۵ سوالی که باید قبل از خرید قرص لاغری جوابشان را بدانید

۵ سوالی که باید قبل از خرید قرص لاغری جوابشان را بدانید
راهنمای مطالعه

  امروز در «درجه» می‌خواهیم از فرآورده‌های کاهش وزن با شما حرف بزنیم. اگر برای رسیدن به وزن ایده‌آل در فکر خرید قرص لاغری هستید، لطفا چند دقیقه‌ای وقت‌تان را به ما اختصاص دهید تا ببینید که مصرف داروها و مکمل‌های لاغری برای کاهش وزن آسان و سریع چقدر راه‌حل مطمئنی است.

  چاقی طبق تعریف انجمن پزشکی آمریکا (AMA) بیماری تلقی می‌شود. اما آیا برای همه بیماری‌ها باید دنبال قرص و دارو بود؟

  این روزها انواع‌واقسام فرآورده‌های کاهش وزن در بازار موجودند. آن هم با دسترسی آسان! به‌راحتی با ارسال یک پیامک ناقابل می‌توانید فلان قرصی را که در شبکه‌های ماهواره‌ای برای لاغری تبلیغ می‌شود دم در منزل‌تان تحویل بگیرید. اهل شبکه‌های بیگانه هم که نباشید، تنها با جست‌وجوی کلیدواژه «خرید قرص لاغری» در گوگل می‌توانید به فهرست بلندبالایی از فروشندگان محصولات لاغری دسترسی پیدا کنید. دلیل این‌همه تنوع در بازار فرآورده‌های کاهش وزن چیزی نیست جز وفور آدم‌هایی که برای حل مشکل اضافه‌وزن دنبال راحت‌ترین چاره می‌گردند و اتفاقا حاضرند پول خوبی برای لاغرشدن معجزه‌طوری خرج کنند.

  احتمالا شما هم از روی دغدغه خرید قرص لاغری با ما همراه شدید. پس کنجکاوی‌تان را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم و در ادامه به ۵ سوالی که باید قبل از خرید قرص لاغری جوابشان را بدانید، می‌پردازیم:

  ۱. قرص‌های لاغری چگونه عمل می‌کنند؟

  خرید قرص لاغری - قرص‌های لاغری چگونه عمل می‌کنند؟

  در قرص‌های لاغری از ترکیباتی استفاده می‌شود که انتظار می‌رود روی سازکارهای مرتبط با افزایش وزن در بدن مداخله‌ای تأثیرگذار داشته باشند. اما این مداخله چگونه اتفاق می‌افتد؟ در توضیح طرز عملکر قرص‌های لاغری معمولا از روش‌های زیر یاد می‌شود:

  • افزایش متابولیسم (سوخت‌وساز)؛
  • کاهش اشتها و ایجاد احساس سیری؛
  • جلوگیری بدن از جذب چربی مواد غذایی.

  بسیاری از قرص‌های لاغری با ادعای تحریک سوخت‌وساز تبلیغ می‌شوند. اما عوارض جانبی مصرف محرک‌های متابولیسم در قالب فرآورده‌های لاغری بعضا سنگین‌تر از فوایدشان است! کمی پایین‌تر به عوارض جانبی قرص‌های لاغری بیشتر خواهیم پرداخت.

  درضمن جا دارد یادآوری کنیم که فرآورده‌های لاغری لزوما قرص نیستند. بلکه می‌توانند کپسول، پودر یا حتی شربت هم باشند.

  ۲. قرص‌های لاغری چه انواعی دارند؟

  جا دارد نکته‌ای را در خصوص انواع فرآورده‌های کاهش وزن خدمت‌تان عرض کنیم. قرص‌های لاغری به دو دسته کلی قابل تقسیم‌اند:

  • تجویزی: قرص‌های لاغری تجویزی به داروهای کاهش وزنی گفته می‌شود که بدون تجویز و نسخه پزشک قابل‌خریداری نیستند.
  • غیرتجویزی: محصولات غیرتجویزی جزو موارد اصطلاحا OTC محسوب می‌شوند که یعنی بدون تجویز و نسخه پزشک هم قابل‌خریداری‌اند. OTCهای لاغری‌محور می‌توانند دارو یا مکمل غذایی باشند و به‌راحتی در دسترس‌اند.

  مکمل‌های لاغری خصوصا در شبکه‌های ماهواره‌ای که ید طولایی در نسخه‌پیچی برای چاقی دارند زیاد تبلیغ می‌شوند. معمولا هم برای اینکه به تبلیغ‌شان لبیک بگوییم از عبارات فریبنده‌ای چون «ساخت آمریکا» استفاده می‌کنند. اما اندکی درنگ کنید.

  توجه توجه!

  گفتیم که محصولات لاغری غیرتجویزی می‌توانند دارو یا مکمل غذایی باشند. تولیدکنندگان داروهای لاغری غیرتجویزی برای عرضه محصول‌شان به بازار روند سخت‌گیرانه‌تری را پشت سر می‌گذارند. شرکت داروساز باید نتایج آزمایش بالینی محصول روی موارد انسانی را به FDA ارائه کند و نشان دهد که مصرف داروی آزمایش‌شده در دوز غیرتجویزی مؤثر و بی‌خطر خواهد بود. یعنی باید تأیید FDA را درزمینه کارایی و سلامت محصول جلب کند.

  اما در خصوص مکمل‌های غذایی وظیفه تأیید سلامت محصول برعهده خود تولیدکننده است. از تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی انتظار می‌رود که محصولی با ترکیبات مطمئن فرمولاسیون کنند و درمورد فواید محصول‌شان دروغ نگویند. منتها صحت ادعاهای تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی لزوما توسط FDA پیش از عرضه محصول بررسی نمی‌شود. یعنی دست تولیدکننده برای فریب‌کاری بازتر است! ولی چنانچه زمانی خطرناک‌بودن ترکیبات مکملی بر FDA محرز شود، این سازمان می‌تواند ادامه فروش محصول را ممنوع کند. 

  حتی تولیدکنندگان مکمل‌های لاغری ممکن است همه ترکیبات مورداستفاده در محصول را ذکر نکنند. درمورد این‌دست مکمل‌های لاغری نمی‌توان از ترکیبات‌شان مطمئن بود. برخی فرآورده‌های کاهش وزنی که FDA به وجود ترکیبات پنهانی خطرناک در فرمولاسیون‌شان پی برده است از سوی همین سازمان در صفحه لینک‌شده داخل پرانتز اطلاع‌رسانی می‌شوند (Tainted Weight Loss Products).

  خلاصه که اغلب مردم نمی‌دانند FDA بسیاری از فرآورده‌های غیرتجویزی کاهش وزن را تست نمی‌کند. پس چون فلان محصول لاغری تولید کشور آمریکا تبلیغ می‌شود، لزوما محصول قابل‌اعتمادی نیست. این نکته را خصوصا به شماهایی گوشزد می‌کنیم که محصولات خارجی را بی‌بروبرگشت باکیفیت می‌دانید!

  [related]5760[/related]

  ۳. چه کسانی به خرید قرص لاغری احتیاج دارند؟

  خرید قرص لاغری - چه کسانی به قرص لاغری احتیاج دارند؟

  اگر برای کاهش وزن به پزشک مراجعه کردید، انتظار نداشته باشید که فورا برایتان قرص لاغری تجویز کند. داروهای لاغری تنها درصورتی تجویز می‌شوند که:

  • از راه ورزش و رژیم غذایی نتیجه نگرفته باشید؛
  • به‌دلیل اضافه‌وزن بیش‌ازحد گرفتار عوارض چاقی مانند دیابت و فشار خون بالا شده باشید.

  حتی قرص‌های لاغری تجویزی هم برای هرکسی تجویز نمی‌شوند. اگر از روی تنبلی یا شکم‌پرستی تمایلی به تحرک و رعایت رژیم غذایی مناسب ندارید، همین جا خیال‌تان را راحت کنیم که داروهای کاهش وزن جایگزین ورزش و رژیم غذایی نیستند. بلکه در کنار برنامه غذایی و ورزش تجویز می‌شوند و به‌تنهایی اثر قابل‌توجهی نخواهند داشت. بدتر اینکه اغلب افراد پس از قطع مصرف داروهای کاهش وزن مجددا چاق می‌شوند.

  بسیاری از داروهای کاهش وزن تجویزی از طریق کاهش اشتها یا ایجاد احساس سیری به‌کمک افراد چاق می‌آیند که انصافا هم ایده جذابی است. اما فرآورده‌های کاهش وزن، اعم از تجویزی و غیرتجویزی، می‌توانند عوارض جانبی سنگینی به همراه داشته باشند. ازاین‌رو اصلاح سبک زندگی روش به‌مراتب مطمئن‌تری برای کاهش وزن است. ولی متأسفانه از سوی جماعت نیازمند لاغری معمولا نادیده گرفته می‌شود!

  ۴. قرص‌های لاغری چه عوارضی دارند؟

  قرص‌های لاغری مانند هر دارو و مکمل دیگری عوارض جانبی خاص خودشان را دارند. حتی معمولی‌ترین مسکّن‌ها هم می‌توانند عارضه‌ساز باشند. پس نباید داروهای کاهش وزنی را که بدون عوارض جانبی تبلیغ می‌شوند زود باور کنید.

  برخی داروها و مکمل‌های لاغری شاید که در ایجاد احساس سیری، چربی‌سوزی یا افزایش سوخت‌وساز مؤثر واقع شوند. اما لازم است بدانید که فرآورده‌های کاهش وزن بعضا می‌توانند به عواقب دردسرسازی ازجمله موارد زیر بینجامند:

  • افزایش ضربان قلب؛
  • فشار خون بالا؛
  • آژیتاسیون (بی‌قراری روانی)؛
  • اسهال؛
  • بی‌خوابی؛
  • مشکلات کلیه؛
  • آسیب کبدی؛
  • خون‌ریزی مقعدی.

   

  قرص لاغری به‌دلیل عوارض جانبی راه‌حل مطمئنی برای رسیدن به وزن ایده‌آل نیست. حتی اگر در مواردی پزشک متخصص صلاح به تجویز داروهای کاهش وزن ببیند، حتما باید در انتخاب دارو سوابق پزشکی، عوارض جانبی دارو و تداخل‌ احتمالی با داروهای مصرفی بیمار را مدنظر قرار دهد و وضعیت بیمار را طی دوره درمان از لحاظ بروز عوارض جانبی چک کند. البته درصورتی‌که تجربه مراجعه به متخصص تغذیه را داشته باشید، حتما می‌دانید که اولویت درمان با ورزش و رژیم غذایی مناسب است تا روش‌هایی مثل مصرف قرص.

  با این اوصاف از خرید قرص لاغری، فرقی نمی‌کند تجویزی یا غیرتجویزی، به‌صورت خودسرانه جدا خودداری کنید. قرص‌های لاغری موجود در بازار بسیار متنوع‌اند و خیلی‌هایشان فریبی بیش نیستند. در این میان تنها تعداد محدودی از فرآورده‌های کاهش وزن از تأییدیه مراجع ذی‌صلاح برخوردارند. این را هم بگوییم که صرف داشتن تأییدیه دلیل بر تضمین صدردرصدی کارایی و سلامت محصول نیست. گاها فرآورده‌هایی هم که با تأییدیه روانه بازار می‌شوند ممکن است تأییدیه‌شان بعد از مدتی به‌دنبال انجام تحقیقات جامع‌تر سلب شود.

  تأکید می‌کنیم که حتی درمورد فرآورده‌های کاهش وزن دارای تأییدیه هزارویک احتیاط مطرح است و بسته به شرایط هرکسی چه‌بسا متفاوت اثر کنند. برای مصرف مکمل‌های به‌ظاهر بی‌خطر هم مشورت پزشکی لازم است. اما لطفا برای مشورت پزشکی به همان‌هایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای برای تبلیغ محصول‌شان می‌آیند زنگ نزنید!

  ۵. خرید قرص لاغری گیاهی چقدر مطمئن است؟

  خرید قرص لاغری - قرص لاغری گیاهی چقدر مطمئن است؟

  بسیاری از قرص‌های لاغری با عناوینی نظیر «صددرصد طبیعی» یا «گیاهی» تبلیغ می‌شوند. اما در بازار مکاره قرص‌های لاغری حواس‌تان به این قسم ادعاهای عوام‌فریب هم باشد. 

  احتمالا شما هم مثل خیلی‌های دیگر فکر می‌کنید که هر چیزی از نوع گیاهی برای سلامتی مفید است. سودجویانی که از تب‌وتاب مردم برای لاغری نان می‌خورند، دقیقا از همین باور عامه زیاد سوء‌استفاده می‌کنند. بیایید یک بار برای همیشه این قضیه را حل کنیم. فرآورده‌های گیاهی صرف اینکه از منشأ طبیعی برخوردارند لزوما مؤثر و بی‌خطر نیستند. در مکمل‌هایی که گیاهی معرفی می‌شوند ممکن است از ترکیباتی استفاده شده باشد که بعضا برای سلامتی مضرند. پس حتی درمورد فرآورده‌های گیاهی هم نباید سهل‌انگارانه برخورد کرد.

  سخن پایانی

  شاید از اضافه‌وزن‌تان آن‌قدری به تنگ آمده باشید که بخواهید به هر قیمتی لاغر شوید. حتی به بهای ناکارکردن خودتان! اما فراموش نکنید که برخی فرآورده‌های کاهش وزن روی کبد و کلیه اثر می‌کنند و ممکن است به نارسایی‌های وخیم و درنهایت ازکارافتادگی این اندام‌های حیاتی منجر شوند. سایر عوارض جانبی هم که به جای خود. هیچ دارو و مکملی را نباید بدون مشورت با پزشک مصرف کرد. بنابراین شدیدا توصیه می‌کنیم که برای کاهش وزن از تجویزهای خودسرانه بپرهیزید و از اهمیت نقش ورزش و رژیم غذایی در کاهش وزن و تداوم لاغری غافل نشوید. درمورد رژیم‌های لاغری هم هر رژیمی را که از دوست و آشنا یا در فضای مجازی به‌دست‌تان رسید فورا امتحان نکنید. بلکه برای لاغرشدن از متخصصان تغذیه مشورت بگیرید. [see_also]4072[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید