۵ نکته مهم برای خرید قمقمه ورزشی

۵ نکته مهم برای خرید قمقمه ورزشی
راهنمای مطالعه

  می‌خواهید قمقمه ورزشی بخرید؟ درود بر شما که ابتدا تحقیق می‌کنید و بعد دست‌به‌کار می‌شوید. در این مقاله از نکات مهم در خرید قمقمه ورزشی خواهید خواند.

  وجه‌مشترک کوهنوردان، دوندگان، به‌طور کلی قهرمانان ورزشی و شمایی که فقط صبح‌ها به پیاده‌روی می‌روید در چیست؟ اول اراده قوی و دوم نیاز به خرید قمقمه ورزشی. با وجود انواع مختلفی از قمقمه، انتخاب کمی سخت می‌شود. شاید هم معتقدید که خرید قمقمه دیگر این همه ماجرا ندارد. اما باور کنید که دارد. آب‌رسانی به بدن و نگه‌داری آب در ظرف و شرایطی مناسب در هنگام ورزش و پیاده‌روی خیلی مهم است. برای همین هم هست که انواع مختلفی از قمقمه‌ها در بازار تولید می‌شوند و دقت در انتخاب و خرید هم مهم‌تر از قبل شده است.

  در خرید قمقمه ورزشی توجه به کدام موارد مهم‌ترند؟

  خرید قمقمه ورزشی

  همان‌طور که گفته شد، انواع مختلفی از قمقمه‌ها در بازار وجود دارند. نخستین نکته‌ای که در هنگام خرید باید به خاطر داشته باشید، این است که کاربرد قمقمه برای‌تان چیست و دقیقا برای انجام چه ورزش یا فعالیتی آن را می‌خواهید. واقعیت این است که در خرید قمقمه ورزشی باید حواس‌تان به نکات مختلفی باشد. مثلا:

  ۱. ظرفیت و حجم قمقمه چقدر باشد؟

  در هر بار استفاده از قمقمه به چه مقدار آب نیاز دارید؟ وزن قمقمه باید چقدر باشد؟ قمقمه‌ها در ابعاد مختلفی طراحی می‌شوند. همه چیز وابسته به نیاز شماست. مثلا قمقمه‌هایی با ظرفیت ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی‌لیتر در بازار وجود دارد.

  علاوه بر این حجم‌های متداول، مدل‌هایی از قمقمه هم وجود دارد که مخصوص دوندگان هستند و به کمرشان وصل می‌شوند و ظرفیت کمتری دارند. یا مدل‌های بزرگ‌تری وجود دارد که برای ورزشکاران در باشگاه‌ها طراحی می‌شوند و ابعاد و حجم بیشتری دارند و اصطلاحا به آنها شِیکر گفته می‌شود. شیکرها بزرگند و داخل‌شان امکانی برای مخلوط‌کردن مایعات و مواد دیگر وجود دارد. مثلا ورزشکاران می‌توانند مخلوط‌هایی از مواد مقوی و مایعات را داخل آن برای تقویت در هنگام ورزش درست کنند و نوش‌جان بفرمایند.

  همان‌طور که گفته شد، باید ببینید که کاربرد قمقمه برای‌تان چیست و برای چه ورزشی آن را می‌خواهید. مثلا دوچرخه‌سوارانی که مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند، معمولا قمقمه‌های ۷۵۰ میلی‌لیتری تهیه می‌کنند و حتی قمقمه‌ دیگری هم با خود حمل می‌کنند و در آن نوشیدنی انرژی‌زا می‌ریزند.

  اما همان‌طور که گفته شد، دونده‌ها به دنبال موارد سبک‌تر هستند و معمولا به‌ سراغ خرید قمقمه‌هایی با حجم ۵۰۰ تا ۶۵۰ میلی‌لیتر می‌روند. برخی هم خرید قمقمه ورزشی متصل به‌ کمرِ سبک را ترجیح می‌دهند. پس ورزش و فعالیتی را که دارید در نظر داشته باشید و متناسب با آب مورد نیاز بدن‌تان در حین فعالیت دست به انتخاب قمقمه‌ای با اندازه مناسب بزنید.

  ۲. مواد سازنده قمقمه چه باشد؟

  خرید قمقمه ورزشی

  بعضی از قمقمه‌ها از استیل ضدزنگ و آلومینیوم ساخته می‌شوند. این موارد می‌توانند آب گرم و سرد را بدون تغییر دما به‌خوبی در خود نگه دارند. اما اگر به‌دنبال موارد سبک‌تر هستید باید به خرید قمقمه ورزشی پلاستیکی فکر کنید.

  مشاهده جدیدترین قمقمه‌های ورزشی

  پلاستیک

  طیف متنوعی از پلاستیک‌ها در ساخت قمقمه ورزشی کاربرد دارند:

  • پلی‌اتیلن سنگین (HDPE)؛
  • پلی‌اتیلن سبک (LDPE)؛
  • کوپلی‌استر(copolyester)؛
  • پلی‌پروپیلن (polypropylene).

  از میان این مواد، پلی‌اتیلن سبک از همه نازک‌تر است و پلی‌پروپیلن و کوپلی‌استر از همه ضخیم‌ترند. در خرید قمقمه ورزشی باید دقت کنید که پلاستیک‌ به‌کاررفته در قمقمه بیسفنول ای (BPA) نباشد. این ماده که در ترکیبات بعضی از انواع پلاستیک وجود دارد، برای سلامتی خطر دارد.

  قمقمه‌های پلاستیکی در رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی ساخته می‌شوند و برای کسانی که در بیرون از منزل یا باشگاه ورزش می‌کنند، گزینه‌ای مناسب هستند. چون دیر خراب می‌شوند، مقاومت بالایی دارند و سبک هستند. شستن این قمقمه‌ها هم کار ساده‌ای است.

  اگر قمقمه ورزشی پلاستیکی می‌خرید، حتما از میان مدل‌هایی با پلاستیک مرغوب انتخاب کنید. چون پلاستیک‌های بی‌کیفیت روی طعم آب اثر نامطلوب می‌گذارند. کمی هزینه کنید و با خرید قمقمه مناسب تا سال‌ها از آن استفاده کنید.

  استیل ضدزنگ

  قمقمه‌هایی از جنس استیل ضدزنگ یا آلومینیوم بهتر از هم‌تایان پلاستیکی‌شان می‌توانند مایعات را خنک یا گرم نگه دارند. اما زودتر آسیب می‌بینند. مثلا اگر به آنها ضربه وارد شود، سریع در بدنه‌شان تورفتگی ایجاد می‌شود. قمقمه‌های فلزی سنگین‌تر از پلاستیکی‌ها هم هستند. بعضی از انواع قمقمه‌هایی از این جنس می‌توانند حتی به اندازهٔ یک روز، مایع درون خود را سرد یا گرم نگه دارند.

  [related]18888[/related]

  ۳. شکل قمقمه چطور باشد؟

  خرید قمقمه ورزشی

  شکل و ظاهر قمقمه هم وابسته به کاربردی است که از آن انتظار دارید. برای مثال، دونده‌ها باید به فکر خرید قمقمه ورزشی باشند که باریک است و راحت در دست جای می‌گیرد. کوه‌نوردان که کوله‌پشتی دارند و آب زیادی هم در طی صعودشان می‌نوشند باید به دنبال موارد بزرگ‌تری باشند. طرح و شکل قمقمه‌ها بسیار متنوع است.

  قمقمه دوچرخه‌سواران هم باید طوری طراحی‌ شود که راحت به جایگاه‌ خود در دوچرخه متصل شوند و در هنگام عبور از پستی‌ها و بلندی‌ها مقاومت خوبی داشته باشند و مایع درون‌شان به بیرون نریزد.

  اگر نیاز است که آنها را به کمربندتان بیاویزید یا در دست بگیرید باید قمقمه‌هایی باریک‌تر و ظریف‌تر بخرید. برخی قمقمه‌ها هم شکل کتابی دارند یعنی حالت تخت دارند. آنها هم جا و فضای کمی به خود اختصاص می‌دهند و می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای کسانی باشند که در هنگام ورزش باید به فضایی که وسایل‌شان در کوله و... اشغال می‌کند، توجه داشته باشند.

  نوع در قمقمه چطور باشد؟

  شکل و طراحی در قمقمه‌ها هم بسیار مهم است. انواع مختلف در قمقمه شامل موارد زیر است:

  • در‌های نِی‌دار؛‌ این قمقمه‌ها یا دارای سوراخی روی در هستند که امکان ردکردن نِی از آن وجود دارد یا یک نی داخل‌شان کار گذاشته شده است. باوجود چنین چیزی دیگر نیاز به کج‌کردن قمقمه و به‌زحمت‌انداختن خود برای نوشیدن آب نیست و راحت‌تر می‌توانید آب را در طول ورزش میل کنید.
  • در‌هایی با حفره بزرگ؛ برخی از قمقمه‌ها دارای حفره‌ای بزرگ در قسمت در‌شان هستند که باعث می‌شود مقدار زیادی آب در هر قلپ وارد دهان‌تان شود.
  • در‌های محافظ‌دار؛‌ بعضی از بطری‌ها هم در بخشی از قمقمه که از آن آب می‌نوشید، محافظی دارند که آن را برمی‌دارید، آب را می‌نوشید و مجددا محافظ را روی قسمت خروج از آب می‌گذارید. برخی از انواع این قمقمه‌ها حالت مگنتی دارند. یعنی در ناحیه در قمقمه، آهنربایی وجود دارد که در و سر قمقمه را به هم متصل می‌کند و مانع از بازشدن در قمقمه و خروج مایع از آن می‌شود.

  ۴. عایق‌بودن را در نظر بگیرید

  خرید قمقمه ورزشی

  بعضی از قمقمه‌ها هم عایق دارند. یعنی در بدنه داخلی‌شان، لایه‌ای از جنس فوم یا مواد دیگر تعبیه می‌شود تا مایع درون‌شان سرد یا گرم باقی بماند. اگر قرار است، نوشیدنی‌تان خنک یا گرم باقی بماند باید به فکر خرید قمقمه ورزشی عایق‌دار باشید.

  ۵. به وضوح بدنه توجه کنید

  وضوح بدنه هم نکته‌ای است که برخی از ورزشکاران باید در نظر بگیرند. اگر از قمقمه برای ریختن آب در آن استفاده می‌کنید، وضوح بدنه چندان مهم نیست. اما بعضی از ورزشکاران باید در طول ورزش، پودرهای ورزشی را با آب مخلوط و میل کنند.

  پس نیاز دارند تا داخل قمقمه را برای درست‌ ترکیب‌کردن مواد با آب ببینند. این دسته از ورزشکاران باید قمقمه‌ای با بدنه شفاف بخرند و اگر روی بدنه وسیله مدرج باشد هم در هنگام درست‌کردن ترکیب نوشیدنی‌شان راحت‌تر خواهند بود.

  در آخر

  خرید وسایل لازم برای ورزش باید بادقت صورت بگیرد. هرچقدر وسایل باکیفیت‌تر و مناسب‌تری خریداری کنید، رفاه بیشتری در هنگام ورزش‌کردن در اختیارتان قرار می‌گیرد. شما چه تجربه‌ای از خرید قمقمه ورزشی دارید؟ ممنون می‌شویم نظرات خوبتان را برای ما هم به اشتراک بگذارید.

  مشاهده پرفروش‌ترین قمقمه‌های ورزشی

  [see_also]18570[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید