علائم ظروف پلاستیکی چه معنا و مفهومی دارند؟

علائم ظروف پلاستیکی چه معنا و مفهومی دارند؟
راهنمای مطالعه

  همین تازگی با شما از مفهوم کدهای درج‌شده روی محصولات پلاستیکی ازجمله ظروف نگهداری غذا گفتیم. اما علاوه‌بر این کدها علائم دیگری هم روی ظروف پلاستیکی (معمولا ته ظرف) به‌چشم می‌خورند که امروز درموردشان بیشتر توضیح می‌دهیم.

  اغلب ما از ظروف پلاستیکی استفاده غلط می‌کنیم. همه ظروف پلاستیکی لزوما برای استفاده در مایکرووِیو یا نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر مناسب نیستند. قابلیت شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی را هم نباید پیش‌فرض بگیریم. همه اینها را می‌توانیم از علائم درج‌شده ته ظروف پلاستیکی بفهمیم.

  بیایید این علائم را یکی‌یکی بررسی کنیم:

  قابل‌استفاده برای مواد غذایی

  علائم روی ظروف پلاستیکی - قابل‌استفاده برای مواد غذایی

  قبل از هر چیز اول باید ببینیم که آیا ظرف موردنظر برای نگهداری مواد غذایی قابل‌استفاده‌ است یا نه. همه ظروف پلاستیکی که برای نگهداری غذا ساخته نشده‌اند! این علامتی که در تصویر بالا می‌بینید، شامل گیلاس و چنگال، نشان می‌دهد که ظرف موردنظر به‌طور خاص برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده است.

  فاقد بیسفِنول‌آ

  علائم روی ظروف پلاستیکی - فاقد بیسفِنول‌آ

  BPA (بیسفِنول‌آ) نوعی ماده شیمیایی صنعتی است که به‌ویژه در تولید محصولات پلاستیکی جنس پلی‌کربنات ازجمله ظروف نگهداری مواد غذایی و مایعات خوراکی (مثلا بطری آب) کاربرد دارد. گفته می‌شود که BPA می‌تواند از ظرف به ماده غذایی یا نوشیدنی داخلش راه پیدا کند.

  اما گویا مواجهه مکرر بدن با این ماده شیمیایی اتفاق خوبی نیست و با عوارض احتمالی مختلفی خصوصا برای رده سنی کودکان در ارتباط است. ازاین‌رو ظروف پلاستیکی فاقد BPA گزینه کم‌خطرتری برای سلامتی به‌شمار می‌روند.

  قابل‌استفاده در مایکرووِیو

  علائم روی ظروف پلاستیکی - قابل‌استفاده در مایکرووِیو

  اگر آدم بااحتیاطی باشید، هر ظرفی را در مایکرووِیو استفاده نمی‌کنید. تنها ظروفی در مایکرووِیو قابل‌استفاده‌اند که علامت تصویر بالا ته‌شان حک شده باشد. این علامت با سه خط موجی‌شکل (نشان‌دهنده تابش مایکرووِیو) تایید می‌کند که ظرف موردنظر را می‌توانید داخل مایکرووِیو حرارت دهید.

  ظروف دارای این نشان به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بر اثر حرارت مایکرووِیو ذوب نمی‌شوند. حجم مواد شیمیایی‌ای هم که در معرض حرارت مایکرووِیو از خود آزاد می‌کنند بسیار ناچیز است. ظروف پلاستیکی فاقد این نشان از لحاظ قابلیت تحمل تابش مایکرووِیو تحت آزمایش‌های لازم قرار نگرفته‌اند و بنابراین بهتر است از حرارت‌دادن‌شان در مایکرووِیو خودداری کنید.

  و اما چند نکته به‌توضیه دانشکده پزشکی هاروارد:

  • اغلب ظروف بیرون‌بَر (همان ظروف پلاستیکی بسته‌بندی غذا که در رستوران‌ها استفاده می‌شود)، بطری‌های آب یا مثلا ظروف پلاستیکی ماست و پنیر قابل‌استفاده در مایکرووِیو نیستند؛
  • ظروف بیرون‌بَر قابل‌استفاده در مایکرووِیو را بهتر است بیش از یک بار در مایکرووِیو گرم نکنید؛
  • کیسه‌های پلاستیکی هم اغلب‌شان برای استفاده در مایکرووِیو مناسب نیستند (چون گاهی پیش می‌آید که مواد غذایی منجمد را برای یخ‌زدایی با همان کیسه پلاستیکی داخل مایکرووِیو می‌گذاریم).

  قابل‌استفاده در فریزر

  علائم روی ظروف پلاستیکی - قابل‌استفاده در فریزر

  از علائم ظروف پلاستیکی که باید جدی بگیرید همین مورد است. ظروف پلاستیکی را همان‌قدری که نباید بی‌هوا در مایکرووِیو گرم کرد در فریزر هم نمی‌توان گذاشت. از بین ظروف پلاستیکی تنها آنهایی را می‌توانید برای نگهداری غذا در یخچال یا فریزر استفاده کنید که حامل نشان برفی‌شکل بالا باشند.

  حداقل و حداکثر دمای قابل‌تحمل

  علائم روی ظروف پلاستیکی - حداقل و حداکثر دمای قابل‌تحمل

  این علامت را هم شاید ته بعضی از ظروف پلاستیکی دیده باشید. عدد بالای کسر حداکثر و عدد پایین حداقل دمای قابل‌تحمل برای ظرف موردنظر را نشان می‌دهد.

  قابل‌شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی

  علائم روی ظروف پلاستیکی - قابل‌شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی

  ظروف پلاستیکی را بدون چک‌کردن این علامت در ماشین ظرف‌شویی نشویید. اگر هم ظرف موردنظر از این علامت برخوردار بود، بهتر است که در طبقه بالای ماشین ظرف‌شویی شسته شود، چراکه اگر ظروف پلاستیکی را در طبقه پایین بچینید، ممکن است براثر حرارت المنت آب شوند.

  و اما یک نکته

  علائمی که تصویرشان را دیدید روی همه ظروف دقیقا به یک شکل‌وشمایل نیستند. یعنی شاید طرح‌شان در بعضی از ظروف اندکی متفاوت باشد، اما مفهوم‌شان یکی است. برای مثال هر چهار علامت زیر از قابلیت استفاده در مایکرووِیو خبر می‌دهند: علائم روی ظروف پلاستیکی - قابل‌استفاده در مایکرووِیو برای علامت قابل‌استفاده در ماشین ظرف‌شویی هم طرح‌های متنوعی وجود دارد. اما وجه مشترک همه‌شان ظرف و خطوط نشانگر قطرات آب است. توجه به علائم فوق درخصوص ظروف پلاستیکی نگهداری غذا به کاهش خطرزایی مواد به‌کاررفته در تولید این ظروف کمک می‌کند. پس این بار که در آشپزخانه سراغ ظروف پلاستیکی‌تان رفتید، حتما اول سروته‌شان کنید و ببینید کدام‌یک از این علائم‌ رویشان درج شده است.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید