۷ نکته مهم برای خرید شیرآلات آشپزخانه

۷ نکته مهم برای خرید شیرآلات آشپزخانه
راهنمای مطالعه

  انتخاب شیرآلات مناسب برای آشپزخانه، درصورتی که اهل فن نباشید، کار راحتی نیست. اما شاید یک‌وقتی تصمیم به تعویض شیرآلات آشپزخانه بگیرید، پس مطلب امروزمان را که به نکات خرید شیرآلات آشپزخانه اختصاص دارد، بوک‌مارک یا آن را جایی ذخیره کنید که در نوسازی آینده احتمالا به کارتان می‌آید.

  ۱. شیرآلات ایستاده بخریم یا دیواری؟ با چند سوراخ نصب؟

  خرید شیرآلات آشپزخانه - شیرآلات دیواری

  شیرآلات چه مدلی می‌پسندید؟ مدلی که روی سینک یا پیشخوان نصب شود یا روی دیوار؟ البته، این روزها در کمتر آشپزخانه‌ای به شیرآلات دیواری برمی‌خوریم، چون سال‌هاست اغلب ساختمان‌سازها به استفاده از شیرآلات ایستاده روی آورده‌اند و در آشپزخانه شما هم به‌احتمال قوی شیرآلات ایستاده کار گذاشته شده است.

  برای تعویض هر مدل شیرآلاتی، فرقی نمی‌کند ایستاده یا دیواری، باید بر اساس تعداد سوراخ‌های موجود در محل نصب فعلی تصمیم بگیرید. اول ببینید در محل نصب فعلی چند سوراخ وجود دارد و آیا می‌توان درصورت نیاز سوراخ دیگری اضافه کرد؟ اغلب شیرآلات تک‌دستگیره‌ای روی تنها یک سوراخ نصب می‌شوند، درحالی‌که برای دودستگیره‌ای‌ها به دو یا سه سوراخ نیاز است. درصورتی حق انتخاب بیشتری خواهید داشت که سینک ظرف‌شویی‌تان را هم عوض کنید.

  این را هم بدانید که پوشاندن سوراخ‌های اضافی کار نشدنی‌ای نیست. صفحات تزئینی مخصوصی وجود دارند که با نصب روکار زیر شیرآلات روی سوراخ‌های اضافی را می‌پوشانند؛ مثلا اگر سه سوراخ روی سینک‌تان دارید و برای تعویض شیر از مدلی که روی تنها یک سوراخ نصب می‌شود خوش‌تان آمده، می‌توانید با چنین صفحاتی روی دو سوراخ دیگر را بپوشانید، بدون اینکه کل مجموعه نمای بدی پیدا کند. گاهی برای پوشاندن سوراخ‌های اضافه می‌توان درصورت امکان جای مایع ظرف‌شویی توکار اضافه کرد. اما درمورد اضافه‌کردن سوراخ جدید پیشنهاد می‌کنیم از نیروی متخصص کمک بگیرید، چون به‌خصوص سینک‌های ظرف‌شویی سنگی چه‌بسا براثر دریل‌کاری ناشیانه ترک بردارند. 

  ۲. وقتی می‌گوییم ارتفاع شیر، یعنی دقیقا از کجا تا کجا؟

  ارتفاع شیر از مهم‌ترین نکاتی است که حتما باید هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه دقت کنید. وقتی می‌گوییم ارتفاع شیر، می‌توانیم دو منظور داشته باشیم: یکی فاصله بین پایه تا بلندترین نقطه شیر و دیگری فاصله پایه تا دهانه شیر (محل خروج آب). مثلا در شیرهای قوس‌بلند فاصله پایه تا بلندترین نقطه شیر می‌تواند ۱۲ اینچ، اما فاصله پایه تا دهانه شیر تنها ۸ اینچ باشد. پس دقت کنید ارتفاعی که در مشخصات محصول می‌خوانید یا فروشنده برایتان شرح می‌دهد، فاصله پایه تا دقیقا کجاست.

  مشاهده پرفروش‌ترین شیرآلات آشپزخانه

  ۳. قوس شیر چقدر بلند باشد؟

  خرید شیرآلات آشپزخانه - قوس شیر

  قوس شیر از دیگر نکات مهمی است که باید هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه مدنظر داشته باشید. شیرآلات قوس‌بلند یا گردن‌غازی معمولا ۸ اینچ یا بلندترند. فضای مانور بیشتری برای شست‌وشوی ظروف عریض‌وطویل بارزترین ویژگی مثبت شیرآلات این مدلی است. این مدلی‌ها برای شماهایی هم که طبق عادت ظرف‌ها را هنگام شست‌وشو در فضای بالای لبه سینک می‌گیرید، مطمئنا راحت‌ترند. البته، ناگفته نماند که چون دهانه شیرهای قوس‌بلند خیلی بالاتر از لبه سینک قرار می‌گیرد، وقتی هر چیزی را موقع شست‌وشو زیاد نزدیک سر شیر بگیرید، به‌خصوص در سینک‌های کم‌عمق، موجب پاشش آب به اطراف می‌شود. برای سینک‌های کم‌عمق ترجیحا بهتر است از شیرآلات با قوس کمتر استفاده کنید.

  اما در عین حال باید به فضای در اختیار هم توجه داشته باشید. گاهی ارتفاع پایین شلف یا کابینت بالای سینک یا حتی لبه پنجره پشت سینک مانع نصب شیرآلات قوس‌بلند می‌شود. پس حتما از این نکته هم هنگام انتخاب شیر جایگزین غافل نشوید.

  شیرآلات با قوس کم معمولا از ۸ اینچ بلندتر نیستند و زاویه ۴۵ درجه می‌سازند. این مدلی‌ها برای سینک‌ها و فضاهای جمع‌وجور بهترند. اگر هم معمولا نیازی به شست‌وشوی ظرف‌وظروف عیالواری ندارید، می‌توانید از خرید شیرآلات قوس‌بلند صرف نظر کنید؛ مگر اینکه دنبال ایجاد نقطه کانونی در فضای سینک باشید، چون شیرآلات قوس‌بلند نمادارترند.

  ۴. شیرآلات تک‌دستگیره‌ای بخریم یا دودستگیره‌ای؟ شلنگ‌دار یا چشمی‌دار؟

  تک‌دستگیره‌ای

  با شیرآلات تک‌دستگیره به‌راحتی می‌توان شدت جریان و دمای آب را یک‌دستی تنظیم کرد. شیرآلات این مدلی برای نصب روی سینک یا پیشخوان به یک یا نهایتا دو سوراخ بیشتر نیاز ندارند. تک‌دستگیره‌ای‌ها چون فضای کمتری هم اشغال می‌کنند، بیشتر برای سینک‌های جمع‌وجور و فضاهای کوچک به‌درد می‌خورند.

  دودستگیره‌ای

  با شیرآلات دودستگیره‌ای می‌توان شدت جریان و دمای آب را با دقت بالاتری در مقایسه با تک‌دستگیره‌ای‌ها تنظیم کرد. برای شیرآلات دودستگیره‌ای پل‌دار تنها دو سوراخ کفایت می‌کند، اما دودستگیره‌ای‌هایی هم داریم که به سه سوراخ نیازمندند. شیرآلات دودستگیره‌ای را بیشتر به شماهایی پیشنهاد می‌کنیم که به طراحی‌های قدیمی‌تر علاقه‌مندید، اگرچه دودستگیره‌ای مدرن هم پیدا می‌شود.

  شلنگ‌دار

  خرید شیرآلات آشپزخانه - شلنگی

  شیرآلات این مدلی درواقع به شلنگی توکار مجهزند که می‌توانید درصورت نیاز به‌راحتی از سازه شیر بیرون بکشید و نقاط دور از دسترس‌ سینک را با آب فراوان بشویید. مدل‌هایی هم هستند که سوراخ اضافه‌تری روی سینک می‌طلبند و به‌صورت جداگانه در کنار شیر اصلی نصب می‌شوند.

  [related]14291[/related]

  لمسی و چشمی

  شیرآلات لمسی، همان طور که از اسم‌شان پیداست، با لمس آرام انگشت، دست یا حتی مچ فعال می‌شوند. چشمی‌دارها اما بدون نیاز به هیچ‌گونه لمسی قادرند با تنها شناسایی حرکت دست باز و بسته شوند و مهم‌ترین مزیت‌شان را می‌توان جلوگیری از کثیف‌شدن مداوم شیر دانست.

  ۵. شیرآلات آشپزخانه با چه پوششی بخریم؟

  خرید شیرآلات آشپزخانه - شیرآلات مشکی

  • استیل: شیرآلات استیل برای آشپزخانه‌های طراحی‌شده به سبک مدرن و صنعتی کاملا مناسب و درخورند.
  • نیکل براق: نیکل براق جنس بادوامی است و به‌راحتی تمیز می‌شود؛ در طیف وسیعی از سبک‌های طراحی هم قابل‌استفاده است، از سنتی و مدرن گرفته تا تلفیقی.
  • نیکل متالیک: نیکل متالیک انتخاب بادوامی است، اما دقت داشته باشید که نیکل متالیک معمولا با فضای اطراف ترکیب شده و جلوه برجسته و توی چشمی پیدا نمی‌کند؛ بااین‌حال، انتخاب همیشه شیکی است.
  • کروم: کروم هم پوشش رایج و جلوه‌داری است، اما یادتان باشد شیرآلات کرومی اثر انگشت و لکه آب را بیشتر نشان می‌دهند.
  • مشکی مات: شیرآلات این رنگی چندان رایج نیستند و نسبتا هم گران‌ترند. ازجمله مزایای مشکی مات می‌توان به پوشاندن اثر انگشت و لکه‌های آب اشاره کرد. اما در هر سبک آشپزخانه‌ای قابل‌استفاده نیستند و بیشتر با سبک‌های مدرن و صنعتی سازگارند.
  • سفید: سفید هم از دیگر رنگ‌های مورداستفاده در به‌خصوص آشپزخانه‌های مدرن است که هم در فضاهای سرتاسر سفید و هم در کنار رنگ‌های تند جلوه خوبی پیدا می‌کند.
  • طلایی: شیرآلات طلایی درخشش گرم و لاکچری‌گونه‌ای به محیط می‌بخشند و با به‌خصوص سطوح چوبی و بسیاری از سبک‌های طراحی‌ مدرن سازگارند.

  ۶. شیر قابلمه‌پرکن چیست و به چه دردی می‌خورد؟

  خرید شیرآلات آشپزخانه - شیر قابلمه پرکن

  اغلب شیرهای قابلمه‌پرکن دیواری‌اند و روی دیوار پشت اجاق‌گاز نصب می‌شوند تا برای پرکردن قابلمه نیازی به رفت‌وآمد نداشته باشید. مدل‌هایی هم هستند که روی پیشخوان کنار گاز نصب می‌شوند.

  ۷. اطلاعات فنی دیگری هم هست که باید بدانیم؟

  بد نیست قبل از خرید شیرآلات آشپزخانه درمورد نوع ساخت شیرآلات هم اندکی بدانید. انواع سازه‌هایی که در شیرآلات برای کنترل جریان آب استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • دریچه فشاری: شیرآلات فشاری نسبت به سایر انواعی که در ادامه نام می‌بریم، ساده‌ترند. در این مدلی‌ها برای کنترل جریان آب از واشرهای لاستیکی استفاده می‌شود که به‌مرور فرسوده شده و نیاز به تعویض واشر خواهند داشت.
  • دریچه توپی: دریچه‌های توپی معمولا در شیرآلات تک‌دستگیره‌ای یافت می‌شوند. درکل، انواع فشاری و توپی قدیمی‌ترند.
  • دریچه کارتریجی: دریچه‌های کارتریجی در هم شیرآلات تک‌دستگیره‌ای و هم دودستگیره‌ای کاربرد دارند. شیرآلات کارتریجی ازلحاظ دوام و کاربری آسان به‌نسبت فشاری و توپی بهترند و تعمیرکردن‌شان هم گویا نسبتا راحت‌تر است.
  • دیسک سرامیکی: جریان آب در این نوع شیرآلات با صفحات سرامیکی کنترل می‌شود. شیرآلات دارای صفحات سرامیکی از دوام بالایی برخوردارند، اما خب گران‌ترند.

  امیدواریم اطلاعات خوبی از مطالعه این مطلب عایدتان شده باشد و توانسته باشیم وقت‌تان را با ارائه نکات مفیدی پر کنیم.

  مشاهده جدیدترین شیرآلات آشپزخانه

  [see_also]21607[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید