بهترین سایت‌های پخش آنلاین تلویزیون؛ دسترسی آسان و همیشگی به همه برنامه‌ها

بهترین سایت‌های پخش آنلاین تلویزیون؛ دسترسی آسان و همیشگی به همه برنامه‌ها
راهنمای مطالعه

  در این مقاله درجه، به‌سراغ بهترین سایت‌‌های پخش زنده تلویزیون رفته‌ایم و ۵ وب‌سایت را برای بررسی انتخاب کرده‌ایم.

  پیش‌تر برای تماشای یک سریال خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی باید مدت‌ها منتظر تصمیم مدیران شبکه‌های مختلف برای پخش مجدد آنها می‌ماندیم. ممکن بود این انتظار مدت‌ها طول بکشد و در نهایت هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد. اما اکنون به‌لطف اینترنت پرسرعت، هر مخاطب می‌تواند برنامه موردعلاقه‌اش را در فضای مجازی پیدا کند. سایت‌های بسیاری هستند که خدمات پخش زنده‌ تلویزیون و برنامه‌های آرشیوشده را ارائه می‌دهند. در واقع می‌توان گفت زمان انتظار به صفر رسیده است و تنها با یک کلیک می‌توان هر برنامه زنده یا آرشیوشده‌ای را تماشا کرد. اغلب سایت‌های فعال در این حوزه، برنامه‌های صداوسیما را در اختیار بینندگان قرار می‌دهند و بعضی از آنها نیز شبکه‌های اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

  معیارهای ارزیابی سایت‌های پخش زنده تلویزیون

  در این مقاله، ویژگی‌های اساسی یک سایت پخش زنده‌ تلویزیون را از دیدگاه مخاطب شرح داده‌ایم و  مهم‌ترین آنها را در قالب ۴ معیار کلی در نظر گرفته‌ایم. باهم این معیارها را معرفی و بررسی می‌کنیم:

  ۱. سرعت بارگذاری برنامه‌های تلویزیونی

  یکی از مهم‌ترین معیارهای بهترین وب‌سایت‌های پخش برنامه‌های تلویزیونی، سرعت بارگذاری محتوای ویدئویی است. سرعت بالا و درعین‌حال، حفظ کیفیت پخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  ۲. پوشش شبکه‌های مختلف

  یک وب‌سایت موفق پخش برنامه‌های تلویزیونی باید تمام شبکه‌های فعال در صداوسیما را پوشش دهد. این مزیت باعث می‌شود طیف وسیعی از مخاطبان از سراسر کشور جذب شوند.

  ۳. طراحی مناسب وب‌سایت و تجربه کاربری

  یک وب‌سایت با طراحی گرافیکی مناسب و هوشمندانه، کاربر را با حداقل تعداد کلیک به محتوای موردنظر هدایت خواهد کرد.

  ۴. آرشیو و استفاده آفلاین

  امکان دانلود و تماشای برنامه‌ها در شرایط آفلاین و رجوع به آرشیو، یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که یک وب‌سایت برتر را از دیگر رقبا متمایز می‌کند.

  بهترین سایت‌های پخش زنده تلویزیون

  اگر عبارت «سایت‌ پخش زنده تلویزیون» را در گوگل سرچ کنید، با نتایج زیادی روبه‌رو نمی‌شوید. ما در این مقاله ۵ وب‌سایت نمایش‌داده‌شده در صفحات برتر گوگل را انتخاب کرده‌ایم و هر سایت را با ۴ معیار بالا سنجیده‌ایم. نمره‌های درجه به این وب‌سایت‌ها بین ۰ تا ۵ است. این وب‌سایت‌ها از آخر به اول رتبه‌بندی شده‌اند:

  رتبه پنجم: وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان (yjc.ir)

  باشگاه خبرنگاران جوان یک وب‌سایت خبری بسیار جامع است که در کنار تهیه گزارش و نشر اخبار، بخشی را به پخش زنده تلویزیون اختصاص داده است. این وب‌سایت پخش زنده برنامه‌های ساخته‌شده در شبکه‌های سراسری و برخی از شبکه‌های رادیویی را تحت پوشش دارد اما خبری از شبکه‌های استانی نیست.

  بهترین سایت های پخش زنده تلویزیونی جست‌وجو در قسمت پخش زنده باشگاه خبرنگاران جوان چندان راحت نیست؛ زیرا اگر نام یک سریال را سرچ کنید، به‌جای برنامه موردنظر، اخبار مرتبط با آن را به شما نشان می‌دهد. این وب‌سایت آرشیوی برای برنامه‌ها طراحی نکرده است؛ به همین علت هم نمی‌توان از امکانات دانلود بهره برد. افزون بر این نکات، طراحی نه‌چندان دل‌چسب وب‌سایت و سرعت ضعیف بارگذاری محتوا، امتیاز این وب‌سایت را به‌شدت کاهش داده است.

   

  نمره درجه به وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان در پخش زنده تلویزیونینمره از ۵معیار

  ۲٫۵

  ۳سرعت بارگذاری ویدئو
  ۴پوشش شبکه‌های مختلف
  ۳طراحی مناسب
  ۰آرشیو و استفاده آفلاین
  ندارداپلیکیشن موبایل

  رتبه چهارم: وب‌سایت سپهر (sepehr.irib.ir)

  وب‌سایت سپهر وب‌سایت رسمی سازمان صداوسیماست. سپهر، برخلاف ظاهر نه‌چندان جذابش، قابلیت‌های زیادی دارد. پخش زنده تمامی شبکه‌های سراسری، استانی و برون‌مرزی از خدمات این وب‌سایت به شمار می‌آيد. سپهر برنامه‌های رادیویی سراسر کشور را نیز تحت پوشش دارد.

  بهترین سایت های پخش زنده تلویزیونی

  پخش زنده شبکه‌های برون‌مرزی تنها مزیت وب‌سایت سپهر نسبت به سایر رقباست. در مقابل، سرعت بارگذاری برنامه‌ها ضعیف است و به‌سختی می‌تواند کاربر را راضی نگه دارد. طراحی این وب‌سایت چنگی به دل نمی‌زند و قابل‌قیاس با سایر رقبا نیست. این وب‌سایت تنها قابلیت پخش زنده تلویزیونی را دارد و آرشیو برنامه‌های آن هنوز راه‌اندازی نشده است. گفتنی است که اپلیکیشن موبایل سپهر فقط برای پلتفرم اندروید ارائه شده است.

  نمره درجه به وب‌سایت سپهر در پخش زنده تلویزیونی

  نمره از ۵

  معیار

  ۲٫۷۵

  ۳

  سرعت بارگذاری ویدئو

  ۵

  پوشش شبکه‌های مختلف

  ۳

  طراحی مناسب

  ۰

  آرشیو و استفاده آفلاین

  فقط اندروید

  اپلیکیشن موبایل

  [related]17011[/related]

  رتبه سوم: وب‌سایت آنتن (anten.ir)

  آنتن وب‌سایت تخصصی پخش زنده و آرشیو برنامه‌های ورزشی است و به‌شکل اختصاصی بر رویدادهای ورزشی تمرکز کرده است. این وب‌سایت تمام مسابقات ورزشی و برنامه‌های مرتبط را تحت پوشش دارد و مرجعی عالی برای مشاهده رویدادهای ورزشی به شمار می‌آید.

  بهترین سایت های پخش زنده تلویزیونی

  آنتن ازلحاظ تنوع در تعداد شبکه‌های تحت‌پوشش، توان رقابت با دیگر وب‌سایت‌ها را ندارد. طراحی آنتن، در نگاه اول، توجه مخاطب را به خود جذب می‌کند. جست‌وجوی برنامه در آن نیز کار آسانی است. اما اگر شما قصد مرورکردن کل وب‌سایت را داشته باشید، لیست برنامه‌های ورزشی پشت‌سرهم ظاهر می‌شوند و شما به‌سختی می‌توانید به انتهای صفحه برسید و از بخش‌های مختلف آن اطلاع پیدا کنید. علاوه بر آن، برای مشاهده هر برنامه باید در سایت ثبت‌نام کنید. باوجوداین، سرعت بارگذاری مطالب خوب است و می‌توان برنامه‌ها را ذخیره کرد. آرشیو آنتن در بخش ورزشی بسیار قوی است، اما آرشیو سایر شبکه‌ها فقط تا دو هفته باقی می‌ماند. این وب‌سایت نیز اپلیکیشن موبایل را برای هر دو نسخه توسعه داده و در دسترس است.

  نمره درجه به وب‌سایت آنتن در پخش زنده تلویزیونی

  نمره از ۵

  معیار

  ۳

  ۳

  سرعت بارگذاری ویدئو

  ۲

  پوشش شبکه‌های مختلف

  ۳

  طراحی مناسب
  ۴

  آرشیو و استفاده آفلاین

  فقط اندروید

  اپلیکیشن موبایل

   

  رتبه دوم: وب‌سایت آیو (aionet.ir)

  آیو یکی دیگر از پلتفرم‌های پخش زنده تلویزیون است که می‌توان آن را نوعی تلویزیون اینترنتی نیز نامید. این وب‌سایت، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تلویزیونی، مستند، کودک، و فیلم‌ و سریال‌های روز دنیا را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. آیواسپرت، آیوفیلم، آیوتون و حرم رضوی از شبکه‌های اختصاصی این وب‌سایت است.

  بهترین سایت های پخش زنده تلویزیونی

  آرشیو آیو محدودیت زمانی دارد: شما فقط تا ۱۴ روز پس از پخش برنامه‌های صداوسیما، فرصت تماشای آنها را خواهید داشت ولی می‌توانید برنامه‌ موردنظرتان را دانلود کنید. تماشای برنامه‌های زنده و آرشیو از طریق وب‌سایت آیو رایگان است اما برای استفاده از دیگر خدمات آن نیاز به خرید اشتراک دارید. جست‌وجو و پیداکردن برنامه‌ها در آیو آسان است: با جست‌وجوی موضوع، نام بازیگر یا کارگردان می‌توانید برنامه موردنظر را پیدا کنید.

  آیو طراحی جذابی دارد. دسته‌بندی‌های موضوعی کار مخاطب را آسان کرده است. یکی از نکات منفی این وب‌سایت، ثبت‌نام اجباری است. درواقع، بدون ورود به آیو نمی‌توان هیچ شبکه‌ای را تماشا کرد. با کلیک بر آیکون هر شبکه، شما به صفحه ثبت‌نام/ ورود ارجاع داده می‌شوید. آیو مانند دیگر رقبا اپلیکیشن اندروید و iOS را در اختیار کاربران قرار داده است.

  نمره درجه به وب‌سایت آیو در پخش زنده تلویزیونی

  نمره از ۵معیار

  ۴٫۵

  ۴

  سرعت بارگذاری ویدئو

  ۵

  پوشش شبکه‌های مختلف
  ۵

  طراحی مناسب

  ۴

  آرشیو و استفاده آفلاین

  دارد

  اپلیکیشن موبایل

  رتبه اول: تلوبیون (telewebion.com)

  تلوبیون اولین پلتفرم آنلاین پخش زنده‌ و آرشیو برنامه‌های صداوسیما به شمار می‌آيد. طراحی این وب‌سایت بسیار مناسب است و بدون آنکه مخاطب را سردرگم کند، او را به‌سمت شبکه یا برنامه دلخواهش هدایت می‌کند. تلوبیون برنامه‌های مختلف صداوسیما را در دسته‌بندی‌های مختلف نظیر فیلم‌، سریال، کارتون، و فوتبال ایران و اروپا قرار داده است. در تلوبیون، افزون بر دسته‌بندی‌های کلی، برنامه‌های مختلفی هم با درنظرگرفتن سلایق مختلف در قالب مجموعه‌ عرضه شده است.

  بهترین سایت های پخش زنده تلویزیونی

  تلوبیون بیش از ۳۰ شبکه صداوسیما را پوشش می‌دهد. بخش آرشیو این وب‌سایت بسیار قوی است و تمام مسابقات فوتبال، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون را در بر می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تلوبیون، سرعت بارگذاری محتوای ویدئویی است که خود را با سرعت اینترنت کاربر تطبیق می‌دهد و کیفیت‌های مختلفی را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن، کاربر می‌تواند برنامه موردنظر خود را با ۳ کیفیت مختلف دانلود کند.

  تلوبیون خدمات خود را کاملا رایگان ارائه می‌دهد؛ پس نیازی به تهیه اشتراک وجود ندارد. تلوبیون اپلیکیشن خود را برای هر دو سیستم‌عامل موبایل ارائه کرده است. به‌گفته مسئولان این وب‌سایت، کاربران تاکنون بیش از ۷ میلیون بار نسخه‌ اندروید این اپلیکیشن را نصب کرده‌اند.

  نمره درجه به وب‌سایت تلوبیون در پخش زنده تلویزیونی

  نمره از ۵معیار

  ۴٫۷۵

  ۵سرعت بارگذاری ویدئو

  ۴

  پوشش شبکه‌های مختلف
  ۵

  طراحی مناسب

  ۵

  آرشیو و استفاده آفلاین

  دارد

  اپلیکیشن موبایل

  جمع‌بندی

  اگر به‌دنبال تماشای یک رویداد ورزشی هستید و بسیار عجله دارید که بهترین پخش زنده را انتخاب کنید، وب‌سایت آنتن شما را به‌سرعت به هدف می‌رساند. اگر به‌دنبال یک وب‌سایت جامع برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی، سریال، و فیلم‌های روز دنیا هستید، تلویزیون اینترنتی آیو انتخاب مناسبی است؛ البته محدودیت زمانی آرشیو و پرداخت هزینه را نیز نباید فراموش کرد. اما اگر هدف شما فقط برنامه‌های صداوسیما است و به آرشیو آن علاقه دارید، تلوبیون با اشتراک رایگان و سرعت بارگذاری بالا یک انتخاب عالی است. [see_also]2534[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید