راهنمای خرید راکت بدمینتون؛ همه نکاتی که باید بدانید

راهنمای خرید راکت بدمینتون؛ همه نکاتی که باید بدانید
راهنمای مطالعه

  اگر جزو دوست‌داران ورزش بدمینتون هستید و قصد دارید در این رشته فعالیت کنید یا حتی به‌صورت تفریحی بازی کنید، قبل از هرچیز باید راکت مناسبی برای آن داشته باشید. این مطلب به شما در خرید راکت بدمینتون و تمام عواملی که باید برای انتخاب آن درنظر بگیرید، کمک می‌کند.

  عوامل مهم در خرید راکت بدمینتون

  مهم‌ترین نکته در خرید راکت بدمینتون این است که راکتی را انتخاب کنید که با نقاط قوت و توانایی‌های شما مطابقت داشته باشد. اینکه الگوی شما در بدمینتون از چه راکتی استفاده می‌کند، به این معنا نیست که آن راکت برای شما هم مناسب است. بنابراین برای انتخاب و خرید راکت دقت کافی را به خرج دهید و عوامل زیر را درنظر بگیرید:

  ۱. خرید راکت بدمینتون با توجه به توانایی‌های خودتان

  اگر از آن دسته افرادی هستید که گاهی تفریحی بدمینتون بازی می‌کنید یا مبتدی هستید، راکتی که انتخاب می‌کنید مسلما با راکتی که یک بازیکن باتجربه بدمینتون که همیشه درحال بازی‌کردن است متفاوت خواهد بود. برای افراد مبتدی راکتی که سر ایزومتریک دارد بهتر است زیرا مساحت سر آن بیشتر است و کار با آن راحت‌تر است. مسلما در بازی‌های اول ضربه‌های شما کمی خارج از مرکز است و بنابراین کار با راکتی که مساحت آن بیشتر است، برایتان آسان‌تر خواهد بود.

  ۲.  جنس راکت بدمینتون را چگونه انتخاب کنیم؟

  راکت‌ها عموما بر سه نوع هستند:

  راکت‌های فولادی

  خرید راکت بدمینتون - راکت فولادی

  این راکت‌ها از فولاد ساخته شده‌اند و بسیار قوی و ارزشمند هستند. وزن آنها بسیار سنگین است و هر کسی نمی‌تواند به‌راحتی از آنها استفاده کند.

  راکت‌های آلومینیومی

  خرید راکت بدمینتون - راکت آلومینیومی

  راکت‌های آلومینیومی هم بسیار محکم هستند. از راکت‌های فولادی سبک‌ترند اما از نمونه‌های گرافیتی سنگین‌تر هستند. انعطاف‌پذیری این راکت‌ها از راکت‌های فولادی بیشتر ولی نسبت به راکت‌های گرافیتی کمتر است.

  راکت‌های گرافیتی

  خرید راکت بدمینتون - راکت گرافیتی

  این راکت‌ها انعطاف‌پذیر و راحت هستند و به‌آسانی می‌توانید آنها را در دست بگیرید. راکت‌های گرافیتی سبک‌تر از انواع دیگر هستند اما قیمتشان از همه بالاتر است.

  پرفروش‌ترین راکت‌های بدمینتون را ببینید

  ۳. تعیین نقطه تعادل در راکت چگونه است؟

  خرید راکت بدمینتون - تعیین نقطه تعادل راکت

  نقطه تعادل راکت عامل بسیار مهمی است که باید در هنگام خرید راکت بدمینتون آن را درنظر داشته باشید.

  نقطه تعادل راکت می‌تواند سه حالت داشته باشد:

  سر راکت سنگین‌تر است

  در این حالت اگر راکت را از وسط میله روی انگشتتان قرار دهید سر راکت پایین می‌آید. یعنی نقطه تعادل به‌سمت سر راکت است و سر آن سنگین‌تر از دسته آن است. این امر برای بازیکنان بدمینتون به‌سبک قدرتی بسیار مهم است. وقتی سر راکت سنگین‌تر است، با قدرت بیشتری می‌توانید شاتل (توپ پردار) را پرتاب کنید. البته این به‌معنای این است که کنترل کمتری روی کار با راکت خواهید داشت.

  دسته راکت سنگین‌تر است

  در این حالت سر راکت سبک‌تر است و تعادل به سمت دسته جابه‌جا می‌شود. این امر برای بازیکنان بدمینتون به‌سبک کنترلی مهم‌تر است، زیرا کنترل و چرخاندن راکت آسان‌تر می‌شود و بنابراین برای واکنش‌های سریع دربرابر حریفان مناسب است. البته این راکت قدرت بیشتری برای پرتاب توپ به شما ارائه نمی‌کند.

  [related]27566[/related]

  سر راکت و دسته آن هم‌وزن هستند

  این راکت اصطلاحا نقطه تعادل خنثی دارد؛ یعنی وزن سر و دسته آن با هم یکسان است. برای بازیکنانی که هنوز نقاط قوت و ضعف خود را نمی‌شناسند، بهترین انتخاب است زیرا تعادل خوبی بین قدرت ضربات و کنترل روی راکت فراهم می‌کند.

  مشاهده جدیدترین مدل‌های توپ بدمینتون

  ۴. وزن راکت را با توجه به سطح مهارتتان تعیین و انتخاب کنید

  خرید راکت بدمینتون - راکت سنگین‌تر برای بازیکنان قدرتی

  وزن راکت را با U نشان می‌دهند. هرچه این عدد کوچک‌تر باشد، راکت سنگین‌تر است. معمولا یک راکت بدمینتون خوب حدود ۸۰ تا ۱۰۰ گرم وزن دارد.

  ۴U: ۸۰ تا ۸۴ گرم؛

  ۳U: ۸۵ تا ۸۹ گرم؛

  ۲U: ۹۰ تا ۹۴ گرم؛

  ۱U: ۹۵ تا ۱۰۰ گرم.

  معمولا برای مبتدیان، راکت سبک‌تر را پیشنهاد می‌کنند. مثلا وزن بین ۸۵ تا ۸۹ گرم (۴U و ۳U) برایشان مناسب‌تر است زیرا کنترلشان راحت‌تر است.

  راکت سبک باعث می‌شود سریع‌تر حرکت کنید. تحمل راکت سبک برای مچ و شانه آسان‌تر است و احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد.

  ۵. میزان کشش زه راکت را تعیین کنید

  خرید راکت بدمینتون - کشش زه راکت

  زه یا همان رشته‌های سطح راکت نقش بسیار مهمی در بازی بدمینتون دارند. کف دستتان را روی زه راکت فشار دهید و ببینید تا چه اندازه فرو می‌رود. اگر حدود یک میلی‌متر جابه‌جا شود برای بیشتر بازیکنان ایده‌آل است.

  اگر می‌خواهید نیروی بیشتری به ضربات خودتان بدهید، زه راکتی که می‌خرید باید کشش بیشتری داشته باشد. برای مبتدی‌ها، ۲۲ تا ۲۳ پوند (حدود ۱۰ تا ۱۰ و نیم کیلوگرم) نیروی کشش برای شروع مناسب است. البته این نیروی کشش از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است، زیرا دمای محیط روی آن تأثیر می‌گذارد. در مناطق گرمسیر، افراد باید از راکت‌های با کشش بالاتر در زه استفاده کنند، زیرا این رشته‌ها در مناطق گرم انبساط بیشتری پیدا می‌کنند و شل می‌شوند.

  انواع راکت بدمینتون با زه‌کشی را ببینید

  ۶. نوع و ضخامت گریپ بدمینتون را انتخاب کنید

  خرید راکت بدمینتون - انواع گریپ راکت

  گریپ به نواری گفته می‌شود که دور دسته راکت بدمینتون می‌پیچند و دست دقیقا روی آن قرار می‌گیرد. دو عامل اصلی در انتخاب گریپ راکت تأثیر دارد که یکی نوع آن است و دیگری اندازه ضخامت آن.

  انواع گریپ

  خرید راکت بدمینتون - گریپ حوله‌ای

  دو نوع گریپ داریم که یکی حوله‌ای است و دیگری از مواد مصنوعی (سنتتیک) نظیر پلی‌اورتان تهیه شده است. گریپ حوله‌ای نرم‌تر است و عرق دست را کاملا جذب می‌کند، اما این ویژگی آن یک عیب دارد و آن این است این گریپ‌ها مستعد تجمع میکروب‌ها و باکتری‌ها هستند. در مقایسه با مواد مصنوعی باید مرتب آن را عوض کرد.

  گریپ‌های تهیه‌شده از مواد مصنوعی نرم و صاف هستند و کمتر کثیف می‌شوند، اما به‌دلیل توانایی ضعیفی که در جذب عرق دارند، احساس راحتی کمتری با آنها خواهید داشت. در زیر تصویری از این نوع گریپ را می‌بینید:

  خرید راکت بدمینتون - گریپ پلی اورتان

  اندازه ضخامت گریپ

  بیشتر گریپ‌های بدمینتون در چهار اندازه به بازار عرضه می‌شوند. گریپ‌های ضخیم‌تر برای بازیکنانی است که ترجیح می‌دهند راکت سفت‌تر باشد تا نیروی بیشتری با آن وارد کنند. از سوی دیگر بازیکنانی که دوست دارند در بازی حریف را فریب بدهند و حرکات سریع‌تری داشته باشند، از گریپ‌های نازک‌تر استفاده می‌کنند چرا که امکان مانور بهتری را برای آنها فراهم می‌آورد.

  بنابراین اگر نوع بازی شما قدرتی است از گریپ‌های ضخیم‌تر استفاده کنید و اگر سبک بازی‌تان کنترلی یا سرعتی است از گریپ نازک‌تر استفاده کنید. معمولا اندازه گریپ‌ها را با حرف G و یک عدد در کنار آن نشان می‌دهند. معمولا هرچه عدد بزرگ‌تر می‌شود گریپ نازک‌تر می‌شود. یعنی G۶ از G۵ نازک‌تر است. محبوب‌ترین گریپ همان G۵ است که ضخامت آن حدود ۸۱ میلی‌متر است. پیشنهاد می‌کنیم از ابتدا یک راکت با گریپ نازک‌تر انتخاب کنید، بعد اگر خواستید می‌توانید با بستن گریپ بیشتر آن را ضخیم‌تر کنید. اما اگر از اول راکت را با گریپ اولیه ضخیم انتخاب کنید بعد نمی‌توانید ضخامتش را کم کنید.

  کودکانی که از ابتدا با گریپ‌های ضخیم شروع به کار می‌کنند، بعدها قادر نخواهند بود از انگشت‌هایشان به‌خوبی استفاده کنند. زیرا در شروع کار عادت می‌کنند روی بازوهایشان تکیه کنند. برای کودکان از گریپ نازک‌تر بخرید.

  توجه داشته باشید که در بازار ایران راکت‌های ارزانی وجود دارند که درجه‌بندی ضخامت ندارند و همه با یک ضخامت عرضه می‌شوند. اگر راکتی که خریده‌اید سایزبندی گریپ ندارد، می‌توانید خودتان گریپ را تهیه کنید و به ضخامت آن اضافه کنید. گریپ‌ها در انواع و طرح‌های مختلف صاف، متخلخل، مات، براق و طرح‌دار وجود دارند. رایج‌ترین گریپ از جنس لاستیکی یا پلی‌اورتان است. گریپ‌های جایگزینی از همه گران‌تر هستند و اورگریپ‌ها نازک‌ترین و ارزان‌ترین نوع گریپ هستند. بهترین برندهای گریپ که در ایران هم موجود است ویکتور و یونکس است.

   

  خرید راکت بدمینتون برای خردسالان

  خرید راکت بدمینتون - راکت برای خردسالان

  خیلی‌ها سؤال می‌کنند که آیا باید برای کودک خردسال راکت مخصوص خودش را خرید؟

  به‌طورکلی دو طول استاندارد برای راکت بدمینتون وجود دارد. یکی ۶۷٫۵ سانتی‌متر (۶۷۵میلی‌متر) است و دیگری از ۵۲ تا ۵۸ سانتی‌متر است که با عنوان جونیور شناخته می‌شود و مخصوص کودکان است. درواقع بزرگ‌سالان انتخابی درباره طول راکت بدمینتون ندارند.

  هرچند معمولا برای تطبیق قد کودکان با طول راکت، راکت کوتاه‌تر را پیشنهاد می‌دهند اما این همیشه بهترین انتخاب نیست.

  دلیلش این است که استفاده از راکت کوتاه‌تر ممکن است به‌ضرر بازیکنان جوان که در حال پرورش تکنیک‌های بازی هستند باشد. زمان‌بندی و تنظیم سرعت برای راکت کوتاه‌تر با راکتی که اندازه نرمال دارد متفاوت است. همچنین وزن راکت کوتاه‌تر به نسبت راکت مشابهش با طول بلندتر کمتر است. مثلا اگر شاتل را برای کودکی پرتاب کنید که از راکت کوتاه‌تر استفاده می‌کند، باید کمی دیرتر حرکت چرخش را آغاز کند، چرا که بالاترین نقطه تماس توپ به راکت پایین‌تر است. وقتی که بعدها این کودک بزرگ می‌شود و می‌خواهد از اندازه نرمال راکت استفاده کند، باید دوباره روی کل عمل چرخش کار کند و آن را یاد بگیرد.

  بنابراین اگر از راکت کوتاه‌تر استفاده می‌کنید فقط برای کودکان ۴ تا ۵ سال باشد.

  اگر قد کودک طوری است که راکت معمولی به زمین می‌خورد یا خیلی به آن نزدیک می‌شود بهتر است از سایز کوتاه‌تر استفاده کنید. دلیلش این است که خود برخورد راکت به زمین روی چرخش اثر منفی می‌گذارد. درغیراین‌صورت اگر کودک توانایی کنترل راکت بزرگ‌سال را دارد و قدش طوری است که راکت به زمین نمی‌خورد، از همان برایش بخرید.

  آیا شما مهارت‌ها و نقاط قوت و ضعف خودتان را در ورزش بدمینتون شناسایی کرده‌اید؟ آیا این مطلب توانست درباره انتخاب راکت مناسب به شما کمک کند؟ لطفا در دیدگاه‌ها از تجربیاتی که در این بازی دارید برایمان بگویید.

  محبوب‌ترین راکت‌های بدمینتون را ببینید

  [see_also]26723[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید