نکاتی که پیش از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید

نکاتی که پیش از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید
راهنمای مطالعه

  خرید پمپ آب با توجه به کم بودن فشار در بسیاری از مناطق به یکی از موارد ضروری بدل شده است. با راهنمای خرید پمپ آب خانگی ایرانی درجه همراه باشید تا مهمترین نکات را در این مورد برایتان توضیح دهیم.

  در برخی مناطق که با افت فشار آب مواجهند، برای حفظ جریان کافی آب در مصارف خانگی با تجاری، خرید پمپ آب ضروری است.

  پمپ آب خانگی به تقویت فشار آب در تمام واحدهای آپارتمان یا کشیدن آب از چاه (در خانه‌هایی که چاه یا آب انبار برای مصارفی چون آب دادن باغچه دارند) کمک می‌کند.

  در بازار پمپ‌های آب خانگی متنوع با انواع و اقسام قابلیت‌ها و برندهای متنوع وجود دارد که گاهی انتخاب یکی از آنها سخت می‌شود. در این مقاله از «درجه» نکاتی را برایتان توضیح خواهیم داد که پیش از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید.

  انواع پمپ آب خانگی و صنعتی

  اپمپ آب خانگی، انواع پمپ آب انواع پمپ آب خانگی و صنعتی

  پمپ‌های آب در دو دسته اصلی پمپ‌های دینامیکی (Dynamic) و جابه‌جایی مثبت (Positive Displacement) قرار می‌گیرند.

  از پمپ‌های دینامیکی می‌توان به پمپ‌های سانتریفیوژ (گریز از مرکز)، سانتریفیوژ عمودی، سانتریفیوژ افقی، محوری، شناور، شیرهای آتش‌نشانی اشاره کرد.

  پمپ‌های آب دیافراگمی، پریستالتیک، دنده‌ای، پیستونی، احیاء‌کننده (محیطی) و حفره‌ای متناوب از دسته پمپ‌های آب جابه‌جایی مثبت هستند.

  در پمپ‌های آب دینامیکی انتقال انرژی به سیال (مایعات) به‌طور دایمی صورت می‌گیرد. ولی در پمپ‌های جابه‌جایی مثبت، انتقال انرژی به سیال به‌صورت متناوب و دوره‌ای است. پمپ‌های جابه‌جایی مثبت بنابر مقدار آبی که باید جابه‌جا کنند، چرخشی یا رفت‌وبرگشتی هستند.

  لیست قیمت بهترین پمپ آب

  ۱. پمپ‌ شناور (Submersible)

  پمپ آب، پمپ آب شناور

  این پمپ‌های آب درون چاه‌ها به‌صورت کاملا شناور قرار دارند. موتور این پمپ‌ها با ویژگی گریز از مرکز کار می‌کند،‌ بدین معنا که یک پروانه تعبیه‌شده در پمپ، آب را با شدت می‌چرخاند و به بیرون هدایت می‌کند. موتور پمپ شناور درون بدنه‌ای ضد آب مهر و موم شده و کاملا نزدیک به بدنه پمپ قرار دارد تا نیروی مورد نیاز پمپ را تامین کند.  پمپ شناور را می‌توان درون تانکر آب قرار داد و آب مورد نیاز را بیرون کشید.

  پمپ‌های آب شناور در انتهای مخزن آب نصب می‌شوند و آب را به سمت بالا هدایت می‌‌کنند. به همین دلیل این نوع پمپ‌ها برای استخراج آب از چاه‌ها و همچنین منابع آب‌های زیرزمینی مناسب هستند. البته می‌توانید روی تانکر آب، شیر آب نصب کنید و به آب مورد نیازتان دسترسی آسان داشته باشید.

  مزیتی که این نوع پمپ به دیگر پمپ‌ها دارد، بی‌صدا بودن آن است زیرا آب می‌تواند صدا را جذب کند. همچنین این پمپ‌ها کارآمدتر هستند زیرا برای مکش آب به انرژی خیلی زیادی نیاز ندارند.

  از معایب این نوع پمپ می‌توان به خوردگی و فرسودگی سریع آن اشاره کرد. زیرا این پمپ دایما در آب شناور است. با وجود اینکه موتور درون محفظه‌ای ضد‌ آب مهر و موم‌شده قرار دارد، اما در طول زمان احتمال ورود آب به این محفظه وجود دارد و به علت نبود دسترسی آسان به موتور، تعمیر آن دشوارتر می‌شود.

  [table id=918 /]

  ۲. پمپ سانتریفیوژ (گریز از مرکز؛ Centrifugal)

  خرید پمپ آب سانتریفیوژ

  پمپ‌های گریز از مرکز با استفاده از یک پروانه درون یک محفظه، آب را به‌سرعت می‌چرخانند. این عمل چرخشی باعث می‌شود که آب با استفاده از نیروی گریز از مرکز به حرکت درآید و از مخزن یا چاه آب به بیرون هدایت شود. محفظه این پمپ‌ها معمولا حلزونی‌شکل است. از انواع پمپ‌های گریز از مرکز می‌توان به پمپ‌های جریان شعاعی و محیطی اشاره کرد.

  برخی از پمپ‌های گریز از مرکز «چند مرحله‌ای» هستند. بدین‌منظور که بیش از یک پروانه و محفظه دارند. آب از یک محفظه پروانه‌دار عبور کرده و سرعت و فشار آن با کمک پروانه دیگر بیشتر می‌شود.

  [table id=919 /]

  ۳. پمپ تقویت‌کننده فشار آب (Pressure Booster)

  خرید پمپ آب خانگی تقویت‌کننده آب

  از این نوع پمپ معمولا در آپارتمان‌های چند طبقه استفاده می‌شود تا فشار آب به‌راحتی به طبقات بالای آپارتمان برسد. در واقع این نوع پمپ متشکل از چند پمپ آب است که می‌تواند آب را با فشاری بیشتری منتقل کند.

  این نوع پمپ آب خانگی مانند پنکه با چرخاندن پروانه‌ها آب را به حرکت درمی‌آورد. البته نوعی ابزار حسگر جریان آب هم در این پمپ وجود دارد.

  به یاد داشته باشید که هر چه فشار آب بیشتر شود، از نرخ جریان آب کمتر می‌شود. مانند زمانی که انگشت را جلوی شلنگ آب گرفته‌اید. با این کار فشار آب بیشتر می‌شود و آب مسافت بیشتری را طی می‌کند اما از مقدار آن کاسته می‌شود.

  [table id=920 /]

  ۴. پمپ آب جتی خودمکش (Jet)

  پمپ آب، جتی پمپ آب جتی خودمکش

  این مدل ترکیبی از پمپ سانتریفیوژ و یک ابزار جت است که توانایی پمپ را برای بالا کشیدن آب افزایش می‌دهد. در واقع پمپ آب جتی، مشکل پمپ‌های سانتریفیوژ در «مکش» را برطرف می‌کنند. این نوع پمپ را می‌توان کمی بالاتر از مخزن آب نصب کرد. البته هر چه ارتفاع خروجی آب پمپ (هد پمپ) بیشتر باشد، دبی یا میزان آبدهی کمتر می‌شود.

  پیش از خرید پمپ آب خانگی جتی باید بدانید ۲ نوع از آن در بازار وجود دارد که اولی برای چاه‌ها و مخازن کم‌عمق آب و دومی برای مخازن عمیق کاربرد دارد.

  [table id=921 /]

  ۵. پمپ آب رفت‌وبرگشتی (reciprocating)

  خرید پمپ آب خانگی رفت و برگشتی پمپ آب رفت و برگشتی

  در این پمپ آب خانگی آب درون حفره‌ای که منقبض و منبسط می‌شود، مانند پیستون، جریان می‌یابد. آب موقع انبساط، وارد حفره می‌شود و موقع انقباض از حفره خارج می‌شود.

  جهت جریان آن هم با استفاده از دریچه‌های تعبیه‌شده در پمپ آب کنترل می‌شود. از انواع پمپ‌های آب جابه‌جایی مثبت که رفت‌وبرگشتی هستند می‌توان به پمپ‌های دیافراگمی، پریستالتیک، پیستونی و پلانجر اشاره کرد.

  [table id=922 /]

  ۶. پمپ آب چرخشی (circulating)

  پمپ آب چرخشی که از انواع پمپ‌های آب جابه‌جایی مثبت است، آب را درون یک مدار بسته به چرخش درمی‌آورد. این نوع پمپ بیشتر برای سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی استفاده می‌شود. این پمپ آب خانگی به دلیل اینکه در یک مدار بسته می‌چرخد، باید بتواند بر اصطکاک موجود در سیستم لوله‌ها غلبه کند. موتور پمپ‌های چرخشی معمولا برقی است.

  [table id=923 /]

  لیست قیمت پمپ ابارا، پنتاکس و الکتروژن

  معیارهای مهم در خرید پمپ آب خانگی

  ویژگی‌های مهم پمپ آب

  هنگام خرید پمپ آب خانگی حتما به ویژگی‌های زیر توجه کنید تا بهترین پمپ آب را بر اساس نیاز و اولویت‌های خود بخرید:

  نرخ جریان آب (دبی آب)

  به‌طور کل این ویژگی کارایی پمپ آب را نشان می‌دهد. مقدار جریان آب، به میزان ظرفیت یک پمپ در انتقال آب گفته می‌شود و معمولا بر حسب لیتر در دقیقه حساب می‌شود.

  پمپ‌های آب برای مصارف صنعتی مانند مزرعه، معمولا نرخ جریان آب ۲۵۰۰ لیتر در دقیقه دارند. برای مصرف خانگی نرخ جریان آب بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر در دقیقه مناسب است.

   اگر در کل ساختمان ۱۰ شیر آب داشته باشید و برای هر شیر آبدهی ۱۰ لیتر در دقیقه در نظر بگیریم، پمپ آب باید دبی یا آبدهی ۱۰۰ لیتر در دقیقه داشته باشد.

  حداکثر هد و فشار آب

  حداکثر هد پمپ آب به بیشترین ارتفاعی اشاره دارد که پمپ می‌تواند آب را پمپاژ کند. مثلا در صورتی خرید پمپ آب خانگی با حداکثر هد ۶۰ متر آب تا ارتفاع ۶۰ متر بالا می‌آید و نرخ جریان آب از آن ارتفاع به بعد دیگر صفر خواهد شد.

  به‌طور کلی هرچه هد پمپ بلندتر باشد، ارتفاعی که از آن می‌خواهید آب برداشت کنید بیشتر خواهد بود.

  حداقل هد پمپ آب تقریبا برابر با ارتفاع ساختمان ضربدر ۱.۵ است. بنابراین برای ساختمان با ۱۰ متر ارتفاع، هد پمپ باید ۳۰ تا ۴۰ باشد.

  توان پمپ آب خانگی

  از آنجایی‌که بیشتر پمپ‌های خانگی الکتریکی هستند، موقع خرید یکی از آنها به توان مصرفی‌شان توجه کنید. توان با واحد کیلووات و اسب‌بخار سنجیده می‌شود.

  هرچه این مقدار بیشتر باشد، پمپ آب سریع‌تر کار می‌کند. سرعت بالای پمپ، باعث می‌شود که آب بیشتری به مسافت‌های دورتری ارسال شود.

  بیشتر پمپ‌های آب نیم تا یک و نیم اسب بخار توان دارند و برخی از آنها هم مانند پمپ ‌آب چرخشی فقط ۰,۱۶ اسب‌بخار توان دارند. پیش از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید که چه حجمی از آب را می‌خواهید جابه‌جا کنید و مطابق با آن توان پمپ را ارزیابی کنید.

  در ضمن موقع انتخاب پمپ آب، دوام، مصرف بهینه انرژی و منبع سوخت آن را هم در نظر بگیرید.

  جدول راهنمای خرید پمپ آب بر اساس طبقات و تعداد واحدها

  توانحداکثر هد (متر)حداکثر دبی (متر مکعب بر ساعت)واحد مسکونی مورد استفاده
  نیم اسب بشقابی21.55.4یک واحد مسکونی بدون اختلاف سطح با محل نصب پمپ
  نیم اسب352.4یک واحد مسکونی تا طبقه دوم
  یک اسب613یک واحد مسکونی تا طبقه ششم
  یک اسب بشقابی336.3یک تا چهار واحد مسکونی تا طبقه سوم
  یک اسب جتی473.6یک تا چهار واحد مسکونی تا طبقه چهارم
  یک اسب دو پروانه424.5یک تا چهار واحد مسکونی تا طبقه چهارم
  یک و نیم اسب دو پروانه536تا 8 واحد مسکونی

   

  اندازه ورودی پمپ آب

  بیشتر پمپ‌ها اندازه ورودی بین ۲,۵ تا ۱۵ سانتی‌متر دارند و در برخی از پمپ‌ها حتی بیشتر از این هم ممکن است باشد.

  پمپ‌های آب از نوع گریز از مرکز آب را از ورودی مکیده و از طریق شیر خروجی تخلیه می‌کنند. در آن وضعیت هرچه دریچه خروجی بزرگتر باشد آب بیشتری سریع‌تر از پمپ خارج می‌شود.

  برند پمپ آب خانگی

  برند پمپ آب، از مهم‌ترین مواردی است که باید هنگام خرید پمپ آب درنظر داشته باشید. برندهای برتر در ایران شامل موارد زیر است:

  • لوارا (Lowara)
  • لئو (Leo)
  • پنتاکس (Pentax)
  • سایر (Saer)
  • ابارا (Ebara)
  • داب (DAB)
  • پدرولو (Pederollo)
  • اسپرونی (SPERONI)
  • گراندفوس (Grandfos)

  صدای پمپ آب

  صدای زیادی پمپ‌‌های آب یکی از مشکلات همیشگی آنهاست و چیزی به نام پمپ آب بی صدا وجود ندارد. اگر قصد نصب پمپ در جایی را دارید که سر وصدای آن به گوشتان می‌رسد، به جای پمپ جتی از پمپ آب خانگی بشقابی استفاده کنید.

  راهکار دیگر استفاده از پوشش‌های عایق صدا است اما این پوشش نباید مانع تهویه هوا شود چون به شدت به پمپ آسیب خواهد زد.

  انواع موتور پمپ آب خانگی

  هنگام خرید پمپ آب، بهتر است نوع موتور به‌کار رفته در آن را هم جویا شوید تا بتوانید نوع پمپ آب مناسب خود را انتخاب کنید.

  پمپ‌های آب از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند: خود اجزاء پمپ و موتوری که پمپ را به حرکت درمی‌آورد. سه نوع موتور اصلی در تولید انواع پمپ‌ها استفاده می‌شود:

  ۱. پمپ الکتریکی

  پمپ‌های الکتریکی، پمپ‌هایی هستند که با استفاده از موتور برقی کار می‌کنند. این نوع پمپ‌ها در بازار بیش از انواع پمپ‌های دیگر وجود دارد.

  مقدار توان تولیدی این نوع پمپ به هد پمپ (هد مکش و هد تخلیه)، تلفات هد، فاصله انتقال و مقدار جریان آب بستگی دارد. بیشتر پمپ‌های خانگی از نوع پمپ‌های الکتریکی هستند.

  راهنمای خرید پمپ آب، پمپ برقی

  ۲.موتورهای احتراقی

  پمپ‌های خودران معمولا پمپ‌هایی هستند که موتورهای احتراقی دارند. این نوع پمپ‌ها به منبع انرژی خارجی برای حرکت نیاز ندارند. این نوع پمپ‌ها از نوع گریز از مرکز هستند که با نوعی موتور احتراقی (گازوئیل یا بنزین) کار می‌کنند.

  این پمپ‌ها بیشتر مناسب مصارف کشاورزی و موقعیت‌های اضطراری مانند آتش‌نشان‌ها و همچنین جابه‌جایی آب در مسافت‌های طولانی هستند. اما اگر باغچه‌ای کوچک دارید، می‌توانید برای آبیاری آن از پمپ‌های مجهز به این نوع موتورها استفاده کنید.

  ۳. موتورهای پنوماتیکی

  پمپ‌های دارای موتورهای پنوماتیکی، پمپ‌هایی هستند که موتور آنها با کمک هوای فشرده کار می‌کند. از این پمپ‌ها معمولا برای افزایش فشار آب استفاده می‌شود.

  پرفروش ترین پمپ های آب در ایران

  جمع‌بندی راهنمای خرید پمپ آب خانگی

  بیشتر ساختمان‌هایی که بیش از یک واحد هستند، باید پمپ آب خانگی نصب کنند تا با افت فشار آب مواجه نشوند. برای انتخاب درست پمپ به متراژ واحدها و تعداد طبقات یک آپارتمان، میزان آب مصرفی مورد نیاز و منبع تامین آب توجه کنید تا پمپ آب مناسب ساختمان را بخرید. امیدواریم این راهنمای خرید پمپ آب خانگی کارتان را آسان کرده باشد. [see_also]36803[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید