هر آنچه پیش از خرید صندلی گیمینگ باید بدانید

هر آنچه پیش از خرید صندلی گیمینگ باید بدانید
راهنمای مطالعه

  اگر می‌خواهید بدون هیچ درد و خستگی ساعت‌ها جلوی کامپیوتر بنشینید و از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید، صندلی گیمینگ بهترین انتخاب برای شماست. در این مقاله از «درجه» راهنمای خرید صندلی گیمینگ ارائه شده و با مطالعه آن می‌توانید خرید بهتری داشته باشید.

  صندلی گیمینگ چیست؟

  خرید صندلی گیمینگ، بهترین صندلی

  صندلی‌های گیمینگ بر اساس نیازهای گیمرها (بازی‌بازها) و به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که گیمرها بتوانند ساعت‌ها بدون احساس خستگی روی آن مشغول بازی شوند.

  طراحان این نوع صندلی‌ وقت زیادی را صرف تحلیل فعالیت گیمرها هنگام بازی کرده‌اند تا دریابند آنها چگونه روی صندلی می‌نشینند یا بلند می‌شوند و هنگام بازی چه حالت‌هایی به بدن خود می‌گیرند. این طراحان پس از تحلیل و بررسی وضعیت نشستن گیمرها صندلی‌هایی طراحی می‌کنند که تمام نیاز آنها را برطرف کند.

  البته صندلی‌های گیمینگ نه‌تنها برای گیمرها عالی‌اند، بلکه مناسب حال این دسته افراد نیز هستند:

  • دور کار هستند و در خانه مدت زمان زیادی مجبورند روی صندلی بنشینند
  • در یک محیط اداری کار می‌کنند و قصد دارند بهره‌وری‌شان را افزایش دهند
  • مشکلات حرکتی دارند و وقتی روی صندلی می‌نشینند، بدن‌شان به حمایت بیشتری نیاز دارد
  • به کمردرد‌های مزمن یا شدید مبتلا هستند
  • می‌خواهند تاجایی‌که می‌شود روی صندلی‌ احساس راحتی کنند

  صندلی‌های گیمینگ چه مزایایی دارند؟

  صندلی‌های گیمینگ برای حمایت از کمر ایده‌آل هستند. اگر مدت زمان طولانی در برابر کامپیوتر می‌نشینید، صندلی گیمینگ می‌تواند حالت بدن‌تان را به‌خوبی حفظ کند. در نتیجه کارآیی و مقدار انرژی‌تان افزایش می‌یابد و حال روحی‌تان بهتر می‌شود.

  صندلی گیمینگ کمک می‌کند تا تمام مدتی که روی آن نشسته‌اید، حالت بدن‌تان صاف بماند.

  صندلی‌های معمولی اداری حتی نوع استاندارد آن نمی‌توانند از ماهیچه‌های کمر و گردن‌تان به‌مدت طولانی محافظت کنند. این صندلی‌ها همچنین باعث منحنی شدن ستون فقرات می‌شوند که در نهایت کمردرد و مشکلات دیگر  به سراغ فرد می‌آید.

  حتی اگر گیمر نیستید، اما بیشتر روز روی صندلی می‌نشینید، صندلی گیمینگ می‌تواند وضعیت بدن‌تان را در بهترین حالت نگه دارد و جلوی خمیده شدن بدن‌تان در برابر جاذبه زمین بگیرد.

  همچنین اگر به گردن یا کمردرد مبتلا هستید، صندلی‌های گیمینگ با دسته بلند می‌تواند فشار روی این نقاط را کاهش دهد.

  انواع صندلی‌های گیمینگ کدام‌ها هستند؟

  در بازار چهار نوع صندلی گیمینگ وجود دارد:

  • کامپیوتری
  • کنسولی
  • مسابقه‌ای
  • بین‌بگ

  ۱. صندلی گیمینگ کامپیوتری

  خرید صندلی، کامپیوتری

  هر وقت نام صندلی‌های گیمینگ برده می‌شود، ناخودآگاه صندلی‌های بازی‌های کامپیوتری به ذهن می‌رسد. این صندلی‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوان آنها را پشت میز تحریر قرار داد.

  بنابراین اگر به یک صندلی برای پشت میز نیاز دارید و می‌خواهید ساعت‌ها سرگرم کار با کامپیوتر شوید یا بازی‌های کامپیوتری انجام دهید، این نوع صندلی انتخابی عالی برایتان است.

  یک صندلی گیمینگ کامپیوتری، دارای پایه چرخدار ۵-ستاره‌ای است. این صندلی‌ها قابلیت چرخیدن دارند و وقتی روی آن نشسته‌اید می‌توانید آزادانه به اطراف‌تان بچرخید.

  همچنین صندلی‌های کامپیوتری تکیه‌گاه بلندی دارند و تا گردن‌تان را پوشش می‌دهند. دسته‌های آنها هم بلند است و موقعی‌که مشغول کار با صفحه‌کلید و موس هستید، از مچ‌هایتان مراقبت می‌کنند.

  اگر نوعی صندلی می‌خواهید که وقتی مشغول تماشای صفحه نمایش کامپیوترتان هستید مانع از فشار آوردن به گردن و کمرتان شود، صندلی گیمینگ کامپیوتری ایده‌آل است.

  همچنین یکسری از صندلی‌های گیمینگ کامپیوتری وجود دارد که بر اساس صندلی‌های خودرو طراحی شده‌اند و به‌دلیل اینکه آنها را می‌توان به سمت عقب خواباند، از آنها با نام صندلی‌های گیمینگ مسابقه‌ای هم یاد می‌شود.

  ۲. صندلی گیمینگ کنسولی

  خرید صندلی، صندلی راکر

  این صندلی‌ها همانطور که از نامشان پیداست برای بازی‌های کنسولی طراحی و ساخته شده‌اند. این صندلی‌ها در مقایسه با صندلی‌های گیمینگ دیگر، از تنوع بسیار بیشتری برخوردار هستند و در انواع شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند.

  محبوب‌ترین صندلی‌های گیمینگ کنسولی، صندلی‌های «راکر» هستند. این صندلی‌ها به شکل حرف لاتین «L»‌اند و از آنجایی‌که پایه‌دار نیستند، آنها را می‌توانید مستقیما روی زمین قرار دهید.

  تکیه‌گاه این صندلی‌ها با حرکات گیمر خیلی راحت به عقب و جلو می‌روند و دقیقا به همین دلیل است که به آنها «راکر» گفته می‌شود. این صندلی‌ها شبیه صندلی‌ها راکر (یا گهواره‌ای) هستند.

  اگر تنها هدف شما لذت بردن از بازی‌های کنسولی است، فقط باید صندلی‌های گیمینگ کنسولی بخرید. این صندلی‌ها معمولا دارای ویژگی‌های بیشتری مانند پورت USB و بلندگوهایی هستند که به‌راحتی به کنسول متصل می‌شوند.

  ۳. صندلی‌های مسابقه‌ای

  خرید صندلی، مسابقه‌ای

  صندلی‌های مسابقه‌ای حالت مسابقه را برای گیمر تداعی می‌کنند. این نوع صندلی‌ها پیشرفته‌ترین نوع صندلی‌های گیمینگ به حساب می‌آیند و برای بازی‌های مسابقه‌ای طراحی شده‌اند. این صندلی‌ها را می‌توان به‌راحتی به «کاکپیت» یا کابینی متصل کرد که تمام لوازم ضروری مانند پدال‌ها، چر‌خ‌دنده‌ها، فرمان و باقی موارد روی آن قرار بگیرند. کاکپیت در واقع چیزی شبیه اتاقک خلبان است که تمام دستگاه‌های مورد نیاز بازی درون آن قرار می‌گیرند.

  گیمرهای حرفه‌ای مسابقات یا افرادی که با جدیت این بازی‌ها را پیگیری می‌کنند، معمولا به سراغ پیشرفته‌ترین صندلی‌های گیمینگ مسابقه‌ای می‌روند که این نوع صندلی‌ها گاهی چندین میلیون تومان ارزش دارند.

  البته این بدین معنا نیست که گیمرهای آماتور نباید به سراغ این نوع صندلی‌ها بروند. اگر توانایی خرید این نوع صندلی‌ها را دارید خوب است یکی از آنها را بخرید.

  اما اگر بودجه‌تان کم است و نمی‌توانید هزینه زیادی صرف خرید صندلی‌های گیمینگ کنید، پس خرید این نوع صندلی توصیه نمی‌شود. بهتر است مدلی بخرید که بتوانید در خانه برای کارهای دیگر هم از آنها استفاده کنید.

  ۴. صندلی‌های بین‌بگ (کیسه لوبیایی)

  خرید صندلی گیمینگ، بین بگ

  البته سخت است به این صندلی‌ها به عنوان صندلی‌های گیمینگ فکر کنید اما بسیاری از گیمرها از این صندلی‌ها به‌دلیل نرم و راحت بودنشان استقبال می‌کنند.

  این صندلی‌ها به‌طور‌ کلی بزرگ هستند که معمولا با فوم پر می‌شوند و روکش آنها از جنس مایکروفیبر یا چرم جیر است.

  صندلی‌های گیمینگ بین‌بگ ویژگی‌های ارگونومیک یا حمایت از کمر و گردن را ندارند اما اگر به‌ دنبال نوعی صندلی هستید که بتواند تمام حالت‌ها و ژست‌های بدن‌تان را هنگام نشستن پشتیبانی کند، این نوع صندلی مناسب‌تان است.

  البته به‌دلیل اینکه این صندلی‌ها ویژگی‌های سه مدل صندلی‌گیمینگ قبلی را ندارد، از همه صندلی‌ها ارزان‌تر هستند و با هر بودجه‌ای سازگاری دارند.

  هنگام خرید صندلی گیمینگ باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  اکنون که انواع مدل‌های صندلی‌های گیمینگ را شناختید، باید بدانید هنگام خرید این صندلی‌ها به چه نکاتی بهتر است توجه کنید:

  دسته صندلی

  خرید صندلی گیمینگ، دسته چهارجهته

  در زمان خرید صندلی گیمینگ یادتان باشد حین نشستن دست‌هایتان باید بتوانند آزادانه حرکت کنند و در عین حال جایی برای تکیه داشته باشند.

  اگر می‌خواهید مدت زمان طولانی روی صندلی گیمینگ بنشینید، انتخاب صندلی‌هایی پیشنهاد می‌شود که مجهز به دسته‌های چهارجهته باشند. این دسته‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از مچ‌ها، بازوها و آرنج‌هایتان مراقبت کنند. همچنین دسته‌های چهار جهته وضعیت ارگونومی صندلی‌تان را بهبود بخشیده و از فشار روی شانه‌هایتان می‌کاهند.

  نشیمنگاه صندلی

  صندلی‌های بخرید که نشیمنگاه آنها از جنس فوم سرد باشد. اگر جنس نشیمنگاه صندلی، معمولی باشد، بعد از مدتی نشستن روی آن، زانوهایتان فریم استیلی صندلی را حس خواهند کرد و البته نمی‌توانید مدتی طولانی روی صندلی بنشینید.

  فوم سرد می‌تواند به‌طور یکنواخت از بدن‌تان حمایت کند و البته با وجود اینکه محکم‌ترین جنس به حساب می‌آید، از هر جنس دیگر احساسی نرم‌تر به شما می‌دهد، حتی اگر کل روز را روی صندلی بنشینید.

  تکیه‌گاه

  خرید صندلی گیمینگ، تکیه‌گاه

  هنگام خرید صندلی به تکیه‌گاه آن توجه کنید. هنگام بررسی تکیه‌گاه صندلی باید به دو ویژگی حمایت از کمر و گردن و قابلیت تنظیم آن توجه کنید.

  بالش‌های قابل تنظیم صندلی و دو انحناء در بخش تکیه‌گاه (یکی بالای شانه‌ها و دیگری در قسمت کمر) باید وجود داشته باشد. پیش از خرید صندلی روی آن بنشینید و بررسی کنید آیا احساس راحتی روی آن دارید؟

  برای آزمایش قابلیت‌های تنظیم صندلی، تکیه‌گاه آن را به عقب و جلو و پایین و بالا ببرید. مطمئن باشید که این تنظیمات راحت و بی‌دردسر انجام می‌شوند.

  البته یک موضوع جالب اینکه، بیشتر تکیه‌گاه صندلی‌های گیمینگ گرانقیمت را می‌توان تا حدود ۱۳۵ درجه به عقب برد اما تکیه‌گاه صندلی‌های ارزانقیمت حتی تا ۱۸۰ درجه هم عقب می‌روند. دلیل این چیست؟

  دلیل آن این است که زاویه استاندارد و ایده‌آل استفاده از کامپیوتر،‌ بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه است. اگر می‌خواهید روی صندلی‌تان احساس راحتی کنید و کمردرد هم نگیرید، زاویه صندلی‌تان باید در این دامنه باشد و بیشتر از آن نباشد.

  مواد و کیفیت صندلی گیمینگ

  هنگام خرید صندلی گیمینگ به مواد به‌کار رفته در تولید آن و نام سازنده‌اش دقت کنید. صندلی‌های گیمینگ از بخش‌های مختلف تولید شده‌اند که باید به آنها توجه کنید:

  بدنه

  مهم‌ترین بخش هر صندلی بدنه آن است. بیشتر صندلی‌های گیمینگ امروزی بدنه‌ای فلزی دارند تا بتوانند وزن‌های زیاد را هم به‌راحتی تحمل کنند. اسکلت این صندلی‌ها بیشتر از فولاد ضدزنگ یا آلیاژ آلومینیومی هستند. مدل‌های آلومینیومی معمولا ارزان‌تر از نوع فولادی‌اند.

  بدنه صندلی‌های ارزان‌تر از چوب‌های بادوام است که وزن تا ۱۰۰ کیلوگرم را می‌توانند تحمل کنند.

  پایه صندلی

  این بخش نه‌تنها باید وزن کاربر را تحمل کند، بلکه باید از پس تمام بار وزن صندلی هم برآید. بنابراین جنس پایه‌ها از فولاد یا آلیاژ آلومینیوم هستند.

  محور چرخ

  خرید صندلی، محور چرخ

  بهترین نوع محورچرخ پایه صندلی، نوع ۵ ستاره آن است و این بخش از صندلی هم باید توانایی توزیع وزن را داشته باشد. مواد به‌کار رفته در محور چرخ هم معمولا از فولاد است اما افرادی که بیش از ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند، بهتر است به سراغ موادی از جنس پلی‌پروپیلین بروند. پلی‌پروپیلین از پس بارهای بسیار سنگین برمی‌آید.

  چرخ‌های صندلی

  چرخ‌های صندلی باید حرکتی روان داشته و در عین حال محکم باشند. معمولا این چرخ‌ها لاستیکی هستند که هم روان حرکت می‌کنند و هم انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به کف زمین هم صدمه‌ای نمی‌زنند. در صندلی‌های ارزان‌تر، از چرخ‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که یادتان باشد این جنس مناسب افراد سنگین وزن و همچنین دایما با صندلی این‌ور و آن‌ور حرکت کردن نیست.

  نشیمنگاه صندلی

  این بخش از صندلی باید از جنس نرم باشد و البته شکل خود را به‌خوبی حفظ کند و هر وقت کاربر از روی صندلی بلند می‌‌شود، به شکل اولیه‌اش برگردد. معمولا نشیمنگاه صندلی‌ها از فوم پلی‌اورتان تولید می‌شوند. این نوع فوم رطوبت را جذب می‌کند، غیرقابل اشتعال است و شکل خود را همیشه پس از برداشته شدن بار، حفظ می کند.

  هیچ بویی جذب فوم پلی‌اورتان نمی‌شود و نوسانات دما روی آن بی‌تاثیر است و جریان هوا آزادانه از درون آن عبور می‌کند. بنابراین هنگام خرید صندلی از این نوع مواد به‌کار رفته در نشیمنگاه صندلی استقبال کنید.

  روکش صندلی

  بهترین مواد استفاده‌شده در روکش صندلی چرم اصل است که در گران‌ترین صندلی‌ها دیده می‌شود اما برای صندلی‌های متوسط و ارزان هم از روکش‌های چرم مصنوعی یا انواع پارچه‌های متفاوت دیگر استفاده می‌شود. مثلا، در تولید برخی از روکش‌ها چند لایه پنبه (لایه اصلی)، چرم اصل(لایه میانی) و پلی‌اورتان (لایه نازکی بالایی) به‌کار برده می‌شود.

  دسته صندلی

  جنس دسته صندلی به‌دلیل اینکه مجبور به تحمل وزن سنگینی نیست معمولا از مواد پلی‌پروپلین تولید می‌شود. این ماده غیرقابل اشتعال و در برابر تغییرات ابزارهای مکانیکی موجود در دسته که برای تغییرات چندجهته دسته استفاده شده‌اند، مقاوم است.

  داخل دسته معمولا از مواد نرم و باکیفیت بالا درست می‌شود تا از بازو و آرنج کاربر صندلی به‌خوبی پشتیبانی کند.

  چگونه می‌توان اندازه مناسب صندلی گیمینگ را انتخاب کرد؟

  خرید صندلی گیمینگ، اندازه‌های مختلف

  اندازه صندلی گیمینگ انتخابی‌تان باید با جثه و شکل‌ بدن‌تان هماهنگی داشته باشد و حداکثر ویژگی ارگونومیک را تضمین کند.

  صندلی‌های گیمینگ در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ در بازار وجود دارد.

  هنگام انتخاب صندلی اندازه مناسب آن را با نوع بدن‌تان بسنجید:

  • صندلی‌های گیمینگ کوچک: برای افراد لاغر و کوتاه‌تر از ۱۸۰ سانتی‌متر مناسب است.
  • صندلی‌های گیمینگ متوسط: صندلی‌هایی که پهنای بیشتر و تکیه‌گاه بلندتری دارند در طبقه صندلی‌های متوسط جای می‌گیرند و مناسب کاربران درشت‌هیکل بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ سانتی‌متر قد هستند.
  • صندلی‌های گیمینگ بزرگ:  پهنای نشیمنگاه این صندلی‌ها بسیار بزرگ و مناسب افرادی با قد ۱۷۰ سانتی‌متر به بالاست.

  بیشتر صندلی‌های گیمینگ ارزان‌تر مناسب افرادی با جثه و قد‌های کوتاه هستند.

  صندلی‌های دارای نشیمنگاه لبه‌صاف یا لبه‌دار

  خرید صندلی، نشیمنگاه لبه صاف لبه‌صاف

  دو نوع صندلی گیمینگ از نظر نشیمنگاه در بازار وجود دارد. رایج‌ترین آنها نشیمنگاه لبه‌دار و باریک است. در این نوع صندلی، لبه‌های کناری نشیمنگاه بالاست و فضای نسبتا باریکی برای نشستن کاربر دارد. این وضعیت باعث می‌شود پاهای کاربر به‌خوبی در جای خود قرار گیرد و کف پاها روی زمین محکم بماند و تمام وزن بالاتنه فرد روی صندلی توزیع شود.

  خرید صندلی گیمینگ، لبه‌دار لبه‌دار

  این نوع صندلی برای کمر بهتر است اما به‌راحتی صندلی‌های دارای لبه‌های صاف نیست.

  صندلی‌هایی که نشیمنگاه بدون لبه و صاف دارند، فضای بیشتری برای حرکت پاها فراهم می‌کنند و راحت‌تر هستند. این صندلی‌ها برای افراد چاق و پاهای درشت مناسب‌اند.

  ابعاد مهم صندلی‌های گیمینگ کدام‌ها هستند؟

  خرید صندلی گیمینگ، ابعاد صندلی

  صندلی‌های گیمینگ تکیه‌گاه‌های بلند دارند. روی این تکیه‌گاه، پشت‌گردنی و پشت‌کمری هم وجود دارد. بنابراین هنگام خرید صندلی گیمینگ، روی صندلی نشسته و به آن تکیه بدهید. باید قسمت گردن‌تان و همچنین کمرتان به‌خوبی روی پشت‌گردنی و پشت‌کمری قرار بگیرد.

  بلندی بیشتر تکیه‌گاه‌های صندلی‌های گیمینگ از ۷۶ تا ۸۴ سانتی‌متر متغیر هستند. هر تکیه‌گاه کوچکتر یا بزرگتر از این به‌ترتیب مناسب افراد قد‌کوتاه یا قدبلندست.

  هنگام بررسی ابعاد صندلی به موارد زیر توجه کنید:

  • مطمئن باشید نشیمنگاه صندلی‌ برای جثه‌تان به‌اندازه کافی جا داشته باشد.
  • ارتفاع صندلی باید متناسب با قدتان باشد و تکیه‌گاه صندلی هم برای تکیه دادن و درست قرار گرفتن گردن و کمرتان روی بالش‌های پشت‌گردنی و پشت‌کمری به‌اندازه کافی پهنا داشته باشد.
  • ارتفاع نشیمنگاه صندلی تا زمین باید به‌اندازه‌ای باشد تا کف پاهایتان به‌راحتی روی زمین قرار بگیرد. اگر پایتان به زمین نرسد، پس از مدتی کوتاه خسته می‌شوید و اگر ارتفاع خیلی کوتاه باشد، پاهایتان جمع و کمرتان خم خواهد شد که بعد از مدتی به کمردرد و پادرد مبتلا خواهید شد.
  • صندلی باید متناسب با قد و وزن‌تان باشد.

  حالت بدنی صحیح روی صندلی باید چگونه باشد؟

  خرید صندلی گیمینگ، حالت بدنی صحیح

  تعریف حالت طبیعی نشستن روی صندلی به صورت زیر است:

  • پاها کاملا روی زمین قرار داشته باشند
  • زانوها حدود ۹۰ درجه خم شده باشند و ران‌ها با زمین موازی باشند
  • پشت بدن‌تان کاملا صاف باشد
  • آرنج‌ها هم موقع کار، زاویه‌ای ۹۰ درجه با بازو تشکیل داده و موازی با زمین باشند

  بنابراین هنگام خرید صندلی گیمینگ، باید روی آن بنشینید و این ۴ مورد را با دقت بررسی کنید تا مطمئن باشید صندلی مناسب اندازه و جثه‌تان باشد.

  آیا باید صندلی گیمینگ گران بخریم؟

  تمام صندلی‌های گیمینگ ارزان و گرانقیمت برای نشستن‌های طولانی‌مدت مناسب هستند. اما اگر می‌خواهید تمام‌وقت روی این صندلی‌ها بنشینید، پس باید بیشتر هزینه کنید. صندلی‌های گران‌تر ویژگی‌ها و لوازم اضافی بیشتری دارند.

  از این ویژگی‌های اضافی می‌توان به قابلیت‌های بیشتر تنظیم صندلی متناسب با کاربر اشاره کرد. البته اگر از صندلی، ۴ تا ۶ ساعت در روز استفاده می‌کنید، خرید صندلی گیمینگ ارزان هم نیازتان را رفع می‌کند.

  پرفروش‌ترین صندلی‌های گیمینگ را ببینید

  جمع‌بندی راهنمای خرید صندلی گیمینگ

  وقتی از صندلی گیمینگ استفاده می‌کنید، صندلی باید کاملا با جثه و بدن‌تان تناسب داشته باشد تا ساعت‌ها نشستن برابر کامپیوتر یا کنسول باعث آسیب‌های جسمانی یا خستگی مفرط شما نشود. در این مقاله نکات راهنمای خرید صندلی گیمینگ ارائه شده است که با توجه به آنها می‌توانید بهترین صندلی گیمینگ را در بازار انتخاب کنید.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید