آشنایی با ساختار تشک طبی 

آشنایی با ساختار تشک طبی 
راهنمای مطالعه

  برای خرید تشک استاندارد باید اجزای تشکیل شده و ساختار لایه های آن را بررسی کنید. ساختار تشک طبی را یک لایه درونی و یک لایه بعنوان روکش تشکیل می‌دهد و بجای فنر از فوم، ابر فشرده صنعتی اسفنج یا یونولیت، نمد، ریباند استفاده شده است. به گفته پزشکان اورتوپدی تشک مناسب برای خواب تشک طبی است به خاطر انعطاف‌پذیری کمی که دارد برای بدن و ستون فقرات بسیار مناسب است.

  لایه بالایی یا رویی تشک طبی

  لایه بالایی یا رویی تشک طبی

  بخش رویی از تشک که در تماس مستقیم با بدن یکی از حساس ترین بخش های شکل دهنده تشک که باید آنتی باکتریال و ضد حساسیت و همچنین گرما را به خود جذب نکند. اکثر از پارچه ژاکارد که بادوام و محکم در حین حالت خاصیت کشسانی دارد و در برابر سایش و چروک مقاوم تشکیل شده است. همچنین تشک باید دوخت محکمی داشته باشد تا در طول زمان دچار شکافتگی نشود ولی نباید بیش از حد سفت باشد چون باعث آسیب به ستون فقرات و انحراف در آن می شود.

  لایه داخلی تشک طبی

  لایه ای از یونولیت یا اسفنج با عرض حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متر تشکیل شده و نسبتا لایه سفت و سختی است و به مرور زمان اثرات قوس کمر روی یونولیت باقی می ماند. این تشک ها دارای سختی زیاد هستند که مانع از انعطاف پذیری بدن در هنگام خواب می‌شود و باعث ایجاد خشکی در بدن می‌گردد اینگونه تشک سخت توسط پزشکان تنها برای افراد دارای مشکلات جسمانی و دردهای عضلانی یا افراد با سن بالا تجویز می‌گردد.

  لایه داخلی تشک طبی

  فوم و مموری فوم

  فوم در چند نوع است و هنگامی که با دست به یک فوم معمولی فشار وارد می‌کنید، بلافاصله پس از برداشتن دست، فوم سریعا به حالت اولیه خود بازمی‌گردد که این به معنای پخش کامل نیروی وارد شده به فوم توسط دست در جهت عکس به سمت دست در کسری از ثانیه است که دارای شدت بالایی  است اما این حالت برگشت در فوم هوشمند با تاخیر انجام می‌شود، درنتیجه نیروی وارده پس از برداشتن دست از روی فوم هوشمند در زمان بیشتری برمی‌گردد که شدت نیروی برگشت شده بسیار کمتر از فوم‌های معمولی و از طرفی نیروی برگشت در یک نقطه متمرکز نمی‌شود.

  تفاوت دیگر فوم های معمولی، حساسیت این فوم‌ها به درجه حرارت است. اگر دو فوم هوشمند و معمولی در محل سردی در یک اتاق قرار گیرند هر دو سخت می‌شوند ولی به محض تماس بدن با فوم هوشمند، درجه حرارت بدن فوم را به حالت اول برمی گرداند و ظرف چند ثانیه قالب بدن را به خود می‌گیرد و امر باعث می‌شود نیروی برگشت شده در فوم هوشمند روی سطح مورد تماس بخش شود.

  فوم و مموری فوم

  در تشک طبی با کیفیت و مرغوب از مموری فوم استفاده می شود تا وزن بدن را به طور یکنواخت برای توازن کامل و عدم فشار بر روی نواحی حساس کمر، شانه و همچنین گردن پخش کرده و باعث خواب آرام می شود تشک زیاد حرارت را به خود جلب نکند و هم اینکه حالت برگشت سریع نداشته باشد که در حفظ حالت ستون فقرات در هنگام خواب یکی از مهمترین مزیت‌های تشک طبی است.

  تشک سفت بیشتر برای بیماران که از دردهای ناحیه کمر رنج می برند مناسب است ولی برای افرادی که دیسک کمر درد ندارد تشک طبی فنری استفاده کنند.

   

  منبع:
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید