راهنمای خرید خاک گلدان؛ از انواع خاک تا پرکاربردترین‌ها

راهنمای خرید خاک گلدان؛ از انواع خاک تا پرکاربردترین‌ها
راهنمای مطالعه

  خرید خاک گلدان باید متناسب با نوع گیاه، شرایط نگهداری و مواد مغذی مورد نیاز انتخاب شود، در غیر این صورت گیاه به سرعت از بین می‌رود.

  یکی از عوامل مهمی که برای پرورش و رشد گل و گیاه بیشترین اهمیت را دارد، خاک است و از اینرو باید برای انتخاب خاک گیاه موردنظرتان وقت صرف کنید و آن را با توجه به نوع گل یا گیاهتان انتخاب کنید. در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که پیش از خرید خاک گلدان باید بدانید.

  خرید خاک گلداننکات مهم در خرید خاک گلدان

  به طور کلی خاک شامل مواد معدنی و آلی است و خاک گلدان مناسب ترکیبی از این دو خاک است. مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، منیزیم و مواد آلی خاک گلدان شامل بقایاي گیاهی و جانوري، سلول و بافت هاي جانداران خاك و مواد حاصل از ریشه و ... است.

  حین خرید خاک گلدان دنبال مواردی باشید که مواد معدنی و آلی متنوعی برای تغذیه گیاهان دارند. فریب کلمه کود را هم نخورید چرا که کود به تنهایی معمولا مواد مغذی مختلفی را شامل نمی‌شود.

  حتما می‌دانید همانطور که آب دادن باعث شادابی و رشد گیاه می‌شود، آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند باعث مرگ و از بین رفتن گیاه شود. در نتیجه مناسب‌ترین خاک برای گل و گیاه، خاکی است که زهکشی مناسبی داشته باشد. زهکشی خاک به این معنی است که شرایطی برای خاک فراهم کنیم تا آب اضافه‌ای درونش باقی نماند تا ریشه گل و گیاه از آبی که درون خاک باقی مانده است خفه نشود.

  اکثر گیاهان آپارتمانی و گلدانی به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارند. برای این منظور لازم است از موادی در خاک گلدان استفاده شود که آب به راحتی از آن‌ها عبور می‌کند تا از منافذ پایین گلدان خارج شود و با تجمع در زیر گلدان باعث پوسیدگی و خراب شدن گیاه نشود.

  نوع گیاه در تعیین میزان زهکشی نقش تعیین کننده دارد. بعضی از گیاهان مانند دیفن باخیا به زهکشی بالایی نیاز دارند؛ زیرا ریشه این گیاه می‌تواند بر اثر ماندن آب زیاد در خاک خفه شود. برخی دیگر از گیاهان نیز زهکشی متوسط برایشان کافی است.

  خرید خاک گلدانخاک‌های گلدانی به دو صورت سنگین و سبک وجود دارند و نوع گل و گیاه بسیار در انتخاب میزان سبک و سنگین بودن خاک موثر است.

  در خرید خاک گلدان توجه داشته باشید که خاک بیش از حد سبک نباشد؛ زیرا باعث می‌شود که با هر بار آبیاری مواد غذایی موردنیاز گل و گیاه از خاک خارج شوند و ماده غذایی برای رشد و پرورش گیاه باقی نماند.

  به خاک‌های سبک خاک ماسه‌ای نیز می‌گویند و خاک موردعلاقه گیاهانی مانند ساکولنت و کاکتوس است که به رطوبت چندان علاقه‌ای ندارند.

  همچنین خاک سنگین و با درصد رس بالا، با وجود اینکه مواد‌غذایی خوبی در خود دارد، اما می‌تواند به علت زهکشی کم باعث خفه شدن ریشه گل و گیاه شود یا مانع رشد کافی گل و گیاه شود.

  به طور کلی خاک‌هایی با چسبندگی کمتر که پس از مشت کردن مچاله نمی‌شوند و از هم می‌پاشند، بهترین خاک برای گلدان هستند.

  حین خرید دقت کنید کیسه خاک سنگین بودن بیش از حد کیسه نسبت به حجم آن معمولاً به این معنی است که مقدار زیادی مواد پرکننده مانند ماسه یا مالچ دارد که منجر به خاک متراکم و ضخیم می شود که مناسب برای خاک گلدان نیست.

  [related]35236[/related]

  چند نمونه خاک گلدان

  در این بخش به معرفی چند نمونه از بهترین خاک‌های گلدان می‌پردازیم که در خرید خاک برای گلدان از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند.

  خاک ماسه‌ای یا خاک شنی

  این نوع خاک به علت بالا بودن زهکشی، آب کمی در خود نگهداری می‌کند و برای قلمه زدن و تکثیر گیاهان گزینه خوبی است. بااین‌حال این نوع خاک به علت نداشتن مواد مغذی لازم برای رشد گیاه، لازم است که با سایر خاک‌ها ترکیب شود. خاک ماسه‌ای بیشتر برای گیاهان گوشتی مناسب است.

  خاک برگ

  یکی از خاک‌هایی که می‌توان آن را در بسیاری از گلفروشی‌ها و گلخانه‌ها پیدا کرد، خاک برگ است. این خاک از فاسد شدن برگ گیاهان و درختان در خاک تولید می‌شود و ارزش غذایی بالایی ندارد؛ اما از آن برای سبک کردن خاک استفاده می‌کنند.

  در استفاده از این خاک لازم است که موارد دیگری مانند خاک باغچه و خاک ورمی کمپوست را نیز با آن ترکیب کنید تا یک خاک سبک همراه با مواد مغذی موردنیاز گیاه به دست بیاید.

  خرید خاک گلدانخاک پیت ماس یا خاک تورب

  از معدود خاک‌های با کیفیت و قابل استفاده برای تمام گیاهان آپارتمانی، خاک پیت ماس یا تورب است. این خاک از بقایای خزه‌ای به نام اسفاگنوم و همچنین جلبک‌ها و برگ‌هایی پوسیده تشکیل شده است.

  رنگ خاک پیت ماس، سیاه با دانه بندی درشت است. این ویژگی باعث افزایش زهکشی خاک و تنفس خوب گیاه می‌شود. همچنین برای بهتر شدن عملکرد خاک پیت می‌توان آن را با مقدار خیلی کمی خاک باغچه و پرلیت ترکیب کرد تا خاک مغزی‌تری به دست آورد.

  خاک کوکوپیت

  یکی از خاک‌های گران برای گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی، خاک کوکوپیت است که از پوست درخت نارگیل تهیه می‌شود و بسیار مقوی است.

  این خاک قیمت بالایی دارد و توانایی جذب رطوبت در آن نیز بالاست. به همین دلیل کوکوپیت را هم نباید به تنهایی برای گلدان استفاده کرد و باید آن را با خاک‌هایی مثل خاک باغچه، ورمی کمپوست، پیت ماس و پرلیت ترکیب کرد.

  در این خاک موادی که باعث پیدایش علف هرز در گیاهان می‌شود وجود ندارد و به دلیل مغزی و غنی بودن می‌تواند رشد ریشه در خاک را افزایش دهد.

  ورمی کمپوست

  ورمی کمپوست هم خاکی نیست که به تنهایی برای خاک گلدان استفاده شود. این خاک گلدان بیشتر کود آلی و نرمی است که برای تقویت گیاهان و بالا بردن حاصل‌خیزی آن‌ها استفاده می شود.

  قابلیت بالایی در نگهداری آب دارد و به علت داشتن مواد مغذی مانند مس، منگنز و آهن یک گزینه عالی برای گلدان‌هاست. در استفاده از این کود عالی و ارگانیک نیز باید به اندازه عمل کرد؛ زیرا استفاده بیش از حد آن موجب مرگ گیاه می‌شود.

  خرید خاک گلدانهوموس

  خاک هوموس نیز یکی دیگر از خاک‌هایی است که به علت داشتن مواد مغذی بسیار زیاد، گزینه مناسبی برای خاک گلدان است.

  این خاک از تجزیه بقایای حیوانات و گیاهان روی خاک تولید می‌شود و رنگ قهوه‌ای تیره و در برخی مواقع سیاه دارد. هوموس را نیز باید با دیگر خاک‌ها ترکیب کرد و بیشتر به آن به چشم کود و مواد مغذی نگاه کرد.

  پرلیت

  خاک پرلیت که از نوعی سنگ معدنی آتشفشانی به دست می‌آید، به رنگ سفید در گلخانه‌ها وجود دارد و لازم است که آن را برای بالا بردن رطوبت و زهکشی با دیگر خاک‌ها استفاده کرد.

  پرلیت دارای ۲ الی ۶ درصد آب در ترکیب خود است و به همین دلیل باعث افزایش تبادل هوایی و گازی در خاک می‌شود. این خاک باعث استریل کردن و تمیز نگهداشتن خاک گلدان می‌شود و به علت رنگ سفیدش نوعی عایق برای نور مستقیم آفتاب نیز محسوب می‌شود.

  خاک رسی

  همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، استفاده از خاکی که تنها از رس تشکیل شده با وجود اینکه مواد مغذی بسیاری دارد، برای گیاهان خطرناک است.

  این خاک به علت زهکشی و تهویه پایینش نباید به تنهایی برای گلدان‌ گل و گیاه استفاده شود. بنابراین نباید در مصرف این خاک زیاده‌روی کرد و لازم است آن را در کنار سایر خاک‌ها استفاده کرد.

  خرید خاک آماده گلدان

  خرید خاک گلدانساختن خاک گلدان در خانه

  شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید علاوه بر خرید خاک گلدان امکان ساخت خاک گلدان در خانه نیز وجود دارد. همانطور که گفتیم ۲ دسته خاک معدنی و آلی برای تهیه خاک وجود دارند که خاک گلدان ترکیبی از این دو خاک است. برای تهیه خاک گلدان لازم است که چیزی حدود نیمی از خاک شما را شن یا ماسه شکسته شده، و نیمی دیگر را کمپوست (تجزیه شاخ و برگ گیاه یا کودهای حیوانی)، رس، مواد مکمل و کوکوپیت (الیاف پوست نارگیل) تشکیل دهند. بسیاری از پوست پرتقال و پوست درختان به صورت خرد شده نیز برای تقویت بهتر خاک گلدان استفاده می‌کنند. ترکیبات نام‌برده می‌توانند بهترین خاک را برای گلدان مهیا کنند. اگر گل یا گیاه خاصی دارید، فقط کافی است با توجه به گل و گیاه مورد نظر این درصد‌ها را تا حدودی کم و زیاد کنید. حتی اگر در خانه به نور هم دسترسی نداشته باشید، با ساخت خاک گلدان و ساخت لامپ رشد گیاه می‌توانید گیاهانی شاداب پرورش دهید. شما چه تجربه‌ای از خرید خاک گلدان دارید؟ اگر مورد مهم دیگری به نظرتان می‌رسد آنرا با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید. [see_also]37661[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید