۱۰ نکته که باید قبل از خرید دستگاه تخم مرغ پز بدانید

۱۰ نکته که باید قبل از خرید دستگاه تخم مرغ پز بدانید
راهنمای مطالعه

  اگر برای خرید دستگاه تخم مرغ پز دوبه‌شک هستید، پس در ادامه با «درجه» همراه باشید. امروز برایتان از طرز کار دستگاه‌های تخم مرغ پز و نکاتی که باید هنگام خرید دقت کنید، نوشته‌ایم.

  طرز کار دستگاه تخم مرغ پز

  زیر دستگاه تخم مرغ پز المنت حرارتی کار گذاشته شده است و درست بالای المنت مخزن آب دستگاه و صفحه جاگذاری تخم‌مرغ‌ها قرار دارد. دستگاه‌های تخم مرغ پز درپوش گنبدی‌شکلی هم دارند که معمولا پلاستیکی است.

  وقتی آب براثر حرارت المنت داغ می‌شود، تخم‌مرغ‌ها با بخار آب شروع به پخت می‌کنند. طرز کار دستگاه تخم مرغ پز درواقع به دستگاه‌های زودپز شبیه است. نحوه پخت تخم‌مرغ‌ها، اینکه چقدر سفت یا عسلی باشند، به میزان آبی که داخل دستگاه می‌ریزید بستگی دارد. مدت‌زمان پخت هم در هر دستگاهی متفاوت است.

  نکاتی که باید قبل از خرید دستگاه تخم مرغ پز بدانید

  دستگاه تخم مرغ پز

  دستگاه تخم مرغ پز وسیله پیچیده‌ای نیست و با توجه به چند نکته ساده می‌توانید انتخاب راحتی داشته باشید:

  ۱. ظرفیت

  ظرفیت دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز معمولا بین ۶ تا ۱۲ تخم‌مرغ است. تخم‌مرغ‌پزهای یک‌طبقه طبیعتا ظرفیت کمتری دارند که البته برای مصارف خانگی کفایت می‌کند. اما برای رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها تخم‌مرغ‌پزهای دوطبقه را پیشنهاد می‌کنیم.

  ۲. ابعاد

  اگر در آشپزخانه فضای زیادی برای اضافه‌کردن وسیله جدید ندارید، پس قاعدتا باید دنبال مدل‌های تاحدامکان جمع‌وجور باشید. دستگاه تخم مرغ پز ارزشش را ندارد که جای لوازم ضروری‌تر را در آشپزخانه بگیرد!

  ۳. جنس

  جنس قسمت بیرونی دستگاه معمولا از استیل یا پلاستیک است. بعضی دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز صفحه‌ای هم به‌عنوان ماهیتابه دارند که بهتر است از جنس نچسب باشد.

  ۴. خاموشی خودکار

  دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز با قابلیت خاموشی خودکار در پایان پخت خودبه‌خود خاموش می‌شوند. تخم‌مرغ‌پزهایی هم که این قابلیت را ندارند پایان پخت را با زنگ اعلام می‌کنند.

  ۵. مدت‌زمان پخت

  مدت‌زمان پخت در هر دستگاهی متفاوت است. اما معمولا در عرض ۵ تا ۱۲ دقیقه چرخه پخت کامل می‌شود. مدت‌زمان پخت به تعداد تخم‌مرغ‌ها و سفتی مدنظرتان هم بستگی خواهد داشت. اگر تخم‌مرغ پخته کاملا سفت مدنظرتان باشد، احتمالا باید حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.

  ۶. نوع درپوش

  درپوش دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز می‌تواند شفاف یا غیرشفاف باشد. تنها مزیت درپوش‌های شفاف این است که تخم‌مرغ‌ها و سایر مواد غذایی حین پخت قابل‌دیدن‌اند.

  ۷. مصرف انرژی

  هرچه کم‌مصرف‌تر بهتر. باتوجه‌به گرانی تعرفه مصرف برق منطقی نیست که برای خرید لوازم برقی پرمصرف هزینه کنیم!

  ۸. چندکارگی

  کارایی بعضی دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز فراتر از تهیه فقط تخم‌مرغ پخته است، بلکه برای تنگاب‌پزی تخم‌مرغ (نوعی روش پخت تخم‌مرغ بدون پوست که نیازی به روغن ندارد) و بخارپزکردن ماهی و سبزیجات هم کاربرد دارند.

  ۹. قابلیت شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی

  متعلقات دستگاه‌های تخم‌مرغ‌پز معمولا قابل‌شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی است. مگر اینکه در راهنمای دستگاه اشاره‌ای به این مورد نشده باشد.

  ۱۰. قیمت و گارانتی

  قیمت دستگاه تخم مرغ پز از حدود ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و در بعضی مدل‌ها به بالای ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. ضمنا برای تقریبا همه لوازم برقی، نه فقط دستگاه تخم‌مرغ، پیشنهاد می‌کنیم از برندی خرید کنید که شامل خدمات پس از فروش باشد.

  آیا خرید دستگاه تخم مرغ پز ضرورتی دارد؟

  خرید دستگاه تخم مرغ پز معلوم است که نه! دستگاه تخم مرغ پز جزو لوازم آشپزخانه ضروری نیست. اما نه اینکه هیچ کارایی مفیدی هم در جهیزیه نداشته باشند. خرید تخم‌مرغ‌پز را بیشتر به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که در تخم‌مرغ پختن تبحر کافی ندارند. البته که تخم‌مرغ پختن کار ساده‌ای به‌نظر می‌رسد. اما در عمل اتفاقا ظریف‌کاری‌هایی دارد که از پس همه برنمی‌آید. کافی است کمی دیر بجنبید تا تخم‌مرغ‌ها از حد دلخواه‌تان سفت‌تر دربیایند. بدتر اینکه گاهی پوست تخم‌مرغ حین پخت ترک می‌خورد و اگر هنوز تخم‌مرغ سفت نشده باشد از لابه‌لای ترک‌ها بیرون می‌زند. درکل اگر اکثر اوقات از تخم‌مرغ پخته‌هایتان راضی نیستید، پس می‌توانید به خرید دستگاه تخم مرغ پز فکر کنید. تازه اگر کارمند هستید و برای چیدن میز صبحانه وقت ندارید، باز دستگاه تخم مرغ پز به‌کارتان می‌آید. دستگاه تخم مرغ پز برای کافی‌شاپ‌هایی که وعده صبحانه هم دارند، می‌تواند به‌دردبخور باشد. [see_also]25[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید