خرید رنگ مو و نکاتی که باید درباره آن بدانید

خرید رنگ مو و نکاتی که باید درباره آن بدانید
راهنمای مطالعه

  رنگ کردن مو چرا برای زیباتر شدن باشد چه برای فرار از گرد پیری، به هر حال کار جذاب و خوبی است. این مقاله راهنمای کاملی برای شماست که قصد رنگ کردن موهای‌تان را در خانه دارید.

  در گذشته‌های نه‌چندان دور از رنگ مو با هدف پوشاندن موهای خاکستری یا سفید استفاده می‌شد. اما در دنیای امروز انواع رنگ مو با برندها و ویژگی‌های مختلف در بازار موجود است و افراد از رنگ بیشتر برای تنوع بخشیدن به رنگ موهای اصلی‌شان استفاده می‌کنند.

  بعضی از ما برای رنگ کردن موهایمان به آرایشگاه می‌رویم و اغلب اوقات خیال‌مان راحت است که نتیجه خوب درمی‌آید. اما برخی دیگر دوست داریم خودمان در منزل موهایمان را رنگ کنیم؛ بنابراین انتخاب برند و نوع رنگ مو برعهده خودمان است. این موضوع کار چندان ساده‌ای نیست و حساسیت‌های خودش را دارد.

  اول هدف‌تان را مشخص کنید

  اگر هدف‌تان پوشاندن رنگ موی خاکستری‌تان است، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که دقیقا این هدف را مدنظر قرار دهد. بعضی از برندهای رنگ مو فقط برای این منظور تولید شده‌اند. این برندها معمولا موی خاکستری را به نحوی تغییر می‌دهند که رنگ به خوبی روی آن بنشیند. اگر می‌خواهید موهای خاکستری‌تان تفاوت چندانی با موی طبیعی نداشته باشد، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که اختلاف رنگ آن با موی طبیعی بسیار جزئی باشد.

  برای انتخاب رنگ موی مناسب باید چند نکته را در رابطه با رنگ مو و موضوعاتی که در انتخاب آن اهمیت دارد بدانید. بعضی از افراد برای خرید رنگ مو فقط وارد فروشگاه یا داروخانه می‌شوند و رنگ موی دلخواه‌شان را براساس رنگ‌های کاتالوگی که جلوی‌شان گذاشته می‌شود، انتخاب می‌کنند. اما احتمالا نتیجه‌ مناسبی از این راه عایدشان نمی‌شود. بهتر است به جای این کار حتما روی جعبه رنگ مو را بخوانید تا اطلاعات کامل‌تری به شما بدهد؛ همچنین از قبل هدف‌ و برند مورد نظرتان را مشخص کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید.

  رنگ موی گرم یا سرد

  اگر می‌خواهید موهای‌تان تا اندازه‌ای به رنگ‌های گرم‌تر نزدیک شود، باید هنگام خرید به کلمه طلایی (معادل golden) یا گرم (معادل warm) روی رنگ مو دقت کنید. اما اگر می‌خواهید رنگ موی‌تان تا اندازه‌ای به رنگ‌های سرد نزدیک‌تر باشد باید به‌دنبال عبارت خاکستری (معادل ash) روی جعبه باشید.

  بااین‌حال، برای جلوگیری از تغییرات شدید رنگ مو، رنگ را باید از خانواده رنگ موی خودتان انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر موهای قهوه‌ای متوسط دارید باید به‌دنبال رنگ‌هایی بگردید که قهوه‌ای طلایی متوسط (medium golden brown) یا قهوه‌ای خاکستری متوسط (medium ash brown) باشد. می‌توانید از قهوه‌ای روشن‌تر یا قهوه‌ای تیره‌تر هم استفاده کنید.

  رنگ موی موقت یا دائمی

  هنگام خرید به عبارت موقت، نیمه دائمی و دائمی که با برچسب‌های temporary، semi-permanent، demi-permanent یا permanent روی جعبه مشخص می‌شوند دقت کنید. رنگ موی موقت پس از سه یا چهار بار شست‌وشو با شامپو از بین می‌رود، رنگ نیمه دائمی از ۷ تا ۱۲ بار و برخی از انواع آن تا ۲۸ بار شستن دوام می‌آورند. رنگ موی دائمی فقط زمانی که مو رشد کند یا کوتاه شود از بین می‌رود.

  رنگ‌های موقت به دو صورت رقیق و غلیظ هستند که نوع رقیق آن برای ایجاد رنگ روشن و نوع غلیظ برای ایجاد رنگ تیره استفاده می‌شود.

  انتخاب رنگ مناسب

  انتخاب رنگ مناسب

  به‌جز نوع رنگ، ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی خود شما در انتخاب رنگ مو بسیار مهم است. در زیر موارد مهم آورده شده است:

  ۱. رنگ پوست

  رنگ پوست

  رنگ پوست شما یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب رنگ موی مناسب است. انتخاب رنگی متناسب با پوست می‌تواند شما را زیباتر و جذاب‌تر کند اما انتخاب نادرست آن می‌تواند زیبایی ذاتی شما را تحت‌شعاع قرار دهد.

  شاید خنده‌دار به‌نظر برسد، اما اگر در مورد سردی یا گرمی رنگ پوست‌تان تردید دارید کافی است یک بلوز سفید را جلوی صورت‌تان بگیرید. اگر پوست‌تان به رنگ آبی نزدیک بود رنگ پوست‌تان سرد و اگر به رنگ زرد نزدیک بود رنگ پوست‌تان گرم است.

  روش دیگر این است که از جواهرات کمک بگیرید. اگر در زمان استفاده از جواهرات پوست‌تان روشن‌تر و درخشان‌تر شد رنگ پوست‌تان سرد و اگر رنگ‌ آن قرمزتر شد پوست‌تان گرم است. البته رنگ پوست با تغییر فصل کمی تغییر می‌کند و معمولا در فصل‌های گرم کمی تیره‌تر می‌شود.

  جالب است بدانید که نباید رنگ موی‌تان با رنگ صورت‌تان یکی باشد. این کار سبب می‌شود که به‌طور کلی چهره‌ شما محو شود یا اگر پوست روشنی دارید رنگ‌پریده و بیمار به نظر برسید. برای پوست‌های تیره از رنگ روشن و برای پوست‌های روشن از رنگ تیره استفاده کنید.

  برای مثال اگر رنگ پوست‌ زردی دارید و بخواهید برای موهای‌تان از رنگ‌های متمایل به زرد استفاده کنید، چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد. اما اگر از رنگ‌های سرد و بلوند استفاده کنید طبیعی‌تر و زیباتر است.

  استفاده از چند رنگ به صورت هایلایت می‌تواند به زیباتر شدن چهره‌ی شما کمک کند. به‌عنوان مثال اگر پوست‌تان از دسته رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای یا سبزه است می‌توانید از سایه‌ای از رنگ‌های تیره و با رنگ طلایی یا برنز استفاده کنید. یا اگر رنگ پوست‌تان سرد است از رنگ‌هایی که سرخی آن را بیشتر می‌کند اجتناب کنید. رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای روشن، بلوند خاکستری یا طلایی برای شما مناسب‌تر هستند.

  از طرف دیگر رنگ مو هم روی شکل صورت شما تأثیر دارد و حتی می‌تواند صورت شما را چاق یا لاغر نشان دهد.

  ۲. رنگ چشم

  رنگ چشم

  اگر تا‌به‌حال به این نکته‌ مهم توجه نکرده‌اید بهتر است بدانید که حتی رنگ چشم‌تان می‌تواند در انتخاب رنگ موی مناسب تاثیر داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر رنگ چشم‌های‌تان آبی است استفاده از رنگ قهوه‌ای کاراملی یا طلایی سبب می‌شود تا چشم‌های‌تان آبی‌تر به‌نظر برسد. همچنین اگر رنگ چشم‌های‌تان سبز است استفاده از رنگ موی قرمز آتشین یا قرمز ملایم رنگ آن‌ها را بهتر نشان می‌دهد.

  حساسیت به رنگ مو

  شاید شما از آن دسته افرادی باشید که به مواد شیمیایی حساسیت دارید یا نگران جذب مواد شیمیایی به پوست‌تان هستید. بر اساس مطالعات، رنگ موهای شیمیایی می‌تواند سبب واکنش آلرژیک یا حتی سبب ایجاد سرطان شود.

  در این رنگ موها از آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید استفاده می‌شود. هیدروژن‌پراکسید رنگ طبیعی مو را سفید می‌کند و سبب آزادسازی اکسیژن می‌شود و اجازه می‌دهد تا مواد شیمیایی روی موهای‌تان بنشیند.

  آمونیاک کوتیکول‌های اطراف مو را از بین می‌برد تا مواد شیمیایی وارد مو شود و رنگ مو به صورت پایدار و غیربرگشتی تغییر کند.

  در نهایت این مواد می‌توانند به مو آسیب بزنند و سبب تحریک پوست، چشم و سیستم تنفسی شوند. درنتیجه واکنش‌های آلرژیک مانند احساس سوختگی، قرمزی، ورم صورت و موارد دیگر اتفاق می‌افتد.

  برای جلوگیری از این حوادث می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که حتما از مواد مناسبی تهیه شده باشد یا درصد آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید آن کمتر باشد یا از رنگ‌هایی با مواد طبیعی استفاده کنید.

  انتخاب برند

  بعضی افراد برای انتخاب رنگ مو ابتدا برند مورد علاقه‌ خود را امتحان می‌کنند و در صورت مناسب بودن همیشه از همان برند استفاده می‌کنند. اما بعضی دیگر از اطرافیان و دوستان خود پرس‌وجو می‌کنند و در نهایت برند مناسب خودشان را انتخاب می‌کنند.

  بسیاری از برندها وب‌سایت‌های شخصی دارند و در آن رنگ موهای مختلف، نکات کلیدی و حتی دستورالعمل‌های لازم را ارائه می‌دهند. همچنین دیدگاه‌های کاربران را هم منتشر می‌کنند تا هر فرد بخواند و تصمیم درست‌تری داشته باشد. استفاده از این سایت‌ها می‌تواند در انتخاب رنگ و برند مناسب به شما کمک کند.

  انتخاب اکسیدان

  اکسیدان ‌بخشی مهم و جدانشدنی برای رنگ کردن مو است و در انواع ۳، ۶، ۹ و ۱۲ درصد در بازار موجود است. این درصدها براساس رنگ پایه انتخاب می‌شود. باید در کنار رنگ‌های دائمی، اکسیدان مناسب را به‌عنوان پایه برای رنگ مو خریداری کنید. اکسیدان در واقع به عنوان یک زیرسازی قلیایی برای فعال کردن رنگ مو استفاده می‌شود تا مو بهتر رنگ را به خود بگیرد.

  • اکسیدان ۳ درصد (شماره‌ نیم): ضعیف‌ترین نوع اکسیدان است و برای هایلایت کردن یا استفاده از رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای و مشکی کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۶ درصد (شماره‌ی ۱): برای رنگ‌آمیزی تارهای سفید مو، دکلره کردن و رنگ کردن ریشه‌ مو کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۹ درصد (شماره‌ ۲): در حالت دکلره کردن و روشن کردن مو و همچنین در زمان استفاده از رنگ‌های روشن کاربرد دارد.
  • اکسیدان ۱۲ درصد (شماره ۳): این اکسیدان درجه روشن‌کنندگی بالایی دارد برای دکلره کردن استفاده می‌شود اما به‌دلیل آسیبی که به مو می‌زند بهتر است از آن استفاده نکنید.

  امیدواریم این بار براساس نکاتی که به شما گفتیم بتوانید بهترین رنگ مو را برای خودتان انتخاب کنید.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید