نکات مهم برای خرید سس کچاپ

نکات مهم برای خرید سس کچاپ
راهنمای مطالعه

  سس‌های خرسی را یادتان است. یکی از شوق و شورهای کودکان دهه‌های گذشته، حضور این خرس‌های قرمزی بود که غذاها را سر میز خوشمزه‌تر می‌کردند. این‌روزها تنوع برندها و مدل بسته‌بندی سس‌های کچاپ متنوع‌تر از قبل شده و همین تنوع هم نیاز به دانستن نکات مختلف خرید سس کچاپ را ضروری‌تر می‌کند. در این مقاله از این نکات خواهید خواند.

  سس کچاپ؛ نوستالژی خرس قرمز

  خرید سس کچاپ

  سس کچاپ از آن مواد غذایی است که می‌تواند یک وعدهٔ غذایی ساده را از مرحلهٔ یک خوشمزگی به مرحلهٔ ۲۰ ارتقا بدهد. از آن گذشته‌ها تا امروز، سس‌های خرسی روی میزهای غذای رستوران‌ها و مهمانی‌ها به ما خدمت‌رسانی می‌کنند. البته تنوع شکل و طعم سس‌های کچاپ موجود در بازار بسیار متنوع‌تر از قبل شده ولی دست‌کم در ذهن من که کچاپ با تصویر همان خرس‌های کوچک قرمز پیوند خورده است.

  درست است که سس کچاپ خوشمزه است و رنگ و لعاب غذاها را عالی می‌کند اما اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنند، کچاپ از گوجه درست شده و سالم است، کمی در اشتباهید.

  هر چند که این سس به‌طور ذاتی به خاطر داشتن گوجه‌فرنگی در ساختارش از استعداد زیادی برای بدل‌شدن به مادهٔ غذایی مقوی و مغذی برخوردار است اما اگر نگاهی به برچسب مواد موجود روی بسته‌بندی‌های آن بزنید متوجه می‌شوید که شکر، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و نگهدارنده‌ها هم هم‌نشین گوجه‌ها در هر شیشه از سس کچاپ هستند.

  البته همیشه در خرید سس کچاپ یا هر مادهٔ غذایی دیگری می‌توان انتخاب‌های سالم‌تری از میان گزینه‌های موجود در فروشگاه‌ها داشت. پس در هنگام خرید این سس حتما برچسب روی محصولات را بخوانید و نکات زیر را درباره‌شان به خاطر بسپارید.

  مواد سازنده سس را بررسی کنید

  روی برچسب محصول سس کچاپ را بخوانید و ببینید که حاوی چه مواد سازنده‌ای است. هر چقدر که مواد موجود در ترکیبات سس کچاپ طبیعی‌تر و آشناتر باشند، آن سس احتمالا سالم‌تر تهیه شده است. مثلا مواد نام‌آشنایی مانند سرکه و ادویه‌جات در کنار گوجه می‌توانند نشان از سلامت نسبی سس داشته باشند.

  وجود مواد مصنوعی و فراوری‌شده در سس کچاپ اصلا نشانهٔ خوبی نیست. مثلا اگر با شربت ذرت با فروکتوز بالا، عنوان کلی طعم‌دهنده‌های طبیعی، رب گوجه‌ها و گوجه‌های کنسروی در ترکیبات کچاپ برخورد کردید، بهتر است که به سراغ سسی از کارخانه‌ای دیگر بروید.

  پرفروش‌ترین سس‌های کچاپ را ببینید

  به حضور سم سفید توجه داشته باشید

  خرید سس کچاپ

  احتمالا شما هم شنیده‌اید که می‌گویند، شکر و نمک سم سفیدند. در خرید سس کچاپ یادتان باشد که این ماده حاوی مقدار زیادی شکر است. شاید اگر روی برچسب محصول را بخوانید با مادهٔ شکر به‌طور مشخص روبه‌رو نشوید اما احتمالا عنوان شیرین‌کننده را خواهید دید که در داخل آن از آب‌میوه‌ها یا جایگزین‌های دیگری برای شکر نظیر عسل استفاده می‌شود. هر چند که باز هم این شیرین‌کننده‌ها از ماده‌ای مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا بسیار بهتر هستند اما باز هم در مقایسه با کچاپی که شیرینی‌اش را مدیون طعم طبیعی گوجه است، کم می‌آورند.

  [related]23603[/related]

  به تاریخ انقضا و اندازه ظرف سس نگاهی داشته باشید

  در خرید سس کچاپ و هر مادهٔ غذایی دیگری به تاریخ انقضای آن حسابی دقت کنید. تاریخ ماندگاری سس نشان می‌دهد که در آن مواد مصنوعی و نگهدارنده زیادی موجود است یا خیر. هر چقدر که تاریخ انقضا طولانی‌تر باشد یعنی سس حاوی مواد نگهدارندهٔ بیشتر و قوی‌تری است. پس به دنبال خرید سس کچاپ و به‌طور کلی موادی باشید که تاریخ ماندگاری‌شان زیاد نیست.

  اندازهٔ ظرف حاوی سس را هم در خرید در نظر بگیرید. اگر بنا باشد که مصرف سس کچاپ را محدود کنید و ماندگاری آن هم کم باشد، نباید به سراغ ظرفی بزرگ بروید. در این‌صورت، مادهٔ خریداری‌شده مصرف نخواهد شد و باید آن را خیلی زود و بدون اینکه تمام شده باشد، دور بیندازید.

  به دنبال بسته‌بندی‌های بدون بیسفنول‌آ (BPA) باشید

  خرید سس کچاپ

  اسید باعث تخریب پلاستیک می‌شود. گوجه‌فرنگی‌ها هم در ساختارشان اسید  دارند. اگر بسته‌بندی‌های سس کچاپ از جنس پلاستیک باشد. امکان دارد که خوردگی‌هایی در ظرف به وجود آید و مواد پلاستیکی و شیمیایی به بافت سس وارد شوند. بیسفنول‌آ هم ماده‌ای شیمیایی است که برای ضخیم‌ و سخت‌ترشدن پلاستیک به ترکیبات آن اضافه می‌شود.

  پژوهش‌ها حاکی از آن است که پلاستیک‌های حاوی بیسفنول‌آ در ترکیبات‌شان می‌توانند خطرناک و سمی باشند. پس در هنگام خرید سس کچاپ به بسته‌بندی آن هم توجه داشته باشید. بهتر است به سراغ سس‌هایی بروید که در ظروف شیشه‌ای بسته‌بندی شده‌اند. اگر هم سس شیشه‌ای موجود نبود، سعی کنید سسی را بخرید که در بسته‌بندی پلاستیکی بدون بیسفنول‌آ یا BPA قرار دارد.

  کچاپ دلپذیر؛ خرید سس کچاپ ایرانی

  خرید سس کچاپ

  تحقیقات من نشان می‌دهد که خرید سس کچاپ ایرانی از برندی مانند دلپذیر رایج‌تر از برندهای دیگر است:

  سس گوجه‌فرنگی دل‌پذیر از قدیمی‌های بازار سس کچاپ در ایران است. طعم و کیفیت خوب این برند باعث شده که همیشه در انتخاب خریداران جایی داشته باشد. شاید شما هم سس‌های موشکی دلپذیر را مصرف‌ کرده‌اید یا دست‌کم در فروشگاه و تبلیغات زیاد دیده‌اید. طعم خوب دلپذیر نکته‌ای است که طرف‌داران آن درباره‌اش اتفاق‌نظر دارند.

  طعم این سس به طعم سس‌های گوجه طبیعی که در منزل درست می‌شوند، بسیار نزدیک است و حجم بسته‌بندی آن هم طوری نیست که نگران ردشدن تاریخ انقضای آن باشید. اگر به نظرات کاربران در سایت‌هایی مانند دیجی‌کالا مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که دلپذیر کیفیت و طعم خوبی دارد و برای همین است که در میان خریداران محبوب است.

  از دیگر برندهای ایرانی سس کچاپ می‌توان به بیژن، کاله، دلوسه و بهروز اشاره کرد.

  سس‌های کچاپ دلپذیر را ببینید

  کچاپ هاینز؛ خرید سس کچاپ خارجی

  خرید سس کچاپ

  اگر قصد خرید سس کچاپ خارجی را دارید باید بدانید که محصولات برند هاینز در سراسر دنیا از جمله ایران از پرطرف‌دارترین‌ها هستند. سس‌های هاینز از خوشمزه‌ترین‌ها و باکیفیت‌ترین‌های بازار کچاپ به شمار می‌روند. شهرت و آوازه هاینز آن‌قدر زیاد است که در سفر به کشورهای مختلف و سرزدن به رستوران‌ها به احتمال خیلی زیاد در هنگام نوش‌جان‌کردن سیب‌زمینی سرخ‌شده و همبرگر، هاینز را هم روی میز خود خواهید دید.

  هاینز محصولات مختلفی تولید می‌کند و سس‌هایش هم تنوع دارند. مثلا سس‌های گوجه این برند شامل کچاپ ارگانیک، کچاپ پیاز شیرین، تند و گوجه می‌شود. اگر به بدنبال خرید سس کچاپ خارجی هستید، هاینز را فراموش نکنید.

  در آخر

  خرید سس کچاپ هم نکات و آیینی دارد. هر چقدر که به  نکات لازم برای خرید مواد غذایی‌تان بیشتر توجه کنید، سلامت‌تان هم بیشتر خواهد شد. در خرید محصولات غذایی مختلف باید به مواد سازنده‌شان، بسته‌بندی و مدت ماندگاری‌شان دقت بالایی داشته باشید.

  به نظر شما کدام برندهای سس کچاپ از کیفیت خوبی برخوردارند. دربارهٔ برندهای موردعلاقه‌تان در بخش نظرات با ما صحبت کنید. خرید سس کچاپ ایرانی را ترجیح می‌دهید یا طرف‌دار خرید سس کچاپ خارجی هستید؟ منتظر نظرات‌تان هستیم.

  پرفروش‌ترین سس‌های کچاپ را ببینید

  [see_also]23189[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید