ضعف سیستم ایمنی را چگونه درمان کنیم؟

ضعف سیستم ایمنی را چگونه درمان کنیم؟
راهنمای مطالعه

  پوست اولین خط دفاعی بوده و به‌ همراه گلبول‌های سفید به مبارزه با انواع بیماری خواهند پرداخت. در صورت ضعف در هر یک از اعضاء بدن نیز شاهد ایجاد بیماری‌های مزمن خواهید بود. از این رو با استفاده از راه های تقویت سیستم ایمنی باید به‌دنبال جبران ضعف سیستم ایمنی خود باشید تا خطر ابتلا به انواع بیماری و امراض کاهش یابد. راه‌های تقویت سیستم ایمنی در چند دسته مختلف تقسیم شده و گروه‌های پزشکی نتایج امیدوارکننده از تاثیر مثبت هر کدام از این شیوه‌ها ارائه نموده‌اند.

  دوری از سبک زندگی ناسالم مثل: استعمال دخانیات، مصرف غذا چرب و عدم‌تحرک کافی در کنار مصرف انواع مکمل‌های ویتامین سبب بهبود کارکرد سیستم ایمنی خواهد شد. از طرفی انجام تمام این راه‌ها به طور حتم از خطر ابتلا به انواع بیماری پیشگیری نکرده و بسیاری از افراد در سراسر جهان دچار امراض گوناگونی نیز شده‌اند. طی این مقاله به‌دنبال چگونگی درمان ضعف سیستم ایمنی خواهیم بود. در صورت علاقه‌مندی به یادگیری راه‌های تقویت سیستم ایمنی هستید؛ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

  راه های تقویت سیستم ایمنی

  کارکرد صحیح سیستم ایمنی در کنار مصرف مواد غذایی مورد نیاز بدن لازمه ادامه حیات هر شخص بوده و ایجاد اختلال در روند هر یک از آن‌ها زمینه‌ساز ایجاد بیماری خواهد شد. راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار زیاد بوده و اگر در شرایط طبیعی بدن از آن‌ها استفاده شود امکان ایجاد بیماری در فرد کاسته خواهد شد. همچنین بسیاری از این روش‌ها در زمان بیماری نیز به کمک فرد آمده و با بهبود سطح ایمنی بدن برای بازگشت سلامتی شخص مفید خواهد بود.

  نمونه‌های انسانی زیادی در سراسر جهان هستند که با رعایت تمام نکات و اصول سبک زندگی سالم نیز دچار نقص سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری شده‌اند. انجام راه‌کارهای جمع‌آوری شده در این مقاله برای تقویت سیستم ایمنی بوده و به طور قطع انجام ندادن آن‌ها سبب ایجاد بیماری در افراد خواهد نمود. از اصلی‌ترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی در انسان عبارت است از:

  • تغذیه سالم و حاوی انواع ویتامین، مواد معدنی و اسید چرب
  • دوری از فعالیت‌های تنش‌زا، استرس و اضطراب
  • خواب کافی
  • تزریق واکسن‌های موجود جهت ارتقاء سطح سیستم ایمنی
  • وزن ایده‌آل و متناسب با قد و سن
  • عدم‌استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی الکلی
  • شستن دست به صورت مرتب و پیش از مصرف خوراکی
  • انجام تمرینات ورزشی

  تقویت سیستم ایمنی به شیوه درست

  بسیاری از تبلیغات تلویزیونی، اینترنتی و ماهواره‌ای حاوی پیام‌های تقویت سیستم ایمنی شما به میزان بسیار بالا هستند. اما انجام این کار لازم است؟ میزان گلبول‌های سفید در بدن تعداد مشخصی داشته و در صورت گذر از آن تعداد فرآیند آپوپتوز اجرا شده و تعداد بیشتر از حد لزوم از چرخه فعالیت خارج خواهند شد. سطح ایمنی بدن انسان به شرایط روحی و جسمانی مختلفی وابسته بوده و برای سنجش آن باید به پزشک و انجام آزمایش‌های مختلف اعتماد کنید.

  رابطه سیستم ایمنی و سن

  نوزادان در بدو تولد از ضعیف‌ترین سیستم ایمنی ممکن برخوردار بوده و یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی آن‌ها انجام واکسیناسیون مرتب طبق برنامه ارائه شده توسط سازمان بهداشت کشور است. در صورت عدم ‌استفاده از این شیوه میزان مرگ و میر در کودکان به شدت افزایش پیدا خواهد نمود. از طرفی با بالا رفتن سن و عدم‌جذب ریزمغذی‌های مهم توسط بدن نیز اثرات سوءتغذیه و کمبود گلبول‌های سفید کاملاً مشهود خواهد بود. افراد در سنین بالا 65 سال خطر از دست دادن زندگی به‌دلیل ابتلا به ساده‌ترین بیماری ویروسی و آنفولانزا را نیز دارند.

  استفاده از مکمل‌های دارویی جهت تامین مواد ضروری برای افراد مسن امری مهم بوده و یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی است. کاهش اشتها در سنین بالا امری عادی بوده اما زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها خواهد بود. سوء تغذیه موجب کاهش انرژی و عدم‌ تامین سوخت لازم برای تمام سیستم‌های فعال در بدن شده و حفظ این روند تنها ابتلا به انواع بیماری را در پی دارد. به طور قطع سالمندانی که از برنامه غذایی و مکمل‌های تقویتی مناسب زیر نظر پزشک استفاده کنند به نسبت سایر افراد کمتر درگیر بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی خواهند شد.

  راه های تقویت سیستم ایمنی با رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل

  اگر گلبول سفید را مبارز سیستم ایمنی بدن در برابر تمام عوامل ویروسی، باکتریایی و میکروبی بدانیم؛ عدم‌تامین انرژی و مهمات لازم برای ادامه جنگ سبب شکست بدن در برابر بیماری خواهد شد. با تصرف بدن توسط امراض ویروسی، بیماری گسترش یافته و خطرات متعددی انسان را تهدید خواهد نمود. از این رو جهت تامین قوای پشتیبان برای سیستم ایمنی باید رژیم غذایی سالم همراه با تنوع مواد خوراکی داشته باشید. از مهم‌ترین مواد غذایی لازم برای بهبود سطح ایمنی بدن عبارت است از:

  • روی
  • سلنیوم
  • آهن
  • مس
  • ویتامین‌های A، E و C
  • ویتامین‌های گروه B
  • اسید فولیک
  • اسیدهای چرب
  • آرژنین
  • تیامین
  • فولات
  • فسفر
  • پتاسیم

  مصرف گیاهان دارویی و دمنوش‌های گیاهی نیز در صورت رجوع به افراد متخصص طب سنتی یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی است. از هزاران سال قبل مصرف انواع گیاه و مواد طبیعی جهت پیشگیری و درمان بیماری مورد استفاده بوده و نتایج خوبی نیز از خود برجای گذاشته است. اما نکته مهم در این روش درمانی، رعایت نکات مهم در نحوه مصرف و تطبیق دارویی آن ماده طبیعی جهت بهبود سیستم ایمنی است. در غیر این صورت شاهد بروز عوارض شدیدتری در بدن بیمار خواهید بود.

  استرس و تاثیر منفی بر عملکرد سیستم ایمنی

  با مطالعه نتایج تحقیقات اکثر بیماری‌های کشنده در طب مدرن به عامل مشترک استرس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به آن بیماری را یافت خواهید نمود. ایجاد استرس  فشار روحی سبب اختلال در عملکرد صحیح بدن شده و همین امر فرصت مناسبی برای گسترش عوامل بیماری‌زا در بدن خواهد شد. از عوامل مشترک در ایجاد استرس و اضطراب در تمام انسان‌ها می‌توان به دوران امتحانات مدرسه، یافتن شغل مناسب، نتایج روابط عاشقانه و انتظارات والدین اشاره داشت. با انجام ورزش‌های افزایش تمرکز و حضور در محیط‌های آرامش‌بخش یکی از راه های تقویت سیستم ایمنی خواهد بود.

  تمرینات ورزشی

  عدم‌تحرک و افزایش وزن از عوامل کاهش سطح ایمنی بوده و با انجام تمرینات ورزشی امکان مدیریت این دو شاخصه وجود خواهد داشت. از طرفی حرکات ورزشی سبب افزایش سرعت گردش خون در بدن شده و در صورت ادغام ورزش و رژیم غذایی سالم، شاهد تامین انرژی لازم در سراسر بدن خواهید بود. با بهبود عملکرد تمامی قسمت‌های بدن، سطح ایمنی نیز بالا رفته و خطر ابتلا به انواع بیماری کاهش خواهد یافت. همچنین ورزشکاران به نسبت سایر افراد مدت زمان کمتری درگیر علائم بیماری بوده و با سرعت بیشتری بهبود خواهند یافت.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید