۵ نکته مهم برای خرید شیر پاستوریزه

۵ نکته مهم برای خرید شیر پاستوریزه
راهنمای مطالعه

  خرید شیر پاستوریزه هم آدابی دارد. بله! شاید بگویید که خرید شیر دیگر آداب و اصول ندارد و توجه به نکات قبل از خرید آن، مته به خشخاش‌ گذاشتن است. اما واقعیت این است که خرید شیر هم نکاتی مهمی دارد که نباید از دانستنش غافل شویم، پس با ما همراه باشید تا برایتان از خرید شیر پاستوریزه بگوییم.

  ۱. گام نخست در خرید شیر پاستوریزه چیست؟

  خرید شیر پاستوریزه

  شیر پاستوریزه انواع و اقسامی دارد. بعضی از شیرهای کارخانه‌ای در شیشه توزیع می‌شوند. برخی هم در پاکت‌های مقوایی یا بطری‌های پلاستیکی. اما کدام بهتر است؟ قبل از خرید شیر پاستوریزه باید بدانید که به‌طور کلی، ظروف مات نسبت به بطری‌های شیشه‌ای و شفاف برای نگهداری شیر بهتر هستند. اما چرا؟ دلیل این است که برخی از ویتامین‌های موجود در شیر در معرض نور خورشید تجزیه می‌شوند.

  هیچ‌گاه شیری بیش از اندازهٔ مصرف‌تان نخرید و به‌ امید تاریخ انقضای طولانی آن نباشید. بهتر است که شیر را در حجم کم بخرید و آن را در یخچال نگه دارید. فرقی نمی‌کند که تاریخ انقضای روی بسته‌بندی شیر چه عددی را نشان می‌دهد. زمانی که جعبه یا بطری را باز می‌کنید، در بیشترین حالت ممکن، فقط یک هفته، فرصت نگهداری از آن را در یخچال خواهید داشت.

  پس به امید اینکه روی بستهٔ شیری که خریده‌اید یا روی بطری آن چندین و چند روز برای تاریخ انقضا در نظر گرفته شده است، شیر را برای هفته‌ها و روزهای طولانی در یخچال نگه ندارید و همیشه به فکر خرید شیر تازه باشید و بعد از بازکردن در آن، زود شروع به مصرف کنید.

  ۲. قبل از خرید شیر پاستوریزه و انواع دیگر چه اتفاقاتی برای آن می‌افتد؟

  شیرهایی که در کارخانه‌ها تولید می‌شوند، هموژنیزه و پاستوریزه می‌شوند. هموژنیزه‌کردن فرایندی است که در آن مولکول‌های چربی تجزیه می‌شوند و شیر به مایعی صاف و یک‌دست تبدیل می‌شود. شیرهایی که هموژنیزه نمی‌شوند، شکلی لایه‌لایه به خود می‌گیرند.

  در فرایند پاستوریزه‌کردن، شیر سریع گرم و بعد سرد می‌شود تا باکتری‌های خطرناک آن مثل اشریشیا کلی و سالمونلا  از بین بروند.

  شیرهای فراپاستوریزه (Ultra-pasteurization) هم در کارخانه‌ها تولید می‌شوند و در فرایندی مشابه پاستوریزه‌کردن شیر از میکروب‌ها پاک می‌شوند با این تفاوت که دمایی که شیر در آن حرارت می‌بینید، بیشتر است و همین باعث می‌شود که ماندگاری آن بیشتر از شیرهای پاستوریزه عادی باشد.

  مشاهده انواع شیر پاستوریزه

  ۳. به میزان چربی موجود در شیر دقت می‌کنید؟

  خرید شیر پاستوریزه

  در خرید شیر پاستوریزه باید به چربی موجود در آن دقت کنید. پاسخ دقیقی برای اینکه شیر باید چقدر چربی داشته باشد، وجود ندارد. علت این است که باید در هنگام خرید به این نکته توجه کرد که چه کسی می‌خواهد این شیر را مصرف کند. مثلا کودکانی که در حال رشد هستند به چربی موجود در شیر نیاز دارند.

  اما با بزرگ‌تر شدن، نیاز به چربی زیاد در شیر کاهش پیدا می‌کند. برخی از افراد هم که بنا به بیماری‌هایی که دارند نباید شیر پرچربی مصرف کنند. پس زمانی که می‌خواهید به خرید شیر پاستوریزه بروید باید حتما به این نکته دقت کنید که چربی موجود در شیر چقدر است و هر شیری را که در یخچال سوپرمارکت می‌بینید به سرعت، روانهٔ سبد خریدتان نکنید.

  به‌طور کلی، اگر فردی سالم هم هستید و مدام از شیرهای پرچرب استفاده می‌کنید باید بدانید که چربی زیاد مواد غذایی باعث چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی می‌شود. یکی از موضوعات دیگری که لازم است در خرید شیر پاستوریزه در نظر بگیرید، میزان انرژی موجود در شیر است. میزان انرژی هر بطری یا پاکت شیر نباید از ۲۵۰ کیلوژول به ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر بیشتر باشد. ۲۵۰ کیلوژول معادل تقریبی ۶۰ کیلوکالری است.

  انرژی موجود در شیر به خاطر چربی‌، پروتئین و کربوهیدرات موجود در آن است. البته یادتان باشد که انرژی موجود در شیر لزوما به خاطر چربی موجود در آن نیست بلکه با برداشته‌شدن چربی از شیر، میزان کربوهیدرات و پروتئین آن افزایش پیدا می‌کند. پس شیر بدون چربی هم از انرژی کافی برخوردار است.

  ۴. شیرهای بدون لاکتوز مخصوص چه کسانی هستند؟

  شیرهای بدون لاکتوز مخصوص کسانی است که نسبت به وجود این ماده در شیر حساسیت دارند. بعضی از افراد نمی‌توانند لاکتوز موجود در شیر را هضم کنند. به همین خاطر، در کارخانه‌ها در فرایندی، لاکتوز موجود در شیر از آن جدا می‌شود تا این دسته از افراد هم بتوانند شیر مصرف کنند.

  این شیرها هیچ تفاوت یا برتری نسبت به شیرهای دیگر ندارند و فقط مخصوص کسانی هستند که به لاکتوز حساسند. پس اگر خودتان یا کودکتان دچار مشکل هضم شیر هستید، به خرید شیر پاستوریزه بدون لاکتوز هم دقت داشته باشید تا این ماده اساسی و مفید را در رژیم غذایی‌تان از دست ندهید.

  مشاهده شیر بدون لاکتوز کاله

  ۵. شیرکاکائو پاستوریزه بی‌خاصیت و مضر است؟

  خرید شیر پاستوریزه

  در بحث خرید شیر پاستوریزه همیشه سؤالی کلیدی وجود دارد که آیا خرید شیرکاکائو مضر است یا خیر؟ واقعیت این است که خرید و مصرف شیر ساده بهتر است. چرا؟ به دلیل اینکه شیرکاکائوها معمولا پر از شکر هستند و همین باعث می‌شود تا به جای واردکردن فواید شیر به بدنتان دچار مشکلات دیگری شوید که قند زیاد به‌وجود می‌آورد.

  شیرکاکائوها معمولا حاوی مقادیر زیادی شکر و مواد شیمیایی دیگر هستند. پس اگر قصد خرید شیر پاستوریزه کاکائویی دارید، بهتر است به سراغ برچسب اطلاعات مواد سازندهٔ محصول بروید و ببینید که میزان مواد افزودنی و شکر موجود در شیر چقدر است. باور کنید، شیری با مواد افزودنی زیاد و شکر بیش از حد، برایتان خیلی ضرر دارد.

  پس در برابر وسوسه‌های علاقه‌‌مندی به شیرکاکائو، خود را کنترل کنید. بهتر است که شیر ساده نوش‌جان کنید و گاهی برای تنوع به سراغ شیرکاکائو بروید. آن هم نه هر شیرکاکائویی؛ نوعی که شکر و افزودنی‌های اندکی دارد و برایتان مضر نیست.

  در آخر

  شیر از آن ماده‌های مغذی بسیار واجب و مفیدی است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت. پس با دانستن نکات خرید شیر پاستوریزه به حفظ سلامتی‌تان کمک کنید. در اینجا از تفاوت‌ شیر پاستوریزه و محلی حرفی نزدیم اما با توجه به اینکه تولید و آماده‌سازی شیر محلی پاک و تمیز فرایندی بسیار دشوار است، به نظر می‌رسد که انتخاب شیر پاستوریزه، امن‌تر و معقول‌تر خواهد بود. خرید شیر پاستوریزه را فراموش نکنید و یادتان باشد که سلامتی از هر چیز دیگری در این دنیای خاکی مهم‌تر است. پس لطفا سالم باشید!

  مشاهده انواع شیر کم‌چرب

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید