خرید موکت را با دانستن این ۵ نکته با خیال راحت انجام دهید

خرید موکت را با دانستن این ۵ نکته با خیال راحت انجام دهید
راهنمای مطالعه

  خرید موکت برای کف منزل، هزینه نسبتا زیادی به همراه دارد. به همین خاطر، لازم است تا خرید را با دقت زیادی پیگیری کنید. این روزها با وجود تنوع در بافت، رنگ و طرحی که در میان مدل‌های مختلف موکت وجود دارد، کار انتخاب کمی سخت است. اما همیشه نکاتی وجود دارد که رسیدن به یک فهرست نهایی را برای‌تان آسان‌تر می‌کند. در ادامه به این نکات اشاره شده است.

  ۱. مکان موکت را در نظر بگیرید

  خرید موکت

  یکی از نکاتی که در خرید موکت باید حتما در نظر داشته باشید، مکانی است که موکت در آن پهن خواهد شد. مثلا اگر بناست  موکت را در یک مکان پرتردد بیندازید (مثلا هال ) باید حتما به دوام آن و رنگش دقت کنید تا سریع خراب و چِرک نشود. مثلا جنسی مانند نایلون از قابلیت شست‌وشوی خوبی برخوردار است و با شستن زیاد، شکل و ظاهرش خراب نمی‌شود.

  برای موکت اتاق خواب و پذیرایی باید به دنبال گزینه‌هایی باشید که الیافی نرم دارند. پشم و پلی‌استر از نظر ظاهر و نرمی الیاف برای چنین مکان‌هایی مناسب‌تر هستند. برای بخش‌هایی از منزل مانند راهروی ورودی که در معرض کثیف شدن است، استفاده از جنسی چون پلی‌پروپیلن مناسب خواهد بود. در واقع، باید به دنبال گزینه‌ای باشید که ضدآب است و زود لک و کثیف نمی‌شود. پس یکی از مهم‌ترین و نخستین نکاتی که در خرید موکت باید در نظر داشته باشید، مکان و جایی است که موکت را برای آن می‌خرید.

  ۲. رنگ موکت را به دقت انتخاب کنید

  طیف‌های رنگی که می‌توان در خرید موکت انتخاب کرد بسیار گسترده است. یادتان باشد که موکت و جلوه رنگ آن را در اتاق‌تان در نظر بگیرید. چون ممکن است، چیزی که در فروشگاه مقابل چشم‌تان ظاهر می‌شود در اتاقی که قرار است موکت شود، متفاوت جلوه کند. مثلا، امکان دارد یک رنگ شاد و براق در فروشگاه بسیار زیبا و چشم‌گیر باشد اما در منزل‌تان، تمام اسباب و اثاثیه دیگر را تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود که جلوه‌شان کم شود.

  برای اینکه خطر نکنید، بهتر است به سراغ رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، قهوه‌ای روشن یا رگه‌های مختلف طوسی بروید. رنگ‌های خنثی می‌توانند با رنگ‌های متنوعی هماهنگ شوند و ابتکار عمل‌تان را در سِت کردن موکت با اسباب و وسایل دیگر افزایش بدهند. اگر فضای تحت اختیارتان کوچک است باید به سراغ رنگ‌های روشن بروید. این رنگ‌ها به بزرگ‌تر شدن فضا کمک می‌کنند.

  یک نکته کنکوری و مهم هم درباره رنگ‌های روشن وجود دارد. رنگ سفید با وجود اینکه روشن‌ترین رنگی است که بشر دیده اما بهتر است در خرید موکت کنار گذاشته شود. چون احتمال کثیف شدن آن بسیار زیاد است و در صورت کثیف و چرک شدن به شدت نمای بدی پیدا می‌کند.

  ۳. هزینه‌ها را برآورد کنید

  خرید موکت

  قبل از خرید موکت باید هزینه‌های لازم را هم برآورد کنید. حواس‌تان باشد که علاوه بر متراژ موکت که خریداری می‌شود و باید قیمت آن را بدانید، هزینه‌های جانبی هم در این خرید برای‌تان پیش خواهد آمد. برای مثال، ارسال و حمل موکت از سوی کارگران و نصب آن را هم در نظر بگیرید.

  حتی در بعضی از موارد، نیروهایی که از سوی شرکت برای نصب موکت فرستاده می‌شوند برای جابجایی اسباب قبلی و جدا کردن موکت قدیمی هم هزینه دریافت می‌کنند. پس فقط به هزینه خود موکت فکر نکنید باید حواس‌تان به برآورد کلی قیمت باشد.

  [related]15845[/related]

  ۴. انواع جنس‌ها را بشناسید

  موکت‌ها دارای جنس‌های مختلفی هستند. برای اینکه گزینه مطلوبی را برای منزل‌تان خریداری کنید باید با این انواع آشنا باشید. در ادامه به انواع موکت اشاره شده است:

  پشم

  موکت‌های پشمی از جنس‌های قدیمی بازار هستند. رنگ و طرح این موکت‌ها متنوع است و جنس مناسبی برای فضاهای مختلف منزل‌تان خواهد بود. موکت‌های پشمی نسبت به لک شدن مقاوم هستند و از این روی، برای مکان‌های پرتردد هم مفید خواهند بود.

  نایلون

  موکت‌های نایلونی به موکت‌های پشمی در ظاهر شباهت زیادی دارند اما قیمت‌شان از پشم کمتر است. موکت‌های نایلونی هم طرح‌هایی متنوع دارند و در قالب موکت‌های پرزبلند (اصطلاحا شَگی) و پرز کوتاه عرضه می‌شوند.

  پلی‌پروپیلن

  پلی‌پروپیلن از انواع دیگر موکت است. این جنس در مقابل لک شدن و آب، مقاومت خوبی دارد. به همین دلیل، انتخاب خوبی برای محیط‌های پرتردد است. خاصیت ارتجاعی پلی‌پروپیلن از نایلون کمتر است و برای محیط‌هایی مانند آرایشگاه مناسب به شمار می‌رود.

  پلی‌‌اِستر

  خرید موکت

  پلی‌استر به بافت نرمی که دارد، مشهور است. رنگ‌ موکت‌های پلی‌استری متنوع است و برای مکان‌هایی مانند اتاق خواب، گزینه‌ای مطلوب خواهد بود. موکت‌های پلی‌استری، خاک را جذب نمی‌کنند و نظافت‌شان آسان است.

  تریِکستا

  تریِکستا از جنس‌های جدید بازار موکت شناخته می‌شود. ویژگی‌های این جنس، چیزی میان نایلون و پلی‌استر است. تریکستا در برابر جذب خاک و آب مقاومت دارد و ضمن نرمی و داشتن رنگ‌های متنوع، نظافت آن کار سختی نیست. رنگ موکت‌های این جنسی هم زود کم‌رنگ نمی‌شود.

  محصولات سبز

  بعضی از تولیدکنندگان موکت در پی رعایت نکات زیست‌محیطی در فرایند تولیدشان هستند. برای مثال، شرکت‌هایی وجود دارند که برای احترام به محیط زیست از نایلون‌های بازیافت‌شده برای محصولات خود استفاده می‌کنند. برخی حتی از نایلون و پلاستیک‌های بازیافتی محصولاتی مانند شیشه نوشابه در فرایند تولید بهره می‌برند.

  ۵. بافت موکت‌های مختلف را بشناسید

  موکت‌ها دارای بافت‌های مختلفی هستند و این تنوع باعث می‌شود که مدل‌های متفاوتی از آنها تولید و روانه بازار شود. در ادامه به بافت‌های مختلف و مدل‌های آنها اشاره می‌شود:

  مخملی

  خرید موکت

  بافت مخملی، بافتی نرم است که جای پا یا رد جارو روی آن باقی می‌ماند. این جنس و بافت در دسته مدل‌های لوکس قرار می‌گیرد و برای اتاق‌های رسمی مثل پذیرایی مناسب است. بافت موکت‌های مخملی متراکم است.

  مخمل خواب‌دار

  موکت‌هایی که بافت مخمل خواب‌دار دارند، رد جارو یا قدم‌ها را روی خود منعکس نمی‌کنند. این نوع از بافت موکت، مناسب مکان‌های پرتردد است.

  ساکسونی

  خرید موکت

  بافت ساکسونی در موکت‌ها هم بافتی کوبیده است که الیاف موکت در آن، حالت در هم‌تنیده‌ای دارند و از آن بیشتر برای مکان‌‌هایی مانند هال استفاده می‌شود.

  شَگی

  خرید موکت

  موکت‌هایی با بافت شگی، موکت‌هایی پرزبلند هستند. این بافت از موکت‌ها، گرد و خاک را در پرزهای بلند خود نگه می‌دارند. پس شاید گزینه خوبی برای اتاق خواب نباشند.

  خلاصه مراحل لازم برای خرید موکت را به خاطر بسپارید

  • هزینه‌های کلی خرید موکت را برآورد کنید؛
  • مدل، طرح، رنگ و بافت مناسب را در نظر بگیرید و انتخاب کنید؛
  • زمان مناسب برای خرید را انتخاب کنید (به جشنواره‌های فروش برندهای معتبر دقت کنید تا از تخفیف‌ها بهره ببرید)؛
  • در فروشگاه به محصولات دقیق نگاه کنید، تمام پرسش‌های‌تان را از فروشنده بپرسید؛
  • زمان نصب موکت را با متخصصان هماهنگ کنید.

  برای انتخاب موکت مناسب به مواردی که عنوان شد، دقت کنید. یادتان باشد که خرید این وسیله، فرایندی زمان‌بر است. پس اگر در خرید دقت کافی به خرج ندهید، نتیجه‌ای نامطلوب خواهید گرفت که تعویض و صرف هزینه مجدد برایش کمی دشوار است. [see_also]16304[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید