برای خرید پودر پاپریکا این نکات را بدانید

برای خرید پودر پاپریکا این نکات را بدانید
راهنمای مطالعه

  پودر پاپریکا می‌تواند مزه و بوی غذاهایی را که می‌پزید، زیر و رو کند. هیچ چیز به‌اندازه چاشنی‌ در کیفیت غذا تاثیر نمی‌گذارد. پس در خرید پودر پاپریکا تردید نکنید و برای آشنایی بیشتر با پاپریکا این مطلب را بخوانید.

  شاید پاپریکا به اندازه زردچوبه در آشپزی سنتی ایرانی جایگاهی نداشته باشد، اما در چند سال گذشته پای پاپریکا به کابینت‌ آشپزخانه باز شده. بعضی‌ها به پیتزا، پاستا، لازانیا، انواع اسنک، ماهی، تخم‌مرغ، سوپ و پیراشکی پاپریکا اضافه می‌کنند و از آن برای مزه‌دار کردن مرغ و گوشت بهره می‌برند. تصور کنید پاپریکای شیرین و دودی چه مزه بی‌نظیری به برگر زغالی می‌دهد، یا سیب‌زمینی تو فری پر از روغن زیتون و پودر پاپریکای تند باشد! اگر به خریدن پاپریکا وسوسه شدید، خوب است چند نکته مهم را بدانید.

  احتمالا برای خرید پاپریکا که می‌روید، در همه بسته‌بندی‌ها پودر قرمزی را می‌بینید که ظاهر مشابهی دارند. اما این ادویه انواع مختلفی دارد که برای ذائقه‌های متفاوت و غذاهای گوناگون مناسبند. در این مقاله از «درجه» توضیح می‌دهیم پاپریکا چیست و چگونه تهیه می‌شود، چه انواعی دارد، چه برندهایی در بازار موجود است و می‌گوییم دانستن چه نکته‌هایی قبل از خرید پودر پاپریکا مهم است.

  پودر پاپریکا چیست؟فلفل پاپریکا

  شاید فکر کنید که می‌دانید پاپریکا چیست؛ همان پودر نارنجی و  قرمزی که در قفسه‌ سوپرمارکت‌ها کنار ادویه‌های دیگر نشسته. اما آن را نمی‌شناسید! پودر پاپریکا نوعی ادویه به‌حساب می‌آید که از آسیاب کردن فلفل خشک‌شده تهیه می‌شود. از انواع فلفل دلمه‌ای در تهیه‌ پاپریکا استفاده می‌کنند.

  در خیلی از خوراکی‌ها می‌توانید پاپریکا بریزید. نقش پاپریکا در غذا، اضافه کردن رنگ، مزه و عطر به آن است. البته بسته به اینکه در کجا رشد کرده باشد، عطر و رنگ آن کم و زیاد می‌شود. این ادویه طعم ثابتی ندارد، چراکه باتوجه به میزان تندی فلفل‌ها، تندی و شیرینی آن در محصول نهایی تغییر می‌کند. خوبی این ادویه در ملایم بودنش است. معمولا پاپریکا تندی ملایمی دارد و برای کسانی که تندی فلفل قرمز را تحمل نمی‌کنند، گزینه‌ خیلی خوبی‌ است.

  خانه اول پاپریکا کجا بود؟خرید پاپریکا

  پودر پاپریکا از فلفل به‌دست می‌آید و این فلفل اولین بار در آمریکای شمالی و مرکز مکزیک کاشته می‌شد. در قرن شانزدهم فلفل راهش را به اسپانیا پیدا کرد. در ۱۵۶۹ در جایی نزدیک بوداپست کنونی، نوعی فلفل می‌کاشتند که مادر پاپریکای امروزی‌ است. کلمه پاپریکا هم مجارستانی ا‌ست. اکنون دیگر فلفل پاپریکا در جاهای مختلف دنیا کاشته می‌شود، مثل آرژانتین، مکزیک، مجارستان، صربستان، اسپانیا، هلند، چین و بعضی از منطقه‌های آمریکا.

  انواع پودر پاپریکا کدامند؟خرید پودر پاپریکا

  رنگ پودر پاپریکا در دامنه نارنجی تا قرمز تیره قرار می‌گیرد. براساس میزان تندی هم می‌شود انواع فلفل پاپریکا را درجه‌بندی کنیم و بگوییم از فلفل کاملا شیرین، تا کمی شیرین، تند و شیرین، تند ملایم تا خیلی تند را دربر می‌گیرد. در این میان دو دسته‌بندی کلی هم برای پودر پاپریکا تعریف شده، مجارستانی و اسپانیایی.

  انواع پودر پاپریکا را ببینید

  ۱- پودر پاپریکا مجارستانیخرید پاپریکا

  پاپریکای اصل را در مجارستان پیدا می‌کنید، جایی که این ادویه پایه پخت خوراکی‌های متنوعی‌ست. در این کشور پاپریکا چیزی فراتر از رنگ‌دار کردن غذاست. خیلی از خوراکی‌های سنتی این کشور با پاپریکا پخته می‌شوند، مثل گولاش که از گوشت قرمز، پیاز، سیب‌زمینی و سبزیجات دیگر درست می‌شود و بدون پودر پاپریکا مفهومی ندارد.

  قدیم‌ترها فلفل‌ها را روی فنس باغ می‌کشیدند تا کم‌کم با گرمای آفتاب خشک شوند. بعد با دست تخم فلفل و بخش‌های اضافی را جدا می‌کردند تا آماده‌ آسیاب شوند. البته اکنون دیگر به‌شکل مکانیکی این کار انجام می‌شود. پاپریکای مجارستان به سه دسته تقسیم می‌شود.

  پاپریکا مجارستانی معمولی

  رنگ این مدل از پودر پاپریکا از زرد تا قرمز تغییر می‌کند. مزه‌ آن معمولا ملایم است و کمی به تلخی می‌زند. درواقع هرچه رنگ آن رو به زردی برود، مزه‌اش تندتر است و هر چه رو به قرمزی برود، طعم ملایم‌تری دارد.

  پاپریکا مجارستانی شیرین

  این نوع فلفل کمی تلخ است و طعم شیرینی دارد. خیلی‌ها مزه این نوع فلفل را خوشایند ارزیابی می‌کنند.

  پاپریکا مجارستانی تند

  از اسمش نترسید چون قرار نیست مثل چیلی خیلی تند باشد. تندی این نوع پاپریکا قابل‌تحمل است و هیچ تلخی در مزه آن احساس نمی‌کنید.

  [related]22188[/related]

  ۲- پودر پاپریکا اسپانیاییخرید پاپریکا

  پاپریکا اسپانیایی دو نوع دارد، دودی است یا غیردودی.

  پاپریکا اسپانیایی غیردودی

  به پاپریکا اسپانیایی پیمِنتون (Pimenton) گفته می‌شود. این نوع ادویه براساس میزان تندی، سه جور مختلف تهیه و فروخته می‌شود.

  شیرین (Dulce)

  تلخ و شیرین (Agridulce)

  تند (Picante)

  پاپریکا اسپانیایی دودی

  پاپریکا اسپانیایی دودی برخلاف نوع مجارستانی که به‌مرور جلوی آفتاب خشک می‌شود، روی آتش دودی می‌شود. این آتش را اغلب روی چوب بلوط درست می‌‌کنند. به همین دلیل طعم و بوی دودی در آن غالب است. این مدل پاپریکا هم سه نوع متفاوت دارد:

  شیرین و دودی

  کمی مزه تلخی دارد و شیرینی آن متعادل است.

  تلخ و شیرین

  دومزه به‌نظر می‌رسد.

  تند

  اسپانیایی تند در مقایسه با مجارستانی تند، ملایم‌تر است و مزه دودی دارد.

  ۳- پودر پاپریکا شیرین

  در این نوع ادویه فلفل بدون حرارت خشک شده است. فلفل پاپریکای شیرین را در سالاد یا برای مزه‌دار کردن گوشت به‌کار استفاده می‌کنید. در دستورهای غذایی که نوع پاپریکا مشخص نشده، بهتر است نوع شیرین و بدون تندی را انتخاب کنید.

  قبل از انتخاب و خرید پاپریکا چه نکته‌هایی بدانیم؟فلفل پاپریکا

  تازگی

  یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در خرید پودر پاپریکا، تازگی آن است. هر چه تازه‌تر، بهتر! اگر مدت زیادی از تولید آن گذشته باشد، طعم آن از بین می‌رود. یکی از کاربردهای پاپریکا به‌عنوان چاشنی‌ست و اگر مزه‌اش از بین رفته‌ باشد، دیگر چاشنی باقی نمی‌ماند! بهتر است سراغ بسته‌بندی نروید که از تاریخ آن بیشتر از شش ماه گذشته.

  بسته‌بندی

  پاپریکایی که در قوطی بسته‌بندی شده باشد، مدت طولانی‌تری کیفیت خود را حفظ می‌کند، چراکه در شیشه از نور در امان نیست.

  ترکیبی

  می‌توانید دو نوع پاپریکای تلخ و شیرین و تند دودی بخرید و با هم ترکیب کنید. مطمئن باشید به مزه‌ای تازه‌ای می‌رسید.

  میزان تندی

  اگر روی بسته‌بندی پاپریکا کلمه‌هایی مثل rose یا sweet rose دیدید، محصولی که در دست شماست، تند خواهد بود. اما تندی پاپریکا ملایم است و مثل فلفل قرمز نیست.

  از کجا پودر پاپریکا بخریم؟پاپریکا

  پودر پاپریکا را از ادویه‌فروشی، سوپرمارکت‌ یا فروشگاه آنلاین می‌خرید.

  برندهای پاپریکا کدامند؟

  بیشتر برندهای ادویه، پودر فلفل پاپریکا هم تولید می‌کنند، مثل گلستان، کرالچین، گلها، برتر،‌ همیشک، شاهسوند، هدیه طلا و چم چنگ.

  انواع پودر پاپریکا را ببینید

  چه نکته‌هایی باقی مانده؟خرید پاپریکا

  بوی پاپریکا

  برای این‌که نتیجه بهتری از اضافه کردن پاپریکا به غذا بگیرید، آن را در روغن حرارت دهید. اما مراقب باشید که پاپریکا زود می‌سوزد. کمتر از یک دقیقه حرارت کافی‌ست و بعد باید مواد غذایی دیگری را که بهتر است آبکی باشند، به پاپریکا اضافه کنید.

  نگهداری

  بعد از خریدن پودر پاپریکا، آن را در جایی نگهداری کنید که خنک و تاریک باشد، جایی مثل یخچال. درِ ظرف پاپریکا نباید باز بماند و درمعرض هوا قرار گیرد.

  آشپزی

  در بعضی غذاها لازم است پاپریکا را در مرحله آخر آشپزی اضافه کنید، چراکه بو و مزه‌ آن با حرارت طولانی کم می‌شود. شما در آشپزی از پودر پاپریکا استفاده می‌کنید؟ معمولا کدام پرند پاپریکا را می‌خرید؟ [see_also]23188[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید