همه نکات برای خرید رخت ‌آویز داخل کمد

همه نکات برای خرید رخت ‌آویز داخل کمد
راهنمای مطالعه

  رخت ‌آویز یا چوب لباسی یکی از کاربردی‌ترین لوازم منزل است که به شیک و تمیز ماندن لباس‌های ما کمک زیادی می‌کند. در این مطلب از درجه، درباره انواع رخت ‌آویزها، مزایا و معایبشان، اینکه هر یک برای کدام لباس‌ها مناسب‌اند و مواردی که باید در خرید رخت آویز درنظر بگیرید صحبت کرده‌ایم.

  رخت‌آویزها سرشانه لباس‌ها را صاف نگه می‌دارند و از چروک‌شدن آنها جلوگیری می‌کنند. بسیاری از لباس‌های بافتنی و کشی، روی شاخه‌های جالباسی در قسمت یقه برآمدگی پیدا می‌کنند که با استفاده از رخت‌آویز مناسب می‌توان این مشکل را رفع کرد. بااین‌حال، این‌طور نیست که یک نوع رخت‌آویز برای همه انواع لباس مناسب باشد. در هنگام خرید رخت آویز باید بدانید هر یک برای کدام لباس مناسب است. به‌عنوان‌مثال، رخت‌آویز مخصوص پیراهن با رخت‌آویز مخصوص کت فرق دارد.

  انواع رخت‌آویز با توجه به جنس آن

  رخت‌آویزها براساس جنس ماده‌ای که از آن ساخته شده‌اند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در هر مورد مزایا و معایب رخت‌آویز را بررسی می‌کنیم.

  رخت‌آویز چوبی؛ بادوام و باکیفیت

  خرید رخت آویز - رخت آویز چوبی

  رخت‌آویز چوبی نسبت به سایر رخت‌آویزها بادوام‌تر است و ظاهر جذابی هم دارد. رخت‌آویز چوبی محکم است و شکل آن بر اثر وزن لباس تغییر نمی‌کند. بنابراین با وجود اینکه از سایر رخت‌آویزها ممکن است کمی گران‌تر باشد، در درازمدت از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

  مزایا

  • تغییرشکل نمی‌دهند؛
  • از کش‌آمدن و گشادشدن لباس جلوگیری می‌کنند؛
  • عمری طولانی دارند.

  معایب

  اغلب گران‌تر از سایر رخت‌آویزها هستند؛ هرچند در درازمدت به‌صرفه‌ترند.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای لباس‌های سنگین مانند کت و پالتو که باید شیک بمانند عالی عمل می‌کند، زیرا تحمل وزن آنها را دارد.

  قیمت رخت‌آویزهای چوبی را ببینید

  رخت‌آویز پلاستیکی؛ دنیایی از رنگ‌ها

  خرید رخت آویز - رخت آویز پلاستیکی لوله‌ای

  این نوع رخت‌آویز، رایج‌ترین نوع رخت‌آویز است. اغلب به‌دلیل ارزان‌تر بودنش نسبت به سایر رخت‌آویزها و اینکه به‌راحتی پیدا می‌شود بسیار محبوب است. همچنین در رنگ‌ها و اندازه‌های متنوعی موجود است. حتی در اندازه‌های لباس نوزاد هم ساخته می‌شود.

  بیشتر رخت‌آویزهای پلاستیکی را به‌شکل لوله‌ای تولید می‌کنند، بااین‌حال مدل‌های دیگری هم وجود دارند. مثلا رخت‌آویزهایی هستند که از پلاستیک فشرده ضخیم ساخته شده‌اند و یک قلاب سیمی روی آن تعبیه شده است که روی میله جالباسی آویزانش می‌کنند. این مدل‌ها اغلب ماندگارتر از انواع لوله‌ای هستند اما جذابیت ظاهری آنها کمتر است. رخت‌آویز پلاستیکی لوله‌ای محکم نیست و به‌مرور زمان یا با توجه به وزن لباس، شکل خودش را از دست می‌دهد. در تصویر زیر رخت‌آویز پلاستیکی فشرده را می‌بینید:

  خرید رخت آویز - رخت آویز پلاستیکی فشرده

  برخی از رخت‌آویزهای پلاستیکی صاف و برخی دیگر دارای شیاری روی بخش سرشانه هستند. نوع صاف آن برای پیراهن بهتر است، اما اگر آن را برای رکابی و لباس‌هایی با بندهای نازک می‌خواهید بهتر است نوع شیاردار آن را خریداری کنید.

  مزایا

  • ارزان است و راحت پیدا می‌شود؛
  • در اندازه‌ها و رنگ‌های متنوعی موجود است؛
  • طرح شکاف‌دار یا صاف آن برای انواع مختلف لباس مناسب است.

  معایب

  • چندان محکم نیست و به‌مرور زمان شکل خودش را از دست می‌دهد؛
  • نوع فشرده و ضخیم‌تر آن چندان زیبا نیست.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  اگر بودجه چندانی نمی‌توانید به خرید رخت آویز اختصاص دهید این رخت‌آویز برایتان بهتر است. همچنین اگر به‌دنبال تنوع رنگ رخت‌آویز هستید یا معمولا لباس‌هایی در سبک‌های متنوع می‌پوشید، این رخت‌آویز را خریداری کنید.

  رخت‌آویز مخملی؛ لطیف و جذاب

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخملی

  این رخت‌آویز در اصل فلزی است که آن را با پارچه مخمل روکش کرده‌اند. برای لباس‌های با پارچه لطیف بسیار مناسب است. برخی از انواع آن دارای گیره‌هایی برای آویزان کردن دامن و شلوار هستند و برخی از آنها هم شکاف برای لباس‌های بندی دارند. لباس از روی آن سُر نمی‌خورد. همچنین رنگ‌های متنوعی دارد که به کمد لباس‌های شما زیبایی دوچندان می‌بخشد.

  مراقب باشید لباسی که به آن آویزان می‌کنید کاملا خشک باشد. اگر لباس نم‌دار باشد رنگ مخمل رخت‌آویز را به خودش خواهد گرفت.

  مزایا

  • جذابیت ظاهری بیشتری نسبت به سایر انواع رخت‌آویز دارد؛
  • به لباس‌های لطیف و نازک آسیب نمی‌رساند؛
  • پارچه‌های لغزنده روی آن سُر نمی‌خورند.

  معایب

  ممکن است رنگش به لباس مرطوب منتقل شود.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای لباس‌هایی که از پارچه‌های لطیف، ابریشمی و لغزنده درست شده‌اند بهترین است.

  رخت‌آویز سیمی؛ مناسب در مواقع ضروری

  خرید رخت آویز - رخت آویز سیمی

  این رخت‌آویزها را احتمالا در خشکشویی‌ها دیده‌اید. رخت‌آویز سیمی ارزان‌ترین نوع رخت‌آویز است. معمولا خشکشویی‌ها لباس‌ها را با همین رخت‌آویز به شما تحویل می‌دهند که می‌توانید آن را نگه‌دارید. در هتل‌ها هم استفاده از آن مرسوم است.

  رخت‌آویز سیمی به‌راحتی شکل خود را از دست می‌دهد. به‌هیچ‌عنوان تحمل وزن لباس را ندارد و بیشتر برای صاف نگه‌داشتن موقت لباس (مثلا در خشکشویی و هتل) به کار می‌رود.

  مزایا

  • ارزان است؛
  • به راحتی پیدا می‌شود؛
  • برای صاف نگه‌داشتن موقت لباس خوب است.

  معایب

  • شکل خود را از دست می‌دهد و ممکن است لباس‌ها را گشاد کند یا از ریخت بیندازد؛
  • نمی‌توان روی آنها تاپ‌هایی را که یقه خیلی باز دارند نگه داشت؛
  • تحمل وزن لباس را ندارد.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای پوشاک سبک که شیک بودنشان اهمیت چندانی ندارد، برای آویزان‌کردن موقت یا حمل‌ونقل لباس.

  رخت‌آویز ساتن؛ زیبایی‌بخش کمد لباس

  خرید رخت آویز - رخت آویز ساتن

  رخت‌آویز ساتن هم از نوع فلزی است و روکش آن پارچه ساتن است. این رخت‌آویز در لبه‌ها پدهای محافظ دارد و برای لباس‌هایی که لطیف هستند و سریع نخ‌کش می‌شوند طراحی شده است. در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی موجود است.

  مزایا

  • از نخ‌کش‌شدن لباس‌های لطیف و نازک مثل ابریشم و حریر جلوگیری می‌کند؛
  • در رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی موجود است.

  معایب

  • برای لباس‌های سنگین مانند کت و پالتو مناسب نیست.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای افرادی‌که به جنبه زیبایی‌شناختی کمد لباس توجه دارند و برای لباس‌های ابریشمی و حریر.

  رخت‌آویز فلزی؛ شیک و سفارشی

  خرید رخت آویز - رخت آویز فلزی

  معمولا رخت‌آویزهای فلزی با سایر رخت‌آویزها کمی فرق دارند. این رخت‌آویزها اغلب به‌صورت سفارشی برای تولیدی‌های پوشاک ساخته می‌شوند. بااین‌حال در بازار هم موجود است. بسیاری از رخت‌آویزهای فلزی از جنس آهن یا مس و بسیار محکم و زمخت هستند. به‌همین‌دلیل در اثر سنگینی لباس کج‌وکوله نمی‌شوند و تاب برنمی‌دارند.

  مزایا

  • مقاوم هستند و تاب برنمی‌دارند؛
  • شیک هستند و جذابیت بصری زیادی دارند.

  معایب

  • از رخت‌آویزهای دیگر گران‌تر هستند؛
  • خیلی سنگین‌تر از انواع دیگر رخت‌آویز هستند.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای لباس‌های سنگین مانند کاپشن و پالتوهای زمستانی عالی است. همچنین افرادی‌که به‌دنبال رخت‌آویزهای سفارشی برای لباس‌های گران‌قیمت هستند مناسب است.

  رخت‌آویز بامبو؛ زیبایی طبیعی

  خرید رخت آویز - رخت آویز بامبو

  این رخت‌آویز نوعی رخت‌آویز چوبی به حساب می‌آید، بااین‌تفاوت که وزن آن سبک‌تر است و اغلب مقرون‌به‌صرفه‌تر است. دوست‌دار محیط است و زیبایی طبیعی دارد. هرچند جنبه رنگ‌شناختی آن به‌اندازه رخت‌آویز پلاستیکی، مخمل یا ساتن نیست ولی رنگ طبیعی آن می‌تواند جذابیت خاص خودش را داشته باشد.

  بامبو زیست‌تخریب‌پذیر است و بنابراین دوام آن به اندازه رخت‌آویز چوبی نیست، اما تا زمانی‌که غیرقابل‌استفاده شود مدت زیادی طول می‌کشد.

  مزایا

  • سبک‌وزن است؛
  • تجدیدپذیر بوده و با محیط‌زیست سازگار است.

  معایب

  • بامبو زیست تخریب‌پذیر است یعنی به‌مرور زمان بر اثر عوامل محیطی کیفیتش را از دست می‌دهد؛
  • از نوع پلاستیکی و سیمی گران‌تر است.

  در چه مواردی بهترین انتخاب است؟

  برای کسانی که دوست‌دار محیط‌زیست هستند، برای ایجاد زیبایی طبیعی و برای لباس‌های سبک‌وزن.

  انواع رخت‌آویز با توجه به مدل لباس کدامند؟

  هر نوع رخت‌آویز کاربرد به‌خصوصی دارد و برای مدل‌های خاصی از لباس‌ها طراحی شده است. هنگام خرید رخت آویز به این موضوع دقت کنید.

  رخت‌آویز مخصوص پیراهن

  برای پیراهن‌های مردانه و شومیز یا پیراهن‌هایی که یقه بسته دارند، می‌توانید از رخت‌آویزهای معمولی استفاده کنید. برای اینکه با یک تیر دو نشان بزنید، رخت‌آویزی را انتخاب کنید در بخش سرشانه یا دو انتهای آن شیار داشته باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانید از این رخت‌آویز هم برای پیراهن‌های بسته و هم پیراهن یقه‌باز یا بندی استفاده کنید. بندها در این شکاف‌ها جا می‌گیرند و بنابراین از روی رخت‌آویز سقوط نمی‌کنند.

  رخت‌آویز مخصوص شلوار

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص شلوار

  برای خرید رخت آویز مخصوص شلوار دو انتخاب دارید. نوع اول همان مدل‌های معمولی هستند فقط باید میله مخصوص شلوار را داشته باشند. این میله همان قسمتی است که در پایین رخت‌آویز دو لبه سرشانه را به هم وصل می‌کند. قراردادن شلوار روی این میله باعث می‌شود شلوار کمتر چروک شود. نوع دوم مخصوص شلوار هستند و قلاب‌هایی دارند که بندینک‌های شلوار را به آنها آویزان می‌کنیم و شلوار به‌صورت عمودی قرار می‌گیرد. این مدل برای صرفه‌جویی در فضا بسیار مناسب است و چند شلوار را می‌توان به یک رخت‌آویز آویخت. فقط یادتان باشد که این رخت‌آویز برای شلوارهایی است که حتما بندینک داشته باشند؛ مانند جین‌ها و شلوارهای مردانه.

  رخت‌آویز مخصوص شلوار معمولا از چوب و فلز است تا بتواند بدون خم‌شدن وزن شلوارها را تحمل کند.

  رخت‌آویز مخصوص ژاکت و پلیور

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص بافتنی‌ها

  ژاکت‌ها و پلیورها معمولا بافتنی و نرم هستند و اگر به‌شیوه‌ای نامناسب آویزان شوند، چروک شده و در برخی از قسمت‌های آن مخصوصا پشت یقه و سرشانه برآمدگی برمی‌دارد. به‌همین‌دلیل این رخت‌آویزها طوری طراحی شده‌اند که قسمت سرشانه و یقه این لباس‌ها را از چروک‌خوردن و تغییرشکل محافظت کنند. بخش سرشانه این رخت‌آویزها را کمی باریک‌تر درست می‌کنند تا یکپارچگی بافت پارچه از بین نرود.

  پرفروش‌ترین رخت‌آویزها را ببینید

  رخت‌آویز مخصوص دامن

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص دامن

  رخت‌آویز مخصوص دامن در قسمت لبه‌ها دو گیره با روکش لاستیکی دارد که از آنها دامن را آویزان می‌کنند. به‌این‌ترتیب دو طرف دامن قوز نمی‌کند. برخی دامن‌ها در لبه داخلی‌شان بندینک دوخته می‌شود که می‌توان آنها را به قلاب‌ها یا گیره‌های رخت‌آویز آویخت.

  رخت‌آویز مخصوص کت و شلوار

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص کت و شلوار

  کت و شلوار معمولا باید طوری آویزان شود که شکل ظاهری شیک خودش را از دست ندهد. رخت‌آویز مخصوص کت و شلوار باید سرشانه‌های پهنی داشته باشد و میله مخصوص شلوار هم در آن تعبیه شده باشد. نکته مهم در خرید این رخت آویز طول آن است. طول این رخت‌آویز باید از سرشانه کت تا جایی که به آستین می‌رسد (دقیقا روی حلقه و نه بیشتر از آن) امتداد داشته باشد. اگر بلندتر باشد آستین را از ریخت می‌اندازد و اگر کوتاه‌تر باشد باعث می‌شود سرشانه شکل طبیعی محکم خود را از دست بدهد. همچنین کت‌ها معمولا در قسمت شانه اپل دارند. اگر قسمت انتهای رخت‌آویز باریک باشد، شکل طبیعی اپل را تغییر می‌دهد.

  اگر کت را به خشکشویی داده‌اید و آن را با آویز سیمی به شما تحویل داده‌اند، بلافاصله پس از رسیدن به منزل آویز آن را تغییر دهید و با آویز سیمی آن را آویزان نکنید.

  [related]15298[/related]

  رخت‌آویز مخصوص روسری

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص روسری

  رخت‌آویزهای مخصوص روسری باید دارای حلقه‌هایی جداگانه باشند که هر روسری در یکی از آنها جا بگیرد. این حلقه‌ها معمولا محکم‌اند و هم برای شال ضخیم زمستانی و هم برای روسری نازک تابستانی مناسب هستند.

  بیشتر رخت‌آویزهای مخصوص روسری از چوب، فلز یا پلاستیک با روکش مخمل یا ابریشم ساخته می‌شوند تا از پارچه روسری که به‌راحتی نخ‌کش می‌شود محافظت کنند. همیشه روسری را باز کرده، صاف کنید و سپس از حلقه‌ها آویزان آویزان کنید.

  رخت‌آویز مخصوص کمربند

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص کمربند

  اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق کمربند هستید و تعداد کمربندهایی که می‌خرید زیاد است، برای راحت پیدا کردن آنها از رخت‌آویز مخصوص کمربند استفاده کنید. سبک این رخت‌آویزها متفاوت است. برخی از آنها کمربند را از قسمت سگک آن نگه می‌دارند و برخی دیگر طوری هستند که کمربند را از قسمت زیر سگک آن نگه می‌دارند. بیشتر آنها از جنس فلز یا پلاستیک هستند، اما برخی از آنها هم پوشش لاستیکی یا مخملی دارند که اگر کمربند را از وسط روی آنها آویزان کنید سُر نمی‌خورد.

  رخت‌آویز مخصوص کراوات

  خرید رخت آویز - رخت آویز مخصوص کراوات

  اگر اهل پوشیدن کراوات هستید و تعداد کراوات‌هایتان زیاد است، برای جلوگیری از چروک شدن آنها از رخت‌آویز مخصوص خودش استفاده کنید. برخی از آنها گیره‌های مخصوص دارند که کراوات را نگه می‌دارند، بدون اینکه پارچه لطیف آن نخ‌کش کنند. برخی دیگر میخ‌هایی دارند که کراوات را دورشان حلقه می‌کنید. در برخی دیگر کافی است کراوات را از وسط روی آن آویزان کنید.

  برخی از انواع رخت‌آویز دومنظوره هستند که هم برای کراوات و هم برای کمربند مناسب‌اند. اگر تعداد کراوات‌ها و کمربندهایتان محدود است، می‌توانید یک رخت‌آویز بخرید و کمربندها و کراوات‌هایتان را روی آن آویزان کنید.

  ویژگی‌های هر نوع رخت‌آویز

  بسته به نوع رخت‌آویزی که می‌خرید ویژگی‌هایی را باید برای انتخاب آنها مدنظر داشته باشید که عبارت‌اند از:

  گیره‌ها

  گیره‌ها برای آویزان کردن شلوارها و دامن‌ها بسیار مفید هستند. این لباس‌ها را از بخش کمر آنها به گیره‌ها متصل می‌کنید. همه انواع رخت‌آویز (از چوب گرفته تا فلز) می‌توانند این گیره‌ها را داشته باشند.

  شیار یا شکاف برای بند لباس‌ها

  خرید رخت آویز - شیار رخت آویز

  این شیارها برای لباس‌های ظریف که به‌جای سرشانه بندهای باریک دارند مناسب است. رخت‌آویزهای پلاستیکی، چوبی و حتی فلزی می‌توانند این شیارها را داشته باشند. اگر چنین لباس‌هایی را در منزل دارید در هنگام خرید رخت آویز به شیارها دقت کنید.

  قلاب چرخان

  در برخی از رخت‌آویزها، بخش قلاب بالایی که شبیه علامت سؤال (؟) است قابلیت چرخیدن ۳۶۰ درجه را دارد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید رخت‌آویز را به هر روشی آویزان کنید. برخلاف پلاستیکی‌ها که ثابت هستند، رخت‌آویزهای فلزی و چوبی (با قلاب فلزی) می‌توانند این قابلیت را داشته باشند.

  عرض رخت‌آویز

  عرض رخت‌آویز باید متناسب با نوع لباسی باشد که می‌خواهید آویزان کنید. اگر عرض رخت‌آویز بسیار زیاد باشد، لباس‌ها را کش می‌آورد یا از شکل می‌اندازد. اگر عرض آن زیادی باریک باشد،  ممکن است لباس به‌راحتی سر بخورد و روی زمین بیفتد. بنابراین در هنگام خرید رخت‌آویز به عرض سرشانه لباس‌ها دقت کنید.

  حجم رخت‌آویز

  برخی رخت‌آویزها بسیار حجیم هستند. بنابراین اگر فضای کمدتان کوچک است، برایتان مناسب نیستند. دقت کنید که اندازه آنها را با توجه به حجمشان درنظر بگیرید تا ببینید یک دسته از آنها را می‌توانید در کمد جای دهید یا نه.

  رخت‌آویزهای باریک‌تر در فضاهای کوچک مناسب‌ترند. از هر نوع رخت‌آویز (چوبی، فلزی و پلاستیکی) می‌توانید نوع کم‌حجم‌تر آن را پیدا کنید.

  لغزندگی

  در هنگام خرید رخت آویز به لغزنده‌بودن آن دقت کنید. رخت‌آویزهای پارچه‌ای مخملی و پارچه‌ای معمولا لغزنده نیستند. در رخت‌آویزهای پلاستیکی، چوبی یا فلزی بررسی کنید آیا ترفندهایی برای سرنخوردن لباس به کار رفته است یا نه. مثلا برخی از رخت‌آویزها پدهایی در دو انتهایشان تعبیه شده است که اجازه سرخوردن لباس را نمی‌دهد. شیارها هم برای لباس‌های بندی مناسب‌اند.

  تاشوندگی

  خرید رخت آویز - تاشوندگی رخت آویز

  برای مسافرت می‌توانید از این ویژگی برخی رخت‌آویزها استفاده کنید. می‌توانید آنها را تا کنید و در فضای کوچک قرار دهید و وقتی به مقصد رسیدید آن را باز کنید.

  بیشتر رخت‌آویزها با این ویژگی، پلاستیکی هستند که برای لباس‌هایی مانند پیراهن و بلوز مناسب است. بااین‌حال برخی از آنها استحکام بیشتری دارند و می‌توانید برای کت‌وشلوار هم از آنها استفاده کنید. به ساختار رخت‌آویز تاشو دقت کنید تا ببینید که آیا از پس آویزان‌کردن لباس‌های شما برمی‌آید یا نه.

  وجود بالشتک یا پد

  برخی رخت‌آویزها پدهای نرمی در سراسر رخت‌آویز یا در بخشی از آن دارند. این ویژگی از نخ‌کش‌شدن یا کش‌آمدن پارچه‌های ظریف و چروک‌شدن لباس جلوگیری می‌کند. اگر دنبال رخت‌آویز برای لباس‌های ابریشمی، توری یا ساتن هستید، می‌توانید نوع پددار را خریداری کنید.

  کلام آخر

  در مجموع، اگر از آن دسته افرادی هستید که لباس‌هایی با تنوع زیاد می‌پوشید، احتمالا به چند دسته از رخت‌آویزها با ویژگی‌های منحصربه‌فرد نیاز دارید. مدل‌هایی را هم معرفی کردیم که چندمنظوره هستند و برای صرفه‌جویی در بودجه و فضا مناسب‌اند. قبل از خرید رخت آویز ابتدا همه این موارد را بررسی کنید و سپس بهترین انتخاب را انجام دهید. [see_also]25645[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید