راهنمای خرید ماشین لباسشویی و موارد مهمی که باید بدانید

راهنمای خرید ماشین لباسشویی و موارد مهمی که باید بدانید
راهنمای مطالعه

  ماشین لباسشویی یک از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین لوازم خانگی است که باید هنگام خرید آن دقت زیادی داشته باشید. در این مطلب قصد داریم به موارد مهم در خرید ماشین لباسشویی اشاره کنیم.

  حتما شما هم تجربه شست‌وشوی لباس‌هایتان را با دست داشته‌اید و احتمالا آنقدر برایتان شیرین و خوشایند نبوده است. این تجربه دوست‌نداشتنی به ساخت ماشینی برای شستن لباس‌ها انجامید و آنقدر گسترش یافت که حالا اگر بخواهید بین مدل‌های موجود در بازار یکی را انتخاب کنید، سردرگم می‌شوید. این بار در «درجه» قصد داریم به شما در خرید این وسیله پرکاربرد کمک کنیم.

  انواع ماشین‌ لباسشویی

  ماشین لباسشویی سطلی

  ماشین لباسشویی سطلی

  رایج‌ترین نوع ماشین لباسشویی خانگی شامل ماشین‌های لباسشویی سطلی می‌شود که تنها یک مخزن برای شست‌وشوی لباس‌ها دارند. این نوع ماشین لباسشویی ظرفیت حدود ۳تا ۷ کیلوگرم دارد و چندان هم بی‌سروصدا نیست. ولی برای کسانی که البسه زیادی برای شستن ندارند و قصد شست‌وشوی لباس‌های نوزاد یا لباس‌های با اندازه کوچک را دارند، مناسب‌ترین گزینه است.

  از مزایای دیگر این نوع ماشین لباسشویی، فضای کمی است که اشغال می‌کنند، از طرفی، وزن سبکی که دارند شما را در هنگام جابه‌جایی آن به دردسر نمی‌اندازند. در کنار این موارد قیمت پایین‌تر آنها نسبت به دو مدل دیگر، این نوع ماشین لباسشویی را به گزینه‌ای مقرون به‌صرفه برای عموم مردم تبدیل کرده است.

  ماشین لباسشویی دوقلو

  ماشین لباسشویی دوقلو

  نوع دیگر ماشین‌های لباسشویی موجود در بازار مدل‌های دوقلو (نیمه‌اتوماتیک دومخزنه) هستند که دو مخزن، یکی برای شست‌وشو و دیگری برای آب‌گیری و خشک‌کردن دارند.

  از مزایای این مدل، مصرف کمتر آب و خشک کردن سریع آن است. در این مدل، حجم لباس‌هایی که امکان شست‌وشو دارند بیشتر است و تا ۹ کیلوگرم هم ظرفیت دارند. از طرف دیگر قیمت مناسب‌تری دارند و می‌توانید هنگامی که ماشین لباسشویی در حال کار کردن است، به آن لباس اضافه کنید.

  اما بد نیست بدانید که به‌دلیل فشرده شدن لباس‌ها، پس از شست‌وشو باید فکری به حال چروک‌ها کنید. در ضمن فضایی که اشغال می‌کنند هم بیشتر از مینی‌واش‌هاست و وزن بیشتری دارند.

  ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

  ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

  نوع سوم ماشین‌ لباسشویی تمام‌اتوماتیک است که درِ مخزن آن‌ها ممکن است جلو یا بالای ماشین باشد و پس از قرار دادن لباس و تعیین برنامه، تمام مراحل آب‌گیری، شست‌وشو، آب‌کشی و خشک‌کردن به‌صورت اتوماتیک و طبق برنامه انجام می‌شود.

  این مدل تقریبا به محبوب‌ترین مدل‌ ماشین‌ لباسشویی تبدیل شده است. اگرچه  نوع تمام‌اتوماتیک از نظر قیمت نسبت به دو مدل دیگر گران‌تر است ولی شما را در مصرف انرژی بهینه کمک می‌کند. در ضمن برنامه شست‌وشو و خشک‌ کردن را با تنظیمات آن به‌راحتی می‌توانید انتخاب کنید.

  از لحاظ تولید سروصدا هم باید خیالتان را راحت کنیم که معمولا نسبت به دومدل دیگر، بهتر عمل می‌کنند. اما تا حد امکان از جابه‌جا کردن آن باید پرهیز کنید چون احتمالا تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

  [related]2330[/related]

  عوامل مهم در خرید و انتخاب ماشین لباسشویی

  برای خرید ماشین لباسشویی به عنوان وسیله‌ای که بسیار کاربردی است و هفته‌ای یک یا دوبار مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به نکاتی توجه کنید که غافل شدن از آن به معنای دور ریختن پول و پشیمانی است.

  • پیش از هر چیز ابتدا برچسب انرژی ماشین لباسشویی موردنظرتان را بررسی کنید. هر چه مصرف انرژی این وسیله کمتر باشد، مدت زمان بیشتری برایتان کار می‌کند و در مصرف برق‌تان هم تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

   

  • باید به این مساله توجه کنید که خدمات پس از فروش مناسب وسیله شما، تا حد زیادی خیالتان را بابت خرابی‌های احتمالی راحت می‌کند. حتما سعی کنید ماشین لباسشویی انتخاب کنید که قطعات در دسترسی دارد و نمایندگی‌ها آن را تضمین کرده‌اند. چون در غیر این‌صورت به دردسر می‌افتید.

   

  • به عنوان کسی که لباس زیادی کثیف نمی‌کنید و زندگی مجردی دارید یک ماشین لباسشویی معمولی با ظرفیت متوسط کار شما را راه می‌اندازد و مجبور به صرف بودجه زیادی نیستید اما اگر در خانواده‌ای پرجمعیت زندگی می‌کنید حتما به مواردی چون ظرفیت مناسب دقت کنید. ماشین لباسشویی‌ها در انواع مختلف ظرفیت شست‌وشوی ۳ تا ۹کیلوگرم لباس را دارند و می‌توانید بنا بر نیازتان آنها را انتخاب کنید.

   

  • فضایی را که برای قرار دادن ماشین لباسشویی‌تان در نظر گرفته‌اید، بسنجید. معمولا ماشین لباسشویی‌هایی با عرض ۶۰ و ارتفاع ۸۵ سانتی‌متر استاندارد قرارگیری در آشپزخانه هستند.

   

  • شاید هنگام خرید به دور موتور و خشک‌کن ماشین لباسشویی توجه کنید و یکی از فاکتورهای خرید خود را این گزینه قرار دهید اما باید بدانید که هر چند در مدل‌های ایرانی این عدد از ۵۰۰ تا ۸۰۰ متغیر است ولی در نمونه‌های خارجی بین ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ هم تغییر می‌کند اما این اعداد حداکثر سرعت دور موتور یا خشک‌کن آن را نشان می‌دهند و ممکن است ماشین لباسشویی‌تان با دور خشک‌کن کمتر کار کند. مثلا در ماشین لباسشویی با حداکثر دور موتور ۱۴۰۰، دیدن نشانگر دور خشک‌کن روی ۸۰۰ چندان غیرطبیعی نیست.

   

  • برنامه‌های شست‌وشو در ماشین لباسشویی از موارد بسیار کاربردی هستند. در مدل‌های جدید گاهی اوقات برنامه‌هایی وجود دارند که شاید هیچ‌وقت از آنها استفاده نکنید ولی بابتشان هزینه بپردازید. اما این امکان که با توجه به نوع و جنس البسه‌ای که در آن می‌اندازید یک برنامه شست‌وشوی خاص انتخاب کنید یک مزیت، هم برای شما محسوب می‌شود و هم دیگر نگران خرابی لباستان نیستید. در برخی مدل‌ها حتی امکان شستن پتو هم اضافه شده است، با این حال توصیه می‌شود از شستن پتوهای سنگین در ماشین لباسشویی خودداری کرده و تنها به شستن پتوهای مسافرتی بسنده کنید.

   

  • باید بدانید که یک ماشین لباسشویی خوب، ماشینی است که صرفه‌جو بوده و مصرف آب و برق آن در حد متعادلی باشد. شاید شما هم باخبر نباشید که ماشین لباسشویی درب از بالا مصرف آب بیشتری نسبت به نمونه‌های درب از جلو دارد و حتی گاهی اوقات تا ۳۰ درصد بیشتر آب مصرف می‌کند. پس هنگام خرید به این نکته مهم هم توجه کنید.

   

  • به جنس بدنه ماشین لباسشویی خود دقت کنید. در مدل‌هایی که بدنه آنها از پلاستیک فشرده ساخته شده، پس از مدتی تغییر رنگ بدنه به زرد، عادی است ولی اگر هزینه بیشتری بپردازید می‌توانید یک ماشین لباسشویی با بدنه استیل بخرید که هم محکم‌تر باشد و هم نگران تغییر رنگ بدنه آن نباشید.

   

  • حتما می‌دانید که بودجه‌ای که برای یک ماشین لباسشویی در نظر می‌گیرید، بسیار مهم است. اگر توان پرداخت بودجه بالا برای خرید این وسیله را ندارید نگران نباشید، مدل‌های متنوعی در بازار وجود دارند که برحسب نیاز خود می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. در هر صورت صرف هزینه بیشتر به معنی داشتن یک ماشین لباسشویی باکیفیت‌تر و کارایی بیشتر است.

   

  • برای پاک کردن داخل ماشین لباسشویی هم حدود یک لیتر (به‌حسب نوع ماشین و حجم آن) سرکه درون ماشین بریزید و روشن کنید تا تمام مراحل شست‌وشو را انجام دهد. سرکه باعث تمیز شدن لوله‌ها و داخل رخت‌شویی می‌شود. البته در بازار هم می‌توانید پودرهای مخصوص محافظت از این وسیله را پیدا کنید.

  سخن پایانی

  در این مطلب تلاش کردیم تا شما را بیشتر با انواع ماشین لباسشویی موجود در بازار آشنا کنیم و به مواردی که باید در خرید این وسیله مدنظر قرار دهید، اشاره کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید. اما در نهایت تصمیم‌گیری با شماست و بهتر است پیش از انتخاب آخر خود، هم با دقت تحقیق کنید هم میزان بودجه و نیاز خود را بسنجید.

  [see_also]6796[/see_also]

  ماشین لباسشویی پاکشوما مدل WFU-6308

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید