پیش از خرید غذای گربه این نکات را حتما بدانید

پیش از خرید غذای گربه این نکات را حتما بدانید
راهنمای مطالعه

  شاید بین ساکنان خانه شما گربه‌ای وجود دارد که می‌خواهید به بهترین شکل از او نگهداری کنید. برای داشتن گربه سرحال و تندرست باید توجه خاصی به برنامه‌ غذایی او داشته باشید. در این مطلب درجه، نکته‌های مفید و کاربردی درباره خرید غذای گربه را برایتان می‌گوییم.

  هر سرپرست گربه‌ای باید بداند بدن این حیوان دوست‌داشتنی در سن‌های مختلف به چه موادی نیاز دارد، غذای گربه به چه شکل‌هایی در بازار وجود دارد و برخورد حیوان خانگی با غذا چگونه است. اگر شما هم می‌خواهید درباره‌ این مسائل بیشتر بدانید، همراه ما باشید.

  گربه‌ حیوان خانگی‌ای جذاب و خواستنی‌ است، اما اگر بلد نباشید چطور از گربه‌تان مراقبت کنید، به دردسر می‌افتید. قبل از اینکه گربه‌ای را به سرپرستی قبول کنید، حتما درباره‌ نگهداری از او مطالعه کنید. یکی از مسائل مهم در زندگی گربه‌ها، خوردوخوراک است. بنابراین، خیلی مهم است که بدانید چه مدل غذای گربه برای حیوان خانگی شما مناسب است و بدنش به چه چیزهایی نیاز دارد. به این ترتیب هنگام خرید غذای گربه،‌ می‌دانید روی بسته‌بندی دنبال چه مواردی بگردید. همچنین با خواندن این مطلب ایده کلی درباره برندها و قیمت غذای گربه خواهید داشت.

  گربه به کدام مواد غذایی نیاز دارد؟

  خرید غذای گربهپروتئین: این ماده برای بافت‌های بدن مثل ماهیچه‌ها لازم است؛ همین‌طور در شکل‌دادن آنزیم‌های موردنیاز بدن برای پیشگیری از بیماری‌ها نقش دارد.

  آمینواسیدها: گربه‌ها به پروتئین زیادی نیاز دارند و اسیدآمینه‌ها کمک خوبی هستند. بدن گربه به‌سرعت پروتئین را می‌شکند؛ پس اگر این ماده در رژیم غذایی‌اش کم باشد، به مشکل می‌خورد.

  ویتامین A: این ویتامین برای سلامت پوست، بینایی و سیستم ایمنی لازم است.

  ویتامین‌های B7، B2 ، B6، B3، B1: این ویتامین‌ها به درد نگهداری از سیستم عصبی و اندام‌های حیاتی می‌خورند.

  فولیک‌اسید یا B9: این ویتامین محلول در آب است و به هضم کمک می‌کند. بچه‌‌گربه‌ها و گربه‌های باردار نیاز بیشتری به فولیک اسید دارند، چراکه این ویتامین به رشد سلول‌ها یاری می‌رساند.مکمل B12: این مکمل به رشد سلول‌های خونی و عصبی کمک می‌کند.

  ویتامین‌های C و E: آنتی‌اکسیدان‌ها برای سیستم ایمنی نقش حیاتی دارند.

  کلسیم: این ماده معدنی سلامت استخوان‌ها، مفصل‌ها و دندان‌ها را تضمین می‌کند.

  فسفر: این ماده معدنی که با خوردن گوشت وارد بدن می‌شود، در کنار کلسیم برای سلامت دندان و استخوان مفید است.

  آهن: گربه مثل بقیه پستانداران به آهن به‌عنوان بخشی از هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون احتیاج دارد.

  منیزیم: این ماده معدنی در همه‌ فرایندهای بدن نقش مهمی دارد مثل تولید انرژی، تنظیم فشارخون و ساخت استخوان‌ها.

  سدیم: این ماده معدنی فشارخون را در سطح طبیعی نگه می‌دارد.

  زینک: این ماده معدنی برای ساخت پروتئین و DNA مفید است.

  آب: بدن گربه به آب نیاز دارد که بخشی از آن‌ را از غذاها دریافت می‌کند.

  انواع غذای گربه کدام‌اند؟غذای گربهغذای خشک

  غذای خشک گربه شامل حدود ۶ تا ۱۰ درصد آب و ترکیبی از مواد مختلف است. این بسته‌ها معمولا شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، غلات، ماهی، خوراکی فیبردار، شیر و مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی هستند. معمولا تکه‌های غذای خشک روکش طعم‌دهنده دارند و شبیه تکه‌های غذا یا بیسکویت‌های کوچک تولید می‌شوند.

  غذای تر

  غذاهای کنسروی معمولا گران‌ترین نوع غذای گربه هستند و انواع مختلفی دارند. کنسروها تا قبل از بازشدن، عمری طولانی دارند. در این نوع غذاها، گوشت و محصولات گوشتی مثل دل و جگر پیدا می‌شود. بخشی از آب موردنیاز بدن گربه از راه خوردن این نوع غذاها تأمین می‌شود.

  غذای نیمه‌تر

  غذای نیمه‌تر شباهت زیادی به غذای خشک دارد و حدود ۳۵ درصد آن را مایعات تشکیل می‌دهد. در این غذا، محصولات غلات، سویا و مواد نگهدارنده پیدا می‌شود.

  غذای منجمد

  بعضی از برندها غذای منجمد تولید می‌کنند. این دسته از غذاها سالم‌تر به‌نظر می‌رسند، چراکه معمولا مواد نگهدارنده ندارند. روی بسته‌بندی مواد تشکیل‌دهنده و مقدار ویتامین‌های مختلف آن نوشته می‌شود. 

  به گربه پرشین چه غذایی بدهیم؟

  پرشین‌ها خیلی محبوبند. صورت باشکوه و بدن پشمالوی آنها خواهان زیاد دارد. ببینید چه غذایی برای این گربه‌ها مناسب است. برای این‌که گربه‌ پرشین موهای براق و سالمی داشته باشد، باید رژیم غذایی متعادلی برای او درنظر بگیرید و غذای خشک و کنسروی را در آن بگنجانید. بعضی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند غذای کنسروی را صبح‌ و شب در اختیارش بگذارید و ظرف آب و غذای خشک همیشه دردسترس او باشد. بدن گربه پرشین به پروتئین زیادی نیاز دارد که در جوجه، گوشت قرمز،‌ بوقلمون و ماهی وجود دارد.

  به گربه اسکاتیش چه غذایی بدهیم؟

  اسکاتیش‌ها حیوانات خانگی شیرینی هستند. رژیم غذایی مناسب گربه اسکاتیش باید پروتئین زیاد و کربوهیدرات خیلی کم داشته باشد. او به ترکیبی از غذای خشک و کنسروی نیاز دارد.

  روی بسته‌بندی غذای گربه دنبال چه نکته‌هایی بگردیم؟خرید غذای گربه

  تولیدکنندگان وظیفه دارند همه مواد تشکیل‌دهنده و مشخصات محصول را روی بسته‌بندی بنویسند، پس می‌توانید ببینید با چه نوع غذایی سروکار دارید و به‌ چه ترتیبی باید مصرف شود. وزن خالص غذا را نسبت به قیمتش بسنجید و با برندهای دیگر مقایسه کنید.

  درصد مواد تشکیل‌دهنده مثل پروتئین، چربی، فیبر و چیزهای دیگر روی بسته‌بندی درج می‌شود. همین‌طور مواد نگه‌دارنده، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی. تاریخ تولید و انتقضای محصول را بررسی کنید. برای برندهای امریکایی دنبال برچسب تاییدیه ‌AAFCO بگردید که کیفیت محصول را تضمین می‌کند. دیگر این‌که از مشخصات روی بسته‌بندی متوجه می‌شوید این غذا برای چه سنی مناسب است.

  غذای خانگی به گربه بدهیم؟خرید غذای گربه

  درست کردن غذای خانگی برای گربه هم وقت‌گیر است و هم سخت. از طرف دیگر، ممکن است غذایی که می‌پزید مواد مغذی موردنیاز گربه شما را نداشته باشد. معمولا توصیه می‌شود غذای آماده انتخاب کنید که مقدار پروتئین و ویتامین هر وعده روی آن نوشته شده. اما اگر همچنان ترجیح می‌دهید همیشه یا گاهی در خانه غذا بپزید، بهتر است از دامپزشک رژیم غذایی مشخصی متناسب با سن و وضعیت گربه‌تان بگیرید و مطابق با همان پیش بروید.

  غذای مناسب گربه در سن‌های مختلف چه فرقی دارد؟خرید غذای گربه

  گربه‌ها در سن مختلف به مواد غذایی متفاوتی نیاز دارند. دوره‌های بچگی، بزرگ‌سالی، بارداری و شیردهی مواد غذایی مختلفی می‌طلبند. همان‌طور که بالاتر گفتیم، قبل از خرید غذای گربه، بررسی کنید محصول موردنظرتان برای چه سنی تهیه شده است. علاوه بر این، دامپزشک بهترین کسی‌ست که می‌تواند وضع سلامت حیوان خانگی شما را بررسی کند و بهترین غذا را باتوجه به شرایط جسمی او به شما پیشنهاد دهد.

  بچه گربه

  باید غذایی بخورد که برای رشدش مناسب است، یعنی پروتئین و کالری زیاد برای پوشش دادن نیازهای روزانه‌اش لازم دارد. بچه گربه در طول سال اول زندگی‌اش وزن می‌گیرد و وزنش دو تا سه برابر زیاد می‌شود. به همین دلیل مواد غذایی مقوی نیاز دارد.

  گربه بزرگ‌سال

  گربه‌های نوجوان از یک تا ۶ ساله و بزرگسال‌های هفت تا ۱۰ سال، بسته به وزن و میزان فعالیت روزانه‌ به مواد غذایی متنوعی نیاز دارند.

  گربه‌ بالای ۱۰ سال

  گربه‌های ۱۰ سال به بالا دیگر پا به سن گذاشته‌اند و باید غذای متفاوتی دریافت کنند. برای مثال، کلیسم به سلامت استخوان‌ها و مفصل‌هایش‌شان کمک می‌کند، و ویتامین E و C را برای تقویت سیستم ایمنی لازم دارند اگر گربه خانگی شما مشکل مفصل یا آرتروز پیدا کند، به غذاهایی نیاز دارد که دارای گلوکزامین و اسید چرب بیشتری باشند. گربه در این مرحله از زندگی نیازی به پرخوری ندارد و باید مراقب باشید چاق نشود.

  چگونه غذای گربه را عوض کنیم؟خرید غذای گربه

  شاید سن گربه شما تغییر کرده یا قصد دارید از برند دیگری غذا بخرید. اگر به هر دلیلی باید غذای گربه‌تان را عوض کنید، نکته‌های زیادی را مد نظر قرار دهید. این تغییر باید تدریجی و در طول هفت روز انجام شود. گربه‌ها علاقه‌ای به تغییر غذای موردعلاقه‌شان ندارند و اگر هوشمندانه رفتار نکنید، ممکن است بدغذا شوند یا حتا غذا نخورند.

  بهتر است روز اول ۱۰ درصد حجم ظرف از غذای جدید باشد. آن‌را با غذای قدیمی مخلوط کنید. روز بعد این مقدار را به ۲۰ درصد برسانید. اگر گربه بازخورد خوبی نشان نداد، گاهی گرم کردن غذا به اوضاع کمک می‌کند.

  روز چهارم نیمی از ظرف غذا را با غذای گربه جدید پر کنید. به همین ترتیب مقدار آن را زیاد کنید تا در روز هفتم همه ظرف از غذای جدید پر شود. هم‌زمان وزن گربه را کنترل کنید و درصورت کاهش وزن به دامپزشک رجوع کنید.

  چه غذایی برای گربه بخریم؟

  خرید غذای گربه

  ما درباره مواد غذایی موردنیاز گربه‌ها نوشتیم تا هنگام خرید با بررسی برچسب و مشخصات روی بسته‌بندی، بدانید کدام غذا برای گربه‌ شما در سن و شرایط خاصش مناسب است. این‌جا به چند برند معروف غذای گربه اشاره می‌کنیم، اما تصمیم نهایی با توجه به سن گربه‌تان با خود شماست.

  غذای خشک رویال کنین (Royal Canin) تولید فرانسه، جوسرا (Josera) با محصولات متنوعش، مونژه (Monge) که در ایتالیا تولید می‌شود، غذای خشک و تشویقی سانابل (Sanabelle) محصول کشور فرانسه، کنسروهای گورمه گلد (Gourmet Gold) و غذای خشک و کنسروهای پروپلن (Proplan) که هر دو از محصولات نسلته هستند و برند ایتالیایی سیمبا (Simba) تعدادی از برندهای غذای گربه به‌حساب می‌آیند.

  اما باتوجه به گرانی برندهای خارجی، محصولات ایرانی را هم باید درنظر داشت. برندهایی مثل غذای خشک آدی کت (ADI cat)، برند مفید و نوتری (Nutri).

  قیمت غذای گربه چقدر است؟

  برای این‌که ایده‌ای از قیمت غذای گربه داشته باشید، در این جدول به چند برند مختلف خارجی برای خرید غذای گربه اشاره شده است:

  [table id=294 /]

  شاید بخواهید از قیمت برندهای ایرانی غذای گربه هم باخبر شوید:

  [table id=295 /]

  خرید غذای گربه

  از کجا غذای گربه بخریم؟غذای گربه

  پت‌شاپ‌ها یا همان فروشگاه‌هایی که وسایل و غذای مربوط به حیوان خانگی دارند، بهترین جا برای پیدا کردن انواع برندها و محصولات هستند. همچنین فروشگاه‌های آنلاین زیادی پیدا می‌کنید که غذای گربه می‌فروشند.

  نکته‌های پایانیغذای گربه

  • گربه‌ها باید به‌اندازه غذا بخورند که نه گرسنه بمانند و نه چاق شوند. چاقی بین گربه‌ها شایع است و می‌توند باعث آرتروز یا دیابت شود. دامپزشک بهترین کسی‌ست که می‌تواند به شما بگوید وزن مناسب گربه شما چقدر است، به چه موادی نیاز دارد و چه غذایی برایش مناسب است.
  • شکلات، قهوه، چای، انگور و تخم‌مرغ به‌هیچ وجه مناسب گربه نیستند. شیری که برای انسان‌ها تهیه شده،‌ برای گربه‌ها مناسب نیست. تعداد زیادی از گربه‌ها به لاکتوز حساس هستند و با خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی می‌شوند. جایگزین‌های مناسبی برای آنها در بازار وجود دارد.
  • نسبت به عادت‌های غذایی گربه‌تان حساس باشید و توجه نشان دهید. گربه‌ها دوست ندارند در جای شلوغ و پر سروصدا،‌ در حضور حیوانات دیگر یا در ظرف کثیف غذا بخورند.
  • رژیم غذایی مناسب از بیماری‌های شایع بین گربه‌ها پیشگیری می‌کند. درواقع با سرمایه‌گذاری روی خرید غذای خوب و باکیفیت برای حیوان خانگی‌تان، هزینه‌ دامپزشکی را که احتمالا در آینده پیش می‌آید، کم کرده‌اید. بهتر است غذای گربه‌تان ترکیبی از غذاهای کنسروی و خشک باشد تا به نوع خاصی عادت نکند.
  • اگر حیوان خانگی بیشتر غذای خشک می‌خورد، بیشتر تشنه خواهد بود. از آن‌جا که گربه‌ها چندان حواس‌شان به تشنگی و دریافت آب نیست، مسوولیت سلامت کلیه‌های آنها با شماست. همیشه آب تازه و تمیز دردسترس او بگذارید.
  • اگر گربه‌ها گهگاه تشویقی دریافت کنند، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. اما فراموش نکنید تشویقی‌ها به‌حد کافی مواد مغذی ندارند و نمی‌توانند غذای دائمی باشند. بهتر است تشویقی حدود ۱۰ درصد از حجم آن چیزی باشد که گربه می‌خورد.

  اگر در خانه گربه دارید، برای ما و خوانندگان درجه بنویسید از کجا و چه برندی غذای گربه می‌خرید. مشتاق خواندن تجربه‌های شما هستیم.

  خرید غذای گربه

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید