رخت آویز آپارتمانی و نکاتی که باید قبل از خرید بدانید

رخت آویز آپارتمانی و نکاتی که باید قبل از خرید بدانید
راهنمای مطالعه

  خشک‌کردن لباس در آپارتمان‌ها و خانه‌هایی که حیاط یا فضای باز برای طناب‌کشی ندارند، دردسرهای زیادی دارد. به‌همین‌دلیل رخت آویز آپارتمانی تاحدزیادی جزو لوازم ضروری منزل به‌شمار می‌رود. در این مطلب درباره چند مدل رخت‌آویز آپارتمانی و نکات خرید آنها صحبت خواهیم کرد.

  معایب روش‌های معمول خشک کردن لباس؛ چرا باید رخت‌آویز آپارتمانی بخریم؟

  خشک‌کردن لباس‌ها به شیوه درست، از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر لباس‌ها خوب خشک نشوند، بوی نا می‌گیرند و حتی با شستن چندباره هم ممکن است این بوی بد برطرف نشود. برای خشک‌کردن لباس‌ها از چند روش می‌توان استفاده کرد:

  پهن‌کردن لباس‌ها روی طناب

  رخت آویز آپارتمانی - دردسرهای پهن کردن لباس روی طناب

  این روش فقط در خانه‌های حیاط‌دار امکان‌پذیر است (تازه اگر هوا بارانی نباشد) و روش مناسبی برای فضاهای بسته به شمار نمی‌رود. اگر بخواهید در فضای بسته طناب‌کشی کنید، خانه‌تان کمی به‌هم‌ریخته به‌نظر می‌رسد و منظره بدی به خودش می‌گیرد. همچنین ممکن است سقف خانه کوتاه باشد و لباس‌ها به سروصورت افراد قدبلند خانه گیر کند. همچنین باید به دیوارها میخ بکوبید که کمی دیوارها را نازیبا نشان می‌دهد.

  خشک‌کردن روی شوفاژ

  این روش هم برای خشک‌کردن لباس‌ها چندان مناسب نیست. اول به این دلیل که در تابستان نمی‌توانید شوفاژها را روشن کنید و دوم اینکه معمولا روی شوفاژها گرد و غبار می‌نشیند که اگر حواس‌تان نباشد ممکن است لباس شسته‌شده را دوباره کثیف کند. فضای آنها هم بسیار باریک است و نمی‌توان لباس خاصی را روی آن جا داد.

  استفاده از دستگاه خشک‌کن

  دستگاه خشک‌کن برای خشک‌کردن برخی از لباس‌ها از جمله لباس‌های ظریف اصلا مناسب نیست و ممکن است آنها را از ریخت بیندازد. از سوی دیگر مصرف برق این دستگاه‌ها خودش هزینه‌ای اضافی به‌شمار می‌رود.

  استفاده از خشک‌کن ماشین لباسشویی

  خشک‌کن لباسشویی لباس‌ها را کاملا خشک نمی‌کند. یعنی پس از خارج‌کردن از ماشین باز هم باید لباس را جایی آویزان کنید تا چروک‌هایش باز شوند و در معرض هوا به‌طور کامل خشک شود.

  می‌بینید که خرید یک رخت آویز آپارتمانی تا چه اندازه کار خشک‌کردن لباس‌ها را در فضای بسته آپارتمان و حتی خانه‌های ویلایی در فصول سرد یا بارانی راحت می‌کند.

  برای خرید رخت آویز آپارتمانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

  رخت‌آویزهای آپارتمانی انواع مختلفی دارند و تنوع آنها بسیار زیاد است و هر یک از آنها ویژگی‌های خاصی دارند. بنابراین اگر بدون توجه به نکات مهمی که در این مطلب گنجانده‌ایم رخت‌آویز بخرید، ممکن است نتوانید از آن استفاده کنید و روی دست‌تان بماند.

  ظرفیت و استحکام

  ظرفیت و استحکام رخت‌آویز به میزان وزنی که می‌تواند تحمل کند بستگی دارد. بعضی رخت‌آویزها می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند، اما برخی دیگر برای تعدادی لباس سبک طراحی شده‌اند. بنابراین در هنگام انتخاب رخت‌آویز ابتدا باید به این نکته توجه کنید که بیشتر چه نوع لباس‌هایی را استفاده می‌کنید. به‌عنوان‌مثال، لباس‌های جین نمدار از لباس‌های نخی و راحتی منزل خیلی سنگین‌ترند. کت و پالتو سنگین‌تر از پیراهن‌ها و مانتوها هستند. بنابراین اگر معمولا لباس‌های سنگین برای شستن دارید، رخت‌آویزهایی را که استحکام بیشتری دارند، خریداری کنید (این رخت‌آویزها به heavy-duty معروف‌اند).

  جنس

  رخت آویز آپارتمانی - رخت آویز استیل

  رخت‌آویزها معمولا از چوب افرا یا بامبو، آلومینیوم، آلومینیوم و پلاستیک و فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

  چوب: رخت‌آویزهای چوبی ظاهر زیبایی دارند و معمولا از بامبو یا افرا ساخته می‌شوند. اما دقت کنید که رخت‌آویز چوبی باید پرداخت‌شده باشد (پرداخت‌کردن چوب به‌معنای اضافه‌کردن موادی مانند روغن جلا به آن است که سبب استحکام آن می‌شود و از پوسیده‌شدنش جلوگیری می‌کند). رخت‌آویز چوبی پرداخت‌نشده به‌راحتی تاب برمی‌دارد، می‌شکند یا به‌دلیل رطوبت لباس‌ها در معرض کپک و پوسیدگی قرار می‌گیرد.

  آلومینیوم و پلاستیک: رخت‌آویزهای آلومینیومی، پلاستیکی یا ترکیبی از هر دو، سبک و بادوام هستند و اگر باکیفیت باشند تا مدت‌های طولانی بدون نشانی از خوردگی یا پوست‌پوست‌شدن می‌توانید از آنها استفاده کنید. مشکل اینجاست که معمولا آلومینیوم و پلاستیک توان کافی برای تحمل وزن لباس‌های سنگین را ندارند. مخصوصا پلاستیکی‌ها مقاومت کمتری دارند و ممکن است بشکنند یا تاب بردارند.

  استیل یا فولاد ضدزنگ: رخت‌آویزهای ساخته‌شده از فولاد ضدزنگ بسیار بادوام و محکم هستند. همه رخت‌آویزهای با ظرفیت بالا که برای لباس‌های سنگین طراحی می‌شوند از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند.

  اندازه

  اندازه رخت آویز آپارتمانی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نظر بگیرید. خانواده‌های پرجمعیت که معمولا لباس‌های زیادی برای شستن دارند و خانواده‌هایی که کودک خردسال دارند باید به‌دنبال رخت‌آویزهایی باشند که فضای زیادی داشته باشد. اندازه رخت‌آویزی را که می‌خواهید بخرید از چند جهت بررسی کنید:

  • طول، عرض و ارتفاع رخت‌آویزها بسته به مدل آن می‌تواند هر عددی باشد. البته تشخیص اندازه با چشم راحت‌تر است. به‌عنوان‌مثال، اگر رخت‌آویزی می‌خواهید که هم تاشو باشد و هم بتوانید شلوارهای رسمی‌تان را که خط اتو دارد کاملا صاف روی سطح آن پهن کنید، مدلی بخرید که پس از بازشدن طول آن بیشتر از قد شلوارتان باشد.
  • هر رخت‌آویز بسته به مدلش دارای طبقات، قفسه‌ها و میله‌هایی است که تعداد و اندازه آنها هم مهم است. باید با توجه به نوع لباس‌هایی که دارید تعیین کنید، می‌خواهید کدام بخش آن فضای بیشتری داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر بیشتر اوقات لباس‌هایی دارید که باید آویزان شوند، مدلی بخرید که فضای بیشتری را به آویز اختصاص داده باشد. اما لباس‌هایی مانند ژاکت‌ها و بلوزها نباید آویزان شوند و باید روی سطح صاف قرار گیرند. بنابراین اگر در منزل شما افراد خانواده از ژاکت و بلوز زیاد استفاده می‌کنند و رخت‌آویزی بخرید که فضای آویزدار آن بیشتر باشد؛ به‌دردتان نخواهد خورد.
  • بلندی رخت‌آویز باید به‌اندازه‌ای باشد که لباس‌ها به زمین ساییده نشوند. رخت‌آویزهایی که ارتفاع آنها قابل‌تنظیم هستند به شما کمک می‌کنند اندازه آنها را با لباس‌های کوتاه و بلند مختلف کم و زیاد کنید.
  • مورد مهم بعدی تعداد طبقات است. در بازار از رخت‌آویز یک طبقه تا بیشتر از چهار طبقه هم موجود است. برای یک خانواده ۴ نفره، معمولا یک رخت‌آویز ۳ طبقه کافی است.
  • تعداد و اندازه میله‌ها هم در رخت‌آویزهای مختلف متفاوت است. اندازه‌های متفاوت میله‌ها به شما کمک می‌کند، لباس‌های کوچک و بزرگ را به‌خوبی جا بدهید. اگر برآوردی کلی از تعداد لباس‌هایی که هربار می‌شویید انجام دهید، راحت‌تر می‌توانید مدل دلخواه‌تان را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال ممکن است مدلی که ۱۷ تا ۲۰ میله دارد برای یک خانواده چهارنفره کفایت کند، اما برای خانواده ۴ نفره دیگری کافی نباشد.

  نکته: فکر نکنید هر چه اندازه رخت‌آویز بزرگ‌تر باشد بهتر است. قبل از هر چیز باید بررسی کنید که آیا در منزل‌تان اصلا فضای کافی برای قراردادن یک رخت‌آویز بزرگ دارید یا نه.

  قابل‌حمل بودن

  رخت آویز آپارتمانی - مدل چرخ‌دار

  برخی از مدل‌های رخت آویز آپارتمانی قابل‌حمل هستند و می‌توانید آنها را به راحتی جابه‌جا کنید تا سرِراه نباشند. مدل‌های تاشو و ایستاده‌های چرخ‌دار انواع قابل‌حمل رخت‌آویز هستند. اگر این موضوع برایتان مهم است، در هنگام خرید مدل تاشو یا ایستاده چرخ‌دار بخرید.

  [related]597[/related]

  محل قراردادن رخت آویز آپارتمانی

  ازآنجاکه رخت آویز آپارتمانی معمولا در فضای داخل خانه قرار می‌گیرد، نمی‌توان آن را هر جایی قرار داد. مشکل اینجاست که آبی که از لباس‌ها می‌چکد کف اتاق‌تان را خیس می‌کند و بعد باید به فکر تمیزکردن آن محوطه باشید. تازه اگر فرش یا پارکت باشد که به‌مرور زمان به آنها آسیب وارد می‌کند.

  اگر فقط گاهی تکه‌های کوچکی از لباس را با دست می‌شویید و بیشتر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، معمولا مشکلی با این قضیه نخواهید داشت. لباس‌هایی که از لباسشویی بیرون می‌آورید تا حدی نمدار هستند، اما آب از آنها نمی‌چکد. درغیراین‌صورت اگر جایی را ندارید که لباس‌های خیس را پهن کنید تا آب‌شان گرفته شود (مخصوصا لباس‌هایی که در آنها الیاف مصنوعی به کار رفته، آب را در خودشان نگه نمی‌دارند) بهتر است رخت‌آویزهایی انتخاب کنید که سبک یا تاشو باشند. این رخت‌آویزها را می‌توانید به‌عنوان‌مثال در حمام قرار دهید و پس از قطع آب‌ریزش لباس‌ها دوباره به اتاق بیاورید. اگر نه، مدلی را بخرید که بتوان آن را روی وان حمام به‌شکل نردبانی قرار داد تا آب لباس‌ها گرفته شود.

  نکته مهم: لباس‌ها فقط باید تا زمانی در حمام باقی بمانند که خیس هستند. پس از آن حتما آنها را در مجاورت هوای خشک قرار دهید. محیط حمام مرطوب است و برای خشک‌شدن لباس مناسب نیست.

  اگر هیچ‌یک از راه‌های فوق برایتان امکان‌پذیر نبود، مجبورید زیر رخت‌آویزها ظرف قرار دهید تا زمانی‌که آب لباس‌ها گرفته شود!

  قیمت

  بسته به مقدار بودجه‌ای که درنظرگرفته‌اید می‌توانید از هر قیمتی در بازار رخت‌آویز پیدا کنید. ارزان‌ترین نوع رخت‌آویز به رخت‌آویز شوفاژی مربوط می‌شود که از ۳۰ هزار تومان است تا مدل‌های گران‌قیمت رخت‌آویز ایستاده که تا حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم هست. قیمت رخت‌آویز به اندازه، جنس، امکانات و کیفیت آن بستگی دارد. بعضی از رخت‌آویزها گارانتی هم دارند. حتما درباره گارانتی آن از فروشنده سوال کنید.

  مدل‌های مختلف رخت آویز آپارتمانی

  تنوع پیکربندی رخت‌آویزها بسیار زیاد است. بااین‌حال فقط چند نوع اصلی رخت‌آویز داریم و بقیه مدل‌ها طراحی خلاقانه یا ترکیبی از همین مدل‌های اصلی هستند:

  ۱. رخت آویز آکاردئونی

  رخت آویز آپارتمانی - مدل آکاردئونی

  این مدل کاملا شبیه آکاردئون است و در دو نوع دیواری و ایستاده موجود است. مدل‌های آکاردئونی ایستاده دارای چارچوبی متعادل هستند و پایه‌های آن رو به بیرون شیب دارند تا تعادل بیشتری به رخت‌آویز بدهد. اما نوع دیواری آن تا وقتی تعادلش را حفظ می‌کند که آن را به شیوه اصولی و محکم روی دیوار نصب کرده باشید و بیش‌از ظرفیتش روی آن لباس قرار ندهید.

  ۲. رخت آویز ایستاده

  رخت‌آویزهای ایستاده انواع مختلفی دارند. برخی از انواع آن تاشو است و می‌توانید هر وقت به آنها نیاز ندارید جمع‌شان کنید. برخی دیگر چرخ دارند و می‌توانید به‌راحتی آن را در فضای خانه حرکت دهید یا پس از جمع‌کردن لباس‌ها آن را به گوشه‌ای ببرید تا سرِراه نباشد. این مدل‌ها بسته به بزرگی و جنس‌شان و امکاناتی که دارند معمولا گران‌تر از بقیه مدل‌ها هستند.

  ۳. رخت آویز آپارتمانی دیواری

  مدل‌های دیواری باید به دیوار نصب شوند. مدل‌های دیواری معمولا آکاردئونی یا کشویی ساخته می‌شوند که بعد از استفاده بتوانید جمع‌شان کنید.

  ۴. رخت آویز آپارتمانی شوفاژی

  رخت آویز آپارتمانی - مدل شوفاژی

  این مدل ارزان‌ترین و ساده‌ترین مدل رخت‌آویز است که به شکل چند میله ساده با دو سر خمیده ساخته می‌شود. دو سر خمیده آن را در رادیاتور یا لبه بعضی پنجره‌ها گیر می‌دهند. برای لباس‌های سبک مثل تاپ یا زیرپوش‌ها و نیز حوله دست‌وصورت مناسب است.

  ۵. رخت آویز آپارتمانی چتری

  رخت آویز آپارتمانی - مدل چتری

  مدل چتری درست مانند چتر است و پایه‌ای دارد که روی زمین قرار می‌گیرد. می‌شود بعضی لباس‌ها را با آویز یا گیره روی آن آویزان کرد یا لباس‌ها را روی میله‌ها انداخت. سعی کنید لباس‌ها را روی آن طوری بچینید که وزن آنها در همه جهات یکسان توزیع شود تا تعادلش بهم نخورد.

  ۶. رخت آویز آپارتمانی مدل تاشو

  این مدل رایج‌ترین نوع رخت‌آویز است. طبقه فوقانی آن معمولا دو بخشی یا سه بخشی است. پایه‌های این مدل رخت‌آویز را یا به شکل ۸ فارسی (A انگلیسی) یا به‌شکل ضربدری می‌سازند. مدل ۸ فارسی آن بهتر است دارای ترمزهای لاستیکی باشد که از هم باز نشود و سر نخورد. روی میله‌های طبقه فوقانی می‌توانید لباس‌های بلند مانند شلوارهای دارای خط اتو را صاف پهن کنید. در بیشتر مدل‌های این نوع رخت‌آویز، محل خشک کردن دمپایی یا کفش هم تعبیه شده است.

  رخت‌آویز تاشوی دو بخشی:

  رخت آویز آپارتمانی - مدل تاشوی دو بخشی

  رخت‌آویز تاشوی سه بخشی:

  رخت آویز آپارتمانی - مدل سه بخشی

  برای حفظ تعادل آن بهتر است لباس‌ها را یکسان توزیع کنید.

  ۷. رخت آویز آپارتمانی سقفی

  رخت‌آویز سقفی را روی سقف نصب می‌کنند و مدل‌های مختلفی دارد. برخی از آنها به شکل یک قلاب هستند که زیر آن میله‌ای گرد با تعدادی گیره قرار داده شده تا با گیره لباس‌ها را آویزان کنید. نوع دیگر آن یک قلاب دارد که روی آن یک رخت آویز سبک چند طبقه آویزان می‌شود و می‌توانید لباس‌ها را روی طبقات قرار دهید. برخی دیگر پیشرفته‌ترند و ارتفاع آنها قابل‌تنظیم است. یعنی می‌توانید هنگامی‌که از آن استفاده نمی‌کنید آن را به سقف نزدیک کنید و هنگام استفاده آن را تا ارتفاع دلخواه پایین بیاورید. [see_also]8485[/see_also]

  تهیه شده در: درجه
  {{totalCount}} دیدگاه‌
  {{name.error}}
  {{email.error}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessage.error}}

  ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید