل از جنس pvc است که روی زیرساختی کاغذی چسبانده می‌شود. این جنس برای پوشاندن ناهمواری‌های دیوار بسیار مناسب است. بسیاری از انواع آن هم قابلیت شست و شو دارند.
  • جنس بامبو: این کاغذ دیواری‌ها از جنس گیاه بامبو هستند و رنگ شیک و زیبایی دارند البته حساسیت‌شان نسبت به رطوبت باعث می‌شود که محدودیت‌هایی در استفاده از آنها در مکان‌های مرطوب و نقاطی مانند حمام وجود داشته باشد.
  • جنس پارچه‌ای: بعضی از انواع کاغذ دیواری هم که البته قیمت بالاتری دارند از جنس منسوجات مختلفی مانند ابریشم، کتان، نمد و... هستند.

  [related]4661[/related]

  ۴. انواع مدل‌های کاغذ دیواری چیست؟

  خرید کاغذ دیواری

  در خرید کاغذ دیواری با مدل‌های مختلفی رو‌به‌رو هستید. باید بنا به سلیقه، فضایی که در اختیار دارید و مشخصات آن فضا، دست به انتخاب و خرید کاغذ دیواری مناسب بزنید. در مرحله نخست به سبک و استایلی که فضا دارد به دقت نگاه کنید:

  • اگر فضای اتاق رمانتیک و ملیح است، باید به سراغ رنگ‌های پاستلی (رنگ‌های روشن و کم‌رنگ)‌، طرح گل و خطوط ظریف و نازک بروید.
  • اگر می‌خواهید فضاسازی مدرنی داشته باشید باید به دنبال کاغذ دیواری‌هایی بروید که دارای رنگ‌های متالیک هستند و طرح اشکال هندسی برجسته دارند.
  • برای فضاهای سنتی‌تر هم از نمونه‌های ساده، گل‌دار یا خطوط راه‌راه استفاده کنید.

  برای طراحی دیوارها با کاغذ دیواری هم نکات و پیشنهادهایی داریم که دانستن‌شان خالی از لطف نیست:

  • برای اینکه یک بخش از فضا را خاص کنید و جلوه‌ای متفاوت داشته باشید، یکی از دیوارها را مثلا پشت بزرگ‌ترین کاناپه یا یکی از دیوارهای کلیدی اتاق را با رنگ و طرحی متفات از دیوارهای دیگر کاغذ دیواری کنید.
  • استفاده از کاغذ دیواری‌های ساده هم گزینه‌ای محتاطانه است که پشیمانی در آن وجود نخواهد داشت.
  • برای اتاق کودکان هم می‌توانید از طرح‌های کارتونی و رنگ‌های شاد کمک بگیرید. البته یادتان باشد که طرح‌های شلوغ برای اتاقی کوچک باعث کوچک‌تر شدن فضا می‌شود.
  • اگر برای بار نخست است که از کاغذ دیواری استفاده خواهید کرد به سراغ طرح‌های ریز روی سطح کاغذ نروید، هماهنگ کردن این کاغذ دیواری‌ها با وسایل و دکوراسیون دیگر کار سختی است و اگر قرار باشد، بخشی از کاغذ دیواری را ترمیم کنید هم با مشکل تناسب بخش‌های مختلف دیوار با کاغذ دیواری جدید رو به رو می‌شوید.
  • اگر از کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های برجسته بهره می‌برید باید بدانید که فضا دارای بُعد می‌شود. این کاغذ دیواری‌ها برای پوشاندن نواقص دیوار بسیار مناسبند.

  ۵. مقدار کاغذ دیواری لازم برای فضا چقدر است؟

  خرید کاغذ دیواری

  قبل از خرید کاغذ دیواری باید بدانید که به چند رول از آن نیاز دارید. اندازه‌گیری و محاسبه مقدار کاغذ دیواری لازم برای هر مکانی اصلا سخت نیست. در گام نخست باید بدانید که عرض یا پهنا و ارتفاع هر دیوار چقدر است. اگر برای چندین دیوار به کاغذ دیواری احتیاج دارید هم باید تمام عرض‌های اندازه‌گیری شده را با هم جمع کنید.

  سپس لازم است تا عرض‌های کلی که حاصل جمع زدن عرض دیوارهای مختلف است را در ارتفاع دیوارها که یک عدد واحد است، ضرب کنید. باید بپرسید و بدانید که هر رول معمولا چه مساحتی دارد. با دانستن این موضوع می‌توانید مساحت کلی دیوارها را بر مساحت رول تقسیم کنید تا ببینید به چند عدد رول کاغذ دیواری نیاز دارید.

  توصیه «درجه» به شما این است که همیشه یک رول اضافی هم خریداری کنید. با این کار در فرایند کاغذ دیواری کردن، دلهره و نگرانی برای کم آوردن کاغذ نخواهید داشت و اگر هم کاغذها اضافه بیایند بعدا بالاخره از آن استفاده خواهید کرد. یادتان باشد که در اندازه‌گیری مساحت اتاق، مساحت پنجره‌ها را از مساحت کلی به دست آمده کم کنید تا فقط مساحت دیوارها را در اختیار داشته باشید.

  ۶. روش‌های مختلف نصب و چسباندن کاغذ دیواری چیست؟

  خرید کاغذ دیواری

  سه روش کلی برای نصب و چسباندن کاغذ دیواری وجود دارد. آشنایی با آنها در خرید کاغذ دیواری بسیار مهم است. این سه روش به شرح زیر هستند:

  • چسب زدن به کاغذ؛
  • چسب زدن به دیوار؛
  • استفاده از کاغذ دیواری‌هایی برچسب‌دار.

  چسب زدن به کاغذ

  این نوع از کاغذ دیواری‌ها را باید با چسباندن چسب بر سطح کاغذشان به دیوار چسباند. این روش، قدیمی‌ترین روش است و زمان بیشتری را نسبت به دو روش دیگر از شما خواهد گرفت. برای این کار به یک میز بزرگ یا سطح وسیع نیاز دارید تا بتوانید کاغذ را روی آن پهن کنید و به آن چسب بزنید.

  چسب زدن به دیوار

  این روش بسیار ساده و سریع انجام می‌شود و اگر تجربه چسباندن کاغذ دیواری نداشته باشید، گزینه پیشنهادی ما برای‌تان خواهد بود. در این روش به راحتی می‌توانید، کاغذها را روی دیوار بچسبانید و امکان اینکه بین دیوار و کاغذ دیواری حباب ایجاد شود به حداقل می‌رسد.

  کاغذ دیواری‌های برچسب‌دار

  این کاغذ دیواری‌ها شبیه برچسب هستند و برای اینکه آنها را به دیوار بزنید باید کمی در آب قرار بگیرند. استفاده از آنها بسیار ساده است و با کمی دقت می‌توانید دیوارها را در مدت کوتاهی کاغذ دیواری کنید.

  ۷. آماده‌سازی دیوار قبل از خرید کاغذ دیواری چطور است؟

  خرید کاغذ دیواری

  برای اینکه دیوارهای یک اتاق را کاغذ دیواری کنید به پیش‌زمینه‌هایی مانند تمیز کردن دیوار نیاز است. این کارها یعنی آماده‌سازی دیوار و کاغذ آن کمی طول می‌کشد و طبیعی است که هر چقدر دیوارهای‌تان بیشتر و بزرگ‌تر باشند، زمان بیشتری از شما گرفته می‌شود. باید حداقل یک روز را برای این کار کنار بگذارید.

  برای پاک‌سازی و آماده کردن دیوارها باید یک سطل را پر از آب گرم کنید و با یک اسفنج نرم آنها را پاک و تمیز کنید و اجازه بدهید که دیوار از نَم خشک شود. بعد از اینکه دیوار خشک شد از یک سنباده یا کاردک برای از بین بردن ناصافی‌های سطح دیوار کمک بگیرید. در گام بعدی هم از یک خط‌کش یا گونیا و وسیله‌ای مشابه استفاده کنید تا مطمئن شوید که خطوط دیوار کاملا صاف هستند تا در برش و چسباندن کاغذ دیواری دچار مشکل نشوید. در زمان برش دادن کاغذ دیواری، ارتفاع آن را ۱۰ سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع دیوار در نظر بگیرید و ببُرید.

  و در آخر

  خرید کاغذ دیواری برای اینکه کاغذ دیواری‌های‌تان تمیز بمانند به طور منظم آنها را با یک دستمال خشک پاک کنید. از مواد شوینده برای پاک‌سازی استفاده نکنید که احتمال خراب شدن کاغذ دیواری در این صورت زیاد خواهد بود. یک اسفنج نرم مرطوب هم می‌تواند به تمیز شدن کاغذ دیواری کمک کند. یادتان باشد که کاغذ دیواری را می‌توانید برای نقاط دیگر خانه هم استفاده کنید. مثلا کمدها، داخل کابینت‌ها، سقف و هر سطح دیگری را می‌توانید با انواع کاغذ دیواری‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف زیباتر و مرتب‌تر کنید. خرید کاغذ دیواری در طرح‌ها و جنس‌های مختلف، دست‌تان را برای استفاده از مصارف مختلف آن کاملا باز می‌گذارد. شاید شما هم در زمینه کاغذ دیواری کردن اتاق‌ها تجربه‌ای داشته باشید که در متن ذکر نشده است. در این صورت، ما را هم در قسمت نظرات در جریان بگذارید. تجربه شما برای ما و خوانندگان دیگر باارزش است. [see_also]4307[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید