مقایسه مسواک برقی و معمولی؛ نکاتی که باید در این باره بدانید

مقایسه مسواک برقی و معمولی؛ نکاتی که باید در این باره بدانید
راهنمای مطالعه

  به‌نظرتان مسواک برقی چقدر به داشتن دندان‌های سفیدتر و لبخند درخشان‌تر کمک می‌کند؟ امروز در «درجه» قصد داریم با شما از مزایا و معایب مسواک‌های معمولی و برقی بگوییم و ببینیم که آیا اصلا مسواک برقی ارزش پول‌ خرج‌کردن را دارد؟

  مسواک معمولی

  مسواک معمولی

  مسواک معمولی یا دستی به‌قدری وسیله پیش‌پاافتاده‌ای است که حداقل یکی، دو مدلش در بقالی سر کوچه‌ هم پیدا می‌شود. مسواک‌های معمولی به‌اندازه مسواک‌های برقی آپشن‌دار نیستند، اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه کفایت می‌کنند. فقط کافی است که دستکم روزی دو بار و هر بار حداقل دو دقیقه دست به مسواک شوید و دهان‌تان را صفا دهید.

  مزایای مسواک معمولی

  • دسترسی آسان و سریع: مسواک معمولی در همه داروخانه‌ها و حتی خواربارفروشی‌ها هم پیدا می‌شود. مسواک‌های معمولی برای استفاده نیازی به شارژکردن ندارند و به‌عبارتی در هر جایی و هر زمانی قابل‌استفاده‌اند.
  • قیمت ارزان: البته که این روزها تورم به دم‌دستی‌ترین وسیله بهداشتی مردم هم رحم نکرده است! اما به‌هرحال مسواک معمولی همیشه به‌نسبت مسواک برقی قیمت خیلی پایین‌تری دارد و با هزینه کمتری قابل‌جایگزینی است (میانگین هر سه ماه باید مسواک‌تان را عوض کنید).
  • تنوع بالا: مسواک‌های معمولی از لحاظ شکل ظاهر و قیمت تنوع بالایی دارند. سَر مسواک‌های معمولی در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ و برس‌شان در سه درجه سختی نرم، متوسط و زبر تولید می‌شود. ازلحاظ اندازه و طراحی دسته هم که تنوع بسیار است. خلاصه اینکه پیداکردن مسواک معمولی مناسب برای هر نیاز و بودجه‌ای کار سختی نیست.
  • سبک و کم جاگیر: مسواک‌های معمولی به‌اندازه مسواک‌های برقی جا نمی‌گیرند و سبک‌ترند. پس در مسافرت‌ها نیازی نیست که نگران جا دادن‌شان در کیف دستی یا آسیب‌دیدن‌شان باشید.

  معایب مسواک معمولی

  • فاقد تایمر: مسواک‌های معمولی تایمر ندارند. پس با مسواک‌های معمولی بعید نیست که کمتر یا بیشتر از حد لازم مسواک‌ بزنید.
  • نیازمند مهارت مسواک‌زدن: مسواک‌زدن با مسواک‌های معمولی مهارت بیشتری می‌طلبد (در انتها از روش صحیح مسواک‌زدن هم برایتان گفته‌ایم). وقتی با مسواک معمولی مسواک می‌زنید، احتمال بیشتری وجود دارد که مسواک را سخت‌تر از حد لازم فشار دهید. گفتنی است که مسواک‌زدن با فشار زیاد می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب بزند.
  • دشواری استفاده برای مبتلایان به محدودیت‌های حرکتی: مبتلایان به سندرم تونل کارپ و آرتروز به‌دلیل مشکلات حرکتی ممکن است در استفاده از مسواک‌های معمولی با دشواری روبه‌رو شوند. مبتلایان به اختلالات رشدی هم احتمالا با مسواک‌های برقی راحت‌تر خواهند بود.

  مشاهده پرفروش‌ترین مدل‌های مسواک

  مسواک برقی

  مسواک برقی

  مسواک‌ برقی حتی تنبل‌ترین‌ها را هم برای مسواک‌زدن به هیجان می‌آورد. برقی‌بودن مسواک خصوصا برای بچه‌هایی که تمایلی به مسواک‌زدن ندارند، می‌تواند بهانه ترغیب‌کننده‌ای باشد. مسواک‌های برقی به‌دلیل حرکات خاص برس‌شان به رفع راحت‌تر جرم‌ها و پلاک‌ها از روی دندان‌‌ها و اطراف لثه‌ها کمک می‌کنند و به جرأت باید گفت که از کاربردی‌ترین ابداعات پزشکی در حوزه بهداشت دهان‌ودندان بوده‌اند.

  فواید مسواک برقی

  • رفع بهتر جرم‌ها و پلاک‌ها: تحقیقات نشان داده است که مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک‌های معمولی در رفع جرم‌ها و پلاک‌ها موفق‌ترند. اغلب مسواک‌های برقی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قادرند همه گوشه‌وکنار دندان‌ها را حسابی تمیز کنند و به‌همین دلیل در پیشگیری از پوسیدگی‌های دندان و التهابات لثه بسیار مؤثرند. یعنی اگر با مسواک‌های برقی درست مسواک بزنید، نه‌تنها به لثه‌ها و مینای دندان آسیب نمی‌زنند، بلکه باعث افزایش بهداشت دهان و دندان هم می‌شوند.
  • استفاده آسان: نیازی به گفتن نیست که مسواک‌زدن با مسواک‌های برقی کم‌زحمت‌تر است. فقط کافی است قلق کار دست‌تان بیاید تا ببینید که مسواک‌زدن با مسواک‌های برقی چقدر راحت‌ است. مسواک‌ برقی خصوصا برای مبتلایان به آرتروز و سایر مشکلات حرکتی خیلی به‌کار می‌آید. ضمنا اگر ارتودنسی انجام داده‌اید و با مسواک‌های معمولی نمی‌توانید دندان‌ها و براکت‌هایتان را خوب تمیز کنید، از دندانپزشک‌تان درمورد مسواک‌های برقی مخصوص ارتودنسی جویا شوید.
  • داشتن تایمر: با مسواک‌های برقی تایمردار می‌توانید مطمئن باشید که مدت مسواک‌زدن‌تان در هر وعده کمتر یا بیشتر از حد لازم نخواهد بود.
  • دورریز کمتر: برای جایگزینی مسواک‌های معمولی باید مسواک قبلی‌تان را به‌کل دور بریزید، اما اگر از مسواک‌ برقی استفاده می‌کنید، فقط کافی است سَری مسواک را عوض کنید. البته مسواک‌های برقی یک‌بارمصرف هم داریم که این مزیت درموردشان صدق نمی‌کند.
  • ترغیب‌کنندگی بالا برای بچه‌ها: خیلی از بچه‌ها از مسواک‌زدن فراری‌اند. اگر کودک‌تان با مسواک برقی به مسواک‌زدن ترغیب می‌شود، چراکه نه؟! فقط اینکه برای بچه‌ها باید مسواک برقی مخصوص سن خودشان را بخرید.

  معایب مسواک برقی

  • قیمت گران: مسواک‌های برقی یک سروگردن از مسواک‌های معمولی گران‌ترند. سَری‌های یدک این مسواک‌ها معمولا در بسته‌های چندتایی به‌فروش می‌رسند و قیمت قابل‌ملاحظه‌ای هم دارند. پس به هزینه‌های مابعد خرید مسواک برقی هم فکر کنید، چون تقریبا هر سه ماه باید سَری مسواک‌تان را نو کنید.
  • دسترسی سخت: احتمال زیادی وجود دارد که برای پیداکردن سَری یدک مسواک‌‌های برقی به‌ دردسر بیفتید. پس اگر نیاز فوری به سَری جدید پیدا کنید، بعید نیست که اسیر خیابان‌های شلوغ شهر شوید. تنها راه‌حلش هم این است که پیشاپیش برای نیاز مثلا یک سال‌تان سَری یدک به تعداد کافی بخرید.
  • نیازمند شارژ: اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، همیشه باید شارژ نگهش دارید تا مبادا موقع استفاده شارژ کافی نداشته باشد.
  • آسیب‌پذیری بالا: مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک‌های معمولی در مقابل ضربه آسیب‌پذیرترند.

  [related]2072[/related]

  انواع مسواک برقی

  انواع مسواک برقی

  دو نوع مسواک برقی داریم:

  ۱. مسواک‌ برقی سونیک

  مسواک‌های برقی سونیک به‌روش ارتعاش با سرعت صوت کار می‌کنند. این نوع مسواک‌های برقی ارتعاشات خیلی سریعی دارند و درصورت استفاده درست هیچ نقطه‌ای از دندان‌ها را تمیزنشده باقی نخواهند گذاشت. اما به‌خاطر ارتعاشات پرسرعت‌شان می‌توانند در برخی افراد باعث ایجاد حس قلقلک در دندان‌ها شوند.

  ۲. مسواک برقی نوسانی

  مسواک‌های برقی نوسانی سَرشان گرد است و می‌چرخد و به جلو و عقب حرکت می‌کند. این نوع مسواک‌های برقی سرعت حرکت کُندتری دارند و به‌همین دلیل احتمال اینکه دندان‌های حساس را به قلقلک بیندازند کمتر است. اما به‌نسبت انواع سونیک پرصداترند و شاید برای کسانی که لثه‌های حساسی دارند کمی اذیت‌کننده باشند.

  حتما می‌پرسید کدامش بهتر است؟ سونیک یا نوسانی؟ واقعیتش این است که هنوز بر سر این مسئله اتفاق‌نظر وجود ندارد. اما می‌توان گفت که اگر از مهارت کافی در مسواک‌زدن برخوردار باشید، هم سونیک و هم نوسانی کارایی قابل‌قبولی دارند. البته انتخاب بین این دو نوع به شرایط دندان‌ها و لثه و کمی سلیقه شخصی هم بستگی دارد.

  بالاخره مسواک معمولی بهتر است یا برقی؟

  بسیاری از دندان‌پزشکان بر این باورند که بهداشت دهان‌ودندان بیشتر از نوع مسواک به خود مسواک‌زننده بستگی دارد. درواقع اگر طرز صحیح مسواک‌زدن را بلد باشید، فرقی ندارد که از مسواک معمولی استفاده می‌کنید یا برقی، چون مسواک معمولی هم درصورت استفاده صحیح می‌تواند به‌اندازه مسواک‌های برقی در رفع پلاک‌ها و جرم‌های دندانی مؤثر باشد. منتها اگر مبتلا به آرتروز یا سایر مشکلاتی هستید که کارگرفتن از دست‌ها را با محدودیت‌ مواجه می‌کنند، مسواک برقی گزینه مناسب‌تری است. ضمنا چه با مسواک معمولی و چه با مسواک برقی حداقل باید دو دقیقه برای مسواک‌زدن‌تان وقت بگذارید.

  برای خرید مسواک برقی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

  تایمر دو دقیقه‌ای

  مدت‌زمان مسواک‌زدن باید حداقل دو دقیقه باشد. اگر کمتر از این مقدار مسواک بزنید، همه جرم‌ها و پلاک‌ها پاک نمی‌شوند. اگر هم مدت‌زمان مسواک‌زدن‌تان بیش‌ازحد لازم طولانی باشد،‌ دندان‌ها و لثه‌هایتان آسیب می‌بینند. با مسواک‌های برقی دارای تایمر دو دقیقه‌ای حواس‌تان به مدت‌زمان مسواک‌زدن‌تان خواهد بود. بعضی از مدل‌های مسواک برقی خودبه‌خود در پایان دو دقیقه خاموش می‌شوند و در بعضی از مدل‌ها هم نشانه این پایان چند لرزش قوی است.

  هشدار ۳۰ ثانیه‌ای

  بعضی از مسواک‌های برقی تایمردار به آپشن هشدار ۳۰ ثانیه‌ای هم مجهزند. به این معنی که تایمر دو دقیقه‌ای مسواک را به چهار وقفه ۳۰ ثانیه‌ای تقسیم می‌کنند تا بتوانید هر یک‌چهارم فک‌تان را به‌مقدار مساوی مسواک بزنید. این هشدار به‌صورت مکث‌های کوتاه یا چند پالس یا ضربان پشت‌سرهم اعلام می‌شود و یادآوری می‌کند که وقت مسواک‌زدن ناحیه بعدی است.

  حسگر فشار

  مسواک‌زدن با فشار زیاد موجب آسیب به لثه‌ها و ایجاد زخم و خون‌ریزی می‌شود و در درازمدت به عقب‌نشینی لثه‌ها می‌انجامد. مسواک‌های برقی مجهز به حسگر فشار نمی‌گذارند که محکم مسواک بزنید و درصورت اِعمال فشار زیاد با ریزلرزه، نوردهی یا حتی مکث متوجه‌تان می‌کنند که باید فشار دست‌تان را کم کنید. اما لازم است بدانید که درحال حاضر این حسگرها فقط در مسواک‌های برقی پیشرفته و مدل‌بالا عملکرد رضایت‌بخشی دارند.

  باتری قابل‌شارژ

  بعضی از مسواک‌های برقی باتری یک‌بارمصرف و بعضی دیگر باتری قابل‌شارژ می‌خورند. باتری‌‌های قابل‌شارژ مقرون‌به‌صرفه‌ترند و پس از هر بار شارژ حدود دو هفته دوام می‌آورند.

  امیدواریم این مطلب کمکتان کند برای خرید مسواک برقی تصمیم بگیرید. در مطلبی جداگانه هم به بررسی مدل‌های مسواک برقی پرداخته‌ایم.

  پرفروش‌ترین مدل‌های مسواک برقی

  [see_also]3420[/see_also]
  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید