خرید بخور گرم و همه نکات مهمی که باید بدانید

خرید بخور گرم و همه نکات مهمی که باید بدانید
راهنمای مطالعه

  در این مطلب، ابتدا درباره دستگاه بخور گرم و مزایای آن صحبت خواهیم کرد؛ سپس به شما کمک می‌کنیم همه نکات ضروری را برای خرید بخور گرم خوب در نظر بگیرید.

  دستگاه بخور وسیله‌ای برای مرطوب‌کردن محیط منزل یا کار است که در دو نوع بخور سرد و بخور گرم وجود دارد. بخور گرم برای رفع خشکی پوست، رفع ترک‌خوردگی لب‌ها، کنترل تنفس و پیشگیری از سرماخوردگی یا تسکین آن به‌ویژه در فصول سرد بسیار مفید است. در زمستان که که گرمای حاصل از بخاری یا وسایل گرمایشی دیگر هوای داخل منزل را نامطلوب می‌کنند، خرید بخور گرم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. به علاوه بنابر تشخیص متخصص می‌تواند تأثیر کرم لایه بردار قوی یا معمولی را دوچندان کند.

  چرا بخور گرم بخریم؟

  ممکن است فکر کنید بخور گرم فقط نوعی وسیله تفننی است که خرید آن ضرورتی ندارد. اما این‌طور نیست، بخور گرم واقعا تأثیرات مثبتی بر سلامتی و محیط اطراف می‌گذارد. در ادامه دلایلی آورده‌ایم که نشان می‌دهد چرا خرید بخور گرم تا این اندازه سودمند است:

  • کاهش علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا: بخور گرم با ایجاد رطوبت در هوا سبب می‌شود علائم سرماخوردگی تسکین یابد. به کاهش سردردهای سینوسی کمک می‌کند و با مرطوب‌کردن بینی در شب اجازه می‌دهد راحت‌تر نفس بکشید.
  • کاهش حملات آلرژی و آسم: دستگاه بخور گرم سبب کاهش آلرژی‌ها و آلاینده‌های هوا می‌شود که این نیز به نوبه خود به کاهش حملات آلرژی و آسم و نیز کنترل تنفس کمک می‌کند.
  • کاهش میزان سرایت عفونت‌ها: هنگامی‌که هوا زیاد خشک نباشد، باکتری‌ها و ویروس‌ها کمتر حالت عفونی و واگیردار پیدا می‌کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که سطح رطوبت بالای ۴۰% میزان سرایت ویروس آنفلوانزا را تا ۱۴% کاهش می‌دهد.
  • پیشگیری از خشکی پوست: هنگامی‌که پوست در مواجهه با هوای خشک قرار می‌گیرد، راحت‌تر دچار چین‌وچروک می‌شود. سطح رطوبت بالای ۴۰% می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.
  • کاهش خروپف: خروپف به‌دلیل خشک‌شدن گلو در هنگام خواب رخ می‌دهد. دستگاه بخور گرم می‌تواند رطوبت هوا را تنظیم کند و با مرطوب نگه‌داشتن حفره گلو، شدت خروپف را کاهش دهد.
  • حفاظت از مبلمان چوبی: مبلمان چوبی به‌دلیل خشکی هوا به‌مرورزمان دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی می‌شوند. برای جلوگیری از چنین خسارت‌هایی کافی است یک دستگاه بخور گرم بخرید که قیمت آن در مقایسه با مبلمان چوبی بسیار کمتر است.
  • حفظ پاکی هوای محیط: دستگاه بخور گرم، در هنگام جوشاندن آب آن را استریل می‌کند. بنابراین بخار و رطوبت پاک در محیط منتشر می‌شود که برای سلامت شما و به‌ویژه کودکان‌تان مناسب است.
  • افزایش گرمای محیط: بخور گرم در زمستان‌ها به گرم‌کردن فضای منزل یا کار کمک می‌کند.

  مزایا و معایب دستگاه‌های بخور گرم

  [table id=118 /]

  نکاتی که در هنگام خرید بخور گرم باید بدانید

  نوع دستگاه بخور گرم

  قبل از خرید بخور گرم درباره نوع دستگاه تصمیم بگیرید. بخور گرم در دو نوع تبخیری و التراسونیک موجود است که هر یک مزایای و معایب خاص خودشان را دارند.

  نوع تبخیری: این نوع دستگاه بخور گرم، آب را با استفاده از الکترود در دمای بسیار بالا می‌جوشاند و بخار و رطوبت حاصل‌شده را در هوا پخش می‌کند. خوبی این دستگاه‌ها این است که می‌توان داروهای مخصوص سرماخوردگی را با مشورت پزشک در آنها ریخت تا همراه با رطوبت در هوا منتشر شوند. همچنین این دستگاه‌ها هوای پاک را وارد محیط می‌کنند، زیرا باکتری‌ها را در هنگام حرارت‌دادن به آب از بین می‌برند.

  نوع التراسونیک: دستگاه بخور گرم التراسونیک با استفاده از یک دیافراگم که با فرکانس فراصوت می‌لرزد، قطرات آب تولید می‌کند. این قطره‌ها به‌شکل رطوبت خارج شده و در محیط منتشر می‌شوند. مدل‌های التراسونیک می‌توانند تک‌منظوره یا دومنظوره باشند (هم بخور گرم باشند و هم سرد). اگر می‌خواهید خریدتان مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد، می‌توانید نوع دومنظوره آن را بخرید. در زیر یک دستگاه بخور التراسونیک دومنظوره و نحوه بازشدن آن را می‌بینید.

  خرید بخور گرم - بخور التراسونیک دو منظوره

  به‌طورکلی تفاوت چندانی بین این دو نوع دستگاه بخور وجود ندارد. دو تفاوت اصلی آنها با هم یکی قیمت‌شان است که نوع التراسونیک کمی گران‌تر است و دیگری گرد سفیدرنگی است که نوع التراسونیک در فضا پخش می‌کند که در نوع تبخیری دیده نمی‌شود. البته این مشکل با استفاده از آب‌مقطر یا مدل‌هایی که دارای پد زداینده املاح معدنی هستند، رفع‌شدنی است.

  مدل

  دستگاه‌های بخور گرم در دو مدل رومیزی و ایستاده یا کنسولی ساخته می‌شوند. مدل رومیزی قابل‌حمل است و مدل ایستاده بزرگ‌تر و مسلما خیلی سنگین‌تر از مدل رومیزی است.

  بودجه

  قیمت برندهای مختلف دستگاه‌های بخور گرم با توجه به ویژگی‌هایی که دارند متفاوت است و بسته به بودجه‌ای که دارید می‌توانید مدل دلخواه‌تان را بخرید. قیمت بخورهای گرم از نوع بسیار ابتدایی حدود ۴۰ هزار تومان است تا مدل‌های دومنظوره که بیشتر از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

  ظرفیت

  ظرفیت مخزن دستگاه بخور بر اساس گالن رطوبت به ازای هر روز در نظر گرفته می‌شود. مقدار آب موردنیاز برای دستگاه بخور به گالن نوشته می‌شود اما در برخی مدل‌ها به لیتر هم می‌نویسند. به‌طورمعمول دستگاه‌های بخور دارای ظرفیت ۱ گالن (۳٫۷ لیتر)، ۱٫۵ گالن (۵٫۵ لیتر)، ۱٫۷ گالن (۶٫۵ لیتر)، ۱٫۹ گالن (حدود ۷ لیتر) هستند. به‌طورکلی ظرفیت دستگاه‌های بخور رومیزی می‌تواند از ۱ تا ۴ گالن باشد و دستگاه بخور ایستاده در ظرفیت‌های بالاتر هم ساخته می‌شود.

  در هنگام بررسی ظرفیت، باید به GDP دستگاه (گالن در روز) یا مدت زمانی که مقدار آب ریخته شده در مخزن، رطوبت تولید می‌کند هم توجه کنید. به‌عنوان‌مثال، معمولا یک بخور گرم ۱ گالنی به مدت ۲۴ ساعت رطوبت تولید می‌کند. اما گاها مدل‌هایی هم هستند که با ۱٫۷ گالن آب هم تا فقط ۲۴ ساعت دوام می‌آورند. بهترین دستگاه بخور گرم، مدلی است که در آن با هر بار پر کردن آب ساعات بیشتری رطوبت تولید کند. بنابراین هر چه GDP دستگاه بیشتر باشد، بهتر است.

  کاربرد آسان

  خرید بخور گرم - نوع ساده دستگاه بخور گرم

  دستگاه بخور گرمی که انتخاب می‌کنید باید کاربرد آسانی داشته باشد. یعنی به آسانی بتوان مخزن آن را پر کرد، تمیزکردن آن راحت باشد و برنامه‌های پیچیده‌ای نداشته باشد. همچنین مدلی که بتوان در آن سطح آب را به راحتی بررسی کرد، بهتر است.

  از فروشنده بخواهید یک بار بازکردن مخزن را به شما نشان دهد. دقت کنید بازکردن مخزن آن برایتان آسان باشد. در تصویر فوق نوع کاملا ساده بخور گرم را می‌بینید.

  وزن و اندازه دستگاه

  تقریبا همه دستگاه‌های بخور گرم (چه نوع رومیزی آن و چه مدلی که روی زمین قرار می‌گیرد) قابل‌حمل هستند، زیرا به‌طورکلی برای فضای بزرگ طراحی نمی‌شوند. بااین‌حال برخی مدل‌های بخور گرم از برخی دیگر سبک‌تر و جمع‌وجورترند. مدل‌های سبک‌تر در صورت سقوط از روی میز یا ارتفاع خطر کمتری دارند.

  پوشش‌دهی فضای بزرگ‌تر

  به‌طورکلی دستگاه‌های بخور گرم برای فضاهای بسیار بزرگ طراحی نشده‌اند و بیشتر مناسب اتاق خواب یا کار هستند. بااین‌حال برخی مدل‌ها ظرفیت بزرگ‌تری دارند و فضای بزرگ‌تری را پوشش می‌دهند. بنابراین هنگام خرید، مدلی را بخرید که برای فضای دلخواه‌تان مناسب باشد.

  [table id=119 /]

  سروصدا

  دستگاه‌های بخور گرم به‌دلیل نداشتن فن سروصدا ندارند و تنها صدایی که از آنها به گوش می‌رسد صدای جوشیدن آب و سوت خفیف ناشی از پراکنده کردن بخار در فضاست. بنابراین هیچ نگرانی از بابت سروصدا مخصوصا هنگام خواب نخواهید داشت.

  تمیزکردن و نگهداری

  دستگاه بخور گرم (نه نوع تبخیری و نه نوع التراسونیک) فیلتر برای تعویض ندارد. اما این بدان معنا نیست که از شر تمیزکردن آن راحت می‌شوید! اتفاقا به‌دلیل جمع‌آوری موادمعدنی باید خیلی بیشتر به فکر نظافت آن باشید. از سوی دیگر در حفره‌ها و زوایای این دستگاه‌ها معمولا جرم و رسوبات جمع می‌شود که کیفیت عملکرد آنها را کاهش می‌دهد. از طرفی، اگر مرتب مخزن آن را تمیز نکنید، محل خوبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها خواهد بود که مسلما آنها را همراه رطوبت به هوای محیط تحویل خواهد داد. این امر سلامتی شما را به خطر می‌اندازد.

  مدل‌هایی را انتخاب کنید که گوشه‌ها و زوایای آن برای تمیزکردن سخت نباشد. برخی دستگاه‌های بخور گرم گزینه‌هایی برای کمک به تمیزکاری دارند که کار را برایتان راحت می‌کنند (مانند گزینه رفع مواد آهکی یا پدهای مخصوص مواد معدنی که در برخی مدل‌ها هست).

  خروجی قابل‌تنظیم

  خرید بخور گرم - خروجی قابل تنظیم

  دستگاه بخور گرم باید به‌سرعت رطوبت را در هوا پخش کند و خروجی قابل‌تنظیم داشته باشد. برخی دستگاه‌های بخور گرم تا سه و چهار سطح خروجی هم دارند که شامل کم، متوسط و زیاد است. بسته به نیازتان می‌توانید آن را تنظیم کنید. در بعضی مدل‌ها این تنظیمات ممکن است به‌شکل پنل کاملا دیجیتال باشند یا به‌صورت دکمه‌ای و یا به صورت سوئیچی باشند. علائم مربوط به خروجی‌ها به شکل‌های مختلفی طراحی می‌شوند. به‌عنوان مثال برخی از آنها با عبارت‌های کامل یا مخفف Low، middle و High یا به‌صورت طرح یک، دو و سه قطره یا خط نشان داده می‌شوند. دستگاه‌های دارای دو سطح خروجی، سطح متوسط را ندارند. در تصویر بالا مدلی دارای چهار سطح خروجی را می‌بینید.

  برخی از دستگاه‌ها دارای کنترل ریموت هم هستند. بررسی کنید علائم روی ریموت چندان پیچیده نباشد. در تصویر زیر یک مدل ریموت‌دار را می‌بینید.

  خرید بخور گرم - مدل بخور گرم ریموت دار

  داشتن شاخص کم شدن آب و نوبت تمیزکاری

  هنگام خرید بخور گرم، مدلی را خریداری کنید که شاخص‌های کم شدن آب و زمان تمیزکاری را داشته باشد. این مدل‌ها هنگامی که سطح آب به کمتر از میزان معینی می‌رسد یا زمانی‌که دستگاه نیاز به تمیزکاری دارد به شما اطلاع‌رسانی می‌کنند.

  خاموش‌شدن خودکار

  برخی مدل‌های پیشرفته‌تر دستگاه‌های بخور گرم هنگامی‌که آب به سطح بسیار پایینی می‌رسد یا رطوبت به میزان کافی در هوا پخش می‌شود، به‌شکل خودکار خاموش می‌شوند. این مورد بسیار مهم است، زیرا اگر در منزل نباشید و آب به سطح پایین برسد ممکن است آتش‌سوزی رخ دهد. از طرفی هنگامی‌که رطوبت به اندازه کافی می‌رسد، خاموش‌شدن خودکار دستگاه به مصرف کمتر انرژی کمک می‌کند.

  حالت یا مود دستگاه

  در هنگام خرید بخور گرم، سعی کنید مدلی را بخرید که حالت‌های مختلفی داشته باشد تا به راحتی آن را بسته به نیازتان تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال برخی مدل‌ها، دارای گزینه اقتصادی، اتوماتیک و دستی هستند.

  حالت اقتصادی؛ برای عملکرد دستگاه با مصرف انرژی بهینه

  حالت اتوماتیک؛ برای تنظیم رطوبت به‌شکل خودکار

  و حالت دستی برای تنظیم دلخواه میزان رطوبت است.

  به‌عنوان مثال، برخی دستگاه‌ها به‌شکل پیش‌فرض روی اتوماتیک ۹۰٪ تنظیم شده‌اند که با فعال کردن آن وقتی رطوبت محیط به ۹۰٪ رسید دستگاه خاموش می‌شود.

  برخی مدل‌های بخور گرم دارای ویژگی تنظیم نور نمایشگر هستند که با کم‌کردن نور آن در شب می‌توانید خواب راحت‌تری را تجربه کنید.

  مصرف انرژی

  دستگاه‌های بخور گرم به‌دلیل گرم‌کردن آب و داشتن سیستم گرمایشی انرژی بیشتری را نسبت به نوع سرد آن مصرف می‌کنند. درحالی‌که توان برخی از دستگاه‌های بخور سرد فقط ۳۰ وات است، توان دستگاه بخور گرم از حدود ۲۵۰ وات شروع می‌شود و برخی از بخورهای گرم حتی بیش از ۴۵۰ وات انرژی مصرف می‌کنند. همچنین مدل‌های التراسونیک نسبت به بخورهای عادی مصرف برق بسیار ناچیزی دارند. بهتر است بخور گرمی بخرید که مصرف انرژی در آن کمتر باشد.

  ایمنی و کیفیت

  خرید بخور گرم -اهمیت ایمنی و کیفیت دستگاه بخور

  دستگاه بخور گرم باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. متأسفانه این دستگاه‌ها در هنگام استفاده داغ می‌شوند و ممکن است خطر سوختگی برای کودکان یا حیوانات خانگی داشته باشند. دستگاه‌های بخور باکیفیت که از ایمنی بالاتری برخوردار هستند، کمتر داغ می‌شوند و احتمال نشت آب‌داغ نیز در آنها کمتر است. برای خرید بخور گرم ابتدا درباره برندهای معتبر تحقیق کنید و دیدگاه‌های کاربران را حتما بخوانید. بخور گرمی که طراحی ضعیف و اجزای کم‌کیفیتی داشته باشد، ممکن است بدنه آن بیش‌ازحد داغ یا ذوب شود یا حتی آتش‌سوزی به بار آورد. برندهای معتبر از استانداردهایی استفاده می‌کنند که خطرات احتمالی را به حداقل می‌رساند و ایمنی بیشتری را برایتان فراهم می‌کند.

  گارانتی

  برندهای معتبر دستگاه‌های بخور گرم همراه آنها ضمانت‌هایی (معمولا تا سه سال) ارائه می‌کنند. حتما از فروشنده بخواهید دستگاه دارای گارانتی را به شما ارائه کند.

  مخزن عطر

  برخی مدل‌های دستگاه بخور گرم، مخزن جداگانه‌ای برای ریختن مواد و گیاهان معطر برای خوشبو کردن هوا دارند که این ویژگی مخصوصا برای محیط کار مناسب به‌نظر می‌رسد. البته این گزینه از اولویت کمتری برخوردار است.

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید