خرید دستگاه بخور سرد و همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

خرید دستگاه بخور سرد و همه نکاتی که باید درباره آن بدانید
راهنمای مطالعه

  یکی از بهترین راه‌های مرطوب و تازه نگه‌داشتن محیط منزل استفاده از دستگاه بخور سرد است. این دستگاه به راحتی می‌تواند رطوبت موردنیاز هوای منزل‌تان را فراهم کند. در این مطلب، درباره انواع بخور سرد و نکات هنگام خرید آن صحبت می‌کنیم.

  شاید کمتر کسی پیدا شود که هوای مرطوب و چسبناک را دوست داشته باشد، اما کمبود رطوبت و خشکی بیش‌ازحد هوا هم می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند. مشکلاتی نظیر خارش و سوزش چشم‌ها و بینی، گلودرد، خشکی پوست، سردردهای سینوسی، خروپف های بلند و حتی خونریزی بینی همه از عوارض کمبود رطوبت هوای منزل هستند.

  انواع دستگاه بخور سرد

  دستگاه بخور سرد دو مدل اصلی دارد:

  • دستگاه بخور سرد تبخیری؛
  • دستگاه بخور سرد اولتراسونیک.

  دستگاه بخور سرد تبخیری

  راهنمای خرید بخور سرد - مدل تبخیری

  این مدل رایج‌ترین دستگاه بخور سرد است. بخور سرد تبخیری، ارزان‌تر است و سابقه طولانی‌تری نسبت به نوع اولتراسونیک آن دارد. این دستگاه، آب سرد را به کمک یک فن به درون یک فیلتر هدایت کرده و سپس در فضای اتاق پخش می‌کند. این فیلتر فتیله‌ای است و می‌تواند آلودگی‌ها و ناخالصی‌های آب را جذب کند. به‌این‌ترتیب اطمینان حاصل می‌کنید که هوای اتاق کاملا پاک و تمیز است.

  این مدل بخور سرد باید مدام تمیز شود تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری به عمل آید. همچنین باید فیلتر دستگاه را هرازگاهی تعویض کنید. این دستگاه کمی پرسروصداست. با توجه به اینکه بسیاری از مردم از این دستگاه در اتاق خواب استفاده می‌کنند، ممکن است صدای دستگاه مانع استراحت‌شان شود.

  این مدل دستگاه توانایی تصفیه هوای محیط‌های بزرگ را هم دارد.

  دستگاه بخور سرد اُلتراسونیک

  راهنمای خرید بخور سرد - مدل اولتراسونیک

  این مدل دستگاه بخور سرد جدیدتر از نوع تبخیری است و دارای دیافراگمی است که با سرعت بالا می‌لرزد و آب را به ذرات غبار مانند تبدیل می‌کند.

  دستگاه بخور سرد التراسونیک نیازی به تعویض مرتب فیلتر ندارد، فقط هر از گاهی باید مخزن آب را پر کرده و آن را تمیز نگه دارید. این مدل دستگاه  بسیار کم‌صداتر است و مصرف انرژی کمتری هم دارد. بنابراین در بین مصرف‌کنندگانی که وقت و حوصله تعمیر و نگهداری از دستگاه را ندارند و صدای بلند هم آنها را اذیت می‌کند پرطرفدار است.

  یکی از معایب اصلی این مدل، ایجاد گرد و غبار سفید رنگی است که در زمان تولید رطوبت ایجاد می‌کند و در محیط اطراف اتاق پراکنده می‌شود. همچنین توانایی تأمین رطوبت برای فضاهای بزرگتر از اندازه یک اتاق متوسط را ندارد. بنابراین اگر دستگاهی می‌خواهید که هوای اتاق‌های بزرگ یا کل خانه را تصفیه کند، این مدل اصلا برایتان مناسب نیست.

  [related]1314[/related]

  مقایسه دستگاه بخور سرد تبخیری با التراسونیک

  بخور سرد تبخیری

  [table id=92 /]

  بخور سرد التراسونیک

  [table id=94 /]

  هر دو مدل اولتراسونیک و تبخیری کارایی خوبی دارند. تصمیم در مورد این که کدام مدل را انتخاب کنید، به این بستگی دارد که به فکر قیمت آن هستید یا یا سهولت در مصرف و یا میزان تولید صدا برایتان مهم‌تر است.

  نکات مهمی که در هنگام خرید دستگاه بخور سرد باید بدانید

  علاوه بر دانستن تفاوت های موجود بین دو نوع دستگاه بخور سرد، عوامل مختلفی وجود دارد که هنگام انتخاب مدل دستگاه باید به آنها دقت کنید تا مدلی را که برایتان مناسب‌تر است انتخاب کنید.

  ۱. قیمت

  راهنمای خرید بخور سرد

  قیمت این دستگاه با توجه به مدل، میزان قدرت آن و گستره فضایی که می‌تواند پوشش دهد متفاوت است. مسلما مدلی که فضای بیشتری را پوشش می‌دهد نسبت به مدلی که فقط مناسب یک اتاق کوچک است، قیمت بیشتری دارد.

  عامل مؤثر بعدی در قیمت، فناوری دستگاه بخور سرد است. با قدرت پوشش‌دهی برابر، می‌توان گفت دستگاه بخور اولتراسونیک در مقایسه با مدل تبخیری گران‌تر خواهد بود.

  البته علاوه‌بر قیمت اصلی دستگاه، باید به هزینه‌های جاری دستگاه هم توجه کنید. هر دو نوع دستگاه بخور سرد با استفاده از مخزن آب کار می‌کنند. بنابراین هزینه‌های قبض ماهیانه آب ممکن است کمی افزایش پیدا کند. همچنین در مدل تبخیری باید هزینه‌های تعویض دوره‌ای فیلتر را هم در نظر بگیرید. هزینه مصرف برق مدل تبخیری از التراسونیک بالاتر است. بنابراین اگر مدل تبخیری می‌خرید باید فکر افزایش هزینه برقتان هم باشید.

  با این حساب می‌توان گفت به‌طورکلی با خرید دستگاه بخور سرد با قیمت بالاتر، احتمالا در کل هزینه‌ها صرفه‌جویی بیشتری به‌عمل می‌آید.

  ۲. نگهداری

  تفاوتی ندارد از کدام مدل دستگاه بخور سرد استفاده می‌کنید، در هر صورت دستگاه برای کارکرد خوب به تعمیر و نگهداری دائم نیاز دارد. همیشه دستگاه را تمیز نگه دارید تا از رشد باکتری و کپک (قارچ) جلوگیری شود و هر زمان نیز مخزن آب خالی شد، مجددا آن را پر کنید. در بسیاری از مدل‌ها مخزن بیشتر از یک بار در روز باید پر شود.

  در مدل تبخیری باید فیلتر دستگاه را هر از گاهی تعویض کنید تا رطوبت ایجادشده آلوده نباشد. در مدل التراسونیک، لایه‌ای غبار سفیدرنگ در اطراف اتاق و روی وسایل می‌نشیند که در نتیجه محیط نیاز به نظافت بیشتری دارد.

  ۳. فضا

  راهنمای خرید بخور سرد

  قبل از خرید، باید مساحت فضایی را که قرار است دستگاه بخور سرد را در آن قرار دهید بدانید. بسیاری از دستگاه‌های بخور سرد برای فضای کوچک طراحی شده‌اند. برای پوشش‌دهی فضای وسیع‌تر یا کل خانه بایستی دستگاهی را انتخاب کنید که برای فضاهای بزرگ‌تری مناسب هستند.

  اگر دنبال دستگاهی هستید که اتاقی کوچک یا تنها فضای اطراف تخت‌خواب را پوشش دهد یک دستگاه بخور رومیزی یا شارژی (قابل‌حمل) مناسب به‌نظر می‌رسد. این دستگاه‌های بخور معمولا برای فضاهای ۳۰ مترمربع مناسب هستند و برخی از انواع قوی‌تر آن می‌توانند فضاهایی تا ۵۰ مترمربع را هم پوشش دهند.

  برای اتاق‌ها و فضاهای بزرگ‌تر، باید مدلی را انتخاب کنید که برای پوشش‌دهی کل خانه و محدوده بیش‌از ۵۰ تا ۱۰۰ مترمربع طراحی شده‌اند.

  [table id=91 /]

  ۴. اندازه

  راهنمای خرید بخور سرد

  در هنگام انتخاب دستگاه بخور سرد، توجه به اندازه آن بسیار مهم است. مدل‌های رومیزی و شارژی برای تصفیه فضای اطراف تخت‌خواب یا اتاق‌های کار کوچک مناسب‌اند. اندازه دستگاه‌های بخوری که برای کل خانه استفاده می‌شود بزرگ‌تر است.

  ۵. میزان سر و صدا

  اگر دستگاه را برای استفاده در اتاق‌خواب می‌خواهید، دانستن میزان سروصدای آن ضروری است. مدل تبخیری به‌دلیل داشتن فن، سروصدای بیشتری تولید می‌کند. بنابراین اگر فروشنده اصرار دارد که این مدل جدید است و صدا ندارد، به حرفش توجه نکنید. اگر به سروصدا در هنگام خواب حساس هستید و تحمل صدای دستگاه بخور را ندارید، از نوع التراسونیک آن بخرید. مدل التراسونیک بسیار کم‌صداتر است.

  ۶. ظرفیت مخزن

  یکی از نکات مهم در دستگاه بخور سرد، پرکردن مخزن آن است. هر چه مخزن بزرگ‌تر باشد مدت‌زمان بیشتری آب در خود نگه می‌دارد و نیازی نیست مدام آن را پر کنید. اگر زمان کافی یا حوصله پرکردن مخزن آب را ندارید دستگاهی با مخزن بزرگ‌تر خریداری کنید.

  ۷. ویژگی‌های ظاهری

  راهنمای خرید بخور سرد

  دستگاه بخور معمولا در فضایی قرار می‌گیرد که احتمالا مدت‌زمان زیادی را در آنجا سپری می کنید. بنابراین مسلما دوست دارید که ظاهر زیبایی داشته باشد. دستگاه‌های بخور در انواع فرم‌ها و رنگ‌ها وجود دارد و حتی طرح‌هایی را متناسب با اتاق بچه‌ها در بازار پیدا می‌کنید. بنابراین وقت بیشتری بگذارید و دنبال مدلی بگردید که با دکوراسیون اتاق شما هماهنگ باشد.

  ویژگی‌های اضافی دستگاه‌های بخور سرد

  علاوه‌بر موارد بالا که در اولویت قرار دارند، ویژگی‌های دیگری هم هستند که ممکن است در انتخاب مدل دستگاه بخور تأثیر بگذارند.

  • مدل‌های دومنظوره: برخی دستگاه‌های بخور، هم بخور سرد هستند و هم بخور گرم را ارائه می‌دهند. اگر دوست دارید از یک دستگاه هم برای فصل سرد و هم برای فصل گرم استفاده کنید، مدل ترکیبی را بخرید.
  • قابل‌حمل‌بودن: برخی مدل‌های بخور سرد قابل‌حمل هستند و حجم و وزن کمی دارند. اگر می‌خواهید دستگاه بخور سرد را در اتومبیل یا محل کارتان هم همراه ببرید نوع قابل‌حمل و شارژی آن را خریداری کنید.

  راهنمای خرید بخور سرد - مدل قابل حمل و شارژی

  • رطوبت سنج (Humidistat): این ویژگی رطوبت اتاق را اندازه می‌گیرد و در زمانی که رطوبت به میزان دلخواه شما رسید به‌طور خودکار دستگاه را خاموش می‌کند. سپس هنگامی‌که سطح رطوبت کاهش یافت دستگاه را روشن می‌کند.
  • زمان سنج: بیشتر مدل‌های دستگاه بخور زمان‌سنج دارند. اگر نمی‌خواهید که دستگاه تمام روز روشن باشد این ویژگی به شما کمک می‌کند زمانی را مشخص کنید که دستگاه خاموش یا روشن شود. بااین‌کار نیازی به پرکردن مداوم مخزن نیست. همچنین اگر بیرون از منزل باشید و زمان مشخصی را برای روشن‌شدن دستگاه تعیین کرده باشید، وقتی به منزل می‌رسید رطوبت مناسب از قبل در محیط پراکنده شده است.
  • خروجی قابل‌تنظیم: این ویژگی به شما کمک می‌کند که میزان رطوبت خروجی از دستگاه را کنترل کنید تا فضا کمتر یا بیشتر از حد مرطوب نشود.
  • سیستم یادآور تعمیر و نگهداری: برخی از مدل‌های بخور سرد دارای سیستم یادآور هستند که به شما زمان تعویض فیلتر یا تمیزکردن اجزای دستگاه را اعلام می‌کند. اگر فراموش‌کار هستید یا مشغله زیادی دارید، این ویژگی را در هنگام خرید بررسی کنید.
  • سیستم خاموش‌شدن خودکار: برخی مدل‌ها به صورت خودکار زمانی‌که سطح آب مخزن کم می‌شود یا فضا به رطوبت مناسب می‌رسد خاموش می‌شوند.

  سخن پایانی

  یک دستگاه بخورِ سرد و رطوبت ساز خوب، می‌تواند به شما کمک کند خواب راحتی داشته باشید و بیشتر احساس سلامتی کنید. هوای پاک منزل و رطوبت کافی می‌تواند سوزش چشم‌ها و خشکی گلوی شما را برطرف کند و احساس شادابی در شما به وجود آورد. یادتان باشد اولویت‌هایتان را مشخص کنید و سپس دستگاه بخور مناسب را خریداری کنید. شما درباره خرید دستگاه بخور سرد، چه تجربه‌ای دارید؟ با ما در میان بگذارید. [see_also]18[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید