خرید کارواش خانگی و همه نکاتی که باید در این باره بدانید

خرید کارواش خانگی و همه نکاتی که باید در این باره بدانید
راهنمای مطالعه

  کارواش خانگی یک ابزار کاربردی است برای تمیز کردن محیط اطراف و خانه شماست. اما اینکه در خرید یک کارواش خانگی باید به چه نکاتی توجه کنید موضوعی است که امروز در «درجه» آن را برای‌تان باز می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

  شستن ماشین، حیاط و دیوارهای خانه کار سخت و زمان‌بری است و گاهی یک سطل آب و یک اسفنج پاسخگوی آن‌ همه گرد و خاک و رسوب نیست. این‌جاست که یک کارواش خانگی می‌تواند عصای دست شما باشد تا به کمک آن، زیبایی و درخشش دوباره را به ماشین و خانه‌تان هدیه بدهید.

  کارواش خانگی چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟

  آب از طریق ورودی دستگاه وارد آن شده و توسط موتور کارواش پمپاژ می‌شود و از خروجی کوچک آن با سرعت و فشار بیشتر خارج می‌شود. سرعت و فشار آب خروجی می‌تواند گرد و خاک و رسوبی که روی سطوح جا خوش کرده‌اند و به راحتی از بین نمی‌روند را تمیز کند.

  با هربار چرخش موتور حجم مشخصی از آب پمپاژ و از خروجی خارج می‌شود. هرچقدر حجم آب خروجی بیشتر باشد فشار بیشتری تولید می‌شود و هرچقدر فشار بیشتری تولید شود سرعت آب خروجی بیشترش و با شدت بیشتری به سطوح برخورد می‌کند و بهتر آلودگی‌ها و رسوب‌ها را از بین می‌برد. در ادامه بیشتر برایتان از نحوه اندازه‌گیری و تشخیص میزان قدرت کارواش‌ها صحبت می‌کنیم.

  اما از کجا بفهمیم که به یک کارواش خانگی نیاز داریم یا خیر؟ جواب ساده است؛ اگر در معرض گرد و خاک و آلودگی‌های محیطی هستید و نیاز دارید که به طور مرتب سطوح پیرامون خود را تمیز کنید مطمئن باشید که یک کارواش بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

  کارواش برای شست‌وشوی سطوح مختلفی به کار می‌آید؛ مواردی نظیر: ماشین، حیاط، دیوارها و نمای بیرونی خانه، سنگ‌فرش‌ها، سقف، راهروها و پله‌های ساختمان، سطوح باغ‌ها و باغچه‌ها، آلاچیق‌، استخر، قطعات صنعتی و مواردی از این دست.

  کارواش خانگی

  هنگام خرید کارواش خانگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  در اینجا چند مورد از مهم‌ترین نکات مربوط به این دستگاه‌های کاربردی را برایتان توضیح می‌دهیم.

  قدرت

  اولین و مهم‌ترین نکته‌ فنی که در خرید کارواش باید به آن دقت کردن قدرت آن و یا به زبان ساده‌تر توانایی آن در پاک کردن آلودگی‌های سطوح است. قدرت یک کارواش در حقیقت میزان حجم و فشار آبی است که از خروجی دستگاه خارج می‌شود. برای اندازه‌گیری و مقایسه قدرت کارواش‌ها مقیاس‌هایی وجود دارد که لازم است با آن‌ها بیشتر آشنا شوید:

  میزان فشار آب خروجی

  این مقیاس نشان‌دهنده حداکثر فشار آبی است که دستگاه می‌تواند ایجاد کند و مقیاس اندازه گیری آن PSI است که مخفف عبارت «pounds per square inch» یا همان پوند بر اینچ مربع است. برخی از شرکت‌ها و سایت‌ها برای نشان دادن این مقدار از مقیاس «بار» (bar) هم استفاده می‌کنند و هر «بار» معادل است با حدود ۱۴/۵ پوند بر اینچ مربع (PSI). دقت داشته باشید که میزان فشار آب خروجی ارتباط مستقیمی با قدرت پاک‌کنندگی دستگاه دارد و هرچه این مقدار بیشتر باشد دستگاه توانایی بیشتری در تمیز کردن سطوح و از بین بردن رسوبات دارد.

  حجم آب خروجی

  حداکثر حجم آب خروجی یا همان حداکثر دبی، میزان جریان آبی است که در یک دقیقه از خروجی دستگاه خارج می‌شود و مقیاس آن گالن بر دقیقه یا  GPM، مخفف شده عبارت «gallons per minute» است. در حقیقت هر چه این مقدار بیشتر باشد آب بیشتر از دستگاه خارج می‌شود و قدرت دستگاه در شست‌وشو و اصطلاحا آبکشی آلودگی‌هایی که از سطوح جدا شده بیشتر خواهد بود.

  هنگام خرید کاروش خانگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  برای اینکه این مقیاس‌ها بیشتر برای‌تان جا بیفتد و دید عینی‌تری نسبت به آن‌ها داشته باشید،‌ اجازه بدهید با مثال و اعداد و ارقام برای‌تان بیشتر توضیح بدهم. به عنوان مثال اگر در یک کارواش، فشار آب خروجی بین ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ PSI‌ باشد (حدودا بین ۹۰ تا ۱۲۵بار) و حجم آب خروجی هم چیزی حدود ۱/۵ GPM (حدود ۵/۵ لیتر بر دقیقه) باشد، قدرت چنین دستگاهی برای کارهای نسبتا سبکی نظیر شستن ماشین، شستن پنجره‌ها، چارچوب‌ درها و زنگ‌زدگی سبک و مواردی از این دست کافی و مناسب است. اکثر کارواش‌های خانگی برقی چنین قدرتی را تامین می‌کنند.

  دستگاه‌هایی که فشار ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ PSI (حدودا بین ۱۴۰ تا ۲۰۵ بار) با حجم ۲/۵ GPM (حدود ۹/۵ لیتر بر دقیقه) داشته باشند، برای کارهای سنگین‌تر نظیر شستن خیابان و پیاده‌رو و از بین بردن رسوب روی سطوح مختلف گزینه‌های مناسب‌تری هستند. دستگاه‌های قدرتمند‌تر از این، که فشار بالای ۳۰۰۰ PSI دارند دیگر کارواش خانگی به حساب نمی‌آیند و برای استفاده در صنایع و کسب‌وکارهای صنعتی مناسب ‌هستند.

  حداکثر گرمای آب مورد استفاده

  یک سوال مهم دیگر که هنگام خرید کارواش باید پاسخ آن را بدانید این است که کارواشی لازم دارید که از آب سرد استفاده کند یا آب گرم؟ چرا که کارواش‌ها از این نظر به دو دسته آب گرم و معمولی تقسیم می‌شوند و اگر برای شست‌وشوی مورد نظرتان به آب گرم نیاز دارید باید دقت کنید که کارواش مورد نظرتان قابلیت کارکردن با آب گرم را داشته باشد. به این منظور معمولا در مشخصات محصول مقداری به‌عنوان حداکثر گرمای آب معرفی ارائه می‌شود که باید به آن دقت کنید.

  اگر بیشتر با تمیز کردن روغن و گریس و لکه‌ها و رسوب‌های سفت و سخت سروکار دارید بهتر است کارواشی انتخاب کنید که قابلیت استفاده از آب گرم را داشته باشد. استفاده از آب گرم زمان شست‌وشو را هم کاهش می‌دهد و مواد شوینده در تماس با آب‌گرم عملکرد بهتری از خود به جای می‌گذارند و به این ترتیب آب گرم برای ضدعفونی کردن محیط گزینه بهتری است.

  وزن

  با توجه به اینکه اکثر کارواش‌های خانگی قابلیت جابه‌جایی دارند مهم است که دستگاه موردنظرتان وزنی داشته باشد که در جابه‌جایی آن با مشکل مواجه نشوید. به چرخ‌های زیر دستگاه هم دقت داشته باشید که با وزن دستگاه تناسب داشته باشند و به اندازه کافی مستحکم باشند که بتوانند وزن کارواش را به خوبی تحمل کرده و روان باشند.

  توان موتور

  با توجه به اینکه آب از طریق موتور کارواش پمپاژ می‌شود توان موتور هم یکی دیگر از عواملی تعیین کننده قدرت یک کارواش است. به طور کلی هرچه توان موتور بیشتر باشد قدرت پمپاژ آن بیشتر می‌شود. اما از سوی دیگر با افزایش توان مصرفی، مصرف انرژی هم بالا می‌رود و می‌تواند هزینه‌ برق بالایی روی دستتان بگذارد.

  پس با توجه به دو شاخص دیگر تعیین کننده قدرت کارواش که پیش از این گفتیم ( میزان فشار و حجم آب خروجی) دقت کنید که توان موتور کارواش مورد نظرتان نه آن‌قدر کم باشد که در پاک کنندگی ضعیف عمل کند و نه آن‌قدر زیاد باشد که از نظر مصرف انرژی بهینه نباشد. برای استفاده‌های سبک و متوسط توانی بین ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ وات مقدار معقولی به حساب می‌آید.

  تجهیزات جانبی

  همراه کارواش‌ها برخی تجهیزات جانبی هم عرضه می‌شود که می‌توانند در کارایی و راحتی استفاده از آن‌ها نقش مهمی داشته باشند. پیش از این در مورد چرخ‌‌ها برای‌تان گفتم و در اینجا به چند مورد دیگر اشاره می‌کنم:

  نازل افشانه

  نازل افشانه در حقیقت تنظیم کننده عرض آب خروجی است. به کمک آن می‌توانید نقطه تمرکز آب خروجی را کم و زیاد کنید و به این ترتیب میزان فشاری که به یک نقطه وارد می‌شود هم کم و زیاد می‌شود. نازل‌ها با درجات مختلف وجود دارد که برخی از آن‌ها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در استفاده درست از آن‌ها دقت داشته باشید.

  نازل افشانه کارواش خانگی

  به عنوان مثال گاهی لازم است فشار آب کاملا بر روی یک نقطه متمرکز شود تا رسوب جمع شده در آن نقطه از بین برود. در چنین شرایطی باید از یک نازل صفر درجه استفاده کنید. اما گاهی نقطه مورد نظر آسیب‌پذیر است و اگر تمام فشار آب بر روی یک نقطه متمرکز شود شدت فشار آب می‌تواند باعث تخریب آن نقطه شود. در چنین شرایطی باید نازلی انتخاب کنید که زاویه بیشتری بدهد و آب با عرض بیشتری از خروجی بیرون بریزید.

  دسته تفنگی

  دسته تفنگی کارواش

  دسته تفنگی باعث می‌شود که در حین روشن بودن پمپ کارواش، هر وقت که خواستید با استفاده از ماشه دسته از جریان آب خروجی استفاده کنید و جریان آب را به خوبی مدیریت کنید. دقت کنید کارواشی انتخاب کنید که تجهیزات جانبی آن به راحتی در دسترس باشد. چرا که به عنوان مثال بدون دسته تفنگی مناسب به مشکل خواهید خورد.

  لنس

  لنس لانس کارواش

  به بخش انتهایی لوله خروجی کارواش لنس می‌گویند. این بخش از بعد از تفنگ کارواش شروع می‌شود. لنسها بر اساس طول و نوع سَری‌ای که دارند تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از لنس‌ها دارای نازل افشانه قابل تنظیم هستند. به طوری‌که با چرخش قطعه تنظیم‌کننده‌ای که روی لنس تعبیه شده می‌توانید درجه نازل افشانه را مثلا بین صفر تا ۶۰ درجه تغییر دهید.

  این ویژگی بسیار کاربردی است. برخی از لنس‌ها هم تلسکوپی هستند و طول آن‌ها قابل تنظیم است و می‌توان به کمک آن‌ها به نقاطی که در ارتفاع هستند هم دسترسی داشت. می‌توانید متناسب با نیازتان از انواع لنس‌های موجود در بازار استفاده کنید.

  طول شلنگ و سیم

  علاوه بر وزن دستگاه و تناسب آن با کیفیت چرخ‌های حمل کننده‌اش عامل دیگری که در روانی و دامنه حرکت و راحتی استفاده از کارواش موثر است طول سیم و شلنگ دستگاه است. با توجه وسعت محیطی که قصد استفاده کارواش در آن را دارید، دقت داشته باشید که طول سیم و شیلنگ دستگاه به گونه‌ای باشد که شما را محدود نکند و به تمام نقاط مورد محیط نظرتان به خوبی دسترسی داشته باشید.

  کلام آخر

  مهم‌ترین مواردی که در خرید یک کارواش خانگی نباید فراموش کنید را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: اول اینکه قدرت دستگاهی که انتخاب می‌کنید متناسب با کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید باشد و دوم اینکه ویژگی‌های دیگر دستگاه نظیر قابلیت کار با آب گرم، وزن و لوازم جانبی آن پاسخگوی نیازتان باشد. امیدواریم که با خواندن این مطلب به شما کمک کرده باشیم تا بتوانید مدلی متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید