چطور کفش ورزشی متناسب با رشته ورزشی‌مان انتخاب کنیم؟

چطور کفش ورزشی متناسب با رشته ورزشی‌مان انتخاب کنیم؟
راهنمای مطالعه

  فرقی نمی‌کند ورزشکار حرفه‌ای یا آماتور باشید، مهم این است که کفش ورزشی مناسب یکی از پیش‌نیازهای اصلی در بیشتر ورزش‌ها است. در این مطلب می‌خواهیم در انتخاب کفش ورزشی مناسب به شما کمک کنیم.

  راحتی، طرح‌های متنوع، دوام نسبتا بالا و تنوع در قیمت، از مهم‌ترین دلایل محبوبیت یک کفش‌ ورزشی است. همه ما در خرید کفش‌ ورزشی، به این موارد دقت می‌کنیم و در نهایت، مناسب‌ترین کفش را می‌خریم.

  اما اگر این کفش را به‌غیر از استفاده روزانه بخواهیم باید چه کار کنیم؟ آیا همین فاکتورها برای انتخاب کفش مناسب ورزش‌مان کافی است؟ مشخصا نه. نقش کفش در انجام فعالیت ورزشی، آنقدر مهم است که می‌توان گفت سلامتی فیزیک پا و بسیاری از اندام‌های شما، به آن وابسته است.

  نکته مهمی که حتما باید برای خرید کفش ورزشی به آن دقت کنید این است که صرف راحتی یا دوام کفش، آن را به گزینه ایده‌آلی برای انتخاب شما تبدیل نمی‌کند. توجه کنید که هر فعالیت ورزشی، به کفش مناسب خودش نیاز دارد. حالا سوال اینجاست که برای هر فعالیت ورزشی، چه کفشی مناسب‌تر است؟ تا انتهای این متن همراه «درجه» باشید.

  اصول کلی خرید کفش ورزشی

  قبل از اینکه به مشخصات اختصاصی کفش مناسب برای هر فعالیت ورزشی بپردازیم، باید به اصول کلی کفش مناسب برای پا اشاره کنیم. از میان همه انواع کفشی که در بازار عرضه شده‌اند، کفشی مناسب است که علاوه بر ساخت مناسب و دوام و راحتی، با ارگونومی پای شما هماهنگ باشند. کفش ورزشی خوب، کفشی نیست که الزاما از برندهای معتبر و گران‌قیمت باشد؛ بلکه کفشی است که شما در آن احساس خوبی داشته‌ باشید.

  پای شما باید به اندازه کافی در کفش آزاد باشد و بتوانید آن را بلغزانید. کفش‌ها، مخصوصا کفش‌های ورزشی، حتما باید دارای جریان هوای مناسب باشند و اصطلاحا پای شما به‌راحتی بتواند در آن نفس بکشد. برای انتخاب سایز کفش، حتما بعدازظهر و عصرها اقدام کنید؛ چرا که پاها، در اواخر روز، حدود نیم‌سایز بزرگتر از صبح‌ها هستند و اگر صبح کفش بخرید، ممکن است بعدا با سایز کفش به مشکل بخورید.

  درمورد انعطاف کفش هم حتما دقت کنید که کفشی که بیش از اندازه منعطف باشد، لزوما کفش مناسبی نیست؛ کفش ایده‌آل کفشی است که به اندازه انعطاف پای خودمان، منعطف باشد. ضمنا، حتما به این نکته توجه کنید که اگر نوع راه رفتن یا دویدن شما خاص است یا از نظر فیزیولوژیک، پای شما کمی انحراف دارد، حتما برای خرید و انتخاب کفش مناسب، از فیزیولوژیست کمک بگیرید. مربیان ورزشی شما هم مشاوران خوبی برای انتخاب کفش مناسب با فعالیت‌تان به حساب می‌آیند. آن‌ها را هم فراموش نکنید.

  پیاده‌روی

  کفش‌های مخصوص پیاده‌وری، جزو محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین کفش‌های ورزشی هستند. این‌ کفش‌ها مناسب‌ترین گزینه برای انجام فعالیت‌های روزانه هستند و طراحی و تنوع بالایی هم دارند. وقتی قرار است کفش مناسب پیاده‌روی انتخاب کنید، دقت کنید که موقع پیاده‌روی، بیشترین فشار و درگیری در پا، روی پاشنه است؛ بنابراین، کفشی انتخاب کنید که پاشنه‌ای سبک داشته باشد.

  همچنین مواد استفاده شده در پاشنه کفش به‌صورتی باشد که بتواند فشار وارد شده بر آن را دفع کند تا فشار به کمر و مهره‌های ستون فقرات شما آسیبی وارد نکند. ازآنجایی که معمولا ساعت‌های طولانی از کفش‌های پیاده‌روی استفاده می‌کنید ، وزن کفشی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. کفش‌های پیاده‌روی باید بسیار سبک باشند تا خستگی را کمتر احساس کنید.

   

  دویدن

  پیاده‌روی - کفش

  شاید کفش‌های دویدن یا همان رانینگ شوها، از لحاظ ظاهری، فرق چندانی با کفش‌های پیاده‌روی نداشته باشند، اما علی‌رغم همه تشابهات، تفاوت‌های بسیاری در فرم ارگونومیک این دو کفش وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت بین کفش‌های دویدن و پیاده‌روی، نوع فشاری است که هنگام این دو فعالیت به پا وارد می‌شود.

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخلاف پیاده‌روی که بیشتر به پاشنه پا فشار وارد می‌شود، ما وقتی می‌دویم، بیشتر سرپنجه‌های پاهای‌مان تحت فشار قرار می‌گیرند. بنابراین، در خرید کفش مناسب برای دویدن، دقت کنید که حتما سرپنجه‌های کفش، طراحی مناسبی داشته‌ باشند و رویه و زیره‌ آن هم از مواد باکیفیت و سبک ساخته شده‌ باشد.

  کفش ورزشی که مخصوص دویدن طراحی می‌شود، حتما باید سرپنجه‌های آزادی داشته‌ باشد؛ به‌این صورت که بین نوک بلندترین انگشت‌تان و نوک کفش، به اندازه پهنای یک انگشت، فاصله وجود داشته‌باشد، چرا که به‌طور معمول، پاها موقع دویدن، کمی درازتر از اندازه طبیعی خودشان می‌شوند.

  کفش مخصوص دویدن مثل کفش پیاده‌روی، باید کاملا سبک باشد، جریان هوای مناسب در آن برقرار باشد تا پا اصطلاحا در کفش نفس بکشد و انعطاف مناسبی داشته باشد.

  نکته بعدی که موقع خریدن کفش مخصوص دوندگی باید به آن دقت کنید، وزن شماست. هرچه وزن‌تان بیشتر باشد، کفش شما باید بیشتر از مفاصل پای شما و مچ‌تان حمایت کند؛ هم‌چنین پاشنه کفش شما باید کپسول‌های بیشتری داشته‌ باشد تا وزن‌تان را به نسبت مناسبی در همه نقاط کفش تقسیم کند تا فشار بین همه قسمت‌های پا تقسیم شود.

  بسکتبال

  دویدن - خرید - کفش - دویدن

  ورزش بسکتبال، پر از حرکات جهشی و پرشی رو به جلو است. به‌همین دلیل، کفش مخصوص بسکتبال، براساس حمایت همه‌جانبه از عضلات سرپنجه، پاشنه، مچ و تا حدودی ساق پا طراحی می‌شود. اصل فشار در ورزش بسکتبال، روی قسمت‌های جانبی پای ورزشکار است و به همین دلیل، کفش‌های بسکتبال، ساق‌دار هستند تا بتوانند از مچ پا محافظت کنند.

  دقت کنید که کفش ورزشی مناسب برای بسکتبال، باید بندی باشد تا بتواند به خوبی به موازات نیروهای وارد شده به پا، آن‌ها را خنثی کند و این کار از کفش‌های چسبی، بر نمی‌آید. ضمنا انعطاف کفش‌های بسکتبال کمتر از بقیه کفش‌های ورزشی است، تا بتواند به خوبی دربرابر ضربه‌های وارد شده به پا، مقاومت نشان بدهد. برای تست انعطاف مناسب کفش بسکتبال، کناره‌های پاشنه را بین دستانتان بگیرید و فشار دهید. کفشی مناسب است که در برابر این فشار، از خودش مقاومت نشان دهد.

  والیبال

  بسکتبال

  ظاهر کفش‌های والیبال و بسکتبال، شباهت زیادی به‌هم دارد. طراحی هردو شبیه به‌هم است اما تفاوت دو کفش در جنس زیره کفش آنهاست. زیره کفش والیبال بر اساس اصول حرکتی در این ورزش طراحی شده‌است.

  برخلاف کفش بسکتبال که بر اساس حرکت و جهش رو به جلو طراحی می‌شود، کفش والیبال بر اساس ایستادگی و فرود روی زمین سفت طراحی شده‌است، برای همین در طراحی کفه کفش والیبال از لایه‌هایی استفاده می‌شود که جلوی اثر ضربه‌ای که در نتیجه فرود به پا وارد می‌شود را بگیرد و آن را خنثی کند.

  کفش والیبال هم مانند بسکتبال باید ساق داشته‌باشد تا از مچ شما حمایت کند و نکته آخر اینکه کفش والیبال باید نسبتا فیت پای شما باشد؛ یعنی سعی کنید کفشی انتخاب کنید که به پای شما نسبتا بچسبد. البته منظور من از فیت، این نیست که کفش تنگ انتخاب کنید، اما بهتر است که پای شما، نباید چندان در کفش آزاد باشد.

   

  والیبال

  فوتبال

  کفش‌های فوتبال، مانند کفش‌های مخصوص دویدن، باید حتما سبک و منعطف باشند. پای شما در کفش فوتبال باید راحت باشد و کمی آزادانه حرکت کند. البته کفش‌های گشاد هم می‌توانند باعث افت سرعت شما شوند.

  از آنجایی که فوتبال در محیط باز انجام می‌شود، رویه کفش‌ فوتبال باید از جنس چرم باشد که خاصیت ضدآب بودن به کفش ببخشد و از طرفی پای شما بتواند در کفش تنفس کند.  علاوه‌برآن، کفش فوتبال مناسب باید استوک‌های مناسبی هم داشته‌باشد تا شما حین بازی، در چمن لیز نخورید.

  فوتبال

  تنیس و هندبال

  همه اصولی که در کفش‌های مناسب دویدن به آن‌ها اشاره کردم، اینجا هم صادق است. علاوه بر انعطاف، سبکی، تنفس پا و اندازه مناسب، کفش شما باید توانایی حمایت قوی از پاهای شما در حرکات جانبی را داشته‌باشد. اما چون در این ورزش‌ها، شما نیاز به پرش‌های زیاد ندارید، نیازی هم به کفه‌ چندلایه و ساق بلند برای کفش نخواهید داشت.   در این مطلب به معرفی انواع کفش ورزشی و ویژگی‌های یک کفش مناسب پرداختیم. بی‌تردید به جز سلیقه، موارد دیگری در انتخاب یک کفش ورزشی خوب موثر است که پیش از خرید باید آنها را در نظر بگیرید.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید