نکات مهم برای خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

نکات مهم برای خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات
راهنمای مطالعه

  ویروس‌ها و میکروب‌های میکروسکوپی و ریز می‌توانند روزگارمان را سیاه کنند. این را دیگر همه می‌دانند. پس لازم است، حواس‌جمع‌تر از گذشته‌ها به ضدعفونی‌کردن دقت کنیم. خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات هم از آن خریدهای مهمی است که باید در راستای حفظ سلامت انجام بدهیم. در این مقاله از نکات مهم خرید این محصولات خواهید خواند.

  خرید محلول ضدعفونی کننده و قلق‌هایی که باید بدانید

  خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

  همان‌قدر که شستن‌دست‌ها با صابون و آب تمیز اهمیت دارد، شستن میوه‌ها و سبزیجات با محلول‌های ضدعفونی‌کننده هم مهم است. باکتری‌هایی مانند سالمونلا یا اشریشیا‌کلی  و موارد بسیار دیگر می‌توانند از طریق نشُستن میوه‌ها و سبزیجات وارد بدن‌مان شوند و ما را حسابی به دردسر بیندازند. میوه‌ها و سبزیجاتی که پوست دارند هم معمولا با لایه‌ای از موم پوشانده می‌شوند تا میزان ماندگاری و عمرشان در مغازه‌ها بیشتر شود.

  بدیهی است که با این وضع و اوضاع، نیاز به شست‌وشو و ضدعفونی‌کردن میوه‌ها و سبزیجات زیاد می‌شود. پس با خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات می‌توانید به حفظ سلامتی‌تان کمک کنید. برای اینکه خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات را به‌درستی انجام بدهید، باید بدانید که محتوای این محلول‌ها و مواد چیست. به‌ویژه اگر به فکر خشک‌کردن و قرار دادن آنها در دستگاه میوه خشک کن هستید.

  ما هم می‌دانیم...

  بسیاری از افراد دوست ندارند که ماده‌ای شیمیایی را برای پاک‌سازی و ضدعفونی سبزی و میوه استفاده کنند. این طبیعی است. اما در مقابله با باکتری‌ها، ویروس‌ها و آفت‌های مختلف ظاهرا چارهٔ دیگری نداریم. به همین دلیل قصد داریم از ابعاد مختلف خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات بیشتر برای‌تان بگوییم تا با خیال راحت‌تر دست به خرید بزنید.

  مشاهده انواع محلول ضدعفونی‌کننده میوه و سبزیجات

  ترکیبات محلول‌ ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات چیست؟

  خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

  بیشتر افراد فکر می‌کنند که محلولی برای پاک‌سازی و ضدعفونی میوه‌ها و سبزیجات مناسب‌تر است که در پایان شست‌وشو، تمام لکه‌ها، کثیفی‌ها و... را از بین ببرد و پوست میوه را کاملا درخشان کند. واقعیت این است که چنین تصویری چندان درست نیست. بسیاری از محلول‌های بی‌خطر ضدعفونی با موادی طبیعی ساخته می‌شوند و از همین روی، امکان برق‌انداختن بی‌چون‌وچرای میوه‌ها و سبزیجات را ندارند. رایج‌ترین موادی که در محلول‌های به کار می‌روند:

  روغن مرکبات (citrus oil)

  برای بازشدن پای یک سیب به سبد میوه‌هایتان، باید مسیری طولانی طی شود. در راه چیدن سیب از درخت یا میوه‌ها و سبزیجات دیگر تا رسیدن‌شان به دست مشتری، انواع جرم‌ها، دوده‌ها، مواد اضافی (مانند موم روی برخی میوه‌ها) و... بر سطح پوست‌شان می‌نشینند. ماده‌ای مانند روغن مرکبات می‌تواند میوه‌ها را از آلودگی‌ها پاک کند. بنابراین از آن در تولید محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

  [related]14511[/related]

  اتیل الکل(Ethyl alcohol)

  خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

  اتیل‌الکل هم از موادی است که برای ضدعفونی‌کردن میوه‌ها و به‌ویژه سبزیجات در محلول‌ها به کار می‌رود. البته مقدار این ماده در محلول‌ها، اندک است تا برای سلامتی ضرری نداشته باشد. اتیل‌الکل با پایه گیاهی که از ذرت به دست می‌آید در مقادیر اندک به ضدعفونی‌کردن مواد کمک می‌کند و ضرری ندارد. پس در خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات حتما روی بسته‌بندی آن را بخوانید تا متوجه شوید که حاوی چه ترکیباتی است.

  روغن‌های گیاهی (Plant oils)

  روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتاب‌گردان یا نارگیل هم می‌توانند در ترکیبات محلول‌های شیمیایی نقش موثری ایفا کنند. بنابراین، اینها هم مواد مفید دیگری هستند که حضورشان در محلول‌های گندزدا بی‌خطر و مطلوب است.

  جوش شیرین (baking soda)

  ترکیب جوش‌شیرین و آب هم می‌تواند چربی و جرم را از روی میوه‌ها و سبزیجات بزداید. موادی مانند جوش‌شیرین و مواردی که در بالا نام برده شد، پایه‌های طبیعی در ترکیبات‌شان دارند و برای بدن ضرر ندارند. یعنی اگر حتی آب‌کشی مواد آغشته به محلول هم خوب صورت نگیرد، ورود این مواد به بدن نمی‌تواند چندان مضر باشد. البته شما حتما حتما حتما، میوه‌ها و سبزی‌هایتان را براساس اصول روی بسته‌بندی محصول، پاک‌سازی و آب‌کشی کنید.

  به ویژگی‌های محلول‌های ضدعفونی کننده دقت کنید

  خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

  در خرید محلول ضدعفونی کننده باید به مواردی که در ادامه اشاره می‌شود هم دقت داشته باشید:

  ارگانیک‌بودن

  بعضی از افراد در خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات بسیار دقیق عمل می‌کنند و روی ارگانیک‌بودن محلول هم تأکید دارند. یعنی به دنبال محلول‌هایی هستند که بدون مواد شیمیایی ساخته شده‌اند. در خرید محلول می‌توانید به این موضوع هم دقت کنید.

  حالا که صحبت از ارگانیک‌بودن شد، به نکته‌ای نستبا بی‌ربط هم اشاره می‌کنیم: بعضی از افراد معتقدند، میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک نیازی به ضدعفونی‌شدن ندارند. این دیدگاه کاملا اشتباه است. یادتان باشد که همه نوع سبزی و میوه‌ای نیاز به ضدعفونی‌کردن دارند.

  قیمت

  محلول‌های ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات معمولا به دو شکل اسپری یا بطری معمولی به فروش می‌رسند. خرید بطری بزرگ از محلول‌ها معمولا به صرفه‌تر است. چون با توجه به حجمی که دارند، قیمت‌شان به‌صرفه‌تر از زمانی خواهد بود که چند بطری کوچک از محلول را خریداری می‌کنید.

  از سوی دیگر، خرید محلول‌ها در قالب اسپری هم ایدهٔ خوبی است. چون شاید قیمت محلول‌ها در ظرف اسپری کمی بیشتر باشد اما استفاده از آنها ساده‌تر خواهد بود و اسراف کمتری در هنگام مصرف صورت می‌گیرد. البته در بازار ایران، بیشتر محصولات ضدعفونی‌ کننده میوه‌ و سبزی به شکل بطری‌های ساده به فروش می‌رسند. قیمت این محصولات هم چندان زیاد نیست.

  مشاهده انواع محلول ضدعفونی‌کننده میوه و سبزیجات

  به این نکات دقت کنید

  همان‌طور که گفته شد، بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات لایه‌ای از موم یا پارافین روی پوست و سطح‌شان دارند. این کار برای زیباترشدن محصولات در فروشگاه‌ها و افزایش ماندگاری‌شان انجام می‌شود، پس لازم است که با خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات به پاک‌سازی آنها دقت زیادی داشته باشید.

  میوه و سبزی باید به دفعات در رژیم غذایی روزانه استفاده شوند. اگر قرار باشد، همراه با مواد اضافی و آلوده وارد بدن شوند، نه تنها منفعتی برای‌مان نخواهند داشت بلکه آسیب‌هایی هم به وجود خواهند آورد. پاک‌سازی و ضدعفونی میوه‌ها و سبزیجات ضرورت دارد. به ویژه زمانی که با پوست‌گرفتن یا خردکردن میوه‌ها و سبزی‌ها امکان ورود باکتری‌ها و مواد آلوده سطح‌شان به درون آنها بیشتر می‌شود.

  حقیقت تلخ اما قابل‌تأمل

  خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات حقیقت این است که تحقیقات زیادی وجود ندارد که نشان بدهد، محلول‌های ضدعفونی کننده می‌توانند آلودگی‌های اساسی را از میوه‌ها و سبزی‌ها پاک کنند. یعنی شاید محلول‌ها نتوانند میکروارگانیزم‌های خطرناک را از میوه‌ها و سبزی‌ها جدا کنند اما آلودگی‌های سطحی، دوده‌ها و موادی مانند موم و پارافین را از میوه و سبزی جدا می‌کنند. در هرحال، احتیاط شرط عقل است. با خرید محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات می‌توانید به سالم‌ترشدن مواد مصرفی‌تان کمک کنید. اگر تجربه‌ای دربارهٔ استفاده از این محلول‌ها دارید ممنون می‌شویم با ما درباره‌شان صحبت کنید. به نظر شما راهکار مناسب برای ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات چیست؟ [see_also]13910[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید