نکاتی که قبل از خرید نخ دندان باید بدانید

نکاتی که قبل از خرید نخ دندان باید بدانید
راهنمای مطالعه

  شاید تصور کنید خرید نخ دندان خیلی ساده است. اما در این مطلب به نکاتی پرداخته‌ایم که پیش از خرید نخ دندان باید از آنها باخبر باشید. با ما در درجه همراه باشید.

  احتمالا بارها توصیه‌های دندان‌پزشکان را درباره اهمیت کشیدن نخ دندان شنیده‌اید. استفاده نکردن از نخ دندان به آسانی شما را در معرض آسیب لثه قرار می‌دهد. اما با گزینه‌های بسیاری که در بازار موجود است، ممکن است انتخاب و خرید نخ دندان مناسب کمی دشوار باشد. در این مطلب نکات مهمی را درباره خرید نخ دندان برایتان گفته‌ایم.

  نوع نخ دندان را چطور انتخاب کنیم؟

  برای انتخاب نوع نخ دندان نکات زیر را در نظر بگیرید:

  ۱) ضخیم یا نازک؟

  خرید نخ دندان - نخ دندان نواری

  اگر فواصل بین دندان‌هایتان زیاد است، نخ دندان ضخیم را انتخاب کنید. اگر یک نخ ‌دندان معمولی به راحتی بین دندان‌های‌تان حرکت می‌کند یعنی فاصله دندان‌های‌تان زیاد است. نخ‌ دندان ضخیم فضای باز بین دندان‌ها را به خوبی پوشش می‌دهد. بعضی نخ دندان‌ها به شکل نوار پهن هستند که به خوبی می‌توانند بین تمام سطوح دندان‌های فاصله‌دار حرکت کنند.

  برای دندان‌های کیپِ هم، نخ‌های دندان نازک‌تر خریداری کنید. اگر دندان‌های‌تان به شدت به هم فشرده‌اند نخ دندان نازک‌تر مناسب‌تر است. اگر دندان‌های کیپ دارید، نوار دندان یا نخ دندان ضخیم بین دندان‌های‌تان خوب حرکت نمی‌کنند و ممکن است احساس درد کنید.

  ۲) موم‌دار یا بدون موم؟

  برخی نخ دندان‌ها روکش موم مانندی دارند که سبب می‌شود راحت‌تر بین دندان‌ها حرکت کند و ریش یا پاره نشود. هنگامی که روی این نخ دندان دست می‌کشید، می‌توانید نرمی آن را حس کنید.

  به‌دلخواه می‌توانید نخ‌ دندان موم‌دار یا بدون موم انتخاب کنید. این مورد کاملا سلیقه‌ای است و می‌توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. با‌این‌حال برای دندان‌های متراکم‌تر استفاده از نوع موم‌دار آن آسان‌تر است.

  یکی از مزایای نخ دندان بدون موم این است که وقتی آن را روی دندان تمیز می‌کشید صدای جیرجیر می‌دهد. به‌این‌ترتیب می‌توانید بفهمید که دندان‌های‌تان تمیز شده است.

  اگر دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده‌اید، بهتر است از نخ دندان موم‌دار استفاده کنید. چون نخ دندان بدون موم لای دندان‌ها گیر می‌کند.

  ۳) طعم‌دار یا بدون طعم؟

  این مورد هم کاملا سلیقه‌ای است. طعم‌دار بودن نخ دندان ارتباطی به کیفیت و عملکرد آن ندارد و قند یا کالری به آن اضافه نمی‌کند. نخ دندان طعم‌دار می‌تواند نخ کشیدن را برایتان لذت‌بخش کند و بیشتر ترغیب شوید که این کار را انجام دهید. طعم نخ دندان از انواع میوه‌ها و گیاهان گرفته می‌شود.

  ۴) نایلونی یا لاستیکی؟

  به جنس نخ دندان توجه کنید. نخ دندان عموما دو نوع است: تک‌رشته‌ای و چندرشته‌ای. نخ دندان چندرشته‌ای معمولا از جنس نایلون است درحالی‌که نخ دندان تک‌رشته ای از جنس لاستیک یا پلاستیک است. نخ دندان نایلونی معمولا رایج‌تر و ارزان‌تر است. بااین‌حال انتخاب آن باز هم به سلیقه شما بستگی دارد.

  یکی از مزایای نخ دندان چند رشته‌ای این است که استفاده از آن می‌تواند به شما نشان دهد که نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک دارید. به‌عنوان‌مثال اگر دندان پرشده‌ای دارید که به‌خوبی با سایر دندان‌ها هماهنگ نیست یا اگر جرم لای دندان‌هایتان وجود دارد، نخ دندان چند رشته‌ای حتی پس از یک دور کشیده شدن بین دندان، ساییده می‌شود و رشته‌هایش از هم جدا می‌شود. این می‌تواند برای شما نشانه‌ای از مشکلات دندانی باشد.

  نخ دندان تک‌رشته‌ای نسبت به چند رشته‌ای جدیدتر است و به‌همین‌دلیل گران‌تر هم هست. برخی افراد می‌گویند که این نخ دندان راحت‌تر لای دندان‌ها حرکت می‌کند. این نخ از نوع نایلونی آن محکم‌تر است، بنابراین اگر با پاره‌شدن یا ریش‌شدن نخ دندان مشکل دارید، این نخ دندان مطمئنا برایتان بهتر است.

  [related]7119[/related]

  انواع ابزارهای نخ دندان کدامند؟

  ۱) نگهدارنده نخ دندان

  خرید نخ دندان - نگهدارنده نخ دندان

  نگهدارنده نخ دندان، ابزاری ظریف است که دو بازوی کوچک پلاستیکی دارد و به دسته‌ای متصل است. تکه‌ای نخ دندان بین این دو بازو قرار دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که با کشیدن نخ در انتهای دهان‌تان مشکل دارید یا دهان‌تان کوچک است و نمی‌توانید نخ را به دندان‌های انتهایی برسانید، این ابزار کوچک را خریداری کنید. یکی دیگر از مزایای آن این است که می‌توانید فقط با یک دست‌تان از آن استفاده کنید.

  کارایی نگهدارنده نخ دندان ممکن است به اندازه نخ دندان معمولی نباشد، زیرا زوایایی از دندان که این ابزار می‌تواند در آنها حرکت کند محدود است.

  ۲) نگهدارنده نخ دندان باتری‌دار

  خرید نخ دندان - نگهدارنده نخ دندان باتری دار اگر می‌خواهید پلاک‌ها را بهتر از بین ببرید نخ دندان باتری‌دار بخرید. نخ دندان باتری‌دار تا حدودی شبیه نگهدارنده است و در آن همه تکه‌ای نخ دندان بین دو بازوی کوچک قرار دارد. اما نخ دندان باتری‌دار لرزشی است و بنابراین می‌تواند به حذف کامل پلاک‌ها و همچنین ماساژ لثه‌ها کمک کند. هنگام خرید نخ دندان باتری‌دار اطمینان حاصل کنید که دسته آن به اندازه کافی بلند باشد تا به دندان‌های انتهایی برسد. به‌عنوان نکته آخر، بهتر است از نخ دندان‌های معتبر و استاندارد خریداری کنید. برندهایی مانند اورال‌بی، کرست و مینا مدت‌هاست امتحان‌شان را پس داده‌اند. اگر این مطلب برایتان مفید بود ممنون می‌شویم آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. [see_also]3076[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید