کارشناسی خودروی تخصصی: راهنمای کامل کارشناسی ماشین در پاییز ۱۴۰۰

کارشناسی خودروی تخصصی: راهنمای کامل کارشناسی ماشین در پاییز ۱۴۰۰
راهنمای مطالعه

  این روزها دیگر خرید خودرو بدون انجام کارشناسی‌های دقیق امکان‌پذیر نیست. حتی اگر خودتان را فردی حرفه‌ای بدانید، باز هم حریف کلاه‌برداری‌های رایج در بازار خرید و فروش خودرو نخواهید شد. بنابراین بدون هیچ حرفی نیاز به کارشناسی خودرو ی حرفه‌ای خواهید داشت که بتوانید اعتماد کامل و کافی نسبت به نظرات و قضاوت آن‌ها داشته باشید.

  هزینه کارشناسی خودرو نیز مرتبط با مدل خودرو شما متفاوت است، قطعا میزان کار و تخصصی که برای کارشناسی یک خودرو وارداتی با آپشن‌های مختلف لازم است با کارشناسی خودرویی مثل 206 که در بازار فراوان است فرق می‌کند برای همین هزینه کارشناسی خودرو وابسته به نوع و مدل خودرو شماست.

  پس اگر درصدد هستید بهترین خودروی نو یا دست دوم مناسب شرایط خود را با آگاهی کامل خریداری نمایید، این مقاله را از دست ندهید.

  کارشناسی خودرو چیست؟

  هنگامی که شما خودرویی را خریداری می‌کنید، برای بررسی کامل آن نیاز به فردی دارید که خودروی شما را از نظر بدنه، فنی و موتور بررسی نماید. به این ترتیب، خیال شما بابت سلامت خودرو و امنیت آن راحت خواهد بود.

  کارشناسی خودرو جهت تعیین سلامت و امنیت ماشین

  کارشناسی خودرو را به چه کسی بسپاریم؟

  از آنجایی که فرد عادی بیشتر ایرادات خودرو را نمی‌تواند تشخیص دهد، بهتر است برای بررسی هرچه بهتر از کارشناس خودرو کمک گرفت. این متخصص با دانش کافی و علم در این زمینه می‌تواند خرید اتومبیل بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

  دلایل نیاز به کارشناسی خودرو

  چنان‌چه خرید خودروی دست دوم بدون مشاوره از کارشناس خودرو صورت بگیرد و سلامت خودرو بررسی نشود، ضررهای مالی زیادی به خریدار وارد خواهد شد.

  از قدیم‌الایام گفته‌اند که نمی‌شود از ظاهر قضاوت کرد. ممکن است خودرویی که قصد خرید آن را دارید رنگ و لعاب خیلی خوبی داشته باشد ولی ایرادهای فنی آن از دیده شما پنهان بماند. برای خرید این دست از خودروها حتما از کارشناس خودرو کمک بگیرید.

  گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد نسبت به دستکاری کیلومتر شمار اقدام نمایند تا میزان مسافت طی شده کمتری را به فروشنده نشان دهند. در این صورت فقط یک متخصص ماهر خودرو است که می‌تواند این شیطنت‌ها را تشخیص داده و هزینه‌های احتمالی را به خوبی بسنجد.

  بخش های مختلف کارشناسی خودرو

  برای کارشناسی خودرو باید بخش‌های زیادی را درنظر داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  کارشناسی بدنه

  یکی از حیاتی‌ترین بخش‌هایی که کارشناس خودرو توجه زیادی به آن  دارد، کارشناسی بدنه خودرو است. در این نوع بررسی، هرگونه تغییر نظیر: زنگ زدگی،دفرمه شدن، خوردگی، رنگ شدگی و… مشخص شده و نقش بسزایی را در تعیین قیمت خودرو ایفا خواهد کرد.

  بدنه خودرو خود شامل سه بخش می‌شود:

  • بررسی شاسی و ستون‌های خودرو
  • بررسی رنگ شدگی بدنه خودرو
  • بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو

  کارشناسی شاسی و ستون‌ها

  یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش بدنه‌ی خودرو شاسی است که معمولا چشم آن را نمی‌بیند. اگر آسیبی به شاسی وارد شده باشد، بلاشک باید از خرید آن اتومبیل منصرف شوید. کارشناسی شاسی به علت حساسیت بالایی که دارد، کار هرکسی نیست. موکدا باید کارشناس مجرب به بررسی این قسمت بپردازد.

  راهنمای کامل کارشناسی خودرو را در اینجا بخوانید: https://bimeh.com/mag/car-inspection

  کارشناسی رنگ شدگی بدنه

  یکی از با اهمیت‌ترین بخش‌هایی که خبره بودن یک کارشناس را نشان می‌دهد کارشناسی بدنه خودرو است. زیرا این روزها با تعداد زیادی صافکار و نقاش ماهر روبه‌رو هستیم که ماشین را مثل روز اولش تعمیر می‌کنند و فرد عادی از پس بررسی آن برنخواهد آمد.

  این موضوع باعث شده تا کارشناسان خودرو در کنار صافکارها و نقاش‌ها هر روز خود را آپدیت کرده و اطلاعاتشان را در این زمینه بهبود بخشند. از آنجایی که بیمه مرکزی اهمیت زیادی برای اجرای  قوانین کارشناسی بیمه بدنه خودرو قائل است، کارشناسان بیمه نیز  باید نقاطی را برای صدور پوشش‌های بیمه بررسی کنند که توسط کاورها و لایه‌های پلاستیکی پوشانده شده‌اند.

  کارشناسی رنگ خودرو می تواند به تعیین قیمت دقیق خودرو کمک کند.

  بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو

  تشخیص قطعه تعویضی نیز مثل بررسی‌های دیگر کار مشکلی‌ است. برای کارشناسی خودرو و تشخیص قطعه‌ای که تعویض شده، به یک متخصص ماهر نیاز است. گاهی این قطعه از روی یک خودرویی باز شده و روی خودروی مربوطه بسته می‌شود. از آنجا قطعه انتخابی کیفیت و نوع رنگ مشابهی با قطعه‌ی قبلی خودرو دارد تشخیص آن به شدت سخت می‌شود. در چنین شرایطی تنها کارشناس است که می‌تواند با شم کارشناسی‌اش این موضوع را تشخیص دهد.

  کارشناسی فنی، موتور و گیربکس

  از سخت‌ترین بخش‌هایی که کارشناسی دقیق و موشکافانه می‌خواهد بخش فنی خودرو است. برای بررسی این قسمت از خودرو باید دانش فنی در حوزه مکانیکی داشت. بدیهی‌یست که شخصی جز کارشناس مکانیک آشنایی کاملی با قطعات به کار رفته نخواهد داشت.

  کارشناس در این بخش، به هرگونه صدا یا لرزش غیرطبیعی توجه ویژه‌ای داشته و مشکلات فنی را برای خریدار اعلام می‌کند.‌‎

  تست رانندگی

  در واقع با تست رانندگی می‌توان میزان سلامت نسبی خودرو را تشخیص داد. کارشناس در این قسمت تمامی مواردی که در تست دیاگ مشکل ساز بودند را نیز بررسی می‌کند. در تست رانندگی موارد زیر بررسی خواهند شد:

  • شتاب خودرو
  • عملکرد ترمزها
  • سیستم تعلیق
  • سیستم هیدرولیک فرمان
  • سیستم گیربکس در حالت دستی و اتومات
  • میزان بودن فرمان‌ها و….

  کارشناسی و بازدید از خودرو شرط لازم خرید بیمه بدنه

  همانطور که می‌دانید خودروها دارای دو بیمه‌نامه اصلی به نام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه هستند.اگر قصد  خرید بیمه‌ بدنه ماشین دارید، باید بدانید که قبل از تنظیم، بیمه‌نامه کارشناس بیمه خودروی شما را بازدید کرده و سلامت آن را می‌سنجد. پس از طی کردن این مراحل در صورتی که خودرو سالم باشد، بیمه بدنه برای شما لحاظ خواهد شد.

  صدور بیمه بدنه ماشین ملزم به کارشناسی آن است.

    می‌توانید برای سفارش بیمه بدنه به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و پس از تکمیل اطلاعات، بیمه بدنه را سفارش دهید. پس از کامل شدن مراحل سفارش و ثبت آن و تایید کارشناس بیمه جهت سلامت خوردو، بیمه‌نامه به آدرس انتخابی شما ارسال خواهد شد.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید