نکات مهم برای خرید چای سبز

نکات مهم برای خرید چای سبز
راهنمای مطالعه

  هنگام خرید چای سبز باید بتوانید چای سبز باکیفیت را از نوع بی‌کیفیت آن تشخیص دهید. در این مقاله از «درجه»، از روش تشخیص چای سبز مرغوب و راهنمای خرید آن برایتان گفته‌ایم.

  ۶ نکته مهم برای خرید چای سبز

  خرید چای سبز، چای سبز مرغوب

  در بازار انواع برندهای مختلف چای سبز وجود دارد که انتخاب یکی از آنها را سخت می‌کند. با اینحال لازم نیست برای تشخیص چای باکیفیت، حرفه‌ای و متخصص باشید. با توجه به چند نکته ساده، که در ادامه آمده‌ است، می‌توانید نوع مرغوب آن را به‌راحتی شناسایی کنید.

  ۱.  محل تولید چای و شرکت تولیدکننده آن را بشناسید

  هنگام بررسی کیفیت چای، سه سوال زیر را از خود بپرسید:

  • این چای در کجا کشت و پرورش داده شده است؟
  • تولید‌کننده آن کیست؟

  افرادی که در انتخاب و نوشیدن چای حرفه‌ای هستند، اسم تولیدکننده، منطقه تولید چای و برند آن را به‌خوبی می‌شناسند و فقط با کمک این سه مورد، چای باکیفیت و مناسبی می‌خرند. اما انتخاب برند مناسب برای تازه‌واردها که اطلاعی از چای مورد نظرشان ندارند، بدون بررسی و تحقیق دقیق سخت است.

  برخی از کشورها نامی معتبر در تولید چای سبز دارند. مثلا، چای سبز ماچا که در ژاپن تولید می‌شود، معروف است در تایوان و چین هم چای سبز ماچا تولید می‌کنند اما بهترین این چای‌ها، نوع ژاپنی آن است. البته چای ماچا بومی چین است، اما در حال حاضر نوع مرغوب این چای در ژاپن تولید می‌شود.

  در ایران هم چای‌ سبز با برندهای مختلفی چون گلستان، تیما، مهرگیاه و ... وجود دارد که طرفداران خود را دارند.

  با شناخت برندهای معتبر و دانستن اینکه بیشتر مردم به سراغ کدام برند می‌روند، می‌توانید از خرید خود مطمئن شوید.

  [related]25[/related]

  ۲. به عطر و طعم چای توجه کنید

  بو و رایحه چای خوب کاملا مشخص است و چای سبز مرغوب معمولا خوش‌عطر و تقریبا شیرین است. اگر بویی از چای استشمام نکردید، آن چای کهنه و نامرغوب است.

  شاید موثرترین روش بررسی کیفیت چای سبز چشیدن طعم آن باشد. می‌توانید برخی از برندهای چای سبز را در مقدار بسیار کم بخرید و ابتدا آنها را امتحان کنید و اگر از طعم‌شان راضی بودید، از آن نوع چای در حجم بیشتری بخرید. البته برخی از افراد که در چشیدن چای، حرفه‌ای هستند هم می‌توانند راهنماهای خوبی باشند و در انتخاب چای خوب به شما کمک کنند.

  برخی از انواع چای‌ها، مانند ماچا، به دلیل وجود اسید‌آمینه‌ای به نام تیانین، به‌طور طبیعی طعمی تقریبا شیرین دارند. در واقع این نوع چای‌ها در سایه و زیر سایبان رشد می‌کنند. وقتی چای در سایه رشد نکند، طعم آن کمی تلخ می‌شود.

  این چای‌ها سریع‌تر ارسال می‌شوند

  ۳. ظاهر چای سبز خوب چگونه است؟

  خرید چای سبز، ظاهر خوب

  موضوع دیگری که هنگام خرید چای سبز باید به آن توجه کنید، ظاهر برگ‌های آن است. هنگام بررسی برگ‌های چای، به سه مورد مهم، شکل، رنگ و بافت برگ‌های چای توجه کنید:

  شکل برگ‌های چای

  شگل برگ‌های چای بسته به نوع آن متفاوت است. مثلا، برگ برخی از چای‌های سبز، لول‌‌شده و نوک‌تیز هستند. نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که اندازه تمام برگ‌های چای باید یکسان باشد. اگر ترکیبی از برگ‌های کوچک و بزرگ دیدید، آن چای از کیفیت پایینی برخوردار است. در ضمن خرده‌های چای باید بسیار ریز بوده و درون آن نباید ساقه‌های کوچک و بلند مشاهده کنید.

  رنگ برگ‌ها

  وقتی صحبت از رنگ‌ برگ‌های چای سبز می‌شود، هر چه سبزتر، بهتر است. مثلا چای سبز باکیفیت ماچا، به دلیل اینکه زیر سایبان رشد می‌کند، به رنگ سبز روشن‌تر است و برگ‌های آن کلروفیل بسیاری دارند.

  از طرفی دیگر، چای سبز بی‌کیفیت، به رنگ زرد و قهوه‌ای بیشتر متمایل است. زیرا برگ‌ها یا در سایه رشد نکرده‌اند یا تازگی خود را از دست داده و کهنه شده‌اند.

  همچنین چایی که سبزرنگ نیست، نشان‌دهنده این است که اکسیده شده و چای سبز خالص نیست.

  چای سبز برخلاف چای سیاه تحت فرآیند اکسیداسیون (تخمیر) قرار نمی‌گیرد، به همین دلیل هنگام تولید چای سبز، مرحله تخمیر روی آنها انجام نمی‌شود و ماده کلروفیل که رنگ سبز گیاه را موجب می‌شود در برگ‌های چای باقی می‌ماند.

  در ضمن بیشتر آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی برگ‌های چای در این نوع چای، دست‌نخورده و سالم باقی می‌مانند. وقتی چای سبز را دم می‌کنید، باید رنگ چای دم‌کشیده همچنان سبز باشد.

  بافت چای

  چای سبز معمولا بافت متمایزی دارد. برخی از چای‌های سبز، مانند چای ماچا، بافت پودری نرمی دارند. اندازه برگ‌های این نوع چای، بسیار کوچک و در حد ۵ تا ۱۰ میکرون است. نرمی این چای بسیار شبیه پودر بچه است.

  از طرفی هر چه اندازه برگ‌های چای درشت‌تر باشد، آن چای بی‌کیفیت‌تر است. وقتی برگ‌های آن را میان انگشتان دست‌تان می‌گیرید، زبری آن را حس می‌کنید. همچنین هنگام خرید چای مراقب باشید که ضایعات چای در آن وجود نداشته باشد.

  ۴.  قیمت چای سبز چقدر است؟

  خرید چای سبز، قیمت مناسب

  کیفیت چای سبز هم مانند هر محصول دیگر در بازار را می‌توان تااندازه‌ای از روی قیمت آن بررسی کرد. چای سبز مرغوب معمولا گران‌تر از چای‌های دیگر هستند. البته در بازار ایران می‌توان این محصول را در اندازه‌های ۱۰۰گرمی با قیمت حدود ۵۰‌هزار تومان بخرید.

  لیست قیمت انواع چای سبز را ببینید

  ۵. تاریخ انقضا چگونه باشد؟

  به تاریخ انقضاء چای هم توجه کنید و اگر بیشتر از ۶ ماه از آن گذشته بود، آن چای کهنه شده و آن را نخرید.

  ۶. چای سبز کیسه‌ای بخریم یا باز؟

  مصرف چای کیسه‌ای بسیار راحت‌تر از مدل‌های دیگر است. اما این نوع چای‌ها معمولا بی‌کیفیت و در نتیجه ارزان‌قیمت هستند. اگر می‌خواهید چای باکیفیتی که ارگانیک باشد، تهیه کنید، از چای‌‌های باز (منظور بسته‌بندی‌شده است)  استفاده کنید. عطر و رایحه طبیعی چای‌های باز بهتر از چای کیسه‌ای باقی می‌ماند. اما این رایحه در چای‌های کیسه‌ای طی فرآیند تولید از بین می‌رود.

  البته به چای کیسه‌ای معمولا رنگ مجاز خوراکی، اسانس یا مواد دیگری برای جلب مشتری اضافه می‌کنند. این نوع چای، کیفیت چای سبز معمولی را نخواهد داشت.

  هنگام خرید چای باید به بهداشتی بودن فرایند تولید آن هم توجه کنید. بهتر است چای را به‌صورت بسته‌بندی بخرید. اما اگر فروشگاه‌هایی را می‌شناسید که محیط سالم و تمیزی دارند و محصولاتی را می‌فروشند که مشکل بهداشتی ندارند، می‌توانید از آن فروشگاه‌های چای را به‌صورت فله‌ای بخرید.

  کلام آخر

  نوشیدن چای سبز در یک عصر دل‌انگیز، بسیار می‌چسبد. امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید چای سبز مرغوبی خریده و از نوشیدن آن لذت ببرید. لطفا تجربه‌های خود را هم با ما در میان بگذارید.

  این لیوان‌های جذاب دم‌نوش را ببینید

  [see_also]20806[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید