نکات مهم برای خرید تنور برقی

نکات مهم برای خرید تنور برقی
راهنمای مطالعه

  پختن نان در تنورهای قدیمی منازل را در فیلم‌ها دیده‌اید؟ شاید هم تجربهٔ این کار را در فضایی روستایی داشته باشید. پختن نان، حال‌وهوای جالبی دارد. شاید دیگر خبری از آن تنورهای قدیمی در هیچ خانهٔ شهری نباشد اما فناوری هم زندگی‌مان را راحت‌تر می‌کند و هم اجازه نمی‌دهد که نوستالژی‌ها به سادگی فراموش شوند. مثلا تنور برقی از وسایلی است که به شما در پخت نان در منزل کمک می‌کند. اما قبل از خرید آن باید چه چیزهایی را درباره‌اش بدانید. در این مقاله برایتان از نکات قبل از خرید تنور برقی گفته‌ایم.

  با تنور برقی بیشتر آشنا شوید

  تنور برقی

  تنور برقی از آن وسایل جالبی است که شاید وجودش در آشپزخانه‌تان ضروری نباشد اما حضورش می‌تواند آشپزخانه را متنوع و جذاب کند. چطور؟ امکان پخت نان لواش یا مواد غذایی دیگری مثل انواع کرپ که با خمیر نازک درست می‌شوند، تنوع و جذابیت زیادی به مسیر آشپزی‌کردن‌تان می‌دهد. قبول دارید؟ این وسیله که علاوه بر خاورمیانه در میان نقاط مختلف دیگر دنیا هم طرفدار و کاربرد دارد، به پخت نان‌هایی مانند لواش، پیتا و انواع دیگری از خمیرها کمک می‌کند.

  ساختار تنور برقی بسیار ساده است. یعنی اصلا و ابدا با وسیله‌ای پیچیده سروکار ندارید و استفاده از آن به مهارت و تخصص خاصی در آشپزی نیازمند نیست. این تنور، سطحی محدب است که با پهن‌کردن خمیر روی آن، حرارت به خمیر منتقل و پخته می‌شود. چون وسیله با انرژی برق کار می‌کند، سرعت داغ‌شدن بالایی دارد و می‌تواند در عرض چند دقیقه به شما نانی خوشمزه تحویل دهد.

  ساختار دستگاه تنور برقی را بشناسید

  همان‌طور که گفته شد، تنور برقی دارای سطحی محدب است که به کمک الکتریسیته داغ می‌شود و با تهیهٔ انواع خمیر و کشیدن خمیر روی این سطح محدب می‌توان نان‌ها و مواد غذایی مختلفی مانند خمیر پیتزا را آماده کرد. شیوهٔ عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که بعد از اتصال آن به برق، سریع و تند داغ می‌شود و المنت‌هایی که در زیر و بالای صفحه محدب تنور برقی وجود دارند، شروع به گرم و داغ‌شدن می‌کنند.

  با داغ‌شدن المنت‌ها، حرارت به صفحه‌ٔ محدب هم منتقل می‌شود و لایهٔ خمیری که روی آن قرار گرفته، خیلی ساده و سریع می‌پزد. اصلا لازم نیست که نگران چسبیدن خمیر به سطح محدب دستگاه باشید. چون این سطح، جنسی نچسب دارد و به راحتی می‌توانید نان و مواد دیگر را از آن جدا کنید. نچسب‌بودن سطح تنور برقی به شما کمک می‌کند تا وسیله را راحت و بدون دردسر بشویید. پس همیشه هم نچسب‌بودن بد نیست!

  و اما نکات پیش از خرید:

  در جریان طیف قیمت و نظرات خریداران قبلی تنور برقی باشید

  تنور برقی

  قیمت تنور برقی چندان ارزان و اندک نیست. برای خرید این وسیله باید از ۵۰۰ هزار تومان به بالا هزینه کنید. اگر به آشپزی علاقهٔ چندانی ندارید یا این کار را به طور حرفه‌ای و برای کسب درآمد انجام نمی‌دهید، احتمالا نیازی هم به خرید تنور برقی نخواهید داشت و حضور این وسیله در منزلتان غیرضروری خواهد بود. اما اگر آشپزی حرفه‌ای هستید پس باید تجهیزات کارتان را هم در اختیار داشته باشید و احتمالا حضور تنور برقی در آشپزخانه‌تان هم باری را از دوشتان برمی‌دارد و به افزایش کیفیت آشپزی‌تان اضافه می‌کند.

  با کمی جست‌وجو در میان نظرات کسانی که قبلا این محصول را خریده‌اند، دید بهتری نسبت به تنور الکتریکی پیدا می‌کنید. مثلا ما در گشت‌وگذاری که در وبسایت‌های ایرانی مانند دیجی‌کالا و وبسایت‌هایی خارجی مانند آمازون داشته‌ایم به بررسی نظرات کاربران پرداخته‌ایم تا ببینیم که این وسیله چطور می‌تواند مفید و کاربردی باشد. به قسمت بعدی توجه کنید.

  نظرات کاربران مختلف

  تنور برقی

  • برخی از کاربران معتقدند که کاربرد این وسیله در منزل بسیار بیشتر از آن است که به نظر می‌رسد. مثلا با خیال راحت می‌توان خمیری سالم و باب‌میل درست کرد و به جای خرید نان‌هایی که پُر از جوش‌شیرین هستند و شاید باب ذائقه و سلامتی‌تان نیستند، نانی خوشمزه و سالم در منزل پُخت. نانی تازه در صبح‌گاه با وسیله‌ای که در عرض چند دقیقه، آن را به شما تحویل می‌دهد، خیلی جذاب است.
  • برخی از کاربران دربارهٔ عملکرد دستگاه نظراتی داشتند. مثلا گفته‌اند که اگر در آغاز کار، نان‌تان خوب از کار درنمی‌آید، نباید نگران باشید. پختن نانی خوش‌شکل و خوشمزه با تنور برقی بعد از دو-سه بار تمرین، ساده و سریع پیش خواهد رفت.
  • برخی از خریداران قبلی تنور از خلاقیت‌هایشان در استفاده از دستگاه هم گفته‌اند. مثلا در میان موارد مختلف، شخصی به استفاده از این تنور برقی برای پخت استیک گوشت نازک اشاره کرده بود. جالب است، نه؟ دنیای آشپزی به کمک ابزارها و وسایل متنوع می‌تواند قدرت خلاقیت آدم‌ها را بدجوری دگرگون کند.
  • مدل‌های مختلفی از تنور برقی در بازار موجودند. باید حواستان باشد که به سراغ خرید گزینه‌ای بروید که از نظر اندازه برایتان مناسب است. مثلا در نظر بگیرید که قرار است، نان یا مواد دیگری که با تنور می‌پزید، چه اندازه و ابعادی داشته باشند و بعد وسیله را انتخاب کنید و بخرید. برخی از کاربران از خرید تنوری با اندازهٔ بزرگ کاملا پشیمان بوده‌اند و عملا بعد از خرید وسیله به  خاطر کاربردن نداشتنش، آن را در گوشهٔ آشپزخانه رها کرده‌اند.
  • در خرید تنور برقی باید به میزان تحدب دستگاه هم دقت کافی داشته باشید. چون ممکن است، شیب وسیله روی سطح محدب به گونه‌ای باشد که باعث لیز خوردن سریع مواد روی آن شود و هنگام پخت‌وپز، شما را به دردسر بیاندازد.

  این موارد را حتما در نظر بگیرید

  • در خرید وسایل برقی مثلا تنور برقی باید حواس‌تان به مصرف برق وسیله هم باشد. این دستگاه‌ها معمولا ۱۸۰۰ وات توان دارند. یعنی چه؟‌ مقدار واتی که روی دستگاه‌های برقی نوشته می‌شود، نشان‌دهنده میزان برق مصرفی آنهاست. تنور برقی، وسیله‌ای کم‌مصرف نیست اما برق زیادی هم مصرف نمی‌کند. ضمن اینکه مدت‌زمان استفاده از آن اندک است و به همین خاطر، لازم نیست نگران میزان مصرف انرژی آن باشید.
  • همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، قیمت تنورهای برقی چندان ارزان نیست و طیف قیمتی از ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از یک میلیون تومان هم می‌رسد. خرید تنور برقی ضرورت ندارد. اما اگر به هر دلیلی خواهان پخت نان در منزل هستید، باید دست‌به‌جیب شوید و کمی هزینه کنید.
  • جنس رویه‌ٔ محدبی که خمیر روی آن قرار می‌گیرد و نان پخته می‌شود، تفلون است. نچسب‌بودن این سطح باعث می‌شود که به‌راحتی بتوانید خمیر را روی آن بکشید و بعد از پخت، نان را بردارید.

  در آخر

  تنور برقی

  همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، خرید تنور برقی از ضروریات آشپزخانه نیست اما می‌تواند به متنوع‌کردن فرایند آشپزی و غذاهایی که می‌پزید، کمک کند. فقط نان لواش نیست که با تنور برقی به خوبی پخته می‌شود، انواع و اقسام غذاهای ایتالیایی، مکزیکی، عربی و... هم نیاز به خمیرهایی دارند که به کمک تنور برقی به راحتی می‌توان آنها را آماده کرد.

  مثلا تورتیلا نوعی نان نازک است که با آرد سفیدی درست می‌شود که به شدت آسیاب و با گوشت و مواد مختلف دیگر خورده می‌شود. ریشهٔ این نان مکزیکی است و اگر بخواهید می‌توانید آن را با تنور برقی در عرض چند دقیقه درست کنید. تورتیلا، نان لواش، نان پیتا (نان نازک و گردی که در خاورمیانه و کشورهای مختلف جهان درست می‌شود) و...، با تنور برقی پخته می‌شوند و کیف درست‌کردن غذایی خوشمزه را برایتان به وجود می‌آورند.

  [see_also]1985[/see_also]

  مشاهده تنور برقی پرینسس

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید