۵ نکته طلایی برای خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه

۵ نکته طلایی برای خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه
راهنمای مطالعه

  سینک ظرفشویی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردی‌ترین بخش‌های هر آشپزخانه‌ است. شست‌وشوی دست، ظروف، میوه‌ و سبزی هر کدام ما را مجبور به استفاده مکرر از سینک ظرفشویی در طول روز می‌کند. پس مهم است، بهترین را در قلب خانه‌هایمان، داشته باشیم. این شما و این هم نکات پیش از خرید سینک ظرفشویی در درجه!

  نکات مهم در خرید سینک ظرفشویی مناسب آشپزخانه

  انواع سینک ظرفشویی آشپزخانههمانطور که می‌دانید، قلب هر خانه‌ای آشپزخانه آن است و سینک ظرفشویی هم یک قطعه حیاتی و مهم از آشپزخانه محسوب می‌شود. شست‌وشوی روزانه دست‌ها پس از اتمام آشپزی، آماده‌کردن مواد غذایی برای تهیه یک غذای خوشمزه، شست‌وشوی میوه، سبزی و مواد غذایی، شست‌وشوی ظروف و ... باعث می‌شود تا زمان قابل توجهی از روز را در آشپزخانه و استفاده از سینک ظرفشویی بگذرانیم.

  پس عملکرد سینک ظرفشویی بسیار مهم است. اگر شما دنبال سینک آشپزخانه مناسب خانه‌ جدیدتان یا آشپزخانه‌ای که به تازگی دیزاین آن را تغییر داده‌اید، می‌گردید، بهترین کار برای داشتن یک سینک ظرفشویی مناسب، دانستن و رعایت نکات پیش از خرید آن است.  در ادامه نکات مهم خرید سینک ظرفشویی را با هم می‌خوانیم.

  ۱. فضای قرارگیری سینک ظرفشویی را بررسی کنید

  فضای قرارگیری سینک آشپزخانهاولین نکته‌ای که باید هنگام خرید سینک ظرفشویی بدانید، فضای قرارگیری سینک ظرفشویی است. درواقع فضای آشپزخانه در انتخاب سینک ظرفشویی بسیار مهم است. معمولا در آشپزخانه‌های کوچک به دلیل فضای کم و استفاده بهینه از آن، سینک‌های بزرگ نصب نمی‌شود.

  بنابراین حتما پیش از خرید سینک، ابتدا فضای آشپزخانه و محلی که قرار است سینک روی آن سوار شود را بررسی و اندازه‌گیری کنید، سپس سینک مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید.

  پرفروش‌ترین انواع سینک را ببینید

  ۲. استفاده‌ای که از سینک ظرفشویی می‌کنید، مهم است

  استفاده از سینک آشپزخانهشاید تا به حال به این فکر نکرده‌ باشید که دقیقا قرار است، چه استفاده‌ای از سینک ظرفشویی داشته باشید. احتمالا شما هم مانند من، تصورتان از سینک شست‌وشوی ظروف و مواد غذایی است. اما اگر به طور دقیق‌تر به کاربرد سینک توجه کنید، به نوع استفاده و تفاوت‌هایی که ممکن است، با هم داشته باشد، پی می‌برید.

  استفاده از سینک آشپزخانهمثلا سینکی که فقط برای شست‌وشوی ظروف غذاخوری مانند بشقاب و قاشق و ... استفاده می‌شود، با سینکی که برای شست‌وشوی قابلمه‌های بزرگ نیاز است، متفاوت است. اگر ماشین ظرفشویی دارید و قابلمه‌ها را در آن می‌شویید، و سینک ظرفشویی را فقط برای شستن میوه و سبزی و ظروف کوچکتر می‌خواهید، سینک‌های کوچک برای آشپزخانه شما کافی است و می‌توانید، از بقیه فضای آشپزخانه استفاده بهینه‌تری ببرید.

  ۳. سایز سینک را درنظر بگیرید

  سینک‌های ظرفشویی در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شود. بنابراین کاربری هر کدام با توجه به سایزشان متفاوت خواهد بود.

  درصورت تعویض سینک ظرفشویی آشپزخانه

  سایز سینک ظرفشوییزمانی که تصمیم به تعویض سینک ظرفشویی آشپزخانه دارید، کار خیلی پیچیده و سختی نخواهید داشت. کافی است، اندازه سینک قبلی را درنظر بگیرید و بین گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید.

  درواقع متداول‌ترین اندازه برای طول سینک آشپزخانه بین ۷۶ تا ۸۳ سانتی‌متر است. البته استاندارد طول سینک بین ۶۰ تا ۹۱ سانتی‌متر بوده و شما می‌توانید، تنوع زیادی از سینک‌‌های ظرفشویی در این محدوده از اندازه را در بازار پیدا کنید. بد نیست بدانید، سینک‌‌های ظرفشویی که طول آن‌ها ۷۶ سانتی‌متر باشد، معمولا تک لگنه و با عمق زیاد تولید می‌شود.

  سینک‌های ظرفشویی آشپزخانه که طول آن‌ها ۹۰ سانت به بالاست، در گروه سینک‌های بزرگ قرار می‌گیرد و بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

  فراموش نکنید، علاوه بر توجه به طول سینک ظرفشویی آشپزخانه عمق آن هم بسیار مهم است. همچنین عرض یا پهنای هر لگن برای شست و شو یا کاربری که دارد، مهم خواهد بود. اگر ترجیح می‌دهید، ظرف‌ها، میوه‌ها و سبزیجات را در سینک ظرفشویی بشویید، در صورتی که فضای آشپزخانه‌تان بزرگ است، بهتر است، سینک ظرفشویی با عمق و طول زیاد بخرید.

  در صورت تغییر دیزاین و طراحی آشپزخانه

  تغییر دیزاین آشپزخانه اگر به طور کلی دیزاین آشپزخانه‌اتان را تغییر دادید، بهتر است، ایده‌آلتان از اندازه یک سینک آشپزخانه دلخواه را درنظر بگیرید. در این صورت باید به عمق لگن‌ها توجه کنید. علت اهمیت آن هم تاثیر مستقیم آن روی لوله‌کشی، کانتر (صفحه‌ای که سینک روی آن سوار می‌شود) و کابینت‌ است.

  به عنوان مثال، اگر لگن‌های سینک قبلی کم‌عمق بوده باشد، به احتمال زیاد مکان لوله‌کشی که معمولا توکار انجام شده با سینک ظرفشویی با لگن عمیق مطابقت نخواهد داشت و نیاز به اعمال تغییرات عمده‌ای است. این مسئله در مورد کانتر، کابینت‌ها و ... هم صادق است.

  ۴. به مدل سینک ظرفشویی آشپزخانه توجه کنید

  مدل سینک ظرفشویی پس از این‌که اندازه‌ مناسب سینک آشپزخانه مشخص شد، زمان آن رسیده که در بین مدل‌های مختلف سینک بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. بد نیست بدانید، مدل‌های مختلفی از سینک ظرفشویی تولید می‌شود. قبلا در مقاله‌ای به تفصیل از انواع مدل‌های سینک ظرفشویی گفتیم. به طور خلاصه سینک های ظرفشویی با توجه به ماده سازنده و طراحی به انواع زیر تقسیم می‌شود:

  • استیل ضد زنگ
  • چدنی
  • گرانیتی یا کامپوزیتی
  • سنگ صابونی
  • سنگ طبیعی مرمر
  • سرامیکی
  • شیشه‌ای
  • مسی
  • توکار
  • روکار
  • مدل پیشخوان
  • تک لگنه
  • دو لگنه
  • چند لگنه
  • صفحه‌دار یا صفحه زهکش
  • گوشه‌ای
  • دیواری

  کافی است، با کاربری هر کدام از این نوع سینک ها آشنایی کامل داشته باشید. این مسئله کمک می‌کند تا بتوانید بهترین انتخاب را در خرید سینک ظرفشویی برای آشپرخانه‌تان انجام دهید.

  ۵. سینک چند لگنه بهتر است؟

  سینک ظرفشویی چند لگنهخب در این مرحله که با انواع سینک آشنا شدیم، یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید به آن توجه کرد، تعداد لگن‌های سینک است. همانطور که می‌دانید، سینک‌ های یک لگنه، دو لگنه و حتی سه و بیشتر انتخاب‌های پیش روی شماست. اما واقعا کدام سینک مناسب آشپزخانه است؟

  درواقع باید از خودتان بپرسید که آیا می‌خواهید یک سینک بزرگ یا دو سینک کوچکتر داشته باشید؟

  سینک ظرفشویی تک لگنه بزرگ

  سینک ظرفشویی تک لگنه بزرگاگر خانواده‌ای پرجمعیت دارید، یا میهمانی‌های زیادی می‌گیرید، مطمئنا به دفعات در مقابل سینک آشپزخانه و مدام در حال شست و شوی ظروف هستید. اینجاست که بهترین گزینه انتخاب و خرید سینک بزرگ‌ و تک لگنه خواهد بود. درواقع مزیت این نوع سینک برخورداری شما از فضای زیاد برای شست و شو به‌ویژه قابلمه‌ها و انواع ظروف بزرگ مانند دیس، سینی و ... است.

  تنها نکته منفی این مدل سینک ظرفشویی، تک‌کاربردی بودن آن است. یعنی شما فقط در یک زمان قادر به انجام یک کار هستید. یا شست و شوی ظروف یا شست و شوی میوه و مواد غذایی.

  سینک ظرفشویی دو لگنه

  زمانی‌که انتخاب شما سینک ظرفشویی دو لگنه است، با تنوع جالبی از این مدل سینک مواجه می‌شوید.

  سینک دو لگنه با سایز متفاوت (لگن بزرگ و لگن کوچک)

  سینک ظرفشویی دو لگنه با سایز متفاوتدر برخی از سینک های ظرفشویی دو لگنه، یکی از لگن‌ها بزرگ‌تر از لگن دیگر طراحی و ساخته می‌شود. معمولا نسبت سایز ۶۰ به ۴۰ است. مزیت استفاده از این سینک درواقع کابرد آن است. با خرید این محصول هم یک سینک ظرفشویی که به اندازه کافی برای شست و شوی ظروف بزرگ باشد، دارید و هم سینک کوچکتر برای شستن و آماده‌سازی مواد غذایی در اختیارتان است.

  سینک دو لگنه با سایز یکسان (هر دو لگن یک اندازه)

  سینک ظرفشویی دو لگنه با سایز یکسانمدل دیگری از سینک دو لگنه یک‌اندازه بودن سایز لگن‌هاست. البته چون هر دو لگن یک اندازه است، کمتر از مدل قبلی، به صورت همزمان برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی استفاده می‌شود. چون در مدل دو لگنه با سایز متفاوت، یکی از لگن‌ها بزرگ‌تر است و می‌توان ظروف بیشتری را در یک لگن شست و شو داد و همزمان در لگن کوچکتر میوه و مواد غذایی را شست.

  اما در لگن‌های یک اندازه، فضای لگن‌ها به اندازه کافی برای شست و شوی ظروف مورد نیاز مناسب نیست، بنابراین نمی‌توان ظروف زیادی را فقط در یک لگن شست و همزمان در لگن دیگر مواد غذایی را آماده کرد.

  البته نباید از این واقعیت گذشت که این نوع سینک دو لگنه، این امکان را فراهم می‌کند که در یک لگن ظروف را به اصطلاح کف‌مال کنید و در لگن کناری برای آبکشی قرار دهید.

  سینک سه لگنه

  سینک ظرفشویی سه لگنهبرخی از سینک‌های آشپزخانه بزرگ با سه لگن تولید می‌شود. درواقع معمولا این مدل سینک ها دو لگن بزرگ و یک لگن کوچک دارد. این‌که کدام سینک را انتخاب کنید، کاملا به سلیقه و خواست شما برمی‌گردد ولی بهتر است، پیش از انتخاب هر کدام از انواع سینک، به تمامی نکات مهم توجه کرد.

  و اما کلام آخر ...

  در این مطلب از درجه به بیان نکاتی مهم برای خرید سینک ظرفشویی مناسب پرداختیم. شما چه تجربه‌ای در خرید سینک آشپزخانه دارید؟ لطفا در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید، مطمئنا راهنمایی خوبی به کاربران به‌ویژه زوج‌های جوانی که تجربه کمی در این مورد دارند، خواهید کرد.

  محبوب‌ترین انواع سینک ظرفشویی را ببینید

  [see_also]21607[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید