تجهیزات ضروری خودرو در زمستان که باید حتما همراه داشته باشید

تجهیزات ضروری خودرو در زمستان که باید حتما همراه داشته باشید
راهنمای مطالعه

  برخی از وسایل ضروری خودرو، مانند چراغ‌قوه، لاستیک زاپاس، جک فرقی نمی‌کند در چه موقع از سال باشید، آنها را باید همیشه در خودروی خود داشته باشید. اما در فصل زمستان، به‌دلیل هوای نامساعد و شرایط غیرقابل پیش‌بینی و بالقوه خطرناک، لازم است که حتما یکسری از وسایل را در خودرو نگه‌دارید. در این مقاله از «درجه»، به یکسری از این لوازم بسیار ضروری اشاره کرده‌ایم. پس با ما همراه شوید.

  تجهیزات ضروری خودرو در روزهای سرد سال

  در فصل سرد زمستان اگر می‌خواهید با خودروی خود بیرون بروید باید به یکسری مسائل ایمنی خود و همچنین خودرویتان توجه کنید. از برخی از این موارد می‌توان به کنترل قطعات فنی خودرو، بخاری، رادیاتور و استفاده از ضدیخ، بررسی برف‌پاک‌کن (که در روزهای برفی و بارانی بسیار مهم است) اشاره کرد. پس از بررسی تمام این موارد باید یکسری تجهیزات ضروری زمستان در خودرو داشته باشید تا در مواقع اضطراری از آنها استفاده کنید.

  لاستیک زمستانی

  تجهیزات ضروری خودرو، لاستیک

  لاستیک مخصوص برف یا لاستیک زمستانی، برای حرکت در مسیرهای برفی و یخ‌زده طراحی شده‌اند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که ماه‌های سرد و برفی‌تان طولانی است، پس بهتر است خودروی خود را به لاستیک‌های زمستانی مجهز کنید.

  لاستیک‌های زمستانی برای رانندگی در دماهای زیر ۷ درجه سلسیوس طراحی شده‌اند و اصطکاک خودرو روی سطوح یخ‌زده را افزایش می‌دهند. روی سطح برخی از لاستیک‌های زمستانی، گل‌میخ‌های فلزی یا سرامیکی وجود دارد که اصطکاک لاستیک‌ها را چند برابر افزایش می‌دهد و مناسب سطوح پربرف و بسیار یخ‌زده هستند.

  همچنین در تولید لاستیک‌های زمستانی از پلاستیک‌های آب‌‌دوست استفاده می‌شود که این ویژگی موجب اصطکاک بیشتر روی سطوح مرطوب و یخ‌زده می‌شود. شیارهای موجود روی لاستیک‌های زمستانی بیشتر و کج‌تر از لاستیک‌های معمولی یا تمام‌فصول است و باز هم این ویژگی اصطکاک لاستیک را بالا می‌برد.

  البته لاستیک‌های مناسب تمام فصول هم لاستیک‌های مناسبی هستند، اما در مسیرهای برفی یا یخ‌زده به خوبی لاستیک‌های زمستانی عمل نمی‌کنند.

  لیست قیمت انواع لاستیک خودرو در دیجی‌کالا

  پوشش مناسب لاستیک خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، پوشش لاستیک خودرو

  اگر برایتان خرید لاستیک‌های خودرو مخصوص زمستان ممکن نیست یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که روزهای برفی محدودی دارید، پس بهتر است به‌جای خرید این نوع لاستیک‌ها، برای لاستیک‌های فعلی خودرویتان، پوشش‌هایی مخصوص برف تهیه کنید.

  این پوشش‌ها را می‌توانید فقط برای لاستیک‌های جلوی خودرو استفاده کنید. آنها موجب افزایش اصطکاک روی جاده برفی و یخ‌زده می‌شوند و جلوی سر خوردن خودرو را می‌گیرند.

  این پوشش‌ها مخصوص رانندگی در جاده‌های برفی و لغزنده و زمانی است که خودرویتان را با حداکثر سرعت حدود ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رانید. بنابراین از این پوشش‌ها روی جاده‌های بدون برف و یخ استفاده نکنید.

  زنجیر چرخ

  تجهیزات ضروری خودرو، زنجیر چرخ

  اگر قصد دارید مسیر پربرفی را طی کنید، پس از زنجیر چرخ استفاده کنید. این زنجیرها، نه‌تنها با افزایش اصطکاک جلوی سر خوردن خودرو را می‌گیرند، بلکه با فرو رفتن درون برف، مسیر را برای حرکت خودرو باز می‌‌کنند.

  زنجیر چرخ یکی از ضروری‌ترین ابزارهای مناسب فصل زمستان است و فقط برای حرکت روی مسیرهای برفی طراحی شده است. از آنها نباید در جاده‌های صاف و بدون برف استفاده کرد زیرا برعکس جاده‌های برفی عمل کرده و از چسبندگی لازم لاستیک با جاده می‌کاهد.

  در ضمن هنگام خرید زنجیر چرخ،‌ باید زنجیری مناسب با اندازه لاستیک بخرید. حداکثر سرعت مجاز هنگام استفاده از زنجیر چرخ ۳۰ کیلومتر در ساعت است.

  لینک خرید انواع زنجیر چرخ با قیمت مناسب

  لاستیک زاپاس

  تجهیزات ضروری خودرو، لاستیک زاپاس

  اگرچه همیشه و در هر فصلی باید در خودرویتان لاستیک زاپاس داشته باشید، داشتن این وسیله در زمستان بیش از هر زمان دیگر واجب‌تر است. زمانی‌که به‌دلیلی لاستیک خودرویتان پنچر شد، لاسیتک زاپاس به‌دادتان می‌رسد و شما زمان کمتری در هوای سرد معطل می‌مانید.

  لینک خرید انواع لاستیک خودرو با قیمت مناسب

  کمپرسور باد خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، کمپرسور باد خودرو

  لاستیک خودرویتان از هر نوع برندی که باشد، در فصل سرد زمستان فشار هوای خود را کمی از دست می‌دهد. فشار هوای مناسب لاستیک برای ایمن رانندگی کردن مهم است. بنابراین باید آن را دائما در وضعیت مناسب قرار دهیم. کمپرسور باد خودرو یا دستگاه پمپ باد،  این کار را برایتان راحت می‌کند. بنابراین یکی از این کمپرسورها را در خودرویتان داشته باشید.

  لینک خرید کمپرسور باد خودرو با قیمت مناسب

  کیسه کوچک شن یا نمک دانه‌درشت

  تجهیزات ضروری خودرو، کیسه شن

  این مواد زبر و خشن می‌توانند اصطکاک لاستیک خودرو را روی مسیر برفی و یخ‌زده افزایش دهند. هر وقت که در مسیرتان، بخشی از جاده بسیار لیز و لغزنده بود، می‌توانید از کیسه شن یا نمک دانه‌درشت استفاده کرده و با خیال راحت از روی آن عبور کنید.

  کابل برای اتصال باتری به باتری

  تجهیزات ضروری خودرو، کابل

  هیچ کس دوست ندارد میان برف و در هوای نامساعد گرفتار شود، چه برسد به اینکه در این موقع باتری خودرویش هم تمام شود. در اینگونه مواقع می‌توان با استفاده یک جفت کابل، باتری تمام‌شده خود را به باتری دیگری متصل کرده و آن را شارژ کنید. بنابراین همیشه، به‌ویژه در هوای سرد، یک جفت کابل همراه خود داشته باشید.

  لینک خرید کابل باتری خودرو از دیجی‌کالا

  باتری اضافی

  تجهیزات ضروری خودرو، باتری اضافی

  همیشه یک بسته باتری اضافی برای خودرویتان تهیه کنید تا بتوانید لوازم الکترونیکی‌تان را همیشه شارژ و آماده استفاده نگهدارید.

  این موضوع در روزهای سرد زمستانی و زمانی‌که در جاده‌ای پربرف و یخ‌زده رانندگی می‌کنید بسیار مهم است. زیرا همیشه می‌توانید وسایل الکترونیکی خود از جمله، تلفن‌ همراه‌تان را شارژ نگهدارید. شارژ بودن دائمی تلفن همراه در مواقعی که دچار سانحه شده‌اید و کمک می‌خواهید اهمیت خود را نشان می‌دهد.

  لیست قیمت باتری خودرو از دیجی‌کالا

  مایع شستشوی ضدیخ شیشه جلوی خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، مایع شستشوی ضدیخ

  در فصل سرد زمستان باید از مایع شستشوی ضدیخ استفاده کنید تا هنگام تمیز کردن شیشه‌های خودرو در هوای سرد، آب روی شیشه یخ نزند. تمیز نگهداشتن شیشه جلوی خودرو در زمستان مهم است زیرا هنگام برف و باران، جلوی مسیر خود را بهتر می‌توانید ببینید.

  طناب یا زنجیر

  تجهیزات ضروری خودرو، طناب

  همیشه و در تمام فصول، به‌ویژه زمستان، زنجیر یا طناب محکم در خودرو داشته باشید تا اگر خودرویتان در چاله‌ای یا درون برف گیر کرد، بتوانید آن را بیرون بکشید.

  پرفروش‌ترین طناب و زنجیر بکسل خودرو را ببینید

  بیل تاشو و بیلچه

  تجهیزات ضروری خودرو، بیل تاشو

  یک عدد بیلچه یا یک بیل کوچک تاشو که در صندوق خودرویتان به‌راحتی جا شود، قرار دهید. این ابزار وقتی خودرویتان به هر دلیلی درون برف گیر کرد، بسیار به‌کارتان می‌آید. گاهی‌اوقات هم ممکن است بخشی از مسیرتان پربرف باشد و مجبور باشید برای عبور از آن، راه‌تان را باز کنید. در اینگونه مواقع بیل یا بیلچه بهترین ابزار هستند.

  لینک خرید انواع بیلچه با قیمت مناسب

  جعبه ابزار

  تجهیزات ضروری خودرو، ابزار

  داشتن این جعبه در خودرو، در تمام فصول سال مهم است اما در روزهای سرد زمستان وقتی خودرویتان به‌دلیلی از کار افتاد، اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. البته بهتر است پیش از رانندگی در مسیرهای سرد و سخت، تا حدی برخی از تعمیرات ساده خودرو را یاد بگیرید و مجبور نباشید ساعت‌ها منتظر رسیدن امداد باشید و در اینگونه مواقع از جعبه ابزار به بهترین وجه استفاده کنید.

  لینک خرید جعبه ابزار از دیجی‌کالا

  بازتابنده‌های خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، بازتابنده

  برف و بوران در آب‌وهوای سرد زمستانی، از دید کافی راننده، چه در روز و چه در شب، می‌کاهد. اگر به‌دلیلی مجبور به توقف در کنار جاده شوید یا خودرویتان از حرکت بایستد، بازتابنده‌های خودرو باعث می‌شوند که خودروهای دیگر و همچنین خودروهای امداد بتوانند شما را راحت‌تر ببینند.

  [related]23631[/related]

  مثلث خطر تاشوی خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، مثلث تاشو

  این وسیله که مانند بازتابنده‌های خودروست، یکی از مهم‌ترین وسایلی است که باید حتما همراه خود در خودرو داشته باشید. مثلث خطر خودرو وقتی به‌دلیلی مجبورید کنار جاده پارک کنید و در شرایط دید کم، جلوی خطر تصادم خودروهای دیگر با خودرویتان را می‌گیرد.

  لینک خرید مثلث خطر از دیجی‌کالا

  رانندگی آسان‌تر در زمستان با تجهیزات بیشتر

  بعد از اینکه تجهیزات ضروری خودرو را با خود برداشتید، بهتر است به تجهیزات دیگری که رانندگی در فصل سرد زمستان را برایتان راحت‌تر می‌کنند هم فکر کنید. از این تجهیزات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  کاردک یخ‌زدا و برس برف‌روب

  تجهیزات ضروری خودرو، کاردک و برس برف‌روب

  کاردک یخ‌زدا‌ و برس برف‌روب، از مهم‌ترین وسایلی هستند که در فصل سرد زمستان باید حتما در خودروی خود داشته باشید. یادتان باشد که اخبار هواشناسی همیشه درست و دقیق نیست، بنابراین در فصل زمستان این احتمال را بدهید که روی خودرویتان لایه‌ای از برف بنشیند یا سطح آن یخ بزند.

  بنابراین به‌محض شروع سرما، کاردک یخ و همچنین برس برف‌روب در خودروی خود نگهداری کنید. زیرا وقتی سطح شیشه‌های خودرو، به‌ویژه شیشه جلوی خودرو یخ می‌زند، احتمال تصادف با خودرویی دیگر یا هر اتفاق دیگر بالا می‌رود.

  همیشه پیش از رانندگی تمام شیشه‌های یخ‌زده خودرویتان را پاک و تمیز کنید تا جلوی سوانح ناخوشایند را بگیرید.

  در بازار انواع این تجهیزات وجود دارد و البته می‌توانید ابزاری تهیه کنید که هر دو امکان کاردک و برس را با هم داشته باشد؛ به‌شکلی که یک طرف آن کاردک یخ‌زدا و طرف دیگرش برس برف‌روب باشد.

  پوشش شیشه جلوی خودرو

  تجهیزات ضروری خودرو، پوشش شیشه

  اگر  استفاده از کاردک یخ و برس برف‌روب در سرمای زمستان برایتان سخت است، می‌توانید برای شیشه جلوی خودرو، پوشش مناسب بخرید تا با تمیز نگهداشتن شیشه خودرو، انرژی و وقت با‌ارزش‌تان هدر نرود. پوشش شیشه جلو در مدل و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و می‌توانید رنگ دلخواه خود را بخرید.

  چراغ قوه

  تجهیزات ضروری خودرو، چراغ قوه

  زمستان معمولا هوا زودتر از هر فصل دیگر تاریک می‌شود. این وسیله وقتی به‌دلیلی در تاریکی زمستان خودرویتان از حرکت ایستاد، به‌کارتان می‌آید. با کمک آن می‌توانید ببینید چه مشکلی برای خودرویتان پیش آمده است و در عین حال خودروهای عبوری هم شما را ببینند.

  جدیدترین انواع چراغ قوه را ببینید

  عینک آفتابی

  تجهیزات ضروری خودرو، عینک

  بیشتر مردم تصور می‌کنند عینک آفتابی مخصوص روزهای پرنور تابستان است. اما انعکاس نور خورشید روی برف، بسیار روشن و برای چشم‌ها مضر است. این نور می‌تواند چشم‌های راننده را هنگام رانندگی آزار دهد و احتمال تصادف را افزایش دهد. پس با استفاده از عینک آفتابی در مسیرهای برفی، چشمان خود را از آسیب محفوظ نگهدارید.

  جدیدترین مدل‌های عینک آفتابی را ببینید

  دستکش و لباس‌های گرم زمستانی

  تجهیزات ضروری خودرو، دستکش

  در روزهای سرد سال همیشه همراه خود لباس‌های گرم و دستکش‌های گرم ضدآب داشته باشید و فقط به بخاری خودرویتان تکیه نکنید. اگر در مسیر مجبور به تمیز کردن شیشه‌های خودرو شوید یا به‌دلیلی خودرویتان از حرکت ایستاد، با داشتن دستکش و لباس‌های گرم می‌توانید شرایط را تحمل کنید.

  پتوی معمولی یا برقی

  تجهیزات ضروری خودرو، پتوی برقی

  حتما یک پتو در خودروی خود داشته باشید. در روزهای سرد زمستانی اگر در مسیرتان معطل شدید یا تصادف کردید، به‌سرعت سردتان خواهد شد. بنابراین با استفاده از پتو می‌توانید تا روبه‌راه شدن اوضاع گرم بمانید. البته ایده‌آل این است که برای خودرو پتوی برقی بخرید. این نوع پتو به‌مراتب بهتر از پتوهای معمولی شما را گرم نگه‌می‌دارد.

  لیست قیمت انواع پتوی برقی در دیجی‌کالا

  آب و خوراکی‌های فاسدنشدنی

  تجهیزات ضروری خودرو، غذا

  اگر هنگام رانندگی مسیرتان را گم کردید ممکن است برای رسیدن کمک ساعت‌ها منتظر بمانید. این انتظار در فصل سرد زمستان بسیار سخت می‌شود. بنابراین بهتر است در اینگونه مواقع همراه خود خوراکی‌های فاسد‌نشدنی مانند دانه‌های خوراکی، داشته باشید تا دچار ضعف ناشی از گرسنگی نشوید. آب هم به اندازه کافی باید در خودرویتان داشته باشید. این موضوع زمانی‌که خانواده و کودک‌تان همراه‌تان است بیش از پیش مهم می‌شود.

  جعبه کمک‌های اولیه

  تجهیزات ضروری خودرو، جعبه کمک‌های اولیه

  جعبه کمک‌های اولیه یکی از وسایلی است که بهتر است در تمام فصول سال در خودرویتان داشته باشید. اما این وسیله در فصل زمستان بسیار خاص می‌شود. زیرا اگر در زمستان دچار حادثه شوید، نیروهای امداد دیرتر از هر زمان دیگر به شما می‌رسند. بنابراین با داشتن این جعبه در خودرو می‌توانید تا رسیدن امداد، برخی از مشکلات‌تان را خودتان حل کنید.

  انواع مختلف جعبه کمک‌های اولیه در بازار وجود دارد. در این جعبه بهتر است وسایل زیر را داشته باشید:

  • ماده ضدعفونی‌کننده
  • چسب زخم
  • باند استریل
  • پماد ضدباکتری
  • قیچی
  • بسته یخ فوری
  • اسپری ضددرد
  • دستکش‌های یکبار مصرف
  • موچین
  • دستمال مرطوب دارای الکل

  لینک خرید جعبه کمک‌های اولیه با قیمت مناسب

  کلام آخر

  تمام تجهیزاتی که در این مقاله در مورد آنها با شما صحبت کردیم، ضروری هستند. اما در فصل سرد زمستان، قبل از اینکه به جاده بزنید، باید از پر بودن باک بنزین‌تان مطمئن باشید. خودروی بدون بنزین در جاده‌های سرد و یخی بسیار آزاردهنده است. حتی این وضعیت در جاده‌های کم‌تردد می‌تواند جان‌ شما و همراهان‌تان را به خطر اندازد. بنابراین با تجهیزات کامل و باک پربنزین، مسیرهای برفی را بدون دردسر و خطر طی کنید. [see_also]23549[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید