قبل از خرید سطل زباله، انواع و کاربرد هرکدام را دقیقا بشناسید

قبل از خرید سطل زباله، انواع و کاربرد هرکدام را دقیقا بشناسید
راهنمای مطالعه

  همه ما در روز مقداری زباله تولید می‌کنیم. به‌دلیل اهمیت شیوه دفع زباله‌ها در محیطی که در آن هستیم، این بار در «درجه» برایتان از نکات خرید سطل زباله و انواع آن، کاربردهای هر یک و ویژگی‌هایی که باید داشته باشند، صحبت کرده‌ایم.

  اول انواع زباله را بشناسیم

  خرید سطل زباله - انواع زباله

  قبل از خرید سطل زباله باید انواع زباله را بشناسید تا بتوانید برای هر نوع زباله نوع مناسبی را خریداری کنید. مسلما در بسیاری محیط‌ها از جمله منزل، یک سطل زباله پاسخگوی کل زباله‌ها نیست، زیرا زباله‌هایی که تولید می‌کنیم بسیار متنوع هستند.

  زباله‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند. برخی از آنها قابل بازیافت هستند و برخی دیگر نه. درحال‌حاضر در عصری هستیم که وظیفه داریم به ‌فکر محیط‌زیست باشیم و بنابراین مهم است که برای هر نوع زباله، سطل زباله مخصوص به خودش را داشته باشیم.

  ۱. زباله‌های عادی

  این زباله‌ها همان زباله‌های عادی ولی خشک و جامد هستند که همه ما تولید می‌کنیم و شامل موارد زیر هستند:

  • زباله‌های پلاستیکی: کیسه‌فریزر، ساک‌های خرید، ظروف، بطری‌های نوشابه و آب‌معدنی؛
  • زباله‌های کاغذی: مقواها، کاغذ، بسته‌بندی‌های کاغذی؛
  • قلع و فلزات: قوطی‌های فلزی، اشیای فلزی، میخ و نظایر آنها؛
  • سرامیک و شیشه: لیوان‌های سرامیکی شکسته، بطری‌های شیشه‌ای و نظایر آن.

  همه این موارد قابل‌بازیافت هستند. بنابراین بهتر است آنها را جداگانه در سطل زباله مخصوص خودشان بریزید.

  ۲. زباله‌های آلی یا ارگانیک

  بیشترین درصد زباله‌های منزل را زباله‌های آلی تشکیل می‌دهند. زباله موادغذایی، زباله‌های حاصل از باغبانی مانند کود، گوشت فاسدشده و نظایر آنها به‌عنوان پسماندهای ارگانیک یا آلی درنظر گرفته می‌شوند. با گذشت زمان میکروارگانیسم‌ها این زباله‌ها را به کود تبدیل می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که اجازه دارید هرجا دلتان می‌خواهد آنها را بریزید. ازآنجاکه زباله‌های آلی گاز متان تولید می‌کنند، بنابراین بهتر است آنها را در سطل زباله جداگانه‌ای بریزید.

  ۳. زباله‌های بیمارستانی

  این زباله‌ها مخصوص بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی هستند و می‌توانند عفونی یا غیرعفونی باشند.

  ۴. زباله‌های صنعتی

  این زباله‌ها پسماندهای فعالیت‌های صنایع مختلف هستند.

  ۵. زباله‌های خطرناک

  این زباله‌ها شامل انواع زباله‌های قابل اشتعال، سمی، خورنده و واکنش‌دهنده هستند. مواد شیمیایی مانند حلال‌ها، حشره‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، سم موش، وسایل جیوه‌دار مانند لامپ فلورسنت، دماسنج و نظایر آنها می‌توانند جزو زباله‌های خطرناک دسته‌بندی شوند. این زباله‌ها را باید در سطل زباله مخصوص قرار دهید و سپس درون کیسه‌ای بریزید. این کیسه‌ها را جدا از زباله‌های دیگر به خودروهای تفکیک زباله تحویل دهید.

  انواع سطل زباله از نظر کاربرد را بشناسید

  کاربرد سطل زباله یکی از عواملی است که در انتخاب نوع صحیح آن به شما کمک می‌کند. سطل زباله از نظر کاربرد آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

  سطل زباله خانگی

  این سطل زباله‌ها بیشترین تنوع را دارند و انتخاب اندازه و مدل‌های مختلف آن به سلیقه و نیاز خودتان بستگی دارد. معمولا در منزل، نیاز است که در جاهای مختلفی مانند آشپزخانه، حمام و اتاق‌خواب سطل زباله قرار دهید که هر یک ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. در بخش‌های بعدی درباره هریک کامل‌تر توضیح خواهیم داد.

  مشاهده پرفروش‌ترین سطل زباله‌های خانگی پدالی

  سطل زباله تجاری

  این سطل‌ها برای محیط‌های تجاری و صنعتی مانند کارخانجات مناسب هستند، زیرا زباله‌های صنعتی معمولا در قطعات بزرگ و مقادیر زیاد تولید می‌شوند. بنابراین اندازه و ویژگی‌های آنها باید پاسخگوی نیازهای تجاری باشند.

  سطل زباله یک‌بار مصرف

  خرید سطل زباله - سطل زباله یک بار مصرف

  این سطل‌ها برای زمان‌هایی که برای طبیعت‌گردی و پیک‌نیک می‌روید مناسب هستند. قیمت چندانی ندارند و به سادگی هم تمیز می‌شوند. این سطل‌ها خودشان با مواد بازیافتی ساخته شده‌اند و سازگار با محیط زیست هستند.

  سطل زباله تزئینی

  خرید سطل زباله - سطل زباله تزیینی

  این سطل زباله در سبک‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود است و می‌توانید آنها را با نوع دکوراسیون منزل هماهنگ انتخاب کنید. برای اتاق نشیمن، پذیرایی و نظایر آنها مناسب هستند.

  سطل زباله پزشکی

  این سطل‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشند که برای استفاده در مراکز درمانی بهداشتی و ایمن باشند. این سطل‌های زباله هم در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

  سطل بازیافت

  خرید سطل زباله - سطل بازیافت

  از یک منظر می‌توان سطل زباله را به دو نوع کلی سطل بازیافت و سطل زباله عادی تقسیم کرد. سطل بازیافت مخصوص زباله‌های قابل‌بازیافت است و روی آن معمولا علائمی نقش شده است که نشان می‌دهد در هریک چه نوع زباله بازیافتی را می‌توان قرار داد. سطل بازیافت امروزه برای هر محیطی نیاز است، زیرا تفکیک زباله بازیافتی از زباله‌های عادی کمک بزرگی به طبیعت است.

  سطل بازیافت چندمنظوره: این سطل‌ها واقعا کاربردی هستند. در این سطل بازیافت، دو یا چند مخزن جداگانه درون یک محفظه قرار داده شده است که می‌توان هریک را به یک نوع زباله بازیافتی اختصاص داد. اندازه بزرگ این سطل‌ها برای مکان‌های عمومی مانند مدارس، اماکن ورزشی و نظایر آنها مناسب هستند.

  سطل بازیافت خیابانی: از این سطل‌ها برای نگهداری حجم زیادی از زباله بازیافتی استفاده می‌شود و معمولا ارتفاع آنها را کوتاه درنظرمی‌گیرند که برای قراردادن در محیط باز مناسب باشد و در اثر باد واژگون نشود.

  انواع سطل زباله از نظر مدل کدامند؟

  سطل زباله را در مدل‌های مختلف می‌سازند. هریک از این مدل‌ها قابلیت‌های خاصی دارند که کاربرد آنها را آسان‌تر می‌کند.

  سطل زباله ساده

  خرید سطل زباله - سطل زباله ساده

  این سطل زباله یک سطل ساده است که می‌تواند دردار یا بدون در باشد و برای آشپزخانه، حمام و نظایر آن مناسب است. معمولا برای اماکن عمومی مناسب نیست.

  سطل زباله پدالی

  خرید سطل زباله - سطل زباله پدالی

  این سطل زباله یک پدال در قسمت جلو و پایین دارد که باید با پا آن را فشار دهید تا در سطل باز شود. به‌این‌ترتیب نیاز نیست از دست استفاده کنید. این مدل برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجاری مناسب است.

  مشاهده پرفروش‌ترین سطل زباله‌های  پدالی

  سطل زباله کابینتی

  خرید سطل زباله - سطل زباله کابینتی

  این سطل زباله دو نوع است. یکی از آنها داخل کابینت جا داده می‌شود و می‌تواند دارای یک یا دو مخزن باشد. نوع دیگر آن یک سطل زباله کوچک است که روی کابینت ظرفشویی یا میز نصب می‌شود تا دمِ‌دست باشد. می‌توان زباله‌های کوچک را در آن ریخت و درنهایت به سطل زباله بزرگ منتقل کرد. هر دوی اینها را معمولا از فلز می‌سازند. در زیر تصویر روی کابینتی آن را می‌بینید:

  خرید سطل زباله - سطل زباله روی کابینتی

  جدیدترین سطل زباله‌های کابینتی را ببینید

  سطل زباله فشرده ساز

  خرید سطل زباله - سطل زباله فشرده ساز

  این سطل زباله برای افرادی مناسب است که نمی‌توانند مرتب زباله‌ها را بیرون ببرند. این سطل پدالی در قسمت بالا دارد که با فشار دادن آن روی زباله‌ها حجم آن را فشرده می‌کند و به نصف کاهش می‌دهد. دست شما فقط با پدال تماس پیدا می‌کند. سازوکار آن را طوری طراحی می‌کنند که مخزن آن مخفی باشد و بوی نامطبوع پخش نشود.

  سطل زباله چرخ‌دار

  خرید سطل زباله - سطل زباله چرخ دار

  این ویژگی برای سطل‌های زباله بزرگ در مجتمع‌های مسکونی طراحی شده است. چرخ‌های این سطل زباله به نگهبان ساختمان برای حمل‌ونقل حجم زیادی از زباله به زباله‌دان بزرگ کل مجتمع کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شوند کف سطل زباله در اثر کشیدن روی زمین ساییده نشود.

  سبد زباله

  خرید سطل زباله - سبد زباله

  این سطل زباله به شکل سبد است و معمولا در انواع فلزی، سیمی و پلاستیکی ساخته می‌شود. اندازه آنها کوچک است و در ندارد. برای کاغذ، پارچه و زباله‌های خشک مناسب است و بهترین مکان برای آنها در اتاق‌خواب، اتاق کار و زیر میز است.

  پرفروش‌ترین سطل زباله‌های اداری را ببینید

  انواع درپوش سطل زباله کدامند؟

  سطل زباله مخصوص کاغذ یا پارچه می‌تواند بدون درپوش باشد. اما سطل زباله‌ای که در آشپزخانه، حمام، توالت، مراکز درمانی یا بیرون از منزل یا مجتمع مسکونی قرار داده می‌شود حتما باید درپوش داشته باشد. درپوش سطل زباله به‌شکل‌های متنوعی ساخته می‌شود که هریک برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. هنگام خرید سطل زباله به درپوش آن دقت کنید که با سلیقه و خواسته شما مطابقت داشته باشد.

  درپوش ساده

  این درپوش را باید با دست بردارید و زباله‌ها را درون آن بریزید. برای سطل زباله‌های خانگی مناسب‌تر است.

  درپوش پدالی

  درپوش سطل زباله پدالی همان مدل پدالی است که با پا روی پدال آن فشار می‌دهید و درش باز می‌شود. برای سرویس بهداشتی، حمام و اماکن عمومی مانند جلوی مغازه مناسب است.

  درپوش بادبزنی

  خرید سطل زباله - درپوش بادبزنی

  این درپوش‌ها حول یک محور نوسان می‌کنند و شما از هر طرف می‌توانید آن را هل دهید و زباله را درون آن بیندازید. برای جلوی مغازه، محیط کار، اماکن عمومی و سرویس بهداشتی و حمام مناسب است.

  درپوش قیفی

  خرید سطل زباله - درپوش قیفی

  این درپوش‌ها دارای دهانه‌ای کوچک هستند که چون مانند قیف شیب دارند، اگر کسی زباله را در حال رد شدنِ سریع در آنها بیندازد، از بیرون افتادن آن جلوگیری می‌کند.

  درپوش لمسی

  خرید سطل زباله - درپوش لمسی

  برخی از سطل زباله‌ها یک پدال روی درشان دارند که آن را فشار می‌دهید و درش باز می‌شود. بیشتر برای منزل مناسب است تا اماکن عمومی.

  اندازه‌های استاندارد سطل زباله چقدر است؟

  خرید سطل زباله - اندازه سطل زباله

  هنگام خرید سطل زباله به اندازه آن دقت کنید. اندازه سطل زباله با توجه به اینکه تا چه مقدار زباله را می‌تواند در خودش نگه دارد تعیین می‌شود. هیچ قانون خاصی برای اندازه سطل زباله وجود ندارد. بااین‌حال از نظر استاندارد اندازه آن به میزان زباله‌ای که در روز تولید می‌کنید، به تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند، محل قراردادن آن، نوع زباله (برای نمونه، سطل زباله بازیافت برای شیشه زودتر پر می‌شود تا سطل مخصوص کاغذ) و اینکه هرچندوقت یکبار تمایل دارید زباله‌ها را تخلیه کنید بستگی دارد. معمولا اندازه متوسط برای سطل زباله اتاق‌خواب، حمام یا محل کار مناسب است، زیرا نوع زباله‌های دفتر کار یا حمام معمولا طوری نیستند که برای آنها به سطل‌های بزرگی نیاز باشد. اما اندازه سطل زباله برای آشپزخانه می‌تواند از متوسط تا بزرگ باشد.

  خیلی کوچک: ۱۵ تا ۳۰ لیتر (معادل ۴ تا ۸ گالن)

  برای خانواده‌های کوچکتر که یک یا دونفره هستند مناسب است.

  کوچک: ۳۰ تا ۴۰ لیتر (معادل ۸ تا ۱۰ گالن)

  برای خانواده‌های ۳ یا ۴ نفره که به‌طور مرتب زباله‌ها را تخلیه می‌کنند و زباله چندانی هم تولید نمی‌کنند بهتر است.

  متوسط: ۴۰ تا ۵۰ لیتر (معادل ۱۰ تا ۱۳ گالن)

  برای خانواده‌های ۴ نفره یا افرادی که حوصله ندارند هر شب سطل زباله را تخلیه کنند.

  بزرگ: ۵۰ تا ۸۷ لیتر (معادل ۱۳ تا ۲۳ گالن)

  مناسب برای خانواده‌های بزرگ‌تر که زباله تولیدی آنها هم زیاد است یا هر شب زباله‌ها را خالی نمی‌کنند.

  خیلی بزرگ: بیشتر از ۱۰۶ لیتر (معادل ۲۸ گالن)

  این سطل زباله‌ها بسیار بزرگ هستند و معمولا برای حجم زیاد زباله در اماکن عمومی، مجتمع و نظایر آنها مناسب‌تر است.

  [related]12518[/related]

  جنس سطل زباله چه باشد؟

  خرید سطل زباله - سطل زباله بتنی

  یکی از موارد مهم در هنگام انتخاب و خرید سطل زباله جنس آن است. سطل زباله ممکن است از جنس پلاستیک، فلز یا حتی بتنی باشد. البته سطل زباله بتنی برای درون منزل معمولا کاربرد ندارد، اما برای حیاط، فضای باز یا جلوی در منزل عالی است.

  سطل زباله پلاستیکی را از موادی مانند رزین و پلی اتیلن می‌سازند. سطل زباله فلزی از فولاد، استیل ضدزنگ و آلومنیوم ساخته می‌شود. در سطل زباله بتنی ممکن است از بتن پلیمری هم استفاده شود که در ساختار آن سنگ و بتن وجود دارد. البته سطل زباله‌های دیگری هم از جنس فایبرگلاس و چوب ساخته می‌شوند که معمولا تزئینی هستند و رایج نیستند.

  مزایا و معایب سطل زباله‌های مختلف از نظر جنس

  [table id=376 /]

  حالا می‌توانید سطل زباله را با توجه به همه موارد بالا انتخاب کنید.

  انتخاب و خرید سطل زباله

  حالا با توجه به انواع سطل زباله و ویژگی‌هایی که درباره آن گفتیم می‌توانید سطل زباله دلخواهتان را انتخاب کنید.

  سطل زباله مخصوص آشپزخانه

  خرید سطل زباله - سطل زباله آشپزخانه

  ازآنجاکه زباله‌های آشپزخانه معمولا تر، آلی و مایع هستند، بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند و احتمال نشت مایع آلوده از آنها زیاد است. بنابراین هنگام خرید سطل زباله برای آشپزخانه دقت کنید که حتما باید درپوش محکم داشته باشند و مدل آنها طوری طراحی شده باشد که مایع از آنها بیرون نریزد.

  مدل: پدالی، بازیافت، کابینتی و فشرده‌ساز؛

  سرپوش: لمسی، ساده، بادبزنی؛

  جنس: پلی اتیلن، پلاستیک و استیل ضدزنگ؛

  اندازه: اندازه متوسط برای آشپزخانه منزل و اندازه بزرگ برای آشپزخانه‌های تجاری.

  سطل زباله مخصوص حمام و سرویس بهداشتی

  خرید سطل زباله - سطل زباله سرویس بهداشتی

  این سطل زباله‌ها معمولا برای زباله‌هایی مانند دستمال کاغذی آلوده، تیغ و سایر زباله‌های خطرناک به کار می‌روند و گاهی با بوی نامطبوع همراه هستند. به‌همین‌دلیل حتما باید درپوش‌دار باشند و درپوش آن طوری باشد که با دست تماس پیدا نکند.

  مدل: پدالی، ساده (نوع ساده آن برای اماکن عمومی پیشنهاد نمی‌شود)، فشرده‌ساز؛

  سرپوش: بادبزنی، پدالی؛

  جنس: استیل ضدزنگ به‌دلیل بادوام‌بودن در برابر رطوبت و پلاستیک؛

  اندازه: اندازه کوچک برای منزل و اندازه متوسط برای اداره‌جات و اماکن عمومی.

  سطل زباله برای محیط بیرون از خانه، مجتمع مسکونی یا اداره‌جات

  خرید سطل زباله - سطل زباله برای بیرون از منزل این سطل‌ها را معمولا در فضای باز قرار می‌دهند، بنابراین بهتر است طوری ساخته شود که در هر نوع آب‌وهوا ماندگاری خودشان را حفظ کنند و برای حجم سنگین زباله پاسخگو باشد. حتما باید سرپوشیده باشند تا فضای بیرون از ساختمان تمیز نگه داشته شود و حیوانات به زباله‌ها دسترسی پیدا نکنند. مدل: پدالی، بازیافت، چرخ‌دار؛ سرپوش: بادبزنی، پدالی، چنانچه فلزی مشبک هستند با سرپوش قفل‌دار؛ جنس: پلاستیک محکم، فلز، بتن؛ اندازه: اندازه بزرگ و خیلی بزرگ بسته به نوع مکان. شما چه تجربه‌ای از خرید سطل زباله دارید؟ ممنون می‌شویم برایمان بنویسید. [see_also]4578[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید