کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف
راهنمای مطالعه

  دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی پرکاربردترین روش‌های تصفیه آب در صنایع مختلف است. به عبارت دیگر می‌توان گفت در هر صنعتی که آبی با خلوص بالا و عاری از آلاینده نیاز باشد، استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی ضروری است. این دستگاه‌ها برای این که بتوانند پاسخگوی نیاز کاربردهای مختلف از تصفیه آب آشامیدنی تا تصفیه و تامین آب برای کاربردهایی نظیر کشاورزی، داروسازی، خودروسازی، باغبانی، صنایع کاغذ سازی، پتروشیمی و ... در ظرفیت های مختلف تولید می‌شود.

  علاوه بر این دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس نیاز مشتری، هدف از تصفیه آب و نوع و مشخصات آب ورودی به سیستم باید طراحی و تولید شود. تولید دستگاه آب شیرین‌کن صنعتی به این روش باعث بازدهی بالا و کاهش هزینه‌های عملیاتی و نگهداری سیستم می‌شود. مهم تر از همه این که فیلترها و مواد شیمیایی مورد استفاده در مراحل مختلف فیلتراسیون در این دستگاه‌ها باید با نظر طراح سیستم و مطابق با مشخصات و میزان آلاینده‌های آب ورودی انتخاب شوند، در غیر این صورت بازدهی مناسبی را در فرایند تصفیه آب نخواهند داشت و تنها موجب تحمیل هزینه‌های گزاف به خریداران این دستگاه‌ها می‌شوند.

  کاربرد تصفیه آب صنعتی در داروسازی

  آب مورد استفاده در صنعت داروسازی شامل آب تزریق (WFI)، آب خالص (PW) و آب فوق خالص (HPW) می‌باشد. علاوه بر این، در صنعت داروسازی، مواد آلی، تخمیری، گیاهی و شیمیایی متفاوتی وجود دارد که هر کدام به آبی با درجه‌های مختلف تصفیه نیاز دارند. طبق اطلاعیه واحد دارویی آمریکا مهم‌ترین پارامترهای تعیین شده برای آب مورد استفاده در صنایع داروسازی شامل PH، میزان سموم، باکتری‌ها، دما و هدایت الکتریکی آب ورودی می‌باشد. برای تولید آب با مشخصات لازم در داروسازی علاوه بر فیلترهای اصلی دستگاه، استفاده از فیلترهای سختی‌گیر در بخش پیش تصفیه دستگاه نیز ضروری است.

  هم‌چنین لوله‌های استفاده شده در ساختار دستگاه تصفیه آب داروسازی باید از جنس استیل ۳۱۶ و با سطح داخلی پولیش باشد تا احتمال درصد رشد باکتری در آنها به صفر برسد.

  مزیت‌های نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع داروسازی

  استفاده از تصفیه آب صنعتی جهت تولید آب تصفیه شده مورد استفاده در صنایع داروسازی دارای مزیت‌های زیر است:

  ۱- هزینه پایین عملیاتی

  ۲- کیفیت بالای آب تصفیه شده

  ۳- تامین آب خالص و فوق خالص

  ۴- حذف تمامی آلاینده‌های بزرگ تر از ۰.۰۰۰۱ میکرون

  کاربرد تصفیه آب صنعتی در خودرو سازی

  در کنار بسیاری از کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از موارد مهم استفاده از آن در صنعتی خودرو سازی است. آب تصفیه شده در این صنعت کاربرد زیادی دارد. در فرایند تولید خودرو قبل از رنگ کردن سطح بیرونی خودرو باید آن را در وان چربی گیری وارد کرده و عمل آب کشی آن انجام شود. این کار باعث می‌شود همه چربی های روی بدنه ماشین از بین بروند. سپس نوبت به عملیات اسید شویی می‌رسد که در آنها نیز یک بار دیگر ماشین را با آب شستشو می‌دهند. در هر دو مرحله ذکر شده از آب تصفیه شده بدون یون باید استفاده شود، که از طریق دستگاه تصفیه آب صنعتی تولید و تامین می‌شود.

  علاوه بر استفاده از آب تصفیه شده در مراحل مختلف تولید خودرو، پساب تولیدی واحدهای خودرو سازی نیز نیاز به تصفیه دارند، زیرا در این صنعت مقدار زیادی آب که چیزی در حدود چند ۱۰۰۰۰ لیتر برای تولید هر خودرو است استفاده می‌شود. بنابراین با تصفیه و استفاده مجدد از پساب در این صنعت می توان به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

  برای استفاده مجدد از پساب صنایع خودرو سازی از روش اسمز معکوس همراه با اولترا فیلتراسیون استفاده می‌شود که، بالاترین بازدهی را دارد. با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی با روش RO/UF در خودرو سازی می توان ۷۰% از پساب را دوباره به چرخه تولید باز گرداند.

  کاربرد تصفیه آب صنعتی در کشاورزی

  با توجه به این که در بخش کشاورزی در بیش‌تر مناطق کشور با کمبود آب مواجه هستیم و هم‌چنین برخی از منابع آب در مناطق مختلف قابل استفاده در صنعت کشاورزی نیستند، نیاز به استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌باشد که با عنوان آب شیرین کن کشاورزی نیز شناخته می‌شود. دستگاه تصفیه آب کشاورزی آب لب شور و آب‌هایی که نیاز به تصفیه و خالص سازی دارند را به آب شیرین و بدون املاح تبدیل می کند که، برای آبیاری مزارع و هم‌چنین گلخانه‌ها قابل استفاده می‌شود.

  تصفیه آب در صنعت کشاورزی و گلخانه ها اهمیت زیادی دارد، زیرا مقدار بالای نمک و املاح آب تا حد زیادی می تواند باعث کاهش میزان تولید محصول شود. علاوه بر این در صورت استفاده از آب شور برای سال های متمادی، خاک زمین‌های کشاورزی و گلخانه ها خاصیت جذب نمک خود را از دست داده و در نتیجه باعث خرابی محصولات کشاورزی می‌شود.

  طبق آمار منابع آبی مورد استفاده در بخش کشاورزی از دو دسته آب‌های سطحی و زیر زمینی تامین می‌شود که، ۳۱% از آب های سطحی و ۶۸% از آب های زیر زمینی برای بخش کشاورزی استفاده می‌شوند. مسئله مهم تر این است که منابع آب زیرزمینی معمولا برای کشاورزی مناسب نیستند، زیرا این نوع منابع آبی باید ابتدا از نظر میزان PH، وجود برخی از ترکیبات آلی و معدنی و هم‌چنین میزان رسوبات بررسی و سپس برای این منظور استفاده شوند.

  استفاده از آب شیرین کن کشاورزی چه مزیت‌هایی دارد؟

  دستگاه تصفیه آب صنعتی در بخش کشاورزی برای از بین بردن شوری آب جهت جلوگیری از افت تولید محصول و خرابی خاک زمین استفاده می‌شود. مهم‌ترین مزیت‌های آب شیرین‌کن کشاورزی شامل موارد زیر است:

  • جلوگیری از سدیمی شدن و کاهش خاصیت جذب نمک خاک
  • کاهش نمک‌ها و املاح آب
  • کاهش ترکیبات آنیونی آب
  • بهبود طعم و میوه گیاهان و میوه‌ها

  مزیت اصلی استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنعت کشاورزی این است که، هزینه‌های اولیه، نگهداری و مصرف انرژی این دستگاه از دیگر روش‌های شیرین‌سازی آب کمتر است.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید