نکات مهم برای خرید آب مرکبات‌گیری دستی و برقی

نکات مهم برای خرید آب مرکبات‌گیری دستی و برقی
راهنمای مطالعه

  اگر قصد خرید آب مرکبات‌گیری را دارید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا دقیقا همان دستگاهی را بخرید که با توجه به نیازها و اولویت‌هایتان مناسب باشد. از نوع دستگاه گرفته تا قیمت و ویژگی‌های یک آب مرکبات‌گیری خوب، در اینجا به سؤالات شما پاسخ داده‌ایم.

  وقتی حرف از لوازم کارراه‌انداز آشپزخانه می‌شود، اغلب به یاد غذاساز می‌افتیم اما آبمیوه‌گیری و آب مرکبات‌گیری هم لوازم کارسازی در آشپزخانه هستند. آب مرکبات‌گیری انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها فقط یک کار انجام می‌دهند: آب مرکبات را می‌گیرند. اما ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که هر یک از آنها دارند با دیگری متفاوت است. ابتدا باید ببینید کدام نوع از آب مرکبات‌گیری برایتان مناسب است و سپس نکاتی را که گفته‌ایم در هنگام خرید درنظر بگیرید.

  انتخاب نوع آب مرکبات‌گیری

  نوع آب مرکبات‌گیری را باید با توجه به نیازها و اولویت‌های شخصی خودتان انتخاب کنید. انواع آب مرکبات‌گیری عبارت‌اند از:

  آب مرکبات‌گیری دستی

  خرید آب مرکبات گیری - آب مرکبات گیری دستی

  این دستگاه بسیار ساده است و بدون برق کار می‌کند. معمولی‌ترین مدل آن یک فنجان با یک ریمر (تراش‌دهنده جداره میوه یا همان بخش مخروطی آج‌دار) تکی دارد. کافی است مرکبات را نصف کنید و هر نیمه را با کمی فشار روی ریمر به چپ و راست بپیچانید.

  مدل دیگر آن کمی سنگین‌تر است و روی میز قرار داده می‌شود. در این دستگاه دیگر نیازی به پیچاندن مرکبات ندارید و فقط باید بازویی را که در آن تعبیه شده است فشار دهید تا آب مرکبات گرفته شود.

  پرفروش‌ترین انواع آب‌ مرکبات‌گیر دستی

  آب مرکبات‌گیری برقی

  خرید آب مرکبات گیری - آب مرکبات گیری برقی

  این دستگاه از برق استفاده می‌کند و به جای شما کار را انجام می‌دهد. به این ترتیب، در زمان و انرژی صرفه‌جویی می‌کنید. مخصوصا برای گرفتن آب لیموترش‌های کوچک که برای پرکردن یک شیشه از آن باید تعداد زیادی لیموترش را آب بگیرید. دستگاه‌های برقی ممکن است یک یا چند ریمر اتوماتیک داشته باشند. ریمرها با سرعت زیاد می‌چرخند و آب مرکبات را تا قطره آخر از آنها می‌گیرند. این کار بسیار راحت انجام می‌شود و مخصوصا هنگامی‌که وقت کمی دارید مفید است.

  معمولا برای مصارف خانگی دستگاه تک ریمر کفایت می‌کند.

  در برخی از مدل‌های برقی باید با دست مرکبات را روی ریمر نگهدارید و ریمر آن به طور اتوماتیک آب مرکبات را می‌گیرد. در برخی دیگر بازویی هست که مرکبات را روی ریمر قرار می‌دهید و پس از اینکه بازو را به سمت پایین می‌آورید، ریمر اتوماتیک آب مرکبات را می‌گیرد.

  دستگاه‌های برقی بسیار سریع هستند و صافی تنظیم‌شونده دارند که آب میوه را از گوشت آن جدا می‌کند و آبمیوه صاف با کیفیت عالی به شما تحویل می‌دهد.

  مشاهده پرفروش‌ترین آب مرکبات‌گیری برقی

  توان آب مرکبات‌گیری برقی چقدر باشد؟

  اگر آب مرکبات‌گیری برقی را ترجیح می‌دهید، در هنگام خرید به توان دستگاه (وات) توجه داشته باشید. توان آب مرکبات‌گیری معمولی از ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ وات متغیر است. معمولا یک دستگاه ۷۰۰ تا ۸۰۰ وات برای مصارف روزمره خانگی کافی است.

  البته دستگاه هرچه پیشرفته‌تر باشد، توان آن بیشتر است. آب مرکبات‌گیری‌هایی وجود دارند که توان آنها فقط در محدوده ۱۰۰ تا ۱۶۰ وات است. این دستگاه‌ها سازوکار بسیار ساده‌تری دارند. هرچه وات دستگاه بیشتر باشد، قدرت بیشتری دارد.

  نکته مهم: توان موتور آب مرکبات‌گیری می‌تواند عامل تعیین‌کننده در میزان سروصدای دستگاه باشد. به‌طورکلی هرچه توان دستگاه بالاتر باشد، سروصدای بیشتری تولید می‌کند. البته همیشه هم این‌طور نیست، گاهی ممکن است یک دستگاه توان پایین‌تری داشته باشد، اما نسبت به دستگاهی با توان بالاتر اما باکیفیت‌تر، سروصدای بیشتری را تولید کند.

  بازده عملکرد آب مرکبات‌گیری برقی چطور باشد؟

  همه آب مرکبات‌گیری‌ها چه دستی و چه اتوماتیک، فقط برای یک هدف طراحی می‌شوند و آن گرفتن آب مرکبات است. بنابراین از نظر عملکرد اختلافی بین آنها وجود ندارد (یعنی مدلی نداریم که به‌جز این، کار بیشتری را هم انجام دهد). مهم‌ترین عامل در تعیین بهتر بودن دستگاه آب مرکبات‌گیری بازده کار آن است. بنابراین مقدار آب مرکبات جمع‌آوری‌شده دستگاه در هر برند با توجه به قابلیت‌هایی که دارد، با برند دیگر متفاوت است. برخی از دستگاه‌ها با تعداد ریمرهای بیشتر، ریمرهای بزرگتر و ظرف نگهداری آب با گنجایش بیشتر، در یک زمان حجم آب مرکبات بیشتری را تحویل می‌دهند.

  آب مرکبات‌گیری دستی فشاری

  خرید آب مرکبات گیری - آب مرکبات گیری فشاری

  قبل از اینکه دستگاه‌های برقی و آبمیوه گیری‌های دستی به بازار بیایند، آبمیوه گیری‌های فشاری کاربرد زیادی داشتند. هنوز هم افرادی هستند که این مدل را به انواع دیگر ترجیح می‌دهند. این ابزار برای گرفتن آب مرکبات مخصوصا آب لیموترش در هنگام پخت غذا عمل می‌کنند. به برق نیاز ندارد و کار با آن بسیار ساده است. کافی است مرکبات را درون آن قرار داده و دسته‌های دستگاه را فشار دهید. ازآنجاکه کوچک و قابل‌حمل است، همه جا می‌توان از آن استفاده کرد.

  ریمر چوبی

  خرید آب مرکبات گیری - ریمر چوبی

  این یکی از ساده‌ترین انواع آب مرکبات‌گیری و احتمالا ارزان‌ترین نوع آن است. شاید مانند انواع دیگر آب مرکبات‌گیری، طرح فانتزی آن در بازار موجود نباشد، اما بسیار ساده و کارآمد است. این ریمرها را از چوب می‌سازند. بسیار بادوام است و دربرابر اسید ناشی از مرکبات مقاومت بالایی دارد. کافی است مرکبات را نصف کنید، ریمر را روی گوشت آن قرار دهید و بپیچانید تا آب میوه را بگیرید.

  البته هنگام کار با آن ممکن است اطراف‌تان کمی کثیف شود، به‌همین‌دلیل بهتر است از کاسه یا ظرف بزرگ برای این کار استفاده کنید. تمیز کردن آن هم بسیار راحت است و با یک اسفنج و مایع به سرعت می‌توانید باقیمانده گوشت مرکبات را پاک کنید و آب بکشید.

  [related]6037[/related]

  تعداد ریمرها

  خرید آب مرکبات گیری - آب مرکبات گیری با چند ریمر

  ریمر مهم‌ترین بخش دستگاه آب مرکبات‌گیری است و با تراشیدن جداره مرکبات، آب آنها را از گوشت و تفاله جدا می‌کند. دستگاه‌های دستی معمولا یک ریمر بیشتر ندارند. اما در دستگاه‌های برقی، تعداد ریمرها را بررسی کنید. برخی از دستگاه‌ها یک و برخی دیگر چند ریمر دارند. آنهایی که چند ریمر دارند همزمان می‌توانند آب تعداد بیشتری از مرکبات را استخراج کنند و بنابراین حجم آب مرکباتی که تحویل می‌دهند بسیار بیشتر است. البته این بیشتر در دستگاه‌های تجاری وجود دارد که باید همزمان تعداد زیادی آب مرکبات را بگیرند. با تعداد ریمرهای بیشتر فرایند کار سریع و آسان خواهد بود.

  در دستگاه‌های خانگی معمولا یک ریمر تعبیه شده است. اما برخی دستگاه‌ها هستند که دو یا چند ریمر در اندازه‌های مختلف دارند که می‌توانند آب انواع مرکبات در اندازه‌های مختلف را استخراج کنند. برای مثال، لیموترش معمولا کوچک‌تر از پرتقال است و ریمرهای بزرگ برای آن مناسب نیستند. اگر این موضوع برایتان مهم است، در هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دو یا چند ریمر (سری) با اندازه‌های مختلف داشته باشد.

  به یاد داشته باشید که هرچه تعداد ریمرها بیشتر و اندازه آنها بزرگ‌تر باشد، معمولا خود دستگاه هم بزرگ‌تر است. بنابراین اگر می‌خواهید روی دستگاه بزرگ‌تر و احتمالا گران‌تری سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که برای قراردادن آن روی پیشخوان آشپزخانه یا در کابینت فضای کافی دارید.

  حجم مخزن دستگاه

  خرید آب مرکبات گیری - مخزن آب مرکبات

  برخی از دستگاه‌ها مخزن آب مرکبات را درون خودشان دارند، اما در برخی دیگر باید زیر خروجی دستگاه لیوان یا پارچ قرار دهید. بسته به نوع دستگاه، این مخزن می‌تواند گنجایش متفاوتی از کمتر از یک لیتر تا چند لیتر داشته باشد و جنس آن می‌تواند پلاستیکی یا استیل باشد. برخی از آنها دارای مخزن مدرج هستند.

  صافی تنظیم‌شونده

  این بخش از دستگاه، آب مرکبات را از گوشت آن جدا می‌کند و همان قسمتی است که آب از آن به درون مخزن یا لیوان می‌ریزد. در برخی از دستگاه‌های برقی، صافی یا فیلتر قابل‌تنظیم است. دستگاه‌های آب مرکبات‌گیری دستی معمولا صافی تنظیم‌شونده ندارند. با تنظیم آن می‌توانید انتخاب کنید که آب مرکبات کاملا صاف و بدون تفاله می‌خواهید یا ترجیح می‌دهید مقداری از گوشت مرکبات در آب آن شناور باشد.

  اندازه و وزن دستگاه

  از قبل جای دستگاه را در آشپزخانه یا کابینت درنظر بگیرید. البته برای آب مرکبات‌گیری‌های دستی یا فشاری این موضوع اهمیت چندانی ندارد. اگر به دستگاهی بزرگ و سنگین نیاز دارید، یادتان باشد که نمی‌توانید آن را در کابینت بگذارید و هر بار آن را از کابینت به روی میز یا پیشخوان انتقال دهید. زیرا احتمال آسیب‌رسیدن به خودتان یا دستگاه در هنگام جابه‌جایی وجود دارد. بنابراین باید فضایی ثابت را برای آن داشته باشید. اگر واقعا نیاز چندانی به دستگاه بزرگ ندارید، نوع سبک‌تر و کوچک‌تر آن را انتخاب کنید.

  تمیزکردن آسان

  تمیزکردن و نگهداری مناسب آب مرکبات‌گیری می‌تواند عمر دستگاه را طولانی‌تر کند. تمیزکردن آب مرکبات‌گیری دستی بسیار راحت است. درباره دستگاه‌های برقی هم، معمولا قطعات این دستگاه‌ها قابل جداشدن هستند و به راحتی می‌توانید آنها را با دست یا ماشین ظرفشویی بشویید.

  بااین‌حال برخی دستگاه‌ها هستند که قطعات آنها سازوکاری پیچیده‌تر دارد و تمیزکردن آنها دشوارتر است. سعی کنید دستگاهی را انتخاب کنید که به سادگی تمیز شود و وقت و انرژی زیادی از شما نگیرد.

  دوام دستگاه

   

  خرید آب مرکبات گیری - دستگاه استیل بادوام‌تر استدستگاه آب مرکبات‌گیری را از نوع بادوام آن انتخاب کنید که مدت‌های طولانی برایتان کار کند. معمولا ریمرهای چوبی و آب مرکبات‌گیری‌های دستی تا مدت‌های طولانی برایتان بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند؛ مخصوصا اگر نوع دستی آن استیل باشد. اما درباره دستگاه‌های برقی، بادوام‌ترین دستگاه از جنس فولاد ضدزنگ با قطعات ارگونومیک است. پایه‌های دستگاه را هم بررسی کنید که بسیار محکم باشند تا به‌دلیل لرزش و ناپایداری پایه‌ها، دستگاه از روی میز یا پیشخوان سقوط نکند.

  نکته مهمی که در اینجا باید یادآوری کنیم این است که اگر آب مرکبات‌گیری انتخابی شما قطعات پلاستیکی دارد، بررسی کنید که حتما روی آن عبارت «فاقد بیسفنول آ (BPA)» را ببینید. این ماده شیمیایی که در تولید انواع پلاستیک کاربرد دارد بسیار خطرناک است. هرچند برندهای معتبر معمولا از چنین موادی در محصولاتشان استفاده نمی‌کنند، اما برای اطمینان این امر را بررسی کنید. عبارت انگلیسی آن به این صورت است: BPA-free.

  قیمت و گارانتی محصول

  معمولا دستگاه‌های آب مرکبات‌گیری در قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. مسلما قیمت دستگاه‌های برقی و موتوردار از آب مرکبات‌گیری دستی گران‌تر است، اما در بین هر دسته هم برندهای مقرون‌به‌صرفه‌تری را پیدا خواهید کرد. ویژگی‌های دستگاه از جمله توان بالاتر، تعداد ریمرهای بیشتر، جنس مرغوب‌تر و برند معروف‌تر با قیمت دستگاه ارتباط مستقیم دارند. درباره جنس دستگاه باید گفت در شرایط یکسان، استیل‌ها گران‌تر هستند.

  درباره گارانتی دستگاه مرکبات‌گیری سؤال کنید. هرچه قیمت بالاتر باشد گارانتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از سوی دیگر، هرچه گارانتی طولانی‌تر باشد، قیمت دستگاه هم بالاتر است.

  سؤالاتی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید:

  به پرسش‌های متداول زیر پاسخ داده‌ایم که شاید برای شما هم پیش آمده باشد:

  آبمیوه‌گیری دارم، چرا باید برای مرکبات دستگاه جداگانه‌ای بخرم؟

  مرکبات علاوه‌بر ارزش غذایی بالایی که دارند، کاربرد بیشتری هم نسبت به میوه‌های دیگر دارند. مرکبات را می‌توانیم هم به‌عنوان میوه در میان‌وعده می‌توان مصرف کنیم، هم می‌توانیم آب آنها را در انواع غذاها و نوشیدنی‌ها بریزیم. معمولا نوشیدن آب مرکبات تازه مثل یک لیوان آب پرتقال یا آب لیموشیرین از خوردن میوه آن بی‌دردسرتر و لذت‌بخش‌تر است. از طرفی، برخی مرکبات مانند لیموترش که در انواع غذاها کاربرد دارد، در همه فصول پیدا نمی‌شود. به‌همین‌دلیل معمولا در فصل مناسب آن باید حجم زیادی از آن را بخریم تا یک یا چند شیشه آبلیمو تهیه کنیم (آبلیموهای صنعتی هم که ظاهرا از لیموی تازه درست نمی‌شوند). بنابراین خرید یک آب مرکبات‌گیری در منزل می‌تواند بسیار مفید باشد.

  اما سؤالی که بسیاری از افراد می‌پرسند این است که من آبمیوه گیری دارم، چرا باید برای مرکبات دستگاه جداگانه‌ای بخرم؟

  دلیلش این است که آبمیوه گیری که برای سایر میوه‌ها به‌جز مرکبات استفاده می‌شود، معمولا کار ساده‌ای انجام می‌دهد و دنگ‌وفنگ‌های گرفتن آب مرکبات را ندارد. برای گرفتن آب مرکبات، دستگاه باید پوست مومی‌شکل، هسته‌ها و دانه‌های فراوان آنها را جدا کند؛ برخلاف سیب، گلابی، کیوی یا بیشتر میوه‌های دیگر که پراکندگی دانه و هسته آنها زیاد نیست و به‌جز پوسته رویی پوسته داخلی ندارند. بنابراین دستگاه آب مرکبات‌گیری صرفا برای این منظور ساخته شده است.

  آیا آب مرکبات‌گیری اتوماتیک از انواع دستی آن بهتر است؟

  همیشه این‌طور نیست. هر نوع آب مرکبات‌گیری مزایا و معایب خودش را دارد. گاهی یک دستگاه ساده و دستیِ قابل‌حمل، ممکن است بیشتر به کارتان بیاید تا یک دستگاه برقی بزرگ و سنگین. از طرفی، اگر وقت کافی ندارید یا باید تعداد زیادی آبمیوه حاضر کنید، آب مرکبات‌گیری برقی بسیار کارآمدتر از نوع دستی آن است. مخصوصا اگر بخواهید چند شیشه آبلیمو تهیه کنید. بنابراین بسته به شرایط ممکن است هر یک از آنها مزایایی داشته باشند. تفاوت قیمت نوع دستی و برقی بسیار زیاد است؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید هردوی آنها می‌توانند برای شما مفید باشند، می‌توانید هر دو نوع آن را خریداری کنید.

  ویژگی‌های اصلی در خرید دستگاه آب مرکبات‌گیری چیست؟

  خرید آب مرکبات گیری - ویژگی‌های اصلی آب مرکبات گیری

  کیفیت آب استخراج‌شده، تعداد و اندازه ریمرها، نوع دستگاه و دوام آن از ویژگی‌های اصلی دستگاه آب مرکبات‌گیری هستند. البته این موارد تا حدودی شخصی است. به‌عنوان‌مثال ممکن است برای شما راحتی کار با آن در اولویت باشد و برای دیگری، میزان سروصدایی که تولید می‌کند اهمیت بیشتری داشته باشد. برخی دیگر شاید به تمیزکردن آن بیشتر اهمیت بدهند.

  آیا می‌توانم از آب مرکبات‌گیری برای میوه‌های دیگر هم استفاده کنم؟

  متأسفانه خیر. ریمرهای دستگاه آب مرکبات‌گیری مخصوص مرکبات مانند پرتقال، لیمو یا گریپ فروت هستند. به‌این‌دلیل که پوسته ضخیم این میو‌ه‌ها به شکلی است که دستگاه به‌راحتی می‌تواند آن را فشرده کند یا درون آن را بتراشد. بنابراین درباره میوه‌های دیگر به‌خوبی عمل نمی‌کند. برای میوه‌های دیگر باید آبمیوه‌گیری استفاده کنید.

  جدیدترین مدل‌های آب مرکبات‌گیر

  [see_also]16394[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید