همه نکات برای خرید سایه چشم

همه نکات برای خرید سایه چشم
راهنمای مطالعه

  خرید سایه چشم شاید در نگاه اول ساده به‌نظر برسد، اما انتخاب آن از بین هزاران رنگ مختلف می‌تواند کاری دشوار باشد. این مطلب به شما کمک می‌کند انواع سایه چشم و پرداخت‌های مختلف آن را بشناسید و با توجه به رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موهایتان بهترین سایه چشم را انتخاب کنید.

  انواع سایه چشم کدامند؟

  به‌طورکلی ۵ نوع سایه چشم در بازار موجود است:

  ۱. سایه چشم پودری

  خرید سایه چشم - سایه چشم پودری

  سایه چشم پودری معمول‌ترین نوع سایه است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم. این سایه به‌شکل پودر فشرده‌شده درون ظرف قالب گرفته شده است. برای مبتدیان، سایه پودری انتخاب مناسب‌تری است؛ زیرا کارکردن با آن راحت‌تر است، به‌راحتی با سایه‌های دیگر ترکیب می‌شود و در پالت‌های تکی و ترکیبی با اندازه‌های مختلف موجود است که به شما کمک می‌کند سایه‌های مناسب را با هم ترکیب کنید.

  سایه پودری را می‌توانید هم با انگشت و هم با براش (قلم‌مو) روی پلک چشمتان اِعمال کنید.

  پرفروش‌ترین سایه‌های چشم پودری

  ۲. سایه چشم مایع

  خرید سایه چشم - سایه چشم مایع

  سایه چشم مایع برای افرادی‌که اصلا استعداد آرایشگری ندارند مناسب است، زیرا کارکردن با آن حتی از نوع پودری راحت‌تر است. فقط یادتان باشد که خیلی زود خشک می‌شود بنابراین باید سریع کار کنید. می‌توانید سایه چشم مایع را به‌عنوان پایه در نظر بگیرید و روی آن از پودر سایه استفاده کنید. پودر به مایع می‌چسبد و سایه برجسته‌تری ایجاد می‌کند.

  هنگام خرید سایه چشم حواستان باشد سایه چشم مایع را با براق‌کننده لب (گلوس) اشتباه نگیرید. بسته‌بندی و غلظت آنها تقریبا مشابه است و معمولا خیلی‌ها آنها را با هم اشتباه می‌گیرند.

  ۳. سایه چشم کِرِمی

  خرید سایه چشم - سایه چشم کرمی

  این فرمول سایه چشم معمولا تنوع رنگ بیشتری نسبت به بقیه دارد و سایه‌های برجسته‌تری را ارائه می‌کند. به‌همین‌دلیل به آسانی می‌توان آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کرد. سایه کرمی می‌تواند به‌عنوان زیرساز برای سایه چشم پودری باشد.

  یادتان باشد سایه چشم کرمی، خطوط و چروک‌های چشم را بیشتر از سایر انواع سایه نمایان می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از آن از کرم زیرسازی مناسب استفاده کنید. همچنین در هوای بسیار گرم از این نوع سایه استفاده نکنید، زیرا در گرما ذوب می‌شود و آرایشتان را خراب می‌کند.

  ۴. سایه چشم مدادی

  خرید سایه چشم - سایه چشم مدادی

  برای استفاده از این سایه چشم به قلم‌مو نیاز ندارید. کافی است آن را روی پلک بکشید و با انگشت پخش کنید (می‌توانید به‌جای انگشتتان از قلم‌مو هم استفاده کنید). کار با آن خیلی راحت است. برخی از آنها مومی هستند و به سادگی پاک می‌شوند، برخی دیگر مات هستند و ماندگاری بیشتری دارند. اگر دوست دارید سایه خطی (برای بالای خط چشم) بکشید، این نوع سایه چشم بهتر از انواع دیگر است.

  ۵. سایه پودری پیگمنت

  خرید سایه چشم - سایه چشم پیگمنت

  این سایه‌ها برخلاف سایه پودری فشرده، بافت محکمی ندارند و کار با آنها کمی سخت‌تر است. اگر ظرف سایه پودری را برعکس کنید نمی‌ریزد، اما سایه پیگمنت اصلا چسبندگی ندارد و حتی درهنگام کارکردن با آن هم ممکن است بریزد و همه‌جا را رنگی کند. بنابراین اگر حرفه‌ای نباشید کار با آن سخت خواهد بود.

  برای استفاده از سایه پودری پیگمنت، باید از یک کرم زیرسازی استفاده کنید یا اینکه با قلم‌موی مرطوب آن را روی پلک چشم اِعمال کنید.

  مشاهده جدیدترین انواع سایه چشم

  پرداخت‌های مختلف سایه چشم کدامند؟

  پرداخت سایه به نوع و میزان درخشندگی آن گفته می‌شود. پرکاربردترین پرداخت‌های سایه چشم عبارت‌اند از:

  ۱. سایه چشم مات

  خرید سایه چشم - سایه مات

  سایه مات اصلا درخشندگی ندارد و رنگ آن صاف و یک‌دست است. سایه‌های مات معمولا پررنگ‌تر از انواع دیگر سایه هستند. این سایه‌ها را با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌کنند و کاملا محو می‌کنند تا سایه چشم در مجموع جلوه‌ای صاف و یکنواخت داشته باشد.

  ۲. سایه چشم براق

  خرید سایه چشم - سایه براق

  در فرمول این سایه چشم از رنگ قابل‌ترکیب با اکلیل‌های ریز استفاده می‌کنند و به‌همین‌دلیل این سایه چشم براق و درخشنده است. بسیار صاف‌تر و نرم‌تر از پودر اکلیل است ولی همان زیبایی را دارد. می‌توانید آن را با انگشت یا قلم‌موی مرطوب روی پلک چشم اعمال کنید.

  ۳. سایه چشم ساتن

  این سایه چیزی بین سایه مات و سایه براق است و درخشندگی متوسطی دارد. هنگام خرید سایه چشم به کلمه satin دقت کنید. ممکن است خیلی شبیه سایه براق باشد که روی آن shimmer نوشته شده است.

  ۴. سایه چشم اکلیلی

  خرید سایه چشم - سایه اکلیلی

  سایه چشم اکلیلی بر چند نوع است:

  • مخلوط اکلیل با یک پایه مرطوب یا کرمی که محصولی کاملا ژله‌ای را ارائه می‌کند؛
  • اکلیل فشرده که در ظرف قرار دارد و اگر ظرف آن را برگردانید، نمی‌ریزد؛
  • سایه چشم پودری اکلیلی که از تکه‌های اکلیل که برای چشم بی‌خطر است درست شده است.

  سایه چشم پودری اکلیلی باید با یک کرم زیرساز ترکیب شود تا به پلک چشم بچسبد. توجه کنید این سایه با اکلیلی که برای کاردستی استفاده می‌شود کاملا متفاوت است. اکلیل کاردستی نه تنها برای پوست که برای چشمتان هم بسیار خطرناک است.

  به‌طورکلی سایه چشم اکلیلی بیشترین درخشندگی را دارد، اما باید سعی کنید تمیز از آن استفاده کنید. چون اگر روی سایر قسمت‌های صورتتان بریزد، جلوه زیبایی نخواهد داشت.

  ۵. سایه چشم متالیک

  خرید سایه چشم - سایه متالیک

  سایه چشم متالیک تقریبا شبیه سایه چشم براق است، بااین‌تفاوت که حالت درخشندگی فلزی به چشم‌هایتان می‌دهد.

  سایه‌چشم را به‌صورت پالت بخریم یا تکی؟

  درواقع نمی‌توان پاسخ دقیقی برای این سؤال ارائه کرد. هر دوی آنها مزایا و معایبی دارند.

  مزایای پالت سایه چشم

  خرید سایه چشم - پالت سایه چشم

  • پالت‌ها می‌توانند از ۴ تا ۳۰ رنگ مختلف داشته باشند که می‌توانید آنها را با هم ترکیب کنید و رنگ دلخواهتان را به‌دست آورید.
  • معمولا ترکیبی از چند پرداخت مختلف از مات، براق و اکلیلی در آنها گنجانده شده است.
  • به‌دلیل تنوع رنگ در هر پالت که از طیف رنگ دلخواهتان می‌خرید، معمولا به‌راحتی می‌توانید درست همان رنگی را که می‌خواهید پیدا کنید.
  • درب پالت‌های سایه معمولا به‌خوبی محکم می‌شود. بنابراین می‌توانید آنها را در سفر با خودتان همراه ببرید.

  معایب پالت سایه چشم

  • معمولا قیمت آنها بالاتر از سایه تکی است، مخصوصا اگر برندهای رده‌بالا باشند.
  • ممکن است برخی از رنگ‌های آن را اصلا دوست نداشته باشید و هیچ‌وقت از آنها استفاده نکنید.
  • ممکن است انتخاب از بین ده‌ها پالت مشابه با طیف رنگی نزدیک به هم کمی دشوار باشد.

  مزایای سایه چشم تکی

  • درست همان سایه‌ای را انتخاب می‌کنید که لازم دارید و هیچ رنگی از آن هدر نمی‌رود.
  • معمولا هر رنگی را می‌توانید با چند پرداخت مختلف (مثلا بنفش مات و بنفش براق) پیدا کنید.
  • هر وقت سایه را تمام کردید، می‌توانید یکی دیگر را جایگزین کنید. درحالی‌که معمولا باید بخش اعظم یک پالت را تمام کنید تا آن را کنار بگذارید.
  • سایه‌های تکی معمولا ارزان‌تر از پالت هستند.

  معایب سایه‌های تکی

  • اگر چند سایه تکی مختلف را بخواهید، ممکن است گران‌تر از یک پالت دربیاید. مثلا ممکن است سه عدد سایه تکی، از یک پالت چهارتایی گران‌تر تمام شود.
  • تکی‌ها معمولا دربشان راحت‌تر باز می‌شود و اگر آنها را با خودتان جایی ببرید، ممکن است کیف یا ساک‌تان را کثیف کند.

  سایه چشم را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

  سایه چشم را باید با توجه به‌عوامل مختلفی انتخاب کنید که از مهم‌ترین آنها می‌توان به سن‌وسال، رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موها اشاره کرد. البته رنگ لباسی که می‌پوشید، رنگ رژلب و برخی دیگر از عوامل هم در این میان تأثیرگذار هستند. ما سه مورد از مهم‌ترین آنها یعنی رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موها را بررسی خواهیم کرد و اشاره کوتاهی هم به‌سایر عوامل خواهیم داشت.

  انتخاب سایه چشم با توجه به رنگ پوست

  خرید سایه چشم - سایه چشم برای پوست تیره

  ابتدا باید ته‌رنگ (تناژ) پوست خودتان را بشناسید. دو روش ساده برای شناسایی ته‌رنگ پوست وجود دارد:

  روش اول: در روشنایی طبیعی به رگ‌هایتان نگاه کنید. اگر رگ‌هایتان آبی یا بنفش به‌نظر می‌رسند، ته‌رنگ پوستتان سرد است. افراد دارای پوست‌های با ته‌رنگ سرد معمولا بور و رنگ‌پریده هستند.

  اگر رگ‌هایتان سبز به‌نظر می‌آید ته‌رنگ پوستتان گرم است. به‌عنوان‌مثال افراد دارای پوست زیتونی ته‌رنگ پوستشان گرم است.

  اگر رنگ رگ‌هایتان قابل‌تشخیص نیست، ته‌رنگ پوستتان خنثی است و معمولا رنگ آن تیره است.

  روش دوم: اگر پوستتان در نور خورشید می‌سوزد ته‌رنگ آن سرد است؛ اما اگر راحت برنزه می‌شوید، ته‌رنگ پوستتان گرم است.

  برای پوست‌های با ته‌رنگ گرم

  خرید سایه چشم - سایه چشم برای پوست با ته رنگ گرم

  رنگ لایه زیرین پوست‌های با ته‌رنگ گرم، زرد یا طلایی است که رنگ‌های مطابق با آن در محدوده طلایی، پرتقالی و قرمز هستند. بنابراین رنگ‌های خنثی مانند برنزی، صورتی روشن، مرجانی و سبز روشن با رنگ طبیعی این پوست جوردرمی‌آید.

  برای پوست‌های با ته‌رنگ سرد

  خرید سایه چشم - سایه چشم برای پوست با ته رنگ سرد

  رنگ لایه زیرین پوست‌های با ته‌رنگ سرد، آبی و صورتی است که با آبی، سبز و بنفش مطابقت دارد. بنابراین برای پوست سرد رنگ‌های نقره‌ای، آبی، کله‌غازی، بنفش یاسی، خاکستری و نظایر آنها را امتحان کنید.

  برای پوست‌های با ته‌رنگ خنثی

  خرید سایه چشم - سایه چشم برای پوست با ته رنگ خنثی

  اگر ته‌رنگ پوستتان خنثی است هر رنگی را می‌توانید امتحان کنید! هیچ محدودیتی برایتان وجود ندارد. بااین‌حال خاکستری قهوه‌ای و انواع کرم جزو بهترین رنگ‌هایی هستند که می‌توانید استفاده کنید.

  پیشنهادهایی برای رنگ پوست و سایه چشم

  پوست روشن با ته‌رنگ گرم: برنزی کدر

  پوست روشن با ته‌رنگ سرد: مسی

  پوست متوسط گندمی: طلایی، دارچینی و سایه‌های گرم قرمز مانند قهوه‌ای مایل به قرمز

  پوست زیتونی: کله‌غازی

  پوست تیره: رنگ‌های متالیک و روشن مخصوصا بنفش، کله‌غازی و آبی تیره، رنگ‌های تندتر مانند رنگ جواهرات (زمردی، بنفش، یاقوت سرخ یا یاقوت کبود) خودشان را روی پوست‌های تیره بهتر نشان می‌دهند. هنگام خرید سایه چشم برای پوست خیلی تیره، از رنگ‌های خاکستری یا رنگ‌پریده خودداری کنید.

  انتخاب سایه چشم با توجه به رنگ چشم‌ها

  رنگ چشم‌هایتان هم می‌توانند در انتخاب و خرید سایه چشم کمک‌کننده باشند:

  چشم‌های آبی

  خرید سایه چشم - سایه چشم با تناژ قرمز برای چشم آبی

  از سایه‌های روشن‌تر استفاده کنید. سایه تیره، رنگ آبی چشم‌های شما را محو می‌کند و اجازه نمی‌دهد زیبایی آنها به چشم بیاید. رنگ‌های خنثی مانند مرجانی، شامپاینی یا خاکستری- قهوه‌ای برای چشم‌های آبی بهتر عمل می‌کنند. یک خط‌چشم مشکی هم می‌تواند زیبایی چشم را دوچندان کند.

  چشم‌های سبز

  خرید سایه چشم - سایه صورتی و بنفش

  از رنگ‌های کم‌رنگ استفاده کنید. چشم‌های سبز به‌خوبی رنگ خودشان را به نمایش می‌گذارند، بنابراین رنگ‌های کم‌رنگ می‌توانند به درخشش طبیعی آنها کمک کنند. رنگ‌هایی مانند بنفش کم‌رنگ، آلویی و قهوه‌ای این چشم‌ها را سرزنده‌تر نشان می‌دهند.

  صورتی کمرنگ با سایه بنفش نزدیک خط چشم هم روی چشم‌های سبز می‌تواند بسیار زیبا باشد.

  چشم‌های خاکستری

  خرید سایه چشم - سایه دودی و خاکستری

  از سایه دودی استفاده کنید. چشم‌های خاکستری، رنگ آبی، سبز و خاکستری را منعکس می‌کنند. برای اینکه رنگ خنثی چشم‌هایتان تغییر نکند و خاکستریِ خودش را حفظ کند، از خاکستری مه‌آلود یا آبی نقره‌ای استفاده کنید. خط‌چشم سیاه یا قهوه‌ای تیره می‌تواند این سایه زیبا را تکمیل کند.

  [related]25128[/related]

  چشم‌های فندقی

  خرید سایه چشم - سایه متالیک برای چشم فندقی

  از سایه متالیک استفاده کنید. چشم‌های فندقی مانند چشم‌های خاکستری با توجه به رنگ سایه تغییر می‌کنند. بنابراین بهتر است برای حفظ رنگ طبیعی چشمتان از سایه‌های برنزی، طلایی یا صورتی تیره استفاده کنید.

  ترکیب رنگ سبز متالیک روی خط چشم با رنگ بژ روی پلک، می‌تواند بدون اینکه رنگ اصلی چشمتان را تغییر دهد، سایه‌ای زیبا بیافریند.

  چشم‌های قهوه‌ای تیره

  از رنگ‌های متضاد استفاده کنید. تقریبا همه رنگ‌ها می‌توانند برای این چشم‌ها مناسب باشند. بااین‌حال رنگی مانند بنفش یا کله‌غازی (یا سبز دودی) به زیباترشدن رنگ قهوه‌ای چشم‌ها کمک می‌کنند. رنگ‌هایی مانند نارنجی سالمون، طلایی مسی یا قهوه‌ای مایل به قرمز هم مناسب است.

  چشم‌های قهوه‌ای روشن

  ترکیب رنگ‌های خنثی مانند صورتی روشن روی پلک و قهوه‌ای مایل به قرمز روی خط چشم می‌تواند سایه زیبایی ایجاد کند.

  مشاهده پرفروش‌ترین پدهای سایه چشم

  خرید سایه چشم با توجه به رنگ موها

  سعی کنید موهایتان را به این دسته‌بندی‌های اصلی طبقه‌بندی کنید:

  مشکی و قهوه‌ای

  برای موی مشکی و قهوه‌ای همه رنگ‌ها خوب‌اند. بااین‌حال سایه چشم سیاه، بنفش، زرد، سبز یا قهوه‌ای عالی است. اما اگر پوستتان بور و موهایتان تیره است، از سایه چشم خنثی مانند طلایی و بژ استفاده کنید که کبود به نظر نیایید.

  بلوند

  برای موی بلوند رنگ خنثی یا طبیعی خوب است. اگر موهایتان به‌شکل طبیعی بلوند است، احتمالا پوستتان بور است. بنابراین باتوجه به نکاتی که درباره پوست بور گفتیم سایه را انتخاب کنید.

  قرمز/ طلایی

  خرید سایه چشم - سایه چشم تیره برای موهای قرمز

  برای موی قرمز یا قهوه‌ای مایل به قرمز رنگ‌هایی که کمی کدر باشند بهترند. ازآنجاکه این موها رنگ تندی دارند، سایه‌های تیره، صورتی، طلایی، زیتونی یا مسی می‌توانند رنگ آن را زیباتر جلوه دهند.

  نکته: از سایه‌های براق و درخشان استفاده نکنید، زیرا باعث محوشدن درخشندگی و روشنی موها می‌شود. ترکیب سایه کدر با موهای درخشان زیباتر درمی‌آید.

  خاکستری/ سفید

  برای موهای با رنگ خاکستری یا سفید، سایه‌های چشم با رنگ‌های روشن مانند خاکستری، بنفش یاسی و آبی بهترند و می‌توانند هایلایت‌های طبیعی موها را به‌خوبی نشان دهند.

  رنگ موی غیرطبیعی

  اگر موهایتان به رنگ‌های غیرطبیعی مانند بنفش، سبز یا صورتی است، بهتر است رنگ‌های متضاد را برای بهتر نشان‌دادن رنگ موها به کار ببرید. برای مثال:

  موهای سبز: سایه سبز و بنفش را امتحان کنید.

  موهای صورتی: سایه سبز مغزپسته‌ای یا زیتونی روشن را انتخاب کنید.

  موهای فانتزی رنگارنگ

  خرید سایه چشم - موهای فانتزی رنگارنگ

  روی رنگی که چهارچوب صورتتان را شکل می‌دهد تمرکز کنید. برای مثال، اگر موهایتان چتری و به‌رنگ آبی است، سایه طلایی یا نارنجی تیره می‌تواند آن را زیباتر نشان دهد.

  سایر عوامل تأثیرگذار در انتخاب سایه چشم

  در هنگام خرید سایه چشم عوامل زیر را هم گوشه ذهنتان داشته باشید:

  سن‌وسال

  به‌طورکلی بهتر است خانم‌های مسن‌تر از سایه‌های براق استفاده نکنند، زیرا خطوط و چروک‌ها را بیشتر نشان می‌دهد.

  خط چشم

  خط چشم نباید همیشه مشکی باشد. در هنگام خرید سایه چشم به خط چشم آن هم فکر کنید. ترکیب‌های زیر می‌توانند زیبا باشند:

  • سایه صورتی/ خط چشم اکلیلی نقره‌ای
  • سایه قهوه‌ای/ خط چشم طلایی

  رژلب

  برخی خانم‌ها دوست دارند سایه با رژلب جور باشد. ترکیب‌های زیر را ببینید:

  • رژلب قرمز/ سایه طلایی
  • رژلب مرجانی/ سایه شامپاینی
  • رژلب طبیعی/ سایه زمردی
  • رژلب بنفش/ سایه خاکستری مایل به قهوه‌ای
  • رژلب مرجانی/ سایه آبی
  • رژلب قرمز شرابی/ سایه مسی

  جفت‌کردن سایه‌های چشم با هم

  معمولا بهتر است رنگ‌های سرد و گرم را با هم ترکیب کنید. برای نمونه، بژ با خاکستری و آبی با مرجانی قشنگ می‌شود.

  آیا در این مطلب به همه سؤالات شما پاسخ داده‌ایم؟ اگر نکته‌ای جا مانده لطفا با ما در دیدگاه‌ها مطرح کنید.

  مشاهده پرفروش‌ترین انواع سایه چشم

  [see_also]23629[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید