قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید
راهنمای مطالعه

  می‌خواهید تونر کارتریج مناسبی برای پرینترتان بخرید، ولی نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ یا کدام مدل برای چاپگر شما مناسب است؟ نگران نباشید! در این مطلب از درجه برایتان از نکات مهم پیش از خرید تونر کارتریج می‌گوییم.

  «تونر کارتریج»، (Toner cartridge)، یا همان «کارتریج لیزری»، که به نام  «لیزر تونر»، هم شناخته میشود، یکی از اجزای مصرفی در پرینترهای لیزری است. درواقع این کارتریج‌ها از یک پودر تونر، کربن، ترکیبی از ذرات پلاستیک خشک، رنگ سیاه و هر نوع ماده‌ای که قابلیت رنگ‌آمیزی داشته باشد تشکیل شده است. از تونرها برای ایجاد تصویر روی کاغذ با کمک پرینتر استفاده می‌شود.

  طبیعی است، چون تونر از لوازم مصرفی یک پرینتر است، اگر زمانی به اتمام برسد، مجبور به شارژ مجدد آن خواهیم شد. البته نباید از این نکته غافل شویم که هر کارتریج را به تعداد دفعات مجاز می‌توان شارژ کرد و این دفعات هم به مدل کارتریج و تعداد دفعاتی که از پرینتر استفاده می‌شود، بستگی دارد.

  حال اگر دفعات مجاز شارژ کردن کارتریج به اتمام برسد، یا کارتریج صدمه ببیند، مجبور به تعویض آن خواهیم بود. در این مواقع ممکن است، ندانیم چه نوع تونر کارتریجی برای دستگاه مناسب است. از این رو بهترین راهکار برای خرید یک تونر کارتریج مناسب، آشنایی با نکات پیش از خرید آن است. این شما و این نکات پیش از خرید تونر کارتریج:

  ۱. کدام مدل را بخرم؟

  تونر کاتریج مدل

  اولین نکته‌ای که در زمان خرید کارتریج باید به آن توجه کرد، مدل آن است. چرا که برندهای مختلفی از این محصول تولید شده و در بازار موجود است. همچنین تنوع قابل توجهی از انواع دستگاه‌های چاپ لیزری نیز توسط شرکت‌های مختلف تولید شده است. جالب است بدانید، بیشتر کارتریج ها با شماره قطعه مشخص، تولید می‌شود. با این شماره قطعه به راحتی می‌توان از شرکت تولیدکننده یا نمایندگی فروش دقیقا همان تونر کارتریج را سفارش داد. در این صورت دیگر دلهره یا نگرانی از خرید یک تونر کارتریج مناسب برای دستگاه چاپگر خود نخواهید داشت.

  ۲. کدام نوع از تونر کارتریج برای پرینتر مناسب است؟

  انواع تونر کارتریج

  برای این که بدانیم کدام نوع از کارتریج برای پرینتر مناسب است، ابتدا باید بدانیم که چند نوع کارتریج تولید شده است.

  خرید تونر کارتریج اصل یا اورجینال (OEM)

  همانطور که از نام این نوع کارتریج‌ها مشخص است، این محصول توسط همان شرکتی که دستگاه پرینتر را تولیدکرده ساخته شده است. مثلا کارتریج های جوهر Xerox به عنوان کارتریج های چاپگر Xerox تولید و معرفی شده است. گفتنی است که این نوع کارتریج ها به دلیل کیفیت چاپ بالا و اورجینال بودن معمولا از دیگر کارتریج ها گران‌تر است.

  • کارتریج سازگار (Compatible cartridges)

  کارتریج های سازگار یا عمومی، نوع دیگری از کارتریج های تولیدشده و موجود در بازار است. جالب است بدانید، برند یا شرکت مشخصی آن‌ها را تولید نمی‌کند و اصولا بدون برند هستند. این نوع محصولات نسبت به نوع اصل و اورجینال قیمت پایین‌تری دارد و برای استفاده در چاپگرهای مخصوص تولید شده است. درواقع زمانی که بخواهید از کارتریجی استفاده کنید که تشابه بسیار زیادی به نوع اصلی داشته و هزینه کم‌تری پرداخت کنید، خرید کارتریج سازگار، مناسب است.

  البته نباید از یک نکته بسیار مهم در این باره غافل شد؛ توجه کنید، مارک‌های با کیفیت پایین می‌تواند باعث بروز مشکلات مربوط به نوع عملکرد چاپ و پرینتر شود و شما در نهایت کیفیت چاپ پایین‌تری را شاهد باشید.

  • کارتریج بازتولید (Remanufactured cartridges)

  کارتریج های تولید مجدد یا بازتولید، نوع سومی از کارتریج است که معمولا با نوع سازگار اشتباه گرفته می‌شود. شباهت بسیار زیاد آن‌ها به نوع سازگار دلیل این امر است. به این حال، بین این دو نوع از کارتریج تفاوت اساسی وجود دارد. درواقع برای ساخت کارتریج های بازتولید، از قطعات جدید استفاده شده و برای افرادی که علاقه زیادی به حفظ محیط زیست دارند، گزینه مناسب و به دلیل قیمت پایین، مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

  • کارتریج شارژ مجدد (Refill cartridges)

  کارتریج های شارژ مجدد نیز یکی دیگر از انواع کارتریج های غیر اصل در بازار است. این محصول هم معمولا با کارتریج بازتولید اشتباه گرفته می‌شود. ولی در کل در کارتریج های شارژ مجدد، قطعات فرسوده قسمتی از دستگاه که محل پرکردن مجدد تونر است، تعویض می‌شود. هرچند این گزینه در مقایسه با کارتریج های اورجینال بسیار ارزان‌تر است، اما شکایات بسیاری از مصرف‌کنندگان در مورد کیفیت پایین، خطاهای مکرر در فرآیند چاپ، کم بودن صفحات چاپ شده نسبت به کارتریج اصل، ایرادات چاپی و بروز خط و خطوط نادرست و ... وجود دارد.

  ۳. اهمیت نوع شغل و میزان استفاده در خرید تونر کارتریج

  میزان استفاده کارتریج

  مطمئنا یکی از نخستین نکاتی که در زمان خرید کارتریج باید به آن توجه کنید، شغلتان یا میزان استفاده از دستگاه پرینتر است. در این صورت می‌توانید تصمیم بگیرید، کیفیت محصولی که خریداری می‌کنید، به چه میزانی باشد. مثلا اگر استفاده زیادی از پرینتر و کارتریج ندارید، نیازی نیست که حتما بهترین تونر کارتریج با بالاترین کیفیت را خریداری کنید. قطعا برای این کار مجبور به پرداخت مبلغ بالا و قابل توجهی خواهید شد.

  اما در صورتی که به دلیل شغلتان نیاز دارید هر روز یا به دفعات زیاد از پرینتر استفاده کنید، انتخاب یک کارتریج باکیفیت و مرغوب، بسیار ضروری است. حتی اگر برای خرید مجبور به پرداخت هزینه بالایی باشید. البته نباید فراموش کنید، اگر شما در حال چاپ حجم بالایی از کارهای چاپ سیاه هستید، باز هم نیازی نیست یک کارتریج رنگی گران‌قیمت خریداری کنید. ولی اگر به چاپ بروشور رنگی نیاز دارید، کیفیت تونوری که خریداری می‌کنید باید بالا باشد. هرچند گران‌تر است ولی قطعا نتیجه کار حرفه‌ای و ایده‌آل خواهد بود.

  ۴. سازگاری تونر کارتریج با دستگاه پرینتر را چک کنید

  کارتریج لیززی

  همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، شما می‌توانید در بازار کارتریج‌ های مختلفی را بیابید. در قسمت ۱ گفتیم که می‌توانید با شماره قطعه‌ای که روی کارتریج پرینتر وجود دارد، دقیقا همان را از شرکت تولیدکننده یا فروشگاه سفارش دهید. اما در صورتی که نخواهید، کارتریجی که سفارش می‌دهید با کارتریج قبلی (کارتریج اولیه پرینتر که به هر دلیلی تصمیم به تعویض آن گرفته‌اید)، یکسان باشد، کافی است یک نکته مهم را درنظر بگیرید، و آن هم سازگاری کارتریج با پرینتر است!

  کارتریج سازگار هرچند توسط شرکتی که پرینتر را تولید کرده است، ساخته نشده، ولی می‌توان از آن برای پرینتر استفاده کرد. این در حالی است که برخی از کارتریج ها مخصوص دستگاه‌های خاص طراحی و تولید شده است. بنابراین، هنگام خرید تونر کارتریج دقت کنید که از نوع سازگار باشد تا بتوانید برای دستگاه چاپگر استفاده کنید.

  ۵. در خرید تونر کارتریج هرگز کیفیت را فدای هزینه نکنید!

  هزینه تونر کارتریج

  این طبیعی است که بخواهیم، محصولی ارزان‌تر خریداری کنیم. مخصوصا با وضع اقتصادی و مشکلاتی که تقریبا اکثرمان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم. ولی این دلیل نمی‌شود که بخواهیم، کیفیت را فدای هزینه کنیم. در مورد تونر کارتریج هم این مسئله حاکم است. ممکن است به فروشگاه بروید و فروشنده به شما کارتریجی ارزان‌تر از کارتریج اصل معرفی کند.

  مثلا کارتریج دوباره پر شده. تجربه نشان داده است که خریداران این نوع کارتریج ها، هرگز راضی نبوده و اعتماد خود را به این محصولات از دست داده‌اند. دلیل آن هم کیفیت بسیار پایین آن‌هاست. بنابراین اگر می‌خواهید، متحمل پرداخت هزینه‌ای بیشتر از یک تونر کارتریج اصل نشوید، پس از همان ابتدا یک تونر کارتریج باکیفیت و اصل بخرید.

  ۶. هنگام خرید تونر کارتریج به ضمانت‌نامه توجه کنید

  ضمانت نامه تونر کارتریج

  خوشبختانه بسیاری از کاتریج‌ هایی که در بازار کشور به‌فروش می‌رسد، دارای ضمانت تولیدکننده است. درواقع این برگه‌های ضمانت نه تنها مرغوبیت و کیفیت بالای محصول را نشان می‌دهد، بلکه اطمینان خاطر خریدار از اصالت و بازدهی مناسب آن را هم فراهم می‌سازد.

  از این رو توصیه می‌کنیم حتما هنگام خرید تونر کارتریج، از فروشنده بخواهید برگه ضمانت شرکت تولیدکننده را تحویل دهد. شما هم در حفظ و نگهداری آن دقت کنید. چرا که در صورت بروز مشکل می‌توانید از خدمات آن که شامل بازپرداخت وجه یا تعویض محصول است، استفاده کنید.

  ۷. بهتر است از برندهای متفرقه تونر کارتریج نخرید

  برند متفرقه تونر کارتریج

  برندهای مطرح تولیدکننده تونر کارتریج، کیفیت بالای محصولات خود را با استفاده از بهترین مواد به اثبات رسانده‌اند. و می‌توان این مسئله را در رضایت مصرف‌کنندگان محصولات آن‌ها مشاهده کرد. این در حالی است که برخی از تونرکارتریج های تولیدشده، به هیچ عنوان کیفیت و کارآیی لازم را ندارد و به همین دلیل، نتیجه نامطلوبی در صفحه چاپ شده (چه رنگی چه تک رنگ)، مشاهده می‌شود. نتیجه‌ای که بسیاری از مصرف‌کنندگان این محصول را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

  از این رو یکی دیگر از نکات مهمی که باید هنگام خرید این محصول به آن توجه کرد، شرکت سازنده و میزان اعتباری است که به‌واسطه تولید تونر کارتریج باکیفیت به‌دست آورده است. بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل، خرید از برندهای مشهور و خرید نکردن از برندهای ناشناخته و متفرقه است.

  ۸. خرید تونر کارتریج استاندارد مناسب است یا کارتریج XL

  تونر کارتریج

  این که کارتریج استاندارد تهیه کنید یا کارتریج XL بستگی به حجم چاپ دارد. در صورت چاپ زیاد و حجیم، باید کارتریج XL را خریداری کنید. این مدل کارتریج صفحات چاپ شده بیشتری نسبت به استاندارد تحویل می‌دهد. همچنین در هزینه و وقت هم صرفه‌جویی خواهد شد. اما اگر برای مصرف خانگی قصد خرید کارتریج دارید، پیشنهاد می‌کنیم از کارتریج استاندارد استفاده کنید.

  و اما کلام آخر...

  خرید یک تونر کارتریج مناسب، نیاز به دقت و توجه فراوان دارد. کافی است نکاتی که به آن اشاره کردیم را درنظر بگیرید. همچنین می‌توانید از تجربیات کسانی که اطلاعات کافی در مورد پرینتر، تونر کارتریج و لوازم جانبی آن دارند، کمک بگیرید. لطفا اگر تجربه‌ای در مورد خرید تونر کارتریج دارید که ما به آن اشاره نکرده‌ایم، آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن استفاده کنند. [see_also]9553[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید