خرید بستنی ساز و نکات مهمی که باید در این باره بدانید

خرید بستنی ساز و نکات مهمی که باید در این باره بدانید
راهنمای مطالعه

  تا به حال به خرید دستگاه بستنی ساز فکر کرده‌اید؟ داشتن یک دستگاه و درست کردن انواع و اقسام بستنی‌ها بسیار جذاب به نظر می‌رسد. اما شاید باید قبل از خرید بستنی ساز به نکاتی هم توجه داشته باشید تا از انتخاب‌تان کاملا راضی باشید و بعدا پشیمان نشوید.

  خرید بستنی ساز لزومی دارد؟

  خرید بستنی ساز - بستنی خانگی

  شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که معتقدند با وجود برندهای مختلف بستنی، شکل‌ها و طعم‌های متنوع و خوشمزه موجود در بازار، اصلا لزومی ندارد که خود را در دردسر بیاندازیم و دستگاه بستنی ساز بخریم. خب، این گفته تا حدی هم درست است اما این نکات را هم درنظر بگیرید که:

  ۱- با وجود یک دستگاه بستنی‌ ساز در منزل می‌توانید هر طعم و مزه‌ای که در نظر دارید به بستنی بدل کنید.

  ۲- ضمن اینکه گاهی درسرها و محصولات آماده کارخانه‌ای از موادی استفاده می‌شود که کاملا سالم نیستند یا شما به آنها حساسیت دارید.

  ۳- علاوه بر اینها، کسانی که به آشپزی و درست کردن دسرهای رنگارنگ علاقه دارند به خوبی می‌دانند که لذت آماده کردن یک خوراکی خوشمزه در منزل وصف‌نشدنی است.

  شاید شما هم با درست کردن بستنی در منزل و دعوت از دوستان و عزیزان‌تان به لذت این ماجرا پِی ببرید. البته نمی‌توان از این نکته گذشت که خرید بستنی ساز برای هیچ خانه‌ای ضروری نیست. پس خرید آن را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به آشپزی و درست کردن انواع دسر ها علاقه‌مندند، کسانی که دوست دارند بستنی‌های مورد علاقه و رویایی خود را در منزل آماده کنند یا کسانی که به خاطر حساسیت داشتن به ماده‌ای خاص نمی‌توانند از محصولات آماده استفاده کنند.

  با انواع دستگاه بستنی ساز آشنا هستید؟

  زمانی که شروع به جستجو برای یافتن اطلاعاتی درباره خرید بستنی ساز می‌کنید، به سرعت متوجه می‌شوید که چند نوع کلی بستنی ساز وجود دارد. این انواع چندان متنوع نیستند اما در هر گروه، قیمت‌ها و مدل‌ها متنوع و متفاوت است. در ادامه به معرفی سه گروه اصلی از بستنی‌ سازها می‌پردازیم:

  بستنی ساز یخ و نمکی

  خرید بستنی ساز - بستنی ساز یخ و نمکی

  دستگاه‌های یخ و نمکی از نمونه‌های قدیمی دستگاه‌های بستنی‌ساز هستند اما هنوز هم در میان برخی از مشتریان طرفدار دارند. ساختار این سبک از بستنی سازها ساده است؛ یک سطل با یک دسته در قسمت بالای آن.

  این نوع از دستگاه‌های بستنی ساز معمولا از مدل‌های جدید بستنی ساز، ارزان‌تر هستند اما کار با آنها کمی دشوارتر است و به مدت زمان بیشتری هم برای تهیه بستنی نیاز خواهید داشت. برای آب شدن یخی که در بستنی‌ ساز ریخته می‌شود نیاز به مقادیری نمک وجود دارد و به همین خاطر به این نوع دستگاه، بستنی ساز یخ و نمکی گفته می‌شود.

  در نمونه‌های سنتی‌تر، خودتان باید دسته وسیله را حرکت بدهید و برای آماده شدن بستنی آن را بچرخانید اما نمونه‌های دیگری از این بستنی‌سازها هم وجود دارند که برقی هستند و موتور وسیله باعث چرخش و حرکت دسته بالای سطل بستنی ساز می‌شود و دیگر نیازی به حرکت دادن آن از سوی شما وجود نخواهد داشت. اما در طول فرایند درست کردن بستنی باید نظاره‌گر عملکرد دستگاه باشید.

  اصلا یکی از مزایای استفاده از این نوع بستنی‌سازها، نظارت خودتان بر فرایند تولید است. در واقع، در این روش، با کنترل سرعت حرکت دسته بستنی‌ ساز، یکپارچکی و انسجام بافت بستنی را در اختیار خود خواهید داشت.

  پرفروش‌ترین انواع قالب بستنی را ببینید

  مزایا

  • قیمت مناسب (زیر ۱۰۰ هزار تومان)؛
  • کنترل سرعت چرخش دسته بستنی ساز برای هم زدن دستگاه.

  نکات قابل تأمل

  • طولانی بودن فرایند درست کردن بستنی؛
  • نیاز به نمک و یخ برای آب کردن یخ‌ها در طول فرایند؛
  • زحمت زیادی که به کاربر تحمیل می‌شود(فرایند خودکار و ساده نیست).

  بستنی ساز برقی

  خرید بستنی ساز - بستنی ساز برقی

  خرید بستنی ساز برقی به شما اجازه می‌دهد تا رفاه بسیار بیشتری را در فرایند ساخت بستنی تجربه کنید. دیگر خبری از ریختن یخ و نمک نیست. فقط کافی است، یک یا دو روز قبل از درست کردن بستنی، کاسه دستگاه را درون فریزر بگذارید. زمانی که روز موعود فرا می‌رسد هم مواد را به ترتیب به کاسه دستگاه اضافه و وسیله را روشن کنید.

  بعد از مدتی بدون اینکه نیاز به دخالت از سوی شما در فرایند تولید بستنی باشد، دسری خوشمزه و جذاب خواهید داشت. برخی از مدل‌های بستنی ساز برقی دارای چند کاسه یا ظرف مخلوط بستنی هستند و می‌توانید یکی از آنها را همیشه در فریزر نگه دارید تا زمانی که تصمیم به ساخت بستنی گرفتید، نیازی به یکی تا دو روز صبر کردن در کار نباشد.

  مزایا

  • خودکار بودن فرایند و زحمت اندک؛
  • استفاده آسان و طرز کار ساده.

  نکات قابل تأمل

  • نبود کنترل کافی از سوی شما در فرایند آماده‌سازی (برخلاف مورد قبلی که کل مراحل ساخت بستنی از سوی کاربر کنترل می‌شود)؛

  بستنی ساز دیجیتالی کمپرسوردار

  خرید بستنی ساز - بستنی ساز کمپرسوردار

  قیمت بستنی ساز دیجیتالی کمپرسوردار با انواع دیگر این دستگاه که معرفی شد بسیار متفاوت است. برای خرید بستنی ساز مجهز به کمپرسور باید پول بیشتری کنار بگذارید. اما نتیجه‌ استفاده از این دستگاه بسیار عالی است و در نهایت، نوعی بستنی شبیه محصولات کارخانه‌ای یا به عبارت بهتر حرفه‌ای خواهید داشت.

  البته منظور این نیست که با دستگاه‌های دیگر نمی‌توان، محصولی حرفه‌ای آماده کرد. همه چیز به نوع عملکرد و مهارت خودتان هم وابسته است. ولی از نظر بافت و شکل، بستنی‌هایی که با دستگاه‌های دیجیتالی یا همان کمپرسوردار تهیه می‌شوند، فارغ از اینکه شما یک حرفه‌ای در مدیریت فرایند تولید بستنی هستید یا خیر، نتیجه‌ای مطلوب در اختیارتان قرار می‌دهند.

  بستنی‌ سازهای کمپرسوردار بدون نیاز به یخ و نمک، دمای مواد بستنی را سریعا به درجه بسیار پایینی می‌رسانند و به آماده شدن بستنی کمک می‌کنند. یعنی یخی در کار نیست و همه فرایند به طور خودکار از سوی دستگاه انجام می‌شود.

  نکته جالب توجه که به مزیت رقابتی اصلی این دستگاه بدل می‌شود، مدت زمان کوتاه فرایند تولید بستنی است. برخلاف انواع مدل‌های دیگری که نام برده شد، برای استفاده از بستنی ساز کمپرسوردار نیازی به صبر کردن نیست و گاهی در کمتر از یک ساعت به دسر خوشمزه و دلخواه‌تان خواهید رسید.

  خرید بستنی ساز مجهز به کمپرسور به شما خدمات خوبی ارائه می‌کند. مثلا می‌توانید سرعت چرخش دستگاه و تولید را در اختیار بگیرید، دمای دستگاه را تنظیم کنید و بعد از اینکه بستنی آماده شد، برای جلوگیری از آب شدن، آن را در بستنی ساز نگهداری کنید.

  مزایا

  • کاربرد به شدت ساده و آسان؛
  • سرعت آماده شدن بستنی؛
  • کیفیت عالی بستنی تولیدی.

  نکات قابل تأمل

  • گران بودن وسیله (بالای دو میلیون تومان).

  در هنگام خرید بستنی ساز به چه نکاتی باید دقت کنید؟

  خرید بستنی ساز - دستگاه بستنی ساز

  اگر به خرید بستنی ساز فکر می‌کنید و دوست دارید که این وسیله را در منزل داشته باشید، باید نکاتی را قبل از خرید بدانید و در نظر بگیرید. هیچ‌وقت بی‌گدار به آب نزنید و بدون اطلاعات کافی، خرید نکنید. در ادامه به تعدادی از نکات مهم برای خرید بستنی ساز اشاره شده است:

  ۱. سهولت کار کردن با دستگاه

  باید بدانید که فرایند درست کردن بستنی با دستگاه‌های مختلف یکسان نیست. کار کردن با بستنی ساز کمپرسوردار از گزینه‌های دیگر ساده‌تر است. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند با صرف هزینه‌ بیشتر در درست کردن  بستنی راحتی بیشتری داشته باشند و به سراغ بستنی ساز گران کمپرسوردار می‌روند. اما همه چیز به تصمیم‌گیری و نیازتان وابسته است. مثلا اگر بودجه کافی برای خرید بستنی ساز کمپرسوردار ندارید و علاوه بر آن، دوست دارید خودتان در فرایند ساخت بستنی نقش بیشتری داشته باشید، خرید بستنی ساز یخ و نمکی یا برقی مطلوب خواهد بود.

  در خرید بستنی ساز برقی یا یخ و نمکی هم به سهولت کار با دستگاه فکر کنید. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، هر یک از این انواع دارای مدل‌های متنوعی هستند. برای خرید دستگاه بستنی ساز برقی بهتر است به سراغ مدل‌هایی بروید که چند ظرف اضافیِ مخلوط ترکیبات بستنی هم در اختیارتان می‌گذارند. در این صورت برای سرد نگه داشتن ظرف آماده‌سازی بستنی، قبل از شروع کار راحت‌تر خواهید بود.

  بعضی از دستگاه‌های بستنی ساز یخ و نمکی هم کاملا مکانیکی نیستند. یعنی برای هم زدن یخ و ترکیبات دسر نیاز نیست که دسته را با دست بچرخانید و وجود موتور الکتریکی در دستگاه، این کار را بر عهده خواهد گرفت. پس بهتر است به دنبال این نوع از بستنی‌ سازهای یخ و نمکی باشید تا رفاه بیشتری برای‌تان به وجود آید.

  ظرفیت و بزرگی دستگاه

   

  باید بدانید که قرار است، چه حجم و مقدار از بستنی را در منزل آماده کنید. مثلا اگر مهمانی‌های بزرگی در منزل برگزار می‌کنید و قصد دارید برای تعداد زیادی از افراد بستنی درست کنید، توجه به اندازه دستگاه هم مهم می‌شود. اگر تعداد اعضای خانواده‌تان هم زیاد است، باید حتما به اندازه دستگاه بستنی ساز دقت کنید.

  دستگاه‌های بستنی ساز دستی یا همان یخ و نمکی که در قسمت نخست معرفی شدند، معمولا گنجایش خوبی دارند. نمونه‌های کمپرسوردار هم چندان بزرگ نیستند اما امکان درست کردن بستنی در چند وعده پشت سر هم با آنها مقدور است. پس قبل از خرید بستنی ساز باید بدانید که چه حجمی از بستنی را درست خواهید کرد و قرار است، چند نفر مهمان دسر خوشمزه‌تان باشند.

  ترکیب و انسجام بستنی

  خرید بستنی ساز - سهولت نظافت

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید بستنی ساز بدانید، شکل نهایی و ترکیب اصلی بستنی است. شما باید بدانید که نهایتا، بستنی و دسری که دستگاه تحویل‌تان می‌دهد به چه شکل است. بافت و انسجام ترکیب نهایی چگونه خواهد بود؟ اطلاع از چنین چیزی، قبل از خرید سخت می‌شود. زیرا راهی برای آزمایش کردن دستگاه وجود ندارد.

  پس به این نکته توجه کنید:‌ از قبل بدانید که ترکیب نهایی بستنی‌هایی که دستگاه بستنی ساز کمپرسوردار تولید می‌کند به بستنی‌های آماده در فروشگاه‌ها شباهت بیشتری دارد. یعنی با یک ترکیب یکنواخت و منسجم رو به رو خواهید شد. اما در انواع دیگر بستنی سازها، شکل بافت و ترکیب بستنی تا حد زیادی به دست خودتان است. مثلا با میزان هم زدن مواد بستنی در دستگاه‌های یخ و نمکی، انسجام نهایی را خودتان تعیین می‌کنید.

  یادتان باشد که هر چقدر سرعت هم زدن بستنی کمتر باشد، نتیجه نهایی سفت‌تر خواهد بود. اما سرعت هم زدن بیشتر بستنی، باعث می‌شود تا نتیجه نهایی شُل‌تر باشد و تکه‌های یخ هم در بستنی شکل نمی‌گیرند.

  مشاهده پرفروش‌ترین انواع دستگاه بستنی‌ساز

  سرعت آماده شدن بستنی

  خرید بستنی ساز - ترکیب بستنی

  همه دوست دارند که مدت زمان آماده‌سازی بستنی برای‌شان بسیار اندک باشد. اما چنین چیزی از تمام دستگاه‌های بستنی‌ ساز ساخته نیست. بنابراین، اگر برای‌تان مهم است که دسرتان سریع آماده شود باید به سراغ بستنی سازهای کمپرسوردار بروید. اما اگر هدف‌تان فقط درست کردن بستنی خانگی است و مدت زمانی که طول می‌کشد تا به وصال بستنی برسید، چندان مهم نیست به گزینه‌های دیگر هم فکر کنید.

  قیمت انواع بستنی ساز

  [table id=114 /]

  راحتی نظافت دستگاه

  قبل از خرید بستنی ساز حتما به ساختار دستگاه هم نگاهی داشته باشید و ببینید که شست‌ و شو و تمیز کردن آن آسان است یا خیر. متأسفانه، این بخش از کار یعنی شست و شوی قطعات دستگاه چندان خوشایند نیست. پس با انتخاب مدل مناسبی که به سادگی می‌توان بخش‌های مختلف آن را شست، کار خود را ساده‌تر کنید.

  سر و صدای دستگاه

  خرید بستنی ساز - دستگاه بستنی ساز

  توجه به صدای دستگاه هم بسیار مهم است. البته این موضوع برای دستگاه‌هایی صادق است که موتور الکتریکی دارند. بنابراین، اگر قصد خرید بستنی ساز برقی دارید حتما به سر و صدایش هم توجه داشته باشید. این موضوع را با گشت و گذار در نظرات مشتریان قبلی دستگاه در اینترنت یا آزمایش کردن وسیله قبل از خرید، متوجه خواهید شد.

  جمع‌بندی نهایی

  برای خرید دستگاه بستنی ساز باید به نکات بالا دقت داشته باشید. بعضی از دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و ابزارهای جانبی هم دارند. مثلا ظروف اضافی برای جایگزین کردن مخزن وسیله، مجهز بودن به زنگی که پایان فرایند ساخت بستنی را اطلاع می‌دهد یا نمایش دیجیتالی دما و زمان آماده شدن بستنی و... . بنا به نوع دستگاهی که خریداری می‌کنید، احتمال وجود خدمات و وسایل جانبی هم وجود دارد.

  [see_also]5682[/see_also]

  مشاهده پرفروش‌ترین انواع دستگاه بستنی‌ساز

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید