چرا آجر ۱۰ سوراخ ساده برای دیوار چینی عالی است؟

چرا آجر ۱۰ سوراخ ساده برای دیوار چینی عالی است؟
راهنمای مطالعه

  در صنعت ساختمان‌سازی آجرهای زیادی کاربرد دارند که یکی از مهم‌ترین آنها آجر ۱۰ سوراخ است. به این آجر، آجر لفتون، سوراخ‌دار و بهمنی نیز گفته‌شده و یکی از اصلی‌ترین مصارف آن در دیوارچینی است. دلیل این کاربرد، مزایای متعددی است که شکل، مواد اولیه و خواص مکانیکی و شیمیایی این آجر با خود به‌همراه دارند.

  اما چرا بهترین گزینه برای دیوارچینی آجر ۱۰ سوراخ است؟ در این مقاله به این سوال با معرفی مزایای این آجر پاسخ خواهیم داد. در انتها نیز به‌طورخلاصه مزایا و معایب آجر لفتون را در جدولی خواهیم آورد. اگر پروژه‌ای ساختمانی را شروع کرده یا قصد شروع آن در آینده را دارید با مطالعه این مقاله، یکی از اصلی‌ترین مصالح خود را خواهید شناخت.

  وزن سبک آجر ۱۰ سوراخ

  یکی از اولین مزایای استفاده از آجر ۱۰ سوراخ در دیوارچینی، وزن سبک‌تر آن نسبت به دیگر انواع آجر است. این مزیت را سوراخ‌های این آجر برای آن به ارمغان آورده‌اند و سبب شده‌اند که وزن آجر نسبت به حالت سوراخ‌دار، ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. کاهش وزن آجر خود مزایای دیگری را به‌همراه دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

  کاهش وزن مرده دیوار و ساختمان

  یکی از مهم‌ترین اصول امنیتی که در ساختمان‌سازی باید رعایت شود، کاهش حداکثری وزن مرده‌ی آن است. دیوارها یکی از اصلی‌ترین منابع وزن مرده برای ساختمان محسوب می‌شوند. موضوعی که هنگام بلایای طبیعی و غیرطبیعی مانند زلزله و آتش‌سوزی سبب افزایش خسارات مالی و جانی خواهد شد. علاوه‌براین، دیوارهای سنگین، فشار بسیار بیشتری به پی‌ها و تاسیسات زیرین ساختمان وارد می‌کنند که به‌مرورزمان سبب فرسودگی بیشتر آنها خواهد شد.

  کاهش هزینه های خرید آجر

  با کاهش وزن هر آجر، حجم مشخصی از دیوار را می‌توان با هزینه‌ی کمتری پوشش داد. قیمت مصالح ساختمانی یکی از بزرگترین دغدغه‌های سازنده‌ها بوده و تاثیر مستقیمی بر قیمت فروش آنها دارد. به‌این‌ترتیب آنها می‌توانند با صرف هزینه‌ی کمتر، علاوه بر سود بیشتر، قیمت مناسب‌تری نیز برای ساختمان تمام‌شده‌ی خود تعیین کنند. کاهش وزن آجر نه‌تنها باعث کاهش هزینه‌ی خرید حجم مشخصی از این محصول می‌شود، بلکه هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل را نیز کاهش می‌دهد.

  لازم به ذکر است که در ساخت این آجر، بیش از هر آجر دیگری از خاک رس استفاده می‌شود. خاک رس ارزان‌ترین اولیه در این صنعت محسوب‌شده که قیمت آن نسبت به موادی مانند شیل، نسوز و دیگر مواد معدنی مناسب‌تر است. این موضوع نیز خود اجرنسوز را تبدیل به مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه برای دیوارچینی کرده است.

  تسریع فرآیند دیوارچینی

  هرچه مصالحی که کارگران با آن کار می‌کنند سنگین‌تر باشند، فرآیندهایی مانند دیوارچینی کندتر پیش خواهد رفت. کاهش وزن آجر، سبب افزایش سرعت دیوارچینی و نیز سهولت بیشتر آن خواهد شد. مسئله‌ای که درنهایت سبب کاهش هزینه‌های نیروی انسانی و نیز تسریع ساخت ساختمان می‌شود.

  مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه

  یکی از اصلی‌ترین مزایای آجر 10 سوراخ، مقاومت بالای آن در برابر فشار و ضربه است. اولین دلیل این مزیت، مواد اولیه آجر لفتون، شامل خاک رس، شیل و خاک نسوز است. همچنین، شرایط پخت این آجر، البته اگر سازنده آنها را رعایت کند، مقاومت این محصول در برابر فشارهای بسیار زیاد را افزایش می‌دهد.

  آجر دیوارچینی آجر ۱۰ سوراخ است که به همراه ملات سیمان روی هم نصب می‌شود.

  سوراخ‌های آجر ۱۰ سوراخ در اینجا نیز به کمک آن می‌آیند. سوراخ‌ها باعث تقسیم بسیار بهتر فشار و نیز نیروی ناشی از ضربات کوچک و بزرگی می‌شوند که ساختمان و دیوار مرتبا در معرض آن قرار دارند. به‌همین‌دلیل این آجر درصورت برخورداری از استانداردهای تولید، پس از سال‌ها حتی ترک نیز برنمی‌دارد.

  افزایش استحکام دیوار در هنگام دیوار چینی

  سوراخ‌های آجر ۱۰ سوراخ مزایای متعددی برای این محصول به‌همراه داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین آنها این است که هنگام دیوار چینی می‌توان به‌راحتی درون آنها را با ملات سیمان و غیره پر کرد. اقدامی که سبب افزایش استحکام دیوار خواهد شد. سوارخ‌ها اجازه می‌دهند که ملات با توزیع حجمی مناسبی در کل دیوار پخش شود. همچنین، استفاده از میلگرد در ملات ریخته‌شده در سوراخ‌های آجر نیز معمول بوده و استحکام حداکثری برای دیوار را به‌همراه خواهد داشت.

  علاوه‌بر‌این، بافت آجر لفتون به دلیل وجود سوراخ در آن، بسیار یکنواخت‌تر از آجرهای بدون سوارخ است. موضوعی که خود سبب توزیع بهتر وزن دیوار، تعادل وزنی بهتر و درنتیجه ایمنی بیشتر آن می‌شود. بافت متراکم و یکنواخت این آجر به کمک سوراخ‌های آن، از نفوذ رطوبت به آجر جلوگیری می‌کند.

  عایق صوتی و حرارتی

  آجر لفتون ازنظر عایق صوتی و حرارتی عالی عمل می‌کند. این مزیت نیز ناشی از سوراخ‌های این آجر است. این سوراخ‌ها عمدتا از ملات یا دیگر متریال‌ها پر شده و انتقال گرما از آجر را کاهش می‌دهند. موضوعی که ازنظر زیست‌محیطی، مثبت ارزیابی شده و هزینه‌های انرژی ساکنان را نیز کاهش دهد.

  آجر 10 سوراخ یا آجر لفتون یکی از بهترین آجرها در زمینه عایق صوتی و حرارتی ساختمان است

  همچنین بافت متراکم آجر و پرشدن سوراخ‌های آن باعث می‌شوند که آجر در برابر انتقال صوت نیز مانند یک پانل آکوستیکی (عایق صوتی) عمل کند. مزیتی که به‌ویژه در آپارتمان‌های امروزی که گاهی صدای تلویزیون همسایه نیز شنیده می‌شود، بسیار مهم است.

  جدول مزایا و معایب آجر سوراخ دار

  به‌زحمت می‌توان برای آجر ۱۰ سوراخ، نقطه‌ضعف خاصی پیدا کرد؛ بااین‌حال در جدول زیر خلاصه‌ای از مزایا و معایب این محصول را آورده‌ایم.

  مزایای آجر لفتونمعایب آجر لفتون
  کاهش بار مرده ساختماناحتمال افزایش شکستگی هنگام حمل‌ونقل به دلیل وزن سبک
  قیمت مقرون‌به‌صرفه و کاهش هزینه‌های خرید آجرتردی لبه‌های انواع ماشینی آجر لفتون به دلیل داشتن گوشه‌های گونیا
  تسریع فرآیند دیوارچینی و کاهش هزینه‌ی نیروی انسانیلزوم استفاده حتمی از سیمان، ملات و میلگرد در سوراخ‌ها
  افزایش استحکام دیوارلزوم حصول اطمینان از جذب ملات توسط آجر
  مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه 
  جذب رطوبت اندک 
  عایق صوتی و حرارتی 

   

  سخن آخر

  دیوارچینی یکی از اصلی‌ترین فرآیندهایی است که در ساختمان‌سازی با آن مواجه هستیم و استفاده به همراه انتخاب درست آجر دیوار چینی می‌تواند در این فرآیند حساس و مهم شما را یاری سازد. در این فرآیند باید از مصالحی سبک، ایمن و مقاوم در برابر فشار، ضربه و رطوبت استفاده کرد. آجر لفتون بهترین گزینه برای این منظور است که ضمن برآورده‌کردن این شروط ازنظر صوتی و حرارتی نیز عایق خوبی محسوب می‌شود. تهیه‌ی این محصول از برندی معتبر با تولیدات باکیفیت، اهمیت زیادی دارد. امیران نما یکی از شناخته‌شده‌ترین برندها در این صنعت در کشور ماست که محصولاتش را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کند.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید