راهنمای شستن انواع مدل پرده به صورت دستی و با ماشین لباسشویی

راهنمای شستن انواع مدل پرده به صورت دستی و با ماشین لباسشویی
راهنمای مطالعه

  کم کم به عید نوروز و ایام خانه تکانی نزدیک می شویم. شستشوی پرده همیشه جزء یکی از اقدامات اساسی خا

  کم کم به عید نوروز و ایام خانه تکانی نزدیک می شویم. شستشوی پرده همیشه جزء یکی از اقدامات اساسی خانه تکانی می باشد چون گرد و غبار و آلودگی، موهای حیوانات خانگی و عوامل دیگر باعث کثیفی پرده می شوند، بنابراین باید به فکر راهی برای آن باشیم. اما شستن پرده شدیدا به جنس و بافت آن بستگی دارد. بسیاری از پرده ها دارای برچسب شستشو هستند که در آن بهترین روش برای شستشوی پرده را نشان میدهد و به شما میگوید که آیا می توان آن را در لباسشویی انداخت یا نه و اینکه در چه دمایی باید شستشو انجام شود؟

  در این مقاله قصد داریم راهنمای شستشوی پرده تور، حریر، مخمل، پارچه ای و زبرا را به شما آموزش دهیم.

  اهمیت پرده در دکوراسیون خانه

  در گذشته از پرده فقط برای حفظ اهالی خانه از سرما و کاهش شدت آفتاب استفاده می شد اما در حال حاضر این وسیله به یک ابزار برای بهبود طراحی داخلی و زیبایی شناسی تبدیل شده است. اگر شما بخواهید یک تغییر اساسی در خانه خود ایجاد کنید باید هزینه زیادی بکنید اما بخش زیادی از این تغییرات را می توانید با تعویض پرده ایجاد نمایید. وقتی مهمانی وارد خانه می شود یکی از مهم ترین چیزهایی که توجهش را جلب می کند مدل پرده های خانه است. تناسب این ابزار با فضای اتاق شما نه تنها چشم انداز زیبایی به اتاق شما می دهد بلکه نشان دهنده سلیقه شما نیز است.

  نحوه شستشوی پرده حریر و تور

  پارچه حریر و تور بسیار نرم و سبک می باشند پس باید با آرامش و لطافت با آنها رفتار کرد.  برای شستن پرده حریر و تور حتما از آب سرد استفاده کنید زیرا آب گرم به بافت این پارچه ها آسیب میزند. حتی الامکان سعی کنید که به طور مکرر پرده های حریر و تور را تمیز کنید زیرا تا وقتی که لکه روی آنها ظاهر شود، ممکن است تغییر رنگ دهند.

  • یک تشت یا وان را با آب سرد پر کرده و پرده را به مدت 5 تا 10 دقیقه داخل آن قرار دهید تا گرد و غبار آن پاک شود.
  • آب پرده را خارج کرده و دوباره آن را پر از آب کنید. این عمل آبکشی را چندبار انجام دهید تا گرد و غبارها به طور کامل پاک شوند.
  • از یک ماده شوینده ملایم مانند صابون استفاده کرده و لکه های پرده را با آن بشویید. پرده های حریر و تور را هرگز چنگ نزنید زیرا ممکن است ناخن هایتان در بافت نرم و نازک این پارچه ها گیر کند و پاره شوند. اجازه دهید پرده 10 تا 15 دقیقه در تشت بماند تا به خوبی ماده شوینده در آن اثر بگذارد.
  • برای جلوگیری از تغییر رنگ و سفید ماندن پرده تور، می توانید در یک تشت یا وان آب سرد، مقدار کمی سرکه بریزید و بعد از 5 دقیقه پرده را آبکشی کنید.
  • چند حوله پارچه ای روی زمین پهن کرده و پرده را روی آن ها بیندازید تا به صورت نسبی آب آن کشیده شود. بعد از 2 الی 3 دقیقه در همان حالت که پرده مرطوب است، آن را آویزان کنید. برای خشک کردن پرده تور و حریر می توان از یک اتوی بخار معمولی هم استفاده کرد. پرده را کاملا خیس آویزان کرده و اتو را به صورت عمودی روی آن کشیده و صاف کنید.

  نحوه شستشوی پرده حریر و تور با ماشین لباسشویی

  بهترین ماشین لباسشویی ایرانی یا خارجی را هم که داشته باشید، بهتر است هنگام شست‌وشو این نکات را در نظر بگیرید:

  • با توجه به برچسب پرده، ماده شوینده مناسب را انتخاب کرده و داخل ماشین لباسشویی بریزید. دقت کنید که نیازی نیست مقدار زیادی ماده شوینده بریزید زیرا ممکن است به الیاف نرم پرده حریر و تور صدمه بزند.
  • ماشین لباسشویی را روی آب سرد و دور آرام تنظیم کنید.
  • .پرده را به مدت بسیار کمی شسته و سپس در لباسشویی را باز کرده و اجازه دهید پرده 15 تا 30 دقیقه خیس بخورد.
  • پرده حریر و تور را به همراه چند حوله پارچه ای در خشک کن قرار داد تا 2 الی 3 دقیقه دیگر بدون حرارت باشد.
  • پرده را از لباسشویی در اورده و در حالی که هنوز مرطوب است از میله آویزان کنید.
  • از بخار دستی یا اتوی بخار معمولی برای صاف کردن پرده استفاده نمایید.

  آموزش شستشوی پرده مخمل

  بعضی از پرده های مخمل قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند اما بعضی دیگر را فقط باید به صورت دستی شست. با توجه به برچسب پشت پرده چک کنید که پرده شما از کدام نوع است. پارچه مخملی با اینکه سنگین است اما بافت ظریف و حساسی دارد.

  • پیشنهاد می کنیم که اول با بخارشوی گرد و غبارهای آن را پاک کرده و سپس آن را با یک پارچه سفید و مرطوب پاک کنید. اگر رنگ پرده به پارچه منتقل شد، بهتر است خودتان با دست نشویید و مستقیما به یک خشک شویی معتبر ببرید.
  • در صورتی که پرده رنگ پس نداد، آن را داخل یک تشت یا وان آب سرد بیندازید و ماده شوینده ملایمی را داخل آب بریزید تا به داخل بافت های پرده نفوذ کند. پرده مخمل باید یک یا دو ساعت داخل تشت بماند تا چرک مردگی و لکه های آن پاک شود.
  • چندین بار آب داخل تشت را عوض کنید.
  • بیشتر پرده های مخمل به دلیل جنسی که دارند چروک نمی شوند اما اگر به هر دلیلی چروک شد، . پرده را روی یک لایه پنبه قرار دهید تا خشک شود. توجه داشته باشید که پرده مخمل را در خشک کن قرار ندهید چون باد گرم به بافت آن لطمه میزند و ممکن است آستر کوچک شود.

  آموزش شستن پرده ابریشم و ساتن

  بر خلاف تصور بسیاری از افراد که معتقدند شستن پرده های ابریشم و ساتن مشکل است، با کمی صبر و حوصله و ابزار مناسب به راحتی می توان این مدل پرده را به صورت دستی شست.

  • وان یا تشت را با آب ولرم پر کرده و برای هر گالن آبی که مصرف می کنید، یک قاشق چای خوری صابون یا مواد شوینده ملایم اضافه کنید.
  • پرده را در آب قرار داده و به آرامی با دست آن را بشویید (چنگ نزنید).
  • بعد از اتمام شستشو آب را تخلیه کرده و پرده را چند با رابکشی کنید.
  • سپس یک قاشق غذاخوری سرکه سفید به آب اضافه کنید. سرکه به عنوان یک سفید کننده ملایم عمل می کند و هرگونه بو را از پرده ساتن و ابریشم دور میکند. پرده را خیلی آرام با دست بشویید تا سرکه به تمام قسمت های پرده نفوذ کند.
  • اجازه دهید که پرده 10 دقیقه به همین منوال بماند.
  • پرده ابریشمی را چند با رآبکشی کنید.
  • برای خشک کردن پرده، آن را روی پارچه های کرکی بچرخانید و سپس آنها را ببغلتانید. هرگز ابریشم را نپیچید زیرا باعث خراب شدن و کشش پارچه می شود.
  • پرده را در سایه پهن کرده تا کمی خشک شود اما در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا به بافت ساتن و ابریشم آسیب میزند.
  • در حالی که پرده هنوز نم دارد، آن را به میله پرده آویزان کنید.

  نحوه شستشوی پرده زبرا

  پرده زبرا هم مانند مدل پرده های دیگر از پارچه درست شده و آب و صابون بهترین محلول برای تمیز کردن اکثر پارچه ها می باشد. بنابراین برای شستشوی پرده زبرا از آب و صابون و در صورت لزوم از سرکه و برای پاک کردن لکه های سخت، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. شستن زبرا در ماشین لباسشویی به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا باعث چروک و چین خوردگی پارچه می شود.

  • ابتدا با بخار شوی یا جارو برقی که برای پاک کردن گرد و غبار استفاده می شود، سعی کنید که گرد و غبارهای زبرا را بزدایید.
  • یک سطل آب گرم را پر کرده و با صابون مخلوط کنید تا محلول کفی ایجاد شود. اگر لکه ها آنقدر پر رنگ بودند که با صابون پاک نمی شدند، در این صورت پودر لباسشویی که حاوی مواد سفید کننده نباشد یا سرکه داخل محلول بریزید.
  • با استفاده از یک پارچه مرطوب، محلول مواد شوینده را به پرده زبرا آغشته کنید و خیلی آرام حرکت دهید تا لکه ها پاک شوند.
  • در صورتی که لکه ها بسیار عمیق بودند، چاره ای نداریم به جز اینکه از یک ماده شوینده قوی تر استفاده کنیم که البته باید به برچسب پشت آن نگاهی بیندازید تا توضیحات شستشوی حرفه ای را برای جلوگیری از آسیب به پارچه فرا بگیرید.
  • پاک کننده را داخل آب ریخته و با کمک یک مسواک یا یک برس پرده را تمیز کنید. جهت حرکت دستان باید به صورت افقی باشد تا تمام آلودگی ها و لکه هایی که به پرده چسبیده اند، پاک شوند.

  و در نهایت...

  پرده ها نقش بزرگی در زیبایی دکوراسیون داخلی دارند و به همان اندازه ای که پرده تمیز و شیک شکوه زیادی به خانه می بخشد،پرده کثیف و آلوده باعث تخریب دکوراسیون می شود.قبل از شستشوی پرده حتما برچسب پشت آن را بررسی کنید تا با روش یا مواد نامناسب به پرده خانه خود صدمه نزنید. سال جدید از آنچه فکر میکنید به شما نزدیک تر است. با خرید یک پرده جدید می توانید تغییر بزرگی را در دکوراسیون خانه خود ایجاد کنید. برای خرید انواع پرده می توانید به وب سایت سبک مدرن (https://sabkemodern.com) کلیک کنید.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید